Michigan C2 - να το επιδιώξω;

De Broglie

Νεοφερμένος

Ο De Broglie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπερα σε όλους σας.
Είχα παρει το lower (esb) πριν 6 χρόνια και θα ήθελα τώρα στα 20 μου να παρω το proficiency
Επειδή είμαι συνειδητοποιημένος τώρα που είμαι μεγαλυτερος (και όχι όπως ήμουν νιανιαρο και δεν ΗΘΕΛΑ να διαβάσω να παρω κάτι καλυτερο) εχω βάλει στόχο να παεω το Michigan
Ποια ειναι η άποψη σας; Πόσο μεγαλο βήμα είναι με τετοια εποχη; (να προσθεσω οτι εχω επαφή με τα αγγλικά καθημερινά όπως μουσική, άρθρα, βίντεο). Πόσο χρόνο θα μου παρει να τα καταφερω; (αυτό είναι σημαντικό γιατί τρέχει και μια σχολή από πισω). Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Με ιδιαίτερα, 2-3 ώρες την εβδομάδα, επί 1-1μιση χρόνο, μια χαρά βγαίνει το Proficiency. Αλλά εξαρτάται πόσο καλή είναι αυτή η επαφή που λες ότι έχεις.

Εγώ για παράδειγμα, πήρα και το Lower και το Proficiency με ελάχιστο διάβασμα. Απλά τα εξασκούσα και τα έμαθα μέσα από επικοινωνία και άλλα μέσα. Έμαθα τον τύπο ασκήσεων, την μεθοδολογία επίλυσης των readings, αφού ξεπατώθηκα πρώτα σε αυτό το κομμάτι, το μόνο που με ταλάνιζε τόσο, έκανα 4-5 κείμενα καθημερινά, και πήρα τον μεγαλύτερο βαθμό εκεί από όλα τα υπόλοιπα, στα οποία υποτίθεται ότι «το ‘χα».

Να δώσεις πολύ βάση σε Speaking γιατί θα είσαι με άλλο άτομο, είτε πας για Michigan, είτε πας για Cambridge. Οπότε αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και σου τύχει κάποιος που κομπλάρει και σε δυσκολεύει, θα το πάρεις όλο πάνω σου και θα κανείς εσύ lead. Θα λειτουργήσει υπέρ σου αυτό.
 

De Broglie

Νεοφερμένος

Ο De Broglie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρα πολυ για την απάντηση σου. Έχετε καμια ιδέα πως θα μπορουσα να εξάσκω πετθσσοτερα τα αγγλικά αλλά να είναι και αποτελεσματικό; δηλαδή να μαθαίνω λέξεις συνταξη κλπ
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Να διαβάζεις αγγλική λογοτεχνία. Ότι λέξη καινούργια βλέπεις, την ψάχνεις. Την γράφεις σε ένα χαρτί ταυτόχρονα. Βοηθάει περισσότερο από όσο πιστεύεις, και θα επιμείνω στο να ξεσκίσεις τα Readings.
 

De Broglie

Νεοφερμένος

Ο De Broglie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Εάν έχεις κάποια βιβλία, σάιτ, να μου προτείνεις θα ήμουν ευγνώμων
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Εάν έχεις κάποια βιβλία, σάιτ, να μου προτείνεις θα ήμουν ευγνώμων
Λοιπόν, είχα ένα με λεξιλόγιο το "Michigan Proficiency Words you need" και όντως αρκετές από αυτές τις λέξεις τις συνάντησα στην εξέταση. Βέβαια, μέχρι να τις μάθω μου βγήκε λίγο πολύ η πίστη :P

Κατά τ'άλλα είχα το κλασσικό βιβλίο με διαγωνίσματα του Michigan. Τώρα αν είχα και κάτι άλλο δεν το θυμάμαι, βλέπεις έχουν περάσει έξι επτά χρόνια...
 

De Broglie

Νεοφερμένος

Ο De Broglie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Κατάλαβα. Ευχαριστώ παρα πολυ
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
"Michigan Proficiency Words you need"
Το κάνω κι εγώ αυτό (ναι, στα 34 μου θα δίνω C2 :P ). Κάποιες λέξεις επαναλαμβάνονται ανά τα κεφάλαια, μάλλον για να τις ξανά συναντάς.
Screenshot 2022-05-23 at 16-05-57 Michigan Proficiency Words you Need - The Most Commonly Test...png
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Το κάνω κι εγώ αυτό (ναι, στα 34 μου θα δίνω C2 :P ). Κάποιες λέξεις επαναλαμβάνονται ανά τα κεφάλαια, μάλλον για να τις ξανά συναντάς.
View attachment 102866
Πώς πάει η μελέτη του; Πρέπει να είναι τρεις με τέσσερις χιλιάδες αν θυμάμαι καλά :upside:

Η ηλικία δεν είναι θέμα δεν υπάρχει κάποιο όριο.
Επίσης, αν δίνεις τώρα (δεν ξέρω τις ημερομηνίες λολ) καλή τύχη :happy:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Καλά πάει :)
Δίνω του χρόνου τέτοια εποχή, αν και πιέζω για τον μεθεπόμενο Δεκέμβρη για να νιώθω πιο έτοιμος. :)
 

De Broglie

Νεοφερμένος

Ο De Broglie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Και εγώ του χρόνου το καλοκαίρι σκοπεύω να δώσω Michigan. Όλο το καλοκαιρι θα κάνω επανάληψη lower και Σεπτέμβρη ξεκινάω για εντατικο prof
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Michigan C2 άνετα. Ειδικά εσύ που έχεις και στενή επαφή με τη γλώσσα. Εγώ πήρα το Β2 στη Α' Λυκείου και το C2 το άρχισα πέρυσι, δεύτερο έτος πανεπιστημίου. Μέσα σε αυτό το διάστημα δεν κράτησα σχεδόν καμμία επαφή εκτός από κάποια τυπική-επιφανειακή. Δεν υπήρχε αγγλική πρόταση που να έλεγα χωρίς λάθη. Παρ'όλα αυτά με μέτριο διάβασμα ( δεν ξεσκιστηκα και λόγω σχολής παράλληλα ) πήρα το C2 σε ένα χρόνο και με σχετικά καλή βαθμολογία. Ούτε low ούτε high pass.

Το έχεις. Μην αγχώνεσαι.
 

De Broglie

Νεοφερμένος

Ο De Broglie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
ΑΚΡΙΒΏΣ αυτή είναι η κατάσταση μιυ. ΑΚΡΙΒΩΣ. Είμαι 2ο έτος και θέλω να το καταφέρω σε 1 ακριβώς χρόνο. Γίνεται λες;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το κάνω κι εγώ αυτό (ναι, στα 34 μου θα δίνω C2 :P ). Κάποιες λέξεις επαναλαμβάνονται ανά τα κεφάλαια, μάλλον για να τις ξανά συναντάς.
View attachment 102866
Πωωω τι μου θυμησες τωρα! Το είχα και εγώ αυτό το βιβλίο :P

Αλλά ναι, το Michigan είναι εύκολο πτυχίο γενικά. Θέλει καλή εξάσκηση στο λεξιλόγιο, κατα τ'αλλα δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Το κάνω κι εγώ αυτό (ναι, στα 34 μου θα δίνω C2 :P ). Κάποιες λέξεις επαναλαμβάνονται ανά τα κεφάλαια, μάλλον για να τις ξανά συναντάς.
View attachment 102866
Πω, γέρασες κι εσύ! Καλά, δεν ντρέπεσαι να ξεστομίζεις τέτοια πράγματα; Γ2 σε τέτοια ηλικία :P
 

De Broglie

Νεοφερμένος

Ο De Broglie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστω για τις συμβουλές σας. Εκεί που πιστευω οτι θα έχω θέμα (όπως έχω και στα ελληνικά) είναι η έκθεση... Δεν μου έρχονται ιδέες 🤣
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστω για τις συμβουλές σας. Εκεί που πιστευω οτι θα έχω θέμα (όπως έχω και στα ελληνικά) είναι η έκθεση... Δεν μου έρχονται ιδέες 🤣
Δεν χρειάζονται ιδέες, γιατί δεν γράφεις έκθεση ιδεών. Κατ' αρχήν στο ECPE η σωστή χρήση της γλώσσας μετράει για περισσότερους βαθμούς από την ανάπτυξη του θέματος, και επιπλέον σου δίνουν βοήθεια με τη μορφή prompts ώστε ακόμα κι αν δεν έχεις ιδέα τι να γράψεις, μπορείς αν εμπνευστείς από εκεί. Το βιβλίο που σου προτείνουν πιο πάνω είναι περιττό γιατί αυτού του είδους το λεξιλόγιο που περιέχει δεν εξετάζεται πλέον στις εξετάσεις. Από πέρυσι που έγινε το τελευταίο revision, οι ερωτήσεις γραμματικής και λεξιλογίου μειώθηκαν (έγιναν 16+16 από 40+40 που ήταν) και αυξήθηκαν αναλογικά οι ερωτήσεις του Reading. Αυτό ευνοεί τους μεγαλύτερους σε ηλικία μαθητές και όσους κατανοούν καλά τι διαβάζουν, άσχετα από το αν έχουν πλούσιο λεξιλόγιο. Αντικειμενικά το πιο δύσκολο part είναι το Listening.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Δεν θα βοηθήσει δλδ το βιβλίο που αναφέρθηκε πιο πάνω;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν θα βοηθήσει δλδ το βιβλίο που αναφέρθηκε πιο πάνω;
Όλα τα βιβλία βοηθάνε να μάθεις. Αλλά για να προετοιμαστείς όσο το δυνατόν καλύτερα για τις εξετάσεις του ECPE, υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές.
 
Top