MBA Μητροπολιτικό Κολλέγιο

Diogenes Man

Νεοφερμένος

Ο Diogenes Man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Έχει παρακολουθήσει κανείς το μεταπτυχιακό πρόγραμμα MBA του Μητροπολιτικού Κολλεγίου?
Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που σαν Κολλέγιο είναι ένα από τα καλύτερα αλλά δεν μπορώ να βρω υποψήφιους ή κάποιους εν ενεργεία φοιτητές. Εμένα με ενδιαφέρει η κατεύθυνση Business Analytics (έχει συνολικά 4 κατευθύνσεις). Από το Κολλέγιο δεν δίνουν πολλές πληροφορίες εκτός αν εγγραφείς...
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Που έκανες προπτυχιακό?
 

Diogenes Man

Νεοφερμένος

Ο Diogenes Man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Έχω σπουδάσει σε δημόσιο ΑΕΙ και έχω σπουδάσει σε κολλέγιο και προπτυχιακό και μεταπτυχιακό.. Εγω προσωπικά θα έκανα μεταπτυχιακό σε δημόσιο ΑΕΙ, μιλάω πάντα για εμένα
 

Diogenes Man

Νεοφερμένος

Ο Diogenes Man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ολοι νομιζω θα το προτιμουσαν. Τα κολλεγια ομως και τα πανεπιστήμια της Κυπρου προσφερουν αυτο που τα περισσότερα δημοσια δεν εχουν : online εκπαίδευση. Και ειναι και ο κυριος λογος που το προτιμω και γω γιατι δεν κατοικω Αθηνα-Θεσσαλονικη ή σε καποια αλλη μεγαλη πολη.

Εσυ το λες αυτο να υποθεσω λογω αναγνωρισιμοτητας του πτυχιου; Γενικα με τι δεν εμεινες ευχαριστημένος;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Ολοι νομιζω θα το προτιμουσαν. Τα κολλεγια ομως και τα πανεπιστήμια της Κυπρου προσφερουν αυτο που τα περισσότερα δημοσια δεν εχουν : online εκπαίδευση. Και ειναι και ο κυριος λογος που το προτιμω και γω γιατι δεν κατοικω Αθηνα-Θεσσαλονικη ή σε καποια αλλη μεγαλη πολη.

Εσυ το λες αυτο να υποθεσω λογω αναγνωρισιμοτητας του πτυχιου; Γενικα με τι δεν εμεινες ευχαριστημένος;
το ΜΒΑ του ΕΑΠ δεν ειναι καλο για σενα? αυτο εχει και μια αναγνωρισιμοτητα στην ελληνικη αγορα.
ειναι και πιο φτηνο.
 

Diogenes Man

Νεοφερμένος

Ο Diogenes Man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
το ΜΒΑ του ΕΑΠ δεν ειναι καλο για σενα? αυτο εχει και μια αναγνωρισιμοτητα στην ελληνικη αγορα.
ειναι και πιο φτηνο.
Το κοίταξα ειναι η αλήθεια. Αλλα μου φάνηκε πολύ "γενικό" με 4 θεματικές ενοτητες σε συνολο 2 ετών.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Το κοίταξα ειναι η αλήθεια. Αλλα μου φάνηκε πολύ "γενικό" με 4 θεματικές ενοτητες σε συνολο 2 ετών.
ε 4 ενοτητες ειναι 12 εξαμηνιαια μαθηματα.. κανουν παραπανω τα συμβατικα παμεπιστημια ?..δεν ξερω.
Δηλαδη δεν ξερω τι ειναι ΜΒΑ ..νομιζω οτι το κανει ενας ηλεκτρολογος για να τον κοροιδευουν λιγοτερο οι λογιστες.
 

Diogenes Man

Νεοφερμένος

Ο Diogenes Man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Νομίζω ειναι αρκετά τα 2 έτη, ειδικά οταν προκειται για καποιον που εργαζεται και ειδικα οταν η γλωσσα διδασκαλίας ειναι τα αγγλικα, αρα οσο εξοικειωμένος είσαι θα πρεπει να αφιερωσης αρκετό χρονο λογω της διαφορετικής γλωσσας.

Επισης οπως ειπα, το MBA του μητροπολιτικού εχει κατευθύνσεις, ειναι πιο συγκεκριμένο. Πχ εμενα μαρεσε το business analytics.

Απλα μου κανει μεγαλη εντύπωση και στο διαδίκτυο που ψαχνω δεν βρισκω ατομα που το εχουν παρακολουθησει ωστε να εχουν μια γνωμη.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά και στο BCA.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Το κοίταξα ειναι η αλήθεια. Αλλα μου φάνηκε πολύ "γενικό" με 4 θεματικές ενοτητες σε συνολο 2 ετών.
Τα περισσότερα ΜΒΑ είναι τέτοιας διάρκειας. Το ΜΒΑ του ΟΠΑ είναι ενδεχομένως το πιο φημισμένο, όμως είναι αρκετά ακριβό και δεν εστιάζει στα business analytics που σε ενδιαφέρουν (αιτήσεις ανοικτές μέχρι 8/9).

Επίσης, ωραίο έχω ακούσει ότι είναι το MSc του ΟΠΑ στα business mathematics (αιτήσεις ανοικτές μέχρι 5/9).

Το ΟΠΑ έχει MSc στα Business Analytics που σε ενδιαφέρουν, ωστόσο οι αιτήσεις για το ερχόμενο ακαδημαϊκό έτος έχουν λήξει.

Ρίξε μια ματιά στο MSc στη Διοίκηση, Αναλυτική και τα ΠΣ των επιχειρήσεων από το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ (στο προπτυχιακό τμήμα αυτό σπούδασα). Ίσως σε ενδιαφέρει, δες το πρόγραμμα σπουδών. Οι αιτήσεις είναι δεκτές μέχρι 11/9.
 
Top