Michigan ECCE/ECPE Δεκέμβριος 2013

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
δεν ειναι μονο για την εκθεση για παραδειγμα θελω να σημειωσω αριθμους ερωτησεψν του gvr που δεν ειμαι σιγουρος. Το middle name ti ειναι ; Εκτυπωσα το περσινο και προσπαθωνα κτλ τι παιζει ; επισης την εκθεση τη γραφω σε μη γραμμομενο κομματι;
Σε ευχαριστω για την ευχη και τις πληροφοριες
Καλα αποτελεσματα σε σενα !
Στο GVR αν κάνεις καμία γραμμμούλα απλά και μόνο για να βοηθηθείς δε θα υπάρξει πρόβλημα. Καλού κακού ρώτα και κανέναν από τους επιτηρητές αλλά αν δεν τύχεις σε τίποτα παράξενους το ίδιο θα σου πουν και θα σου ξεκαθαρίσουν ότι μπορείς να κάνεις οτιδήποτε αλλά δεν πρόκειται να σου δοθεί παραπάνω χρόνος για να περάσεις τυχόν απαντήσεις που μπορεί να'χεις σημειώσει από το booklet στο απαντητικό.
Επομένως το σεναριάκι περνάω τις απαντήσεις στο booklet και ύστερα στο απαντητικό δεν το σκέφτεσαι καν.
Απευθείας στο απαντητικό να είσαι ήρεμος. Επίσης πού και πού τσέκαρε ότι πρέπει να συμπίπτει ο αριθμός του ερωτήματος στο booklet με αυτόν στο απαντητικό γιατί μπορεί στο άγχος σου να χάσεις κανά ερώτημα.
Στο ακουστικό έχει μέρος για σημειώσεις οπότε είσαι οκέι (αν και όσους ρωτήσεις που δώσαμε ECCE θα σου πουν ως επί το πλείστον ότι σημειώσεις δεν έκαναν) και στην έκθεση για πρόχειρο σας λένε ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την τελευταία σελίδα στο booklet.
Η έκθεση γράφεται σε χαρτί με γραμμές φυσικά και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να φεύγεις ή να γράφεις στα κενά.

Middle name θεωρείται το όνομα πατρός.
Αν και μην πολυσκάς γιατί τις οδηγίες τις λένε ξεκάθαρα και είναι σαφέστατες ώστε να γίνονται κατανοητές από όλους.
Επίσης πέρα από το δικό σου ονοματεπώνυμο την υπογραφή σου και την φόρμα του τεστ μπορεί όλα τα άλλα να είναι ήδη τυπωμένα με barcode.
Τέλος προσοχή στο τραπεζομάντηλο γιατί είναι τσόχα και σκίζεται πολύ εύκολα.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
και το gvr ειναι σε αλλο φυλλαδιο; διαφορετικο απο αυτο με τις ερωτησεις ;
Διαβαζοντας τις οδηγιες απο ενα παλαιοτερο ειδα οτι εχει 90 λεπτα για το gvr . Αν τελειωσεις πιο νωρις δε πας στην εκθεση, μετα το περας των 90 λεπτων παιρνεις τα χαρτια για να ξεκινησουν ολοι μαζι την εκθεση. Λεω μαλακιες ; :)

Ευχαριστω, κατατοπιστικοτατη στις οδηγιες προς ναυτιλομενους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ποσες μοναδες χανει κανεις στο περιπου αν η εκθεση του βγει παραπανω ;
Επίλυση αποριών #2.:P
Συμβουλή που μας είχαν δώσει στο φροντιστήριο όταν δίναμε ήταν ότι στην έκθεση θα έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε: 1)Essay 2) Letter to the editor και σπανιότερα που δίνεις συμβουλή (το 2ο ενδεχόμενο είχε τύχει σε ένα τεστ που είχα κάνει).
Επειδή ο χρόνος για Essay μπορεί να είναι πιεστικός παρόλο που θα'χεις ιδέες και για μην τύχεις από το Lower να αφήσεις μισή την έκθεση επίλεξε να γράψεις το Letter to the editor ή ό,τι εν πάσει περιπτώσει είδος γράμματος έχεις.(Στο ECPE το να μείνεις από χρόνο είτε σε έκθεση είτε σε GCVR είναι πιθανό εγώ το βίωσα κιόλας)
α. Είναι πιο εύκολο. Αν κολλήσεις σκέψου τη δομή στα ελληνικά (πρόσεξε μόνο διότι η συνέπεια είναι κάτι που θα ληφθεί θετικά υπόψη όταν βαθμολογείται η έκθεσή σου.
Σχετικά με τις λέξεις γράφει 120-180 ή 150-180.
Όμως.
Αν είναι κάτω από 120 το πιθανό είναι να φανεί στην "έκταση της έκθεσης" και επομένως θα μετρήσουν τις λέξεις και αν είναι λιγότερες από 120 θα μειωθεί ο βαθμός.
Οι παραπάνω λέξεις (δε μιλάμε για καμιά 100άρα έξτρα λέξεις) δεν πρόκειται ούτε να σου μειώσουν το βαθμό ούτε όμως και να στον αυξήσουν.
Είναι "ουδέτερες" να το πω έτσι.
Καλά,αυτό μην το λάβεις ως "Ωραία από τις 180 θα πάμε στις 250,έτσι για να'χω καλό γραπτό".:confused:
Πρώτον,δε θα σε φτάσει ο χρόνος (είναι μόνο 30 λεπτά) και δεύτερον και τελευταίον ξεφεύγεις κατά πολύ από το "γράφω 20 το πολύ ακόμη λέξεις".

και το gvr ειναι σε αλλο φυλλαδιο; διαφορετικο απο αυτο με τις ερωτησεις ;
Διαβαζοντας τις οδηγιες απο ενα παλαιοτερο ειδα οτι εχει 90 λεπτα για το gvr . Αν τελειωσεις πιο νωρις δε πας στην εκθεση, μετα το περας των 90 λεπτων παιρνεις τα χαρτια για να ξεκινησουν ολοι μαζι την εκθεση. Λεω μαλακιες ; :)
Ευχαριστω, κατατοπιστικοτατη στις οδηγιες προς ναυτιλομενους.
1. Θα σου περιγράψω τη διαδικασία για να ξέρεις. Αύριο θα πας στο εξεταστικό κέντρο 30 λεπτά νωρίτερα κρατώντας μαζί σου: Την ταύτοτητά σου,την απόδειξη,2 μολύβια HB και μία γόμα.
Κάποια στιγμή θα βγει ένας της ελληνοαμερικάνικης και θα πει να περάσουν οι εξεταζόμενοι μέσα. Αυτό που θα΄χεις στο χέρι σου έτοιμο θα΄ναι η ταυτότητα και η απόδειξη,αφού αυτά θα σου ζητηθούν κατά την είσοδό σου στην αίθουσα. Θα τα δώσεις στο άτομο που είναι έξω και θα σου δώσουν τα απαντητικά.
Ε,μετά περνάς στην αίθουσα εκεί είναι ένας εξεταστής (αμερικάνος) και μιλάει μόνο αγγλικά που θα σου πει "Good Morning,would you like to sit here (δείχνει τη θέση που θα κάτσεις) for me?"
Σας λένε τις οδηγίες και ξεκινάτε.
Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του κομματιού της εξέτασης θα σας πουν ότι έχετε 5 λεπτά.
Ο χρόνος στο GVR είναι 85 λεπτά,στην έκθεση 30.
Στα υπόλοιπα δε θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
οι οδηγιες στα αγγλικα ; πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
Μαλλον θα παρω το essay,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valentina_p

Νεοφερμένος

Η valentina_p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Good luck σε όσους δίνουν αύριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bla bla

Νεοφερμένος

Ο bla bla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγω έδωσα το ecpe! πιστεύω πως ηταν βατα ολα εκτος απο το λισενινγκ! για να ακριβολογω πιστευω πως κοπηκα! ευελπιστω σε ενα BF χλωμο ομως! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αngelica

Νεοφερμένος

Η Αngelica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
νομιζω πως πηγα καλα στα γραπτα αλλα περιεργως φοβαμαι λιγο τα προφορικα ενω ηταν το καλυτερο μου! καλη επιτυχια σε οσους δωσατε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Κι εγώ φοβάμαι λίγο τα προφορικά... Ήμουν πολύ τρακαρισμένη εκείνη τη μέρα, παρότι είχα προετοιμαστεί καλά. Για να δούμε...

Ξέρει κανείς πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αngelica

Νεοφερμένος

Η Αngelica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γιατί τα αποτελέσματα του cambridge έχουν βγει από τις 7 Ιανουαρίου και του michigan όχι ακόμα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
μετ το τελος της εξετασης η υπευθυνη συντονιστρια ειχε πει οτι τα αποτελεσματα θα βγουν Φλεβαρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Κι εγώ φοβάμαι λίγο τα προφορικά... Ήμουν πολύ τρακαρισμένη εκείνη τη μέρα, παρότι είχα προετοιμαστεί καλά. Για να δούμε...
Ξέρει κανείς πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα;
Φλεβάρη.:P
Γιατί τα αποτελέσματα του cambridge έχουν βγει από τις 7 Ιανουαρίου και του michigan όχι ακόμα;;;
Την ίδια απορία έχω και΄γω.
Μου΄χει μείνει ψύχωση και μπαίνω κάθε μέρα στο σάιτ της HAU για νέα και τίποτα..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Λογικό είναι να βγαίνουν νωρίτερα του Cambridge αφού είναι πολύ λιγότεροι οι υποψήφιοι. Υπομονή παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδιά πέρυσι τα αποτελέσματα βγήκαν στις 28 Ιανουαρίου. Ελπίζω να βγουν όσο πιο γρήγορα γίνεται να ηρεμήσουμε κιόλας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
υπαρχει καμια ενημερωση απο καπου ή θα πρεπει να περιμενουμε call απο καθηγητρια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει στη δημοσιότητα η Ελληνοαμερικανική Ένωση, στις εξετάσεις του περσινού Νοεμβρίου πήρε HP το 0,17% των υποψηφίων. Δηλαδή σε σύνολο 15.864 υποψηφίων ανά τον κόσμο, πήραν HP 29 υποψήφιοι. [.....]

υπαρχει καμια ενημερωση απο καπου ή θα πρεπει να περιμενουμε call απο καθηγητρια ;
Δεν υπάρχει καμία ενημέρωση, απλά περιμένουμε. Προσωπικά πιστεύω ότι αύριο ή μεθαύριο θα βγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
το ποσοστό των Ελλήνων με HP είναι ακόμα μικρότερο, συγκεκριμένα 0,06% - πράγμα που σημαίνει ότι αν έδωσαν εξετάσεις 7000 Έλληνες, το πήραν με HP 4 άτομα όλα κι όλα) και λογικά να το δεις, οι πιθανότητες να ξεκίνησες με γνώσεις επιπέδου Β2, να έκανες μερικά τεστ και να πήρες το ECPE με HP είναι ακόμα μικρότερες έως ανύπαρκτες.
[....]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το συνολικό High Pass συμβολίζεται μόνο με Η και όχι με HP.

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καμία ενημέρωση, απλά περιμένουμε. Προσωπικά πιστεύω ότι αύριο ή μεθαύριο θα βγουν.
Ειναι λογικο με βαση τς ημερομηνιες που γραψαμε ή απλα διαισθηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται τόση κακία.
Το συνολικό High Pass συμβολίζεται μόνο με Η και όχι με HP.
Το δικό μου HP λέει πάντως και στο GCVR είχα μόνο ένα λάθος :D (δεν φαίνεται η βαθμολογία εδώ, μας είχαν δώσει ένα χαρτί στο φροντιστήριο που τα έλεγε αναλυτικά)
Και το Proficiency του Cambridge το πήρα με Grade A την ίδια χρονιά, πριν αλλάξουν κάποιες δύσκολες ασκήσεις που είχε ;) To φροντιστήριό μου ακόμα έχει τους βαθμούς μου στην κάτω αίθουσα που περιμέναμε πριν μπούμε στις τάξεις,χεχεχε.E,μου άρεσαν και μου αρέσουν πολύ τα αγγλικά, να μην το παινευτώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostantinos7

Νεοφερμένος

Ο kostantinos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το συνολικό High Pass συμβολίζεται μόνο με Η και όχι με HP.

Βασικα, HP ειναι ο συνολικος βαθμος που βγαινει, αμα εχει παρει οντως HP. Εγω στο Lower μου εβγαζε Hp και στο Αdvanced P με 3 Lp.... Τωρα, ο,τι καταλαβαινεις. Ποτε μου δεν καταλαβα πως βγαινει ο Μ.Ο. :hmm:


Παιδιά πέρυσι τα αποτελέσματα βγήκαν στις 28 Ιανουαρίου. Ελπίζω να βγουν όσο πιο γρήγορα γίνεται να ηρεμήσουμε κιόλας..

Θα συμφωνησω μαζι σου... Περυσι ειχαν βγει προς τελη Ιανουαριου... Γιατι εχουν αργησει τοσο? Θελουν να μας κρατανε σε αγωνια... :/: Η μηπως επειδη ηταν περισσοτεροι υποψηφιοι φετος;;;; :D

Δεν χρειάζεται τόση κακία. Βέβαια, αφού το πήρες εσύ με HP, τότε και εγώ έτσι έπρεπε να το πάρω αφού είχα ένα μόνο P και τα υπόλοιπα ήταν με ΗP, αλλά το πήρα με Pass. Εκτός κι αν άλλαξε κάποιος κανονισμός.

Το δικό μου HP λέει πάντως και στο GCVR είχα μόνο ένα λάθος :D (δεν φαίνεται η βαθμολογία εδώ, μας είχαν δώσει ένα χαρτί στο φροντιστήριο που τα έλεγε αναλυτικά)
Και το Proficiency του Cambridge το πήρα με Grade A την ίδια χρονιά, πριν αλλάξουν κάποιες δύσκολες ασκήσεις που είχε ;) E,μου άρεσαν και μου αρέσουν πολύ τα αγγλικά, να μην το πω?

Πολυ καλος φιλε μου... Αμα ξερει καποιος πως στο καλο βγαινει ο Μ.Ο. ας μας πει και εμας που δεν ξερουμε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top