Michigan ECCE/ECPE Δεκέμβριος 2013

armianka

Νεοφερμένος

Η armianka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
πως σου φανηκε?εγω κολλησα ιδιιατερα στην γραμματικη που δνε καταλαβα τι σοι γραμματικη ητανε?τα κειμενα μου φανηκαν λιγο ευκολα..και το δευτερο cloze
Προσωπικά μου φάνηκε υπερβολικά απαιτητικό :worry: Καλά όσο για τη γραμματική δεν χρειάζεται καν να το συζητήσουμε!!! Το cloze και το reading έτσι και έτσι και το vocabulary τουλάχιστον για μένα ήταν εύκολο σχετικά (ευτυχώς τις ήξερα τις περισσότερες) :P. Αν και δεν νομίζω να το πέρασα με τίποτα... Ο Μάϊος με περιμένει :cry_x:
Ti einai to form b ή h ?
Αν έχω καταλάβει καλά... Δεν γράφουν όλοι τα ίδια θέματα!!! Υπάρχουν δηλαδή a,b,c,...h!! Κοινώς 8 διαφορετικά θέματα εξετάσεων να φανταστώ;; :kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι, γράφουν διαφορετικά θέματα γιατί υπάρχουν πολλές εξεταστικές (πρωινές, απογευματινές) ανά τον κόσμο. Αν έγραφαν όλοι τα ίδια θέματα, θα υπήρχε διαρροή. Ο βαθμός δυσκολίας όμως είναι ίδιος για όλα τα θέματα, και αν δεν είναι ίδιος, βαθμολογούνται διαφορετικά ώστε να μην επηρεάζεται το αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

armianka

Νεοφερμένος

Η armianka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παρακαλώ πολύ πειτε αν γνωρίζετε ποια ήταν τα θέματα στα προφορικά; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Προφορικά δεν έχω δώσει ακόμα...

Έδινε κανένας γραπτά Σάββατο πρωί; Θυμάστε ποια ήταν τα Reading? Θυμάμαι ένα για satellites/space, ένα για marine animals, ένα για focus groups. Το τέταρτο ποιο ήταν; Έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν μπορώ να θυμηθώ!!!!

Επίσης το ένα cloze ήταν για Mesopotamia, το άλλο;

Είμαι σίγουρη ότι όταν βγήκα από την εξέταση τα θυμόμουν όλα. Τώρα γιατί είναι σαν να έχει σκοτεινιάσει το μυαλό μου ο-ε-ο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Προσωπικά μου φάνηκε υπερβολικά απαιτητικό :worry: Καλά όσο για τη γραμματική δεν χρειάζεται καν να το συζητήσουμε!!! Το cloze και το reading έτσι και έτσι και το vocabulary τουλάχιστον για μένα ήταν εύκολο σχετικά (ευτυχώς τις ήξερα τις περισσότερες) :P. Αν και δεν νομίζω να το πέρασα με τίποτα... Ο Μάϊος με περιμένει :cry_x:
Αν έχω καταλάβει καλά... Δεν γράφουν όλοι τα ίδια θέματα!!! Υπάρχουν δηλαδή a,b,c,...h!! Κοινώς 8 διαφορετικά θέματα εξετάσεων να φανταστώ;; :kill:
Εμ,φυσικό δε σου φαίνεται να γράφουν όλοι τα ίδια θέματα αλλά να υπάρχουν διάφορες φόρμες (ή οι κοινές ομάδες για το κάνω πιο λιανό)
8 διαφορετικές φόρμες θεμάτων ίδιας δυσκολίας όμως.

Έδινε κανένας γραπτά Σάββατο πρωί; Θυμάστε ποια ήταν τα Reading? Θυμάμαι ένα για satellites/space, ένα για marine animals, ένα για focus groups. Το τέταρτο ποιο ήταν; Έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν μπορώ να θυμηθώ!!!!
Επίσης το ένα cloze ήταν για Mesopotamia, το άλλο;
Είμαι σίγουρη ότι όταν βγήκα από την εξέταση τα θυμόμουν όλα. Τώρα γιατί είναι σαν να έχει σκοτεινιάσει το μυαλό μου ο-ε-ο?
Σήμερα έδινες γραπτά;:confused:
Θυμάσαι πιο γράμμα σας είπαν να μουτζουρώσετε στο απαντητικό πρέπει να είχαμε ίδια θέματα.:whistle:
Το 4ο δε το θυμάμαι από τα κείμενα. Το άλλο cloze ήταν με τα φρούτα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domie

Νεοφερμένος

Ο domie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αυριο δινουμε προφορικα!!!καλη επιτυχια σε ολους!!!
ελπιζω να μην υπαρξει αλλη φορα για κανεναν,μονο επιτυχιες σε ολουσ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stela_500

Νεοφερμένος

Η stela_500 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγω σήμερα έδωσα προφορικά και μου έτυχε ένα θέμα να διαλέξουμε τόπο διαμονής για ένα σχολείο που θα πάει να παρακολουθήσει ένα πρόγραμμα για τέχνη. Τα στοιχεία που σου έδινε ήταν κατανοητά χωρίς δύσκολες λέξεις απλά η μια απο τις δυο εξέταζαν ήταν πολύ σκυλα...:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγω σήμερα έδωσα προφορικά και μου έτυχε ένα θέμα να διαλέξουμε τόπο διαμονής για ένα σχολείο που θα πάει να παρακολουθήσει ένα πρόγραμμα για τέχνη. Τα στοιχεία που σου έδινε ήταν κατανοητά χωρίς δύσκολες λέξεις απλά η μια απο τις δυο εξέταζαν ήταν πολύ σκυλα...:/::/:
Υπομονή..
Συμβαίνουν κάτι τέτοια. Και σε'μενα η 2η εξετάστρια που μπαίνει στο τέλος ήταν εμφανές ότι βαριόταν και δεν ήταν τόσο ζωντανή όσο η 1η..
Άσε που οι λέξεις ήταν δύσκολα παραφράσιμες.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe1_

Νεοφερμένος

Η Phoebe1_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα!
Μπορεί να μου πει κάποιος πόσα σωστά πρέπει να έχεις για να περάσεις το ECCE; Απ' ότι διάβασα εδώ, 32 για το Listening. Για το GVR; Επίσης στην έκθεση στο τέλος γράφεις κανονικά το πραγματικό σου όνομα ή βάζεις ψεύτικο;

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
65% στο καθενα κομματι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Εμ,φυσικό δε σου φαίνεται να γράφουν όλοι τα ίδια θέματα αλλά να υπάρχουν διάφορες φόρμες (ή οι κοινές ομάδες για το κάνω πιο λιανό)
8 διαφορετικές φόρμες θεμάτων ίδιας δυσκολίας όμως.

Το θέμα όμως είναι πως κάπως πρέπει να το ρυθμίσουν να γράφουν όλοι την ίδια ώρα πάνω στα ίδια θέματα!! Το "ίδιας δυσκολίας" είναι καθαρά υποκειμενικό!
Σκέψου το άλλο, για να σου δώσω να καταλάβεις. Στις πανελλήνιες οι μισοί π.χ. της Τεχνολογικής γράφουν στις 9.00 πάνω σε θέματα Α,Β,Γ,Δ και οι άλλοι μισοί της ίδιας κατεύθυνσης γράφουν στη 13.00 πάνω σε θέματα Φ,Χ,Ψ,Ω... Δηλαδή, όχι σε ίδια θέματα, αλλά γυρνάει μετά ο υπέυθυνος και μας λέει "Παιδιά... Τα θέματα αν και διαφορετικά, είναι της ίδιας δυσκολίας"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν γίνεται τα θέματα να είναι πάντα τα ίδια, σε όλες τις εξεταστικές και σε όλες τις χώρες. Δεν γίνεται ας πούμε να γράψουν την ίδια ώρα οι εξεταζόμενοι στην Ελλάδα, την Πορτογαλία και το Μεξικό. Οπότε εκ των πραγμάτων πρέπει να υπάρχουν διαφορετικά θέματα για να μην υπάρχουν διαρροές. Εφόσον τα θέματα είναι σταθμισμένα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτός που είναι να περάσει θα περάσει και αυτός που είναι να κοπεί θα κοπεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Το θέμα όμως είναι πως κάπως πρέπει να το ρυθμίσουν να γράφουν όλοι την ίδια ώρα πάνω στα ίδια θέματα!! Το "ίδιας δυσκολίας" είναι καθαρά υποκειμενικό!
Σκέψου το άλλο, για να σου δώσω να καταλάβεις. Στις πανελλήνιες οι μισοί π.χ. της Τεχνολογικής γράφουν στις 9.00 πάνω σε θέματα Α,Β,Γ,Δ και οι άλλοι μισοί της ίδιας κατεύθυνσης γράφουν στη 13.00 πάνω σε θέματα Φ,Χ,Ψ,Ω... Δηλαδή, όχι σε ίδια θέματα, αλλά γυρνάει μετά ο υπέυθυνος και μας λέει "Παιδιά... Τα θέματα αν και διαφορετικά, είναι της ίδιας δυσκολίας"!
Το να συγκρίνεις Πανελλήνιες με πτυχίο που δεν το διοργανώνει καν ελληνικός φορέας επίτρεψέ μου να το θεωρήσω λίγο άτοπο. Η δυσκολία είναι από μόνη της όρος υποκειμενικός όμως σε τέτοια θέματα θεωρώ ότι αυτός που του αξίζει να κοπεί γιατί απλώς δεν προσπάθησε όσο έπρεπε θα κοπεί..
Και στο λέει ο άνθρωπος που πήρε το ECCE με άνεση και πραγματικά δεν έχω ιδέα αν πέρασα το ECPE γιατί πολύ απλά είχα απηυδήσει και δεν διάβαζα τόσο πολύ..:/:
Στην τελική,αν δεν περάσεις τώρα,πάντα υπάρχουν 2ες ευκαιρίες.:)

Δεν γίνεται τα θέματα να είναι πάντα τα ίδια, σε όλες τις εξεταστικές και σε όλες τις χώρες. Δεν γίνεται ας πούμε να γράψουν την ίδια ώρα οι εξεταζόμενοι στην Ελλάδα, την Πορτογαλία και το Μεξικό. Οπότε εκ των πραγμάτων πρέπει να υπάρχουν διαφορετικά θέματα για να μην υπάρχουν διαρροές. Εφόσον τα θέματα είναι σταθμισμένα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτός που είναι να περάσει θα περάσει και αυτός που είναι να κοπεί θα κοπεί.
Ναι απλώς κάποιες φορές η "αντιστάθμιση" καίει κόσμο και η εξεταστική του Μάη -για τη δική μου πόλη- το απέδειξε.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια

θα ηθελε καποιος να μιυ αναφερει τους κανονες που πρεπει να ακολουθησω σε μια εξεταση για ECCE... Μολις εμαθα για παραδειγμα οτι γραφεις με στυλο και το ονομα σου γραφεται σε πινακα γραμματων και για να μην παω εκει και πελαγωσω θα ηθελα να ειμαι λιγο εξικοιωμενος με τους κανονες που επικρατουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Στο michigan θα χρειαστείς μόνο μολύβι,με στυλό δε γράφεις πουθενά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
υπαρχει η δυνατοτητα προχειρης κολας ; επισης η διαρκεια ποσο ειναι ; Αν για καποιο λογο ο ηχος δεν ειναι καλος ή προκυψει θορυβος μπορεις να σταματησεις το listening ; Τουαλετα πας ; :):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
υπαρχει η δυνατοτητα προχειρης κολας ; επισης η διαρκεια ποσο ειναι ; Αν για καποιο λογο ο ηχος δεν ειναι καλος ή προκυψει θορυβος μπορεις να σταματησεις το listening ; Τουαλετα πας ; :):):):)

Ξεκινάμε.
Θα χρειαστείς μολύβι ΗΒ,γόμα και ξύστρα. Μόνο. Τίποτε άλλο.
Το listening σπάνια τυχαίνει να είναι κακής ποιότητας και αν τύχει φροντίζουν και αποκαταστούν το πρόβλημα γρήγορα και χωρίς "συνέπειες" προς όσους δίνουν (εγώ στο Lower δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα).
Τουαλέτα πας με συνοδεία από κάποιον που είναι στην αίθουσα. Είναι λιγάκι χρονοβόρα διαδικασία και προσπάθησε να την αποφύγεις. Εμένα στο Proficiency μπορεί και να μου κόστισε τελικά.
Για τυχόν σημειώσεις στην έκθεση σας λένε ότι μπορείτε να σημειώσετε στην τελευταία κόλλα των θεμάτων.
Καλή Επιτυχία αν δίνεις.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
δεν ειναι μονο για την εκθεση για παραδειγμα θελω να σημειωσω αριθμους ερωτησεψν του gvr που δεν ειμαι σιγουρος. Το middle name ti ειναι ; Εκτυπωσα το περσινο και προσπαθωνα κτλ τι παιζει ; επισης την εκθεση τη γραφω σε μη γραμμομενο κομματι;

Σε ευχαριστω για την ευχη και τις πληροφοριες
Καλα αποτελεσματα σε σενα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
ποσες μοναδες χανει κανεις στο περιπου αν η εκθεση του βγει παραπανω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top