Nηστεία και Μετάληψη

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
αυτό δεν είναι ευτύχημα, είναι κατάντια

Κατάντια από πλευρά της κοινωνίας, ναι. αλλά αν εννοείς από πλευρά της Εκκλησίας, γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Υπάρχει απόδειξη και μάλιστα καθημερινή...
Οι ιερείς που κοινωνούν παιδάκια και μεγάλους κάτω στην Αφρική και κουβαλάν τις χίλιες δυο ασθένειες, γιατί δεν κολλάνε τίποτα;
Όταν οι ιερείς πάνε στα νοσοκομεία γιατί δεν αρρωσταίνουν από τις αρρώστιες των ασθενών;
Δεν υπάρχει ιερέας που να αρνήθηκε να κοινωνήσει επειδή είναι άρρωστος ο άλλος.

Ναι; Πριν ενα μηνα γυρισε η κολλητη μου απο την 6μηνη παραμονη της στην Ουγκαντα... μαντεψε που δουλευε... σε νοσοκομειο με οροθετικους. Ολη μερα εκει την εβγαζε and guess what! δεν επαθε απολυτως τιποτα. Το οτι υπαρχουν περισσοτερες ασθενειες στην Αφρικη, δεν σημαινει οτι ολοι οι Αφρικανοι ειναι αρρωστοι ή οτι οποιος παει εκει αρρωσταινει! Ενημερωσου καλυτερα πριν προβεις σε παρομοιο συμπερασμα με αυτο που εγραψες παραπανω.

Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά από το να αφήνεις ένα βρέφος σε μη αποστειρωμένο περιβάλλον, από το να το εκθέτεις ασυνείδητα σε μια σίγουρη συσσώρευση παθογόνων μικροοργανισμών. Στην πρώτη περίπτωση το βοηθάς να αναπτύξει αντισώματα, ενώ στη δεύτερη βάζεις σε άμεσο κίνδυνο την υγεία του και τη ζωή του. Προφανώς δεν έχει γίνει ποτέ εργαστηριακός έλεγχος στο ποτήρι που λέμε και αν κάποιος το ζητούσε θα τον λιθοβολούσαν στη στιγμή. Ενώ η λύση είναι πάρα πολύ απλή: ωραία, με χριστιανικά σχέδια, πλαστικά κουταλάκια της μιας χρήσης.


Μα και ακομα να μην υπαρχει κινδυνος, η τελετη της κοινωνιας ειναι αποκρουστικη. Βλεπεις την γρια - με την μασελα και χωρις - να γλειφει το κουταλι και σου ερχεται να ξερασεις. Συνηθως πρωτα τις γριες βλεπεις να κοινωνουν και μετα ακολουθουν τα αμοιρα τα μωρακια :/: Σιχαινομαι να φαω απο το μπολ με την σαλατα που εβαλε καποιος το πιρουνι του μεσα και θα γλειψω αυτο το κουταλι που το εχουν βαλει στο στομα τους αλλα 500 ατομα; :sick::sick::sick:

Για να επιστρεψω και στο θεμα, οχι δεν νηστευω γιατι δεν πιστευω. Χθες τσακισα μια καρμποναρα πλουσια σε μπεικον, σημερα ψηνεται το βοδινο με πατατουλες στον φουρνο και για την παρασκευη θα εχουμε feast... καθε γευμα της ημερας θα περιεχει μη νηστισιμο φαγητο (αν και αυτο συμβαινει καθημερινα haha). Γενικα την μεγαλη εβδομαδα τρωω παντα κρεατικα, αυγα, γαλα και οτι αλλο μη νηστισιμο. Επισης δεν εχω νηστεψει ποτε στη ζωη μου γιατι απλα δεν ανεχομαι να μου επιβαλλουν ασχετοι τι θα κανω με τον τροπο ζωης μου και τον εαυτο μου.

Το πιο τραγικο με την νηστεια ειναι που "βαπτιζουν" τα θαλασσινα νηστισιμα... δεν ειναι "κρεας" αυτα; Δεν εχουν μυικο συστημα; Αιμα; Νευρικο συστημα; Απεχουμε απο τα τετραποδα και πιανουμε τα χταποδια... γ*ματη αποχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Μα και ακομα να μην υπαρχει κινδυνος, η τελετη της κοινωνιας ειναι αποκρουστικη. Βλεπεις την γρια - με την μασελα και χωρις - να γλειφει το κουταλι και σου ερχεται να ξερασεις. Συνηθως πρωτα τις γριες βλεπεις να κοινωνουν και μετα ακολουθουν τα αμοιρα τα μωρακια :/: Σιχαινομαι να φαω απο το μπολ με την σαλατα που εβαλε καποιος το πιρουνι του μεσα και θα γλειψω αυτο το κουταλι που το εχουν βαλει στο στομα τους αλλα 500 ατομα; :sick::sick::sick:

Για να επιστρεψω και στο θεμα, οχι δεν νηστευω γιατι δεν πιστευω. Χθες τσακισα μια καρμποναρα πλουσια σε μπεικον, σημερα ψηνεται το βοδινο με πατατουλες στον φουρνο και για την παρασκευη θα εχουμε feast... καθε γευμα της ημερας θα περιεχει μη νηστισιμο φαγητο (αν και αυτο συμβαινει καθημερινα haha). Γενικα την μεγαλη εβδομαδα τρωω παντα κρεατικα, αυγα, γαλα και οτι αλλο μη νηστισιμο. Επισης δεν εχω νηστεψει ποτε στη ζωη μου γιατι απλα δεν ανεχομαι να μου επιβαλλουν ασχετοι τι θα κανω με τον τροπο ζωης μου και τον εαυτο μου.

Το πιο τραγικο με την νηστεια ειναι που "βαπτιζουν" τα θαλασσινα νηστισιμα... δεν ειναι "κρεας" αυτα; Δεν εχουν μυικο συστημα; Αιμα; Νευρικο συστημα; Απεχουμε απο τα τετραποδα και πιανουμε τα χταποδια... γ*ματη αποχη

Όποιος λέει ότι νηστεύει αλλά τρώει κρέατα βαπτισμένα ως ψάρια ή τρώει πιο πολύ τις μέρες νηστείας από τις άλλες, είναι υποκριτής! Οκ; Κακό του κεφαλιού του, άμα θέλει να κοροιδεύει τον εαυτό του..

Και αυτό με το γλύψιμο του κουταλιού παρακαλώ σταματήστε το.. Εντάξει δέχτηκα διάφορα πράγματα κατά της θρησκείας μου αλλά κάπου καταντάει αηδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και αυτό με το γλύψιμο του κουταλιού παρακαλώ σταματήστε το.. Εντάξει δέχτηκα διάφορα πράγματα κατά της θρησκείας μου αλλά κάπου καταντάει αηδία.

Γιατί?Όσο εμείς προσβάλλουμε τη θρησκεία σου,στο 10πλάσιο θεωρούμε ότι μας προσβάλλει αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Γιατί?Όσο εμείς προσβάλλουμε τη θρησκεία σου,στο 10πλάσιο θεωρούμε ότι μας προσβάλλει αυτή.

Σε προσβάλλει που υπάρχουν ορθόδοξοι; Ή μήπως σε πιέζει να πας να κοινωνήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Σε προσβάλλει που υπάρχουν ορθόδοξοι; Ή μήπως σε πιέζει να πας να κοινωνήσεις;

Προσωπικά,θεωρώ ότι με προσβάλλει και η φιλοσοφία της θρησκείας σας,αλλά και η δράση της επίσημης εκκλησίας σας ανά τους αιώνες.Μπορείς λοιπόν να πεις ότι μου τη σπάνε και αυτά που κάνετε,αλλά και η θεωρία σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ε καλά και εμένα μπορεί να με προσβάλλει πχ το avatar σου, αλλά στα καλά καθούμενα θα αρχίσω να σε προσβάλλω σε πράγματα που τα θεωρείς εσύ ιερά; Έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
babisgr αγόρι μου άσε τις θρησκείες, και πιασε κανενα βιβλίο γιατι σε 25 μερες δίνεις πανελληνιες. Εκτος και αν περιμένεις να γίνει 6 φορές το θαυμα και να ξεπηδησουν μέσα απο την κολλα οι λύσεις των θεμάτων όπως θα γίνει σε 5 μέρες απο σημερα και θα μασ στειλει ο θεός μας το "άγιο" φως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ε καλά και εμένα μπορεί να με προσβάλλει πχ το avatar σου, αλλά στα καλά καθούμενα θα αρχίσω να σε προσβάλλω σε πράγματα που τα θεωρείς εσύ ιερά; Έτσι δεν είναι;

Η θρησκεία σου το κάνει ήδη,στο είπα.Αλλά έπιασες το πνεύμα μου.Εσένα μπορεί να σε προσβάλλει το avatar μου.Εμένα η μπλούζα σου και το σώβρακό σου.Κάποια πράγματα μπορεί να μας προσβάλλουν για λόγους ορθολογιστικούς,άρα και αντικειμενικούς,ενώ κάποια άλλα (στην ουσία όλα),για λόγους προσωπικούς,υποκειμενικούς.Γι'αυτό δεν έχει νόημα να λέμε "σταμάτα να με προσβάλλεις".Αυτό είναι η ελευθερία του λόγου,ότι ανεχόμαστε ακόμα και αυτά που ενδεχομένως να μας προσβάλλουν.Τι θα πει προσβάλλω τη θρησκεία σου?Εμένα π.χ. με προσβάλλουν οι χοντροί,να τους κάψουμε στο Άουσβιτς.Μπορώ να σου απαγορεύσω να φοράς το μπλουζάκι σου επειδή...με προσβάλλει?Ε,λοιπόν,είναι ηθικά και λογικά ισοδύναμο με το να μου απαγορεύεις να ασκώ κριτική στη θρησκεία σου επειδή σε προσβάλλει.Αν απαγορευόταν να λέμε οτιδήποτε προσβάλλει τους άλλους,τότε δε θα μπορούσαμε να λέμε τίποτα.Btw,το "ιερό",μην το χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα...έχει έννοια φαντασιάκη,δε σημαίνει κάτι αντικειμενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δυστηχώς δεν έχουμε μάθει πραγματικά τι θα πει Χριστιανισμός και τι θα πει να είσαι Χ.Ο.

Στην πίστη μας λοιπόν το αγάπα τον πλησίον σου σαν τον εαυτό σου είναι μια απο τις μεγαλύτερες εντολές του Κυρίου.
Όταν αγαπάς πονάς και ο Χριστός επειδή αγάπη Είναι, γιαυτό και σταυρώθηκε.
Αν εμείς δεν μπορούμε να αγαπήσουμε την γιαγιά μας και τον παππού μας επειδή έχουν μασελίτσα(που θα έχουμε και εμείς στο μέλλον) , αν δεν μπορούμε να αγαπήσουμε τον μετανάστη επειδή μυρίζει και έχει άλλο χρώμα αν δεν μπορούμε να αγαπήσουμε αυτούς που μας βρίζουν και που μιλάνε
με τα "καλύτερα" λόγια για εμάς επειδή έχουν άλλες απόψεις τότε λυπάμαι αλλα δεν έχουμε καταλάβει τίποτα.

Η νηστεία είναι κάτι που γίνεται ΕΛΕΥΘΕΡΑ. Ελεύθερα όποιος νηστεύει εξασκεί τον εαυτό του όχι μόνο στην αποχή απο τροφές αλλά και αποχή απο όλα τα κακά που τον κρατάνε μακριά απο την αγάπη και απο αυτόν που ΕΙΝΑΙ αγάπη. Άρα νηστεία είναι ασκητική σωματική, πνευματική, αγάπης, φιλίας, ταπείνωσης (να μπορείς για παράδειγμα να αγαπήσεις κάποιον που σε βρίζει που σε μισεί) και είναι και μια ένδειξη καλής θέλησης ότι θες κάποια πράγματα να τα καταλάβεις καλύτερα, βιωματικά και αυτό γιατί το να είσαι Χριστιανός δεν είναι θεωρία αλλα ΠΡΑΞΗ, είναι βίωμα και είναι μια βιωματική (οντολογική) πραγματικότητα! Γιαυτό και στο φωτοστέφανο του Χριστού γράφει Ο Ων, δηλαδή αυτός που ειναι, αυτός που υπάρχει.

Θα ήθελα να παρακαλέσω, να μιλάτε λίγο πιο ευγενικά. Δεν σας έθιξα επειδή είπα τι πιστεύω, άλλωστε η απάντηση έγινε πάνω σε ερώτηση.
Το λέτε πρόβατα και και και δεν με πειράζει, αλλά μην εκφράζεστε με τέτοιο τρόπο, δεν νομίζω πως σας έχουν επιβάλλει να είστε κάτι που δεν θέλετε. Άλλωστε και ο Χριστός είπε : «ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἐλθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ καὶ ἀκολουθείτω μοι».
Όποιος θέλει λοιπόν! Έτσι είναι ο Θεός, σέβεται την ελευθερία και δεν αναγκάζει κανένα.

Και για αυτό ακριβώς τον λόγο ΔΕΝ υπάρχει επιστημονική απόδειξη του θαύματος. Ο Χριστός μπορούσε να κάνει θαύμα και να σωθεί πάνω στον σταυρό και έτσι οι άπιστοι να πιστέψουν, αλλά όχι, τι έκανε αντί αυτού; Σταυρώθηκε ο Θεός απο χέρια ανθρώπων. Ο Κτίστης απο χέρια κτιστά.
Αυτά σχετικά με την ελευθερία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ρε Mr. Crowley, μεταξύ μας δε μπορούμε λίγο να σεβαστούμε τον άλλον; Δε σου είπα μη σχολιάζεις αυτά που πιστεύω, αλλά κάντο πιο όμορφα. Αφού "με ενοχλεί" αυτός ο χαρακτηρισμός θα σου κάνει κακό να μη το πεις..;

Φιλικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ρε Mr. Crowley, μεταξύ μας δε μπορούμε λίγο να σεβαστούμε τον άλλον; Δε σου είπα μη σχολιάζεις αυτά που πιστεύω, αλλά κάντο πιο όμορφα. Αφού "με ενοχλεί" αυτός ο χαρακτηρισμός θα σου κάνει κακό να μη το πεις..;

Φιλικά..

Well,τελείως φιλικά,δεν αποδέχομαι την έννοια του σεβασμού.Τον σεβασμό τον κερδίζεις και η θρησκεία σου δεν το έχει καταφέρει.Ανέχομαι τις απόψεις σου,δηλαδή αναγνωρίζω το δικαίωμά σου να τις έχεις και να τις εκφράζεις,αλλά δεν τις σέβομαι,δηλαδή αναγνωρίζω το δικαίωμά μου να τις κριτικάρω,όσο πιο σκληρά μπορώ.Όσο δικαίωμα έχει κάποιος να εκφέρει μια γνώμη,άλλο τόσο δικαίωμα έχει και κάποιος άλλος να τη χλευάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Όποιος θέλει λοιπόν! Έτσι είναι ο Θεός, σέβεται την ελευθερία και δεν αναγκάζει κανένα.

Και για αυτό ακριβώς τον λόγο ΔΕΝ υπάρχει επιστημονική απόδειξη του θαύματος. Ο Χριστός μπορούσε να κάνει θαύμα και να σωθεί πάνω στον σταυρό και έτσι οι άπιστοι να πιστέψουν, αλλά όχι, τι έκανε αντί αυτού; Σταυρώθηκε ο Θεός απο χέρια ανθρώπων. Ο Κτίστης απο χέρια κτιστά.
Αυτά σχετικά με την ελευθερία.
Δεν ειναι ακριβως οποιος θελει. Απο τη στιγμη που με αναγκαζουν να πληρωνω το παπαδαριο δεν ειμαι ελευθερη να επιλεξω. ΜΙα ζωη θα πληρωνω τις εκκλησιες ΤΟΥΣ, τα ρασα ΤΟΥΣ και τη θρησκεια ΤΟΥΣ.
Αυτη την υποκρισια λοιπον εγω τη θεωρω προσβλητικη.
Δεν ειναι : οποιος θελει ακολουθει απο τη στιγμη που τα παιδια προσηλυτιζονται απο τα 8 τους μεχρι τα 18 τους.
Δεν ειναι οποιος θελει οταν απαξ και γραφεις στα κιταπια της εκκλησιας δε ξεγραφεται ποτε, ακομα και αν αλλαξει θρησκευμα.
Δεν διαφερει καθολου απο μια δικτατορια, μια επιβολη αποψεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κατάντια από πλευρά της κοινωνίας, ναι. αλλά αν εννοείς από πλευρά της Εκκλησίας, γιατί;

από πλευρά της εκκλησίας τίποτα δεν είναι, άλλο που δε θέλουν αυτοί. Το θέμα είναι ότι από τη μία υπάρχουν άνθρωποι που χρειάζονται συσήτια για να ζήσουν, και το ακόμη χειρότερο είναι πώς αντί τουλάχιστον αυτή τη βοήθεια να την προσφέρει η πολιτεία, αφήνουμε την εκκλησία να αλωνίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αλχημία, έχεις δίκιο να τα ρωτάς. Καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που λες, δεν ήμουν πάντα Ορθόδοξος βλέπεις.
Ομως τι είναι άραγε η εκκλησία; Να τι είναι για εμένα :

O π.Νικόλαος είναι ένα μικρό διαμαντάκι και αν θες δες και άλλα βίντεο του γιατί έχει πιάσει το νόημα!

Όσο για την ένωση εκκλησίας και κράτους ίσως να έχεις δίκιο αλλά πιστεύω πως η ένωση κράτους και εκκλησίας
μεγαλύτερο κακό κάνει σε αυτό που πραγματικά είναι η εκκλησία. (Το γιατί έγινε είναι μεγάλη κουβέντα με ιστορικό υπόβαθρο)
Ελπίζω πάντως τον καλό προβληματισμό που έχεις να μην τον αφήσεις να σταματήσει στις λογικές αντιρήσεις.
Τον Θεό προσπαθούμε να ψηλαφίσουμε, λίγο να κατανοήσουμε τα ακατανόητα και να βρούμε την αγάπη και την ειρήνη στην καρδιά και στη ζωή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Γνωριζω μερικα ιστορικα στοιχεια που αφορουν την ενωση κρατους-εκκλησιας.
Ισως οταν παρθηκε η αποφαση αυτη να ηταν και η καλυτερη.
Δεν θα πρεπει ομως αυτο να αλλαξει καποια στιγμη;
Αντι να προβληματιζομαι εγω, μηπως θα επρεπε να προβληματιστουν οσοι πραγματικα πιστευουν και ενισχυουν την εκκλησια, γιατι απο ναος εχει μετατραπει σε επιχειρηση;
Και μαλιστα κρατικη;
Προσωπικα δεν εναντιωνομαι στη θρησκεια αυτη καθαυτη. Με ενοχλει ο τροπος που την πλασαρουν, απολυτος και ισοπεδωτικος.
Νομιζω οτι την αγαπη και την ειρηνη μπορουμε να τη βρουμε διχως να πληρωνουμε τους παπαδες. Προσωπικα δε νιωθω καμια ειρηνη στη καρδια μου οταν τους βλεπω με τα χρυσαφικα τους, τα τζιπ και τις βιλες τους, γνωριζοντας οτι τα λεφτα αυτα ειναι δικα ΜΑΣ ενω υπαρχουν ανθρωποι που λιμοκτονουν.
Φυσικα δεν εννοω τους παπαδες που ειναι στα χωρια αλλα τους μεγαλους -τους επιχειρηματιες-.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Να σου πω ότι έχεις άδικο; Δεν μπορώ.
Ίσως κάποια στιγμή να χωριστεί αλλά δεν ξέρω τι θα είναι πιο καλό για το κράτος.

Όσο για το πλασάρισμα της εκκλησίας..και πάλι..δεν έχεις άδικο, όχι, καθόλου μάλιστα αλλά αυτό που με πληγώνει όχι σε εσένα αλλά γενικότερα
είναι πως μάθαμε τι θα πει εκκλησία απο την τηλεόραση και απο ίσως ανάξιους αντιπροσώπους. Ενώ..θα έπρεπε να μάθουμε τι θα πει εκκλησία απο τους φωτοδότες, απο τους ανθρώπους που αγωνίστικαν πραγματικά να γνωρίσουν οι ίδιοι τι θα πει εκκλησία και που πονέσαν για αυτό τον σκοπό. Και όπως απο το κρασί αυτό που μένει κάτω κάτω δεν το πίνουμε, σου προτίνω να ψάξεις αυτό που βρίσκεται πάνω πάνω (ύστερα δε θα μπορέσεις να ασχοληθείς και με το κάτω κάτω αλλά με διαφορετικό τρόπο).

Όσο για το θέμα τις επιχείρησης, εδώ νομίζω πως δεν έχεις πλήρη εικόνα. Στην ενορία μου τα λεφτά με το ζόρι φτάνουν για τις ανάγκες του ναού (ηλεκτρικό-πετρέλαιο-συντήρηση) και για την φροντίδα μερικών ανθρώπων που δεν έχουν εισόδημα και ανθρώπους που να τους φροντίζουν.

Μπορώ όμως και να σου πω όμως τι σημαίνει εκκλησία, εκκλησία σημαίνει σύναξη, σύναξη ανθρώπων σαν εσένα και εμένα.
Και εμείς έχουμε λόγο μέσα στην εκκλησία - όπως και στην κοινωνία- και μπορούμε να την αλλάξουμε προς το καλύτερο.

Πάντως ελπίζω και εύχομαι να μπορέσει να δεις πίσω απο κάποια κακώς κείμενα και να μπορέσεις να στρέψεις τα ερωτήματα σου προς τον Θεό, την ουσία.Και θα δεις πω η εκκλησία είναι πολλά πράγματα. Όχι μόνο κακώς κείμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Τώρα μιλάς σωστά (τουλάχιστον κατ'εμέ) alchemia..

Ξέρεις κάτι, όταν βρεις τέτοιο παπά με χρυσαφικά, πάνε πιάσ'τον και πες του αυτό που πιστεύεις...ότι σκανδαλίζεται κόσμος με αυτή τη κατάσταση.. πιστεύω πως θα σε βοηθήσει και εσένα και τον ίδιο..

Σαν συνέχεια αυτόν που λέει ο Happy Idler, δείτε αν θέλετε ένα "ντοκυμαντέρ" με τον πατήρ Παίσιο που θα δείξει η ΕΤ3 Μ.Τετάρτη - Μ.Πέμπτη στις 9 το βράδυ.
Πιστεύω πως θα είναι ωραίο.. (δυστυχώς εγώ δεν θα προλάβω να το δω.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Wtf,από πότε το "δεν πάω το παιδί μου να κοινωνήσει ώστε να γλείψει το κουτάλι που έγλειψε ο κάθε συφιλιάρης κωλόγερος" ισοδυναμεί με το "κρατάω το παιδί μου αποστειρωμένο"?
Γιατί κάνετε σαν να μιλάμε για ωχετό μικροβίων; Αφού τα παιδιά - απ' όσο θυμάμαι - πηγαίνουν πάντα πρώτα και μετά οι γέροι και οι γριές.

Και επαναλαμβάνω, για να μην παρεξηγιόμαστε, ότι κοιτάω το θέμα από ιατρική άποψη εδώ. Κατά τα άλλα, στο τέλος είναι όντως αυτοκτονία, αν το δει κανείς επιστημονικά, καθώς έχει περάσει η Σάρα και η Μάρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
οχι δεν νηστευω

Να κανω νηστεια γιατι?για να θεωρηθω καλος ανθρωπος 40 μερες πριν το πασχα?

νο γουει,το τι ειμαι τι δεν ειμαι το ξερω και η καθαρση δεν θα επελθει τωρα.

Ακριβώς αυτό.
Το θεωρώ και εγώ ανούσιο. Έτσι κι αλλιώς με την εκκλησία και τη θρησκεία γενικότερα δεν έχω στενή σχέση. Ούτε για την Ανάσταση θα πάω φέτος.:P
Χαλαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top