Michigan ECCE/ECPE Δεκέμβριος 2013

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Όσοι δώσατε ECPE το λεξιλόγιο της εξέτασης πως σας φάνηκε??εννοώ τις ξέρατε τις περισσότερες λέξεις ??

δε θα ελεγα και πολυ δυσκολο,βατο με πολυ λιγες λεξεις να βγαινουν μονο νοηματικα.γενικα, τα θεματα του ecpe αυτο τον νοεμβριο ηταν πολυ πιο βατα απο αλλες χρονιες που εδωσα,για μενα τουλαχιστον.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα, γενικά η προετοιμασία για το ECPE "παλεύεται" ή είναι δύσκολη ;

η προετοιμασια του ecpe περιγραφεται με μια λεξη ''ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ''.το λεξιλογιο εινα αυτο που θα σου δωσει το πτυχιο και οχι τοσο η γραμματικη καθως δεν μαθαινεις κατι καινουργιο απλα χτυπανε σε καπως δυσκολα σημεια της,που απλα πρεπει να τα διαβασεις και δεν θα αντιμετωπισεις θεμα.οσο για το λεξιλογιο,για μενα ειναι το 90% του πτυχιου.χωρις αυτο δεν παιρνεις το gcvr με τιποτα,περα του voc μερους,cloze και reading θελουν καλο λεξιλογιο για να μπορεις να κατανοεις τα κειμενα.επισης θα σου χρειαστει στην εκθεση,καθως οι εξεταστες ''διξανε''για πλουσιο λεξιλογιο με σωστη συνταξη βεβαια,και στα προφορικα(speaking) οπου και εκει το λεξιλογιο ειναι key factor για την επιτυχια.αρα το ecpe θελει να πολυ καλο λεξιλογιο,που σημαινει ωρες διαβασματος για αυτο και μαλιστα συγκεντρωμενος/μενη σε καθε λεξη και τα παραγωγα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παιδια, ποτε περιμενουμε να ερθουν τα χαρτια απο ελληνοαμερικανικη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

first time

Νεοφερμένος

Η first time αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Συγχαρητήριασε όσους τα κατάφεραν!

Δίνω για πρώτη φορά τον Μάιο 2014και θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την βοήθειά σας καθώς διαβάζω μόνη μου, με practice tests, χωρίς φροντιστήριο ή ιδιαίτερα...

Θα ήθελα κάποιες διευκρινήσειςσχετικά με τα διαδικαστικά την ημέρα της εξέτασης:

1) γράφετε ότι πρέπει να έχουμεμαζί μας μόνο μολύβι, ταυτότητα και την απόδειξη. Εγώ έκανα την αίτηση on lineκαι απλά μου έστειλαν ένα απαντητικό e-mail:

We appreciate yourpurchase atHellenic American Union-Orfeas,



Your Transaction Number:@@@@@@@@@,

Shop Name: Hellenic AmericanUnion-Orfeas,

Order ID: @@@@@@@@@,

You Purchased: ExaminationRegistration ,

Purchase Date/Time:@@@@@@@@@@@@@@@@@

Payment method: @@@@@@@@@@@@@@@,



You are charged 175.00 EUR,

Thank you for using ProxyPay3.

Please save this receipt forfurther reference.

Αυτό να εκτυπώσω;;;

2)Πρώτα γράφουμε το writing, μετάτο listening και μετά το GCVR, σωστά;

Οταν γράφουμε την έκθεση σε 30λεπτά, λένε: μολύβια κάτω και σου παίρνουν το γραπτό; Σημειώσεις-σχεδιάγραμμαστην έκθεση που κάνεις; Υπάρχει ξεχωριστός χώρος στο απαντητικό φύλλο;

3)Το listening με προβληματίζεισχετικά με το απαντητικό φύλλο... Εγώ τα πάω καλά όταν απαντάω πάνω στο practicetest και μετά τα μεταφέρω στο απαντητικό φύλλο. Δίνεται χρόνος μετά το τέλοςτου τρίτου segment (part III)-ερώτηση 50 δηλαδή να τα μεταφέρω ή σου παίρνουντο χαρτί αμέσως;

Επίσης,μήπως δεν σου το παίρνουντο listening, ούτε το απαντητικό του φύλλο αλλά σου μοιράζουν κατευθείαν και τοGCVR οπότε εγώ μπορώ να διαθέσω 2-3 λεπτά από το χρόνο του GCVR για να μεταφέρωτις απαντήσεις του listening το απαντητικό φύλλο; Μπορώ να το κάνω αυτό;
Υπάρχει περίπτωση το απαντητικό έντυπο για listening και GCVR να είναι ενιαίο και άρα να μην μπορούν να το πάρουν πριν ολοκληρώσω και το GVCR έτσι ώστε να μεταφέρω με την ησυχια μου τις απαντήσεις του listening στο απαντητικό φύλλο;

Με συγχωρείτε για τις πολλές απορίες αλλά προετοιμάζομαι μόνη μου λόγω οικονομικής στενότητας οπότε δεν έχω κάποιον καθηγητή για να ρωτήσω.

Ευχαριστώ για πιθανές απαντήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Συγχαρητήριασε όσους τα κατάφεραν!

Δίνω για πρώτη φορά τον Μάιο 2014και θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την βοήθειά σας καθώς διαβάζω μόνη μου, με practice tests, χωρίς φροντιστήριο ή ιδιαίτερα...

Θα ήθελα κάποιες διευκρινήσειςσχετικά με τα διαδικαστικά την ημέρα της εξέτασης:

1) γράφετε ότι πρέπει να έχουμεμαζί μας μόνο μολύβι, ταυτότητα και την απόδειξη. Εγώ έκανα την αίτηση on lineκαι απλά μου έστειλαν ένα απαντητικό e-mail:

We appreciate yourpurchase atHellenic American Union-Orfeas,



Your Transaction Number:@@@@@@@@@,

Shop Name: Hellenic AmericanUnion-Orfeas,

Order ID: @@@@@@@@@,

You Purchased: ExaminationRegistration ,

Purchase Date/Time:@@@@@@@@@@@@@@@@@

Payment method: @@@@@@@@@@@@@@@,



You are charged 175.00 EUR,

Thank you for using ProxyPay3.

Please save this receipt forfurther reference.

Αυτό να εκτυπώσω;;;

2)Πρώτα γράφουμε το writing, μετάτο listening και μετά το GCVR, σωστά;

Οταν γράφουμε την έκθεση σε 30λεπτά, λένε: μολύβια κάτω και σου παίρνουν το γραπτό; Σημειώσεις-σχεδιάγραμμαστην έκθεση που κάνεις; Υπάρχει ξεχωριστός χώρος στο απαντητικό φύλλο;

3)Το listening με προβληματίζεισχετικά με το απαντητικό φύλλο... Εγώ τα πάω καλά όταν απαντάω πάνω στο practicetest και μετά τα μεταφέρω στο απαντητικό φύλλο. Δίνεται χρόνος μετά το τέλοςτου τρίτου segment (part III)-ερώτηση 50 δηλαδή να τα μεταφέρω ή σου παίρνουντο χαρτί αμέσως;

Επίσης,μήπως δεν σου το παίρνουντο listening, ούτε το απαντητικό του φύλλο αλλά σου μοιράζουν κατευθείαν και τοGCVR οπότε εγώ μπορώ να διαθέσω 2-3 λεπτά από το χρόνο του GCVR για να μεταφέρωτις απαντήσεις του listening το απαντητικό φύλλο; Μπορώ να το κάνω αυτό;
Υπάρχει περίπτωση το απαντητικό έντυπο για listening και GCVR να είναι ενιαίο και άρα να μην μπορούν να το πάρουν πριν ολοκληρώσω και το GVCR έτσι ώστε να μεταφέρω με την ησυχια μου τις απαντήσεις του listening στο απαντητικό φύλλο;

Με συγχωρείτε για τις πολλές απορίες αλλά προετοιμάζομαι μόνη μου λόγω οικονομικής στενότητας οπότε δεν έχω κάποιον καθηγητή για να ρωτήσω.

Ευχαριστώ για πιθανές απαντήσεις

1) Εγώ βασικά ήμουν γραμμένος απο φροντιστήριο, οπότε αν κάποιος ήταν με αυτόν τον τρόπο γραμμένος όπως εσύ, ας σου απαντήσει πιο σιγουρα. Χρειάστηκα πάντως μαζί μου: ταυτότητα, μολύβι, σβήστρα και την απόδειξη με τον κωδικό που μου έδωσαν (δεν θυμάμαι αν μου διαφεύγει κάτι).
2) Σωστά! Η σειρά πάει Writing - Listening - GCVR και τα προφορικά ανάλογα πότε θα σου τύχουν. Όταν τελειώσει ο χρόνος της έκθεσης, φωνάζουν στο μικρόφωνο "Αφήστε τα μολύβια κάτω... Κλείστε τα τετράδια..." Μην ανησυχείς, σε ένα λεπτό το πολύ (και πολύ σου βάζω) θα στο έχουν "βουτήξει" οι επιτηρητές :P
3) Στο Listening και γενικά σε όλες τις ενότητες, απαντάς κατευθείαν πάνω στο επίσημο χαρτί που θα δώσεις!!! Οπότε και στο Listening κατευθείαν (ακούς και μαυρίζεις), γιατί με το που τελειώσει και η τελευταία ερώτηση, θα γυρίσεις σελίδα και θα προχωρήσεις (όταν σου πουν αυτοί - κατευθείαν δηλαδή :P) στο GCVR. Το απαντητικό φυλλάδιο του Listening και του GCVR είναι ενιαίο (μπρος-πίσω). Μια σελίδα οι ερωτήσεις Listeing (1-50) και από πίσω στην άλλη σελίδα το GCVR (51-170). Δεν επιτρέπεται να γυρίσεις στο listening και ας σου έχει περισσέψει χρόνος από το GCVR (πράγμα ΔΥΣΚΟΛΟ, αλλά λέμε τώρα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

first time

Νεοφερμένος

Η first time αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
kostakis2 σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Μου επιτρέπεις να ρψτήσω κάτι ακόμη για το listening; Σε κάθε part λέει τα εισαγωγικά όπως ακριβώς και στο sample test που έχει στην ιστοσελίδα της Η ελλ/ικη ένωση; Δηλαδή:

Part 2

In this part, you will hear a question. From the threeanswer choices given, choose the one which

best answers the question. For example, listen to thequestion:

Example (listen):

a The wedding’s next Saturday.

b. Yes, she’s married.

c. Two weeks ago.

The correct answer is a.

For problems 16 through 35, mark your answers on the separate answer sheet. No problems can be repeated. Please listen carefully.Do you have any questions?

Σκέφτομαι εκείνη την ώρα εγώ να μεταφέρω στο απαντητικό έντυπο τις απαντήσεις του part Ι. Επίσης, κανείς από τους υποψηφίους δεν ρωτάει κάτι μπας και κερδίσω χρόνο;...:)
Στο part III, αφου τελειωσει το segment 1, σε ρωτάει ''ο εκφωνητής'' μία μία τις 5 ερωτήσεις όπως γίνετα στο sample test που έχουν στο site τους; Αν ναι, μπορώ τότε εκείνη την ώρα να μεταφέρω τις απαντήσεις του part II...

Επίσης, σου λένε αυτοί ότι απαγορεύεται να κάνεις το listening όταν ξεκινά το GCRV; Και που θα καταλάβουν αυτοί ποιες απαντήσεις μεταφέρεις εσύ στο απαντητικό έντυπο ;
Συγνώμη αν σε ζάλισα αλλά όταν μεταφέρω απευθείας στο απαντητικό, μπερδεύομαι, χάνω χρόνο στο να διαβάσω το επό μενο, δεν μου είναι εύκολο...
Και πάλι σε ευχαριστώ τόοοοοοοοοοοοσο πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
kostakis2 σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Μου επιτρέπεις να ρψτήσω κάτι ακόμη για το listening; Σε κάθε part λέει τα εισαγωγικά όπως ακριβώς και στο sample test που έχει στην ιστοσελίδα της Η ελλ/ικη ένωση; Δηλαδή:

Part 2

In this part, you will hear a question. From the threeanswer choices given, choose the one which

best answers the question. For example, listen to thequestion:

Example (listen):

a The wedding’s next Saturday.

b. Yes, she’s married.

c. Two weeks ago.

The correct answer is a.

For problems 16 through 35, mark your answers on the separate answer sheet. No problems can be repeated. Please listen carefully.Do you have any questions?

Σκέφτομαι εκείνη την ώρα εγώ να μεταφέρω στο απαντητικό έντυπο τις απαντήσεις του part Ι. Επίσης, κανείς από τους υποψηφίους δεν ρωτάει κάτι μπας και κερδίσω χρόνο;...:)
Στο part III, αφου τελειωσει το segment 1, σε ρωτάει ''ο εκφωνητής'' μία μία τις 5 ερωτήσεις όπως γίνετα στο sample test που έχουν στο site τους; Αν ναι, μπορώ τότε εκείνη την ώρα να μεταφέρω τις απαντήσεις του part II...

Επίσης, σου λένε αυτοί ότι απαγορεύεται να κάνεις το listening όταν ξεκινά το GCRV; Και που θα καταλάβουν αυτοί ποιες απαντήσεις μεταφέρεις εσύ στο απαντητικό έντυπο ;
Συγνώμη αν σε ζάλισα αλλά όταν μεταφέρω απευθείας στο απαντητικό, μπερδεύομαι, χάνω χρόνο στο να διαβάσω το επό μενο, δεν μου είναι εύκολο...
Και πάλι σε ευχαριστώ τόοοοοοοοοοοοσο πολύ!:)

Χαχαχα! Τι με ζάλισες βρε; Σιγά :P
Ναι. Σε κάθε part του listening, θα έχει τις σχετικές οδηγίες (οι οποίες είναι ακριβώς ίδιες - τουλάχιστον σε όσα βιβλία δούλευα εγώ). Αλλά εφόσον μου λες για επίσημα sample test της Ελληνοαμερικάνικης, τότε θα είναι copy-paste στα σίγουρα :P (όπως ήταν και σε μένα το Νοέμβριο του '13 που έδινα). Βέβαια σε αυτό το χρόνο που θα διαβάζει, εμάς η καθηγήτρια μας έλεγε να το εκμεταλλευτούμε, έτσι ώστε να ρίξουμε μια ματιά στα γρήγορα τα επόμενα, για να ξέρουμε πάνω-κάτω τι θα συναντήσουμε και να μην το σκεφτόμαστε εκείνη την ώρα, κολλήσουμε και χάσουμε πολύ χρόνο.
Το listening, δεν σταματάει με τίποτα από την στιγμή που αρχίσει (δεν ξέρω βεβαία τι γίνεται σε μία υπερβολική ανάγκη). Επομένως ότι ερωτήσεις έχεις είτε εσύ, είτε οποιοσδήποτε άλλος εξεταζόμενος, κάνετε τις ερωτήσεις σας, πριν αρχίσει το listening.
Ναι, από την στιγμή που περάσετε στην ενότητα του GCVR, δεν μπορείς με τίποτα να γυρίσεις πίσω στο listening. Πρώτον, το γράφουν οι οδηγίες και δεύτερον, υπάρχουν τόσοι πολλοί επιτηρητές μέσα (σε εμάς ήταν γύρω στους 6 :whistle:) που θα κυκλορφορούν όλη την ώρα πάνω από τα κεφάλια σας.
Τώρα, το να γυρίσεις πίσω σε κάποιο άλλο part (π.χ. όση ώρα θα διαβάζει της οδηγίες του part 3, και εσύ να μαυρίζεις τις κουκκίδες του part 2), αυτό δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Αυτό το είχα κάνει και εγώ σε 2-3 που είχα αφήσει κενά από το part 1, ενώ αυτό έδινε τις οδηγίες για το part 3 :redface: (οπότε μάλλον είναι αποδεκτό). Να ξέρεις όμως ότι οι οδηγίες δεν παίρνουν πάνω από ένα λεπτό, επομένως, δύσκολο να προλάβεις να μαυρίσεις όλα τα κυκλάκια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

first time

Νεοφερμένος

Η first time αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!! Να'σαι καλά!
Μία τελευταία ερώτηση... μη με βρίσεις, please...
Στην ιστοσελίδα της η Ελλ/ικη Ένωση έχει βάλει υλικό ως δείγμα για τις εξετάσεις για υποψηφίους:
https://www.cambridgemichigan.org/resources/ecpe/support-materials

Αν μπεις σε αυτό το σύνδεσμο, 4 γραμμές πριν το τέλος γράφει: 2011 audio material (mp3, approximately 28mb)
το οποίο αντιστοιχεί στο booklet :
https://www.cambridgemichigan.org/resources/ecpe/support-materials
Στο σημείο: 18 λεπτά και 10 δεύτερα του mp3, αρχίζει ο εκφωνητής να διαβάζει τις ερωτήσεις του segment 1 του Part III.

Έτσι ακριβώς γίνεται και την ημέρα της εξέτασης; Γιατί, αν είναι έτσι, προλαβαίνω εκείνη την ώρα να περάσω τις απαντήσεις του Part I και Part II....
Και πάλι σε ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Θα απαντήσεις κατευθείαν επάνω στο απαντητικό φύλλο και όχι στο booklet. Υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία που λέει ότι δεν επιτρέπεται να γράψεις στο booklet, άσε που υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να κάνεις λάθος στη μεταφορά. Όσο ο εκφωνητής διαβάζει τις ερωτήσεις του Part III αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να γεμίζεις τα αντίστοιχα κυκλάκια, όχι αν ασχολείσαι με το Part I και το Part II.

Όσο για την έκθεση, υπάρχει χώρος για σημειώσεις και σχεδιάγραμμα πάνω στην κόλλα αναφοράς, αλλά δεν θα έχεις χρόνο - και ούτε χρειάζεται να κάνεις σχεδιάγραμμα γιατί η δομή της έκθεσης καθορίζεται κυρίως από τον τίτλο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

first time

Νεοφερμένος

Η first time αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Πήρα τηλέφωνο στην Ελληνοαμερικανική Ένωση και μίλησα με σύμβουλο επί των εξετάσεων. Μου είπαν ότι επιτρέπεται να μεταφέρεις κατά τη διάρκεια του listening τις απαντήσεις από όποιο part θέλεις. Όσο διαρκεί το listening , το δουλεύεις όπως σε βολεύει, όπως κατ'αναλογία στο GCVR άλλοι δουλεύουν πρώτα το reading, ενώ άλλοι το κάνουν με την σειρά, πρώτα γραμματική κλπ.
Απλά είναι απόλυτοι ως προς την αυτονομία της κάθε ενότητας: αν δηλαδή ειπωθεί και η ερώτηση 50 του listening, τότε προχωράς στο GCVR και απαγορεύεται να επιστρέψεις στο listening.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Πήρα τηλέφωνο στην Ελληνοαμερικανική Ένωση και μίλησα με σύμβουλο επί των εξετάσεων. Μου είπαν ότι επιτρέπεται να μεταφέρεις κατά τη διάρκεια του listening τις απαντήσεις από όποιο part θέλεις. Όσο διαρκεί το listening , το δουλεύεις όπως σε βολεύει, όπως κατ'αναλογία στο GCVR άλλοι δουλεύουν πρώτα το reading, ενώ άλλοι το κάνουν με την σειρά, πρώτα γραμματική κλπ.
Με μεγάλο κίνδυνο βέβαια να μπερδέψεις τα μπούτια σου και να γεμίζεις άσχετα κυκλάκια, όπως το έπαθε ένας συμμαθητής μου (ευτυχώς το κατάλαβε νωρίς και το διόρθωσε - ήταν και πολύ καλός στο listening και δεν του στοίχησε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Παιδια, ποτε θα ερθει το χαρτι ; εχετε καμια ιδεα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
πωωωωω ρε γαμωτο
μαλλον θα ζητησω πιστοποιητικο ωστε να μπορω να το χρησιμοποιησω. Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
πωωωωω ρε γαμωτο
μαλλον θα ζητησω πιστοποιητικο ωστε να μπορω να το χρησιμοποιησω. Ευχαριστω

Σε τι πράγμα το χρειάζεσαι αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
αιτηση Erasmus, και μολις εμαθα οτι η προθεσμια ειναι μεχρι αυριο. Το θεμα ειναι οτι το χαρτι το ηθελα γι αυτο το λογο και αν αργησει πολυ εγω δε θα εχω να δειξω πραμα. Τι να πω ρε γαμωτο, οταν ειναι να παρουν τα διδακτρα μια χαρα τρεχουν οι μαλακες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
αιτηση Erasmus, και μολις εμαθα οτι η προθεσμια ειναι μεχρι αυριο. Το θεμα ειναι οτι το χαρτι το ηθελα γι αυτο το λογο και αν αργησει πολυ εγω δε θα εχω να δειξω πραμα. Τι να πω ρε γαμωτο, οταν ειναι να παρουν τα διδακτρα μια χαρα τρεχουν οι μαλακες.
Πάρε τηλέφωνο στην Ελληνοαμερικάνικη μπας και σου δώσουν καμιά βεβαίωση αν και μην ελπίζεις..:/:
Αυτά τα πράγματα αργούν και έπρεπε να το΄χες ψιλιαστεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
εχω βαλει τη καθηγητρια να παρει και ειπαν 10 ευρω για ενα χαρτι μεσω τηλεφωνικης επιταγης. Ηξερα οτι θα κανει 2 μηνες για να δω αν θα παρω το χαρτι. Οχι οτι 2+2 μηνες για να το εχω στα χερια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dezon

Νεοφερμένος

Ο dezon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
[....]
Κοίτα το λινκ που σου έβαλα. Στη σελίδα 3 λέει πόσοι υποψήφιοι έδωσαν τις εξετάσεις ECPE ανά τον κόσμο τον Νοέμβριο του 2012 (15.856 υποψήφιοι από 18 χώρες).

Με δεδομένο ότι στην Ελλάδα το ECPE είναι αρκετά διαδεδομένο σε σύγκριση με άλλες χώρες, υπέθεσα ότι οι μισοί από αυτούς είναι Έλληνες (μια αρκετά γενναιόδωρη εκτίμηση).

Στη σελίδα 4 λέει ότι το ποσοστό των Ελλήνων που πήραν Η ήταν 0,06%.

Πολλαπλασιάζουμε το 0,06 με το 7.000 και το αποτέλεσμα το διαιρούμε με το 100 για να δούμε πόσα άτομα αντιστοιχούν στο 0,06%. Η απάντηση είναι 4,2.

Πιο λιανά δεν μπορώ να στο κάνω.



Δεν ξέρουμε πότε θα βγουν τα αποτελέσματα γιατί η HAU δεν έχει βγάλει κάποια ανακοίνωση. Πάντως, λογικά, θα βγουν μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα.

απο τα νουμερα αυτα φαινεται οτι δεν υπαρχει μεγαλη αναγνωρισιμοτητα στα πτυχια του Michigan.
16.000 ολοι και ολοι απο ολο το κοσμο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
απο τα νουμερα αυτα φαινεται οτι δεν υπαρχει μεγαλη αναγνωρισιμοτητα στα πτυχια του Michigan.
16.000 ολοι και ολοι απο ολο το κοσμο.:/:
Διεθνής αναγνωρισιμότητα - όχι, δεν υπάρχει.

Διεθνή αναγνωρισιμότητα έχουν μόνο τα πτυχία του Cambridge (FCE, CAE, CPE, IELTS) και του ETS (TOEIC, TOEFL).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lianna_Ser

Νεοφερμένος

Η Λιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
καλησπέρα
πως ειναι η διαδικασια βαθμολογησης στο prof;
συμψιφιζονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top