MSU C2 - μια άποψη και συζήτηση

Γιωργάκης

Νεοφερμένος

Ο Γιωργάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,

Και εγώ με την σειρά μου θα δώσω για το πιστοποιητικό MSU CELP του Michigan State University τον ερχόμενο Μάιο. Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει μια καλή (τεράστια μην σας πω) έρευνα γύρω από τα πιστοποιητικά αγγλικών.. τα έχω δει και μελετήσει σχεδόν όλα (δομές, εξετάσεις, δίδακτρα, φορείς και άλλα).

Είμαι ενήλικας (26 χρόνων -κάνω μεταπτυχιακό στην Ελλάδα) και ουσιαστικά χρειάζομαι ένα πιστοποιητικό που ταυτόχρονα θα έχει μια "χ" αναγνωρισιμότητα, αποκλειστικά και μόνο Ελλάδα, χωρίς ωστόσο να σκοπεύω να μετακομίσω εξωτερικό (για κανέναν λόγο δηλαδή). Απλά να ξέρω ότι παίρνω ένα πιστοποιητικό που θα "πιάσει τόπο", χωρίς να είναι τόσο "απαιτητικό" (για εμένα) όπως το cpe, να αναγνωρίζεται στην ελληνική αγορά (δημόσιος, ιδιωτικός τομέας) και να πιάσουν τόπο και τα αγγλικά που έκανα τόσα χρόνια. Β2 έχω το ECCE να σημειωθεί. 'Έκανα τεστ, cpe, ecpe και celp.. η αλήθεια είναι ότι κατάφερνα και τα τρία, ωστόσο, το cpe, προσωπικά πάντα, κατάλαβα ότι όχι μόνο είναι ιδιαίτερα δύσκολο όσον αφορά την ακαδημαϊκή γλώσσα που χρησιμοποιεί σε κάποια κείμενα ή listening αλλά, προσωπικά, θα μου είναι "άχρηστο" -γενικά τέτοιου είδους "αγγλικά" (δεν θα μου χρειαστεί σε καμία περίπτωση στην Ελλάδα-δεν στοχεύω να δουλέψω σε ξένες επιχειρήσεις και πάει λέγοντας). ECPE και CELP Μου φάνηκαν σχεδόν πανομοιότυπα... επέλεξα καθαρά CELP (έπειτα από συζήτηση με καθηγήτριά μου) λόγω speaking και λόγω της γραμματικής και των κειμένων (reading) που προσφέρουν πολλές επιλογές (40) σε αντίθεση με το ecpe που έχει μειώσει αρκετά πια το section γραμματικής ενώ έχει εμπλουτιστεί και με άλλες ασκήσεις. Δεν θέλω να το παινευτώ αλλά είμαι εξπέρ σε grammar xD με σκορ 39 ή 40/40. Κατάλαβα, πια, μέσω του celp (ή και ecpe, εντάξει είναι τα ίδια παιδιά όντως) ότι πιάνουν τόπο τα αγγλικά που έκανα τόσα χρόνια.. με το cpe δεν ξέρω ρε παιδί μου... όπως είχα διαβάσει αρκετά σχόλια από διάφορα φόρουμ το λεξιλόγιο και γενικά το attitude του cpe μου φαίνεται και εμένα κάπως πιο "απαρχαιωμένο" χωρίς να αναιρείται η αξία του, βεβαίως βεβαίως.

Το MSU CELP πιστεύω, κακώς, έχει αποκτήσει μια "αρνητική" χροιά (ίσως επειδή δεν το ψάχνουμε, ακούμε από δω και από κει χωρίς να κάνουμε την δική μας έρευνα). Προέρχεται από ένα απ' τα καλύτερα (ή και δημοφιλέστερα θα έλεγα), πιο καταξιωμένα πανεπιστήμια της Πολιτείας του Μίσιγκαν όπως και του ECPE, αντίστοιχα. Έχοντας μελετήσει και αρκετά rankings αμερικανικών πανεπιστημίων τόσο του Michigan όσο και του Michigan State University κατέχουν υπερβολικά υψηλή θέση (μέσα στην 50αδα στον κόσμο ενώ όσον αφορά την Πολιτεία του Μίσιγκαν φιγουράρουν 1η με 2η θέση και τα δυο). Επίσης, από τα πιστοποιητικά που προσφέρονται Ελλάδα τα παραπάνω δύο (μαζί με CPE) πρέπει να ήταν τα μοναδικά (δεν θυμάμαι αν έδινε και το esb) που έδιναν την δυνατότητα απόκτησης επάρκειας διδασκαλίας αγγλικής πράγμα που έχει καταργηθεί, εννοείται. Καταλήγω στο γεγονός ότι επειδή είναι "State"-Κρατικό δεν σημαίνει σαφώς κάτι "κατώτερο". Φαίνεται άλλωστε και στα rankings (μια αναζήτηση google και θα καταλάβετε)

1. Μετά από όλα αυτά (και εγώ ο ίδιος κουράστηκα που τα έγραψα χαχα) θέλω να ρωτήσω γενικά για εμπειρίες που είχατε σχετικά με το παρόν πιστοποιητικό, πως σας φάνηκαν οι εξετάσεις, οι εξεταστές του speaking.
2. Επίσης, αν το έχετε χρησιμοποιήσει Ελλάδα το πιστοποιητικό, αν αντιμετωπίσατε κάποιο θέμα κ.α.
3. Ταυτοχρόνως θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις πάνω στα ζητήματα που έθεσα... αν συμφωνείται ή διαφωνείτε σαφώς σχετικά με το παρόν πιστοποιητικό. Ή θα ήθελα να μου πείτε και για τα άλλα πιστοποιητικά (Nocn, lrn, esb, pte, lte, toeic, languacecert... δεν αναφέρω toefl ή ielts καθώς κυρίως προσφέρονται για σπουδές εξωτερικό).

***όπως καταλαβαίνετε είμαι english certificate maniac να το πω; κάπως έτσι χαχα.. Μου αρέσει απλά να μελετάω για όλα αυτά τα πιστοποιητικά, να βλέπω τις διαφορές τους, τις ομοιότητες και πάει λέγοντας.. Κανένα επίσης πιστοποιητικό για μένα δεν είναι άχρηστο. Όλα προσφέρουν κατι διαφορετικό (εξίσου ισότιμο) στον μαθητή/ενήλικα.

Καλή συνέχεια παιδιά
Περιμένω απαντήσεις (και ευχηθείτε μου και καλή τύχη χεχε)
 

fractal

Νεοφερμένος

Ο fractal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Έδωσα για το CELP πρόπερσι. Η εμπειρία μου από τις εξετάσεις ήταν πολύ καλή. Έχοντας το ECCE Β2 του Michigan όταν ξεκίνησα προετοιμασία για C2 κατέληξα στο πτυχίο του MSU γιατί μου φαινόταν η καλύτερη επιλογή. Τα θέματα είχαν δυσκολία (προφανώς αφού είναι proficiency) αλλά είναι ρεαλιστικά (σε αντίθεση με ECPE και CPE τα τελευταία χρόνια). Χρειάζεται όμως πολλή προσοχή στη διαχείριση χρόνου στην έκθεση. Το format της εξέτασης είναι αρκετά φιλικό προς τον εξεταζόμενο και οι εξεταστές του speaking εξίσου καλοί και βοηθητικοί. Όσον αφορά την αναγνώριση του δεν μπορώ να σου πω γιατί ακόμα δεν μου έχει χρειαστεί. Αλλά αφού δεν το θες για σπουδές/ δουλεία στο εξωτερικό (που πας αναγκαστικά για toefl/ielts/cpe) στην Ελλάδα δε θα έχεις θέμα. Καλή τύχη στις εξετάσεις σου
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Με λίγο καλύτερη προετοιμασία μπορείς να δώσεις ecpe το οποίο είναι λίγο πιο απαιτητικό από το msu. Εφόσον έκανες mock tests και πήγες καλά και στα δύο, δώσε αυτό που έχει λίγο καλύτερη αναγνώριση στην Ελλάδα. Το ecpe είναι ένα κλασικό και διαχρονικό πιστοποιητικό το οποίο είναι σχεδόν αποδεκτό από όλους στην Ελλάδα.
 

Γιωργάκης

Νεοφερμένος

Ο Γιωργάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Έδωσα για το CELP πρόπερσι. Η εμπειρία μου από τις εξετάσεις ήταν πολύ καλή. Έχοντας το ECCE Β2 του Michigan όταν ξεκίνησα προετοιμασία για C2 κατέληξα στο πτυχίο του MSU γιατί μου φαινόταν η καλύτερη επιλογή. Τα θέματα είχαν δυσκολία (προφανώς αφού είναι proficiency) αλλά είναι ρεαλιστικά (σε αντίθεση με ECPE και CPE τα τελευταία χρόνια). Χρειάζεται όμως πολλή προσοχή στη διαχείριση χρόνου στην έκθεση. Το format της εξέτασης είναι αρκετά φιλικό προς τον εξεταζόμενο και οι εξεταστές του speaking εξίσου καλοί και βοηθητικοί. Όσον αφορά την αναγνώριση του δεν μπορώ να σου πω γιατί ακόμα δεν μου έχει χρειαστεί. Αλλά αφού δεν το θες για σπουδές/ δουλεία στο εξωτερικό (που πας αναγκαστικά για toefl/ielts/cpe) στην Ελλάδα δε θα έχεις θέμα. Καλή τύχη στις εξετάσεις σου
Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να είσαι καλά !! Με τον χρόνο όσον αφορά γραμματική και reading κομπλέ, έκθεση υπάρχει ένα θεματάκι!! Θα το έχω στα υπόψιν! Και πάλι ευχαριστώ πολυ 🙏🏻
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με λίγο καλύτερη προετοιμασία μπορείς να δώσεις ecpe το οποίο είναι λίγο πιο απαιτητικό από το msu. Εφόσον έκανες mock tests και πήγες καλά και στα δύο, δώσε αυτό που έχει λίγο καλύτερη αναγνώριση στην Ελλάδα. Το ecpe είναι ένα κλασικό και διαχρονικό πιστοποιητικό το οποίο είναι σχεδόν αποδεκτό από όλους στην Ελλάδα.
Σε ευχαριστώ πολύ !! Αλλά λογικά καταλήγω στο CELP, δεν ξέρω ίσως καλύτερα είναι "πάνω" μου. Ξέχασα να αναφέρω ότι πιο πολύ με ενδιαφέρει ο δημόσιος τομέας... Ίσως έχεις δίκιο όμως με την αναγνώριση διότι είναι πιο παλιό και είναι και γνωστή η νοοτροπία του "Έλληνα" να μην μπορεί να δεχτεί το "νέο"... Ήταν από τα πρώτα πιστοποιητικά άλλωστε που αναγνωρίζονταν Ελλάδα.. Ευχαριστώ ωστόσο παρά πολύ για την απάντηση 🙏🏻🙏🏻
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chris00

Νεοφερμένος

Ο Chris00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπόν. Το CELP είναι ένα πτυχίο που αφενός δεν πιάνει τα ίδια επίπεδα του ECPE και ειδικότερα του CPE , αφετέρου είναι σαφώς καλύτερο από λοιπά πιστοποιητικά όπως το LRN ή το NOCN. Αυτό σε επίπεδο δυσκολίας το οποίο θα το χαρακτήριζα μέτριας. Όσον αφορά την αναγνώριση εντός συνόρων δεν θα έχετε κανένα θέμα στον δημόσιο τομέα και στο εξωτερικό πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα ECPE είναι. Τέλος η διεξαγωγή των εξετάσεων είναι εξαιρετική (μιλάω από εμπειρία του αδερφού μου). Άρα θέμα τίθεται κυρίως στο ποσό καλά αγγλικά θα μπορείς να μιλάς μετά την προετοιμασία του πτυχίου και να μπορείς να αποδείξεις στον ιδιωτικό τομέα ότι μπορείς να τα μιλήσεις. Οπότε αν είσαι εντάξει με την γνώση των αγγλικών σου, τότε δεν βλέπω κάποιο αρνητικό στην απόκτηση του συγκεκριμένου πιστοποιητικού.
 

JeromeYates

Νεοφερμένος

Ο JeromeYates αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έδωσα για το CELP πρόπερσι. Η εμπειρία μου από τις εξετάσεις ήταν πολύ καλή. Έχοντας το ECCE Β2 του Michigan όταν ξεκίνησα προετοιμασία για C2 κατέληξα στο πτυχίο του MSU γιατί μου φαινόταν η καλύτερη επιλογή. Τα θέματα είχαν δυσκολία (προφανώς αφού είναι proficiency) αλλά είναι ρεαλιστικά (σε αντίθεση με ECPE και CPE τα τελευταία χρόνια). Χρειάζεται όμως πολλή προσοχή στη διαχείριση χρόνου στην έκθεση. Το format της εξέτασης είναι αρκετά φιλικό προς τον εξεταζόμενο και οι εξεταστές του speaking εξίσου καλοί και βοηθητικοί. Όσον αφορά την αναγνώριση του δεν μπορώ να σου πω γιατί ακόμα δεν μου έχει χρειαστεί. Αλλά αφού δεν το θες για σπουδές/ δουλεία στο εξωτερικό (που πας αναγκαστικά για toefl/ielts/cpe) στην Ελλάδα δε θα έχεις θέμα. Καλή τύχη στις εξετάσεις σου



Getmodnow - where you can download tons of free apps and games easily! At Getmodnow, we pride ourselves on providing a diverse and rich library of engaging apps and games, completely free for you to experience.
Thank you for sharing your experiment with CELP! Your information about the MSU degree and the challenges of time management at the fair was very helpful to me
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top