Laptops ή desktops (όχι σύγκριση αλλά προτάσεις)

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
:) εγώ υποστηρίζω την γνώμη του akikos αφού τον διπύρηνο celeron στις μέρες μας τον θεωρώ πεταμένα λεφτά. Καλύτερα να δώσει κάτι παραπάνω για ένα laptop που θα κρατήσει δεκαετία.

Δεκαετια???Χαχα καλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Παιδιά μηχανολογος μηχανικος περναω και ακουγοντας οτι θα ασχοληθω με βαρια προγραμματα πηρα αυτο το laptop https://www.plaisio.gr/desktop-lapto...reI7-6700HQ-8GB-120GBSSD-1TBHDD-GTX9504GB.htm

Τι πιστευετε εκανα καλη επιλογη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μια χαρα ειναι για τη δουλεια που το θελεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά μηχανολογος μηχανικος περναω και ακουγοντας οτι θα ασχοληθω με βαρια προγραμματα πηρα αυτο το laptop https://www.plaisio.gr/desktop-lapto...reI7-6700HQ-8GB-120GBSSD-1TBHDD-GTX9504GB.htm

Τι πιστευετε εκανα καλη επιλογη?

:P είναι καθαρά gaming laptop . Το παιχνίδι αυτο το έπαιξα και εγώ παλιά θέλω pc για την σχολή ενώ στην πραγματικότητα το ήθελα για να παίζω παιχνίιδια. Στην περίπτωση μου όμως το pc στην τετραετία δε σήκωνε τίποτα ενώ έσένα θα αντέξει πάρα πολύ καιρό οπότε καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαρβαρακιιι

Νεοφερμένος

Η Βαρβαρακιιι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη μάρκα για laptop;

Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη μάρκα για laptop;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν υπάρχει όρος futureproof για τα pc. αυτά είναι φούμαρα για να πείθουν ακόμη και τους σκεπτικούς να τα σκάσουν. Όσο θα κρατήσει ένα λαπτοπ περίπου άλλο τόσο θα κρατήσει κι ένα ίδιας κατηγορίας σε ακριβότερη τιμή. Βέβαια μιλάμε μόνο για consumer προϊόντα σε επαγγελματικές σειρές αλλάζει το θέμα.

η εμπειρία χρήσης μόνο αλλάζει. Όπως λέει κι ο akikos ένα των 300 ευρώ θα σέρνεται από την πρώτη μέρα μέχρι και τη τελευταία. Δεν είναι στο χρόνο ζωής η διαφορά. Αν κάποιος αλλάζει λαπτοπ κάθε 2 χρόνια αυτό είναι θέμα καθαρά δικό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τoshiba και apple θεωρώ της καλύτερες μάρκες

Εγώ χρησιμοποιώ acer και μάλιστα η τιμή του παραμένει ίδια 1,5 χρόνο μετά που το χρησιμοποιώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος.


Πρόταση fockou για την κοπέλα που θέλει pc


https://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-...re-i5-4210u-4gb-500gb-windows-81-p-PER.910446

Aυτό αλλά να προτεθούν και 4gb ή 8gb ram το Laptop Θα πετάει και φυσικά να μπουν clean install τα windows 10.
Δεν είναι σαχλαμάρα celeron και ούτε στοιχίζει 500 ευρώ σαν αυτό του akikos.



σκέψεις πριν την αγορά

Aς βάλουμε λίγο το μυαλό μας να δουλέψει;

Κακώς ή καλώς η αγορά των Laptop δεν είναι τόσο αναπτυσσόμενοι όσο ήταν παλιότερα. Αυτό σημαίνει ότι τα laptop που αγόραζα πριν 2 χρόνια περιπου δε διαφέρει αρκετά από τo λαπτοπ που πουλιούνται τώρα (σε τιμή) αλλά και δυνατότητες

Το e-shop και τα συναφή μαγαζιά θέλει να πουλήσει για να του φεύγουν τα Laptop Που έχουν windows 8.1 διότι πλέον δεν αναβαθμίζονται και η μάζα γιατί ο κόσμος είναι χαζός δε τα θέλει. Ενώ παράλληλα υπερσκοστολογεί laptop βάζοντας windows 10 (όπως αυτό το celeron που πρότεινε η κοπέλα) όταν ο κόσμος που είναι χαζός ακούει το όνομα windows 10 χαίρεται ......

O έξυπνος αγοραστής παίρνει αυτό το Laptop που πρότεινα με τα 8.1 πιο πάνω το φορμάρει τελείως περνάει πειρατικά windows 10 και παράλληλα βάζει μνήμη για να την κάνει 8gb ram τουλάχιστον.

Θα έχει ένα σύγχρονο laptop που θα το ζηλεύουν και οι πιο σκληροπηρηνικοί gamers.

Ξαναλέω το laptop μου που το πήρα 400 ευρώ πριν 2 χρόνια ακόμα κρατάει η τιμή του :P το πήρα χωρίς λειτουργικό σύστημα υπάρχουν επιλογές no OS .... (το να πληρώνεις 100+ για το λειτουργικό το θεωρώ κοροϊδία)

Γιατί τα apple είναι καλύτερα.;

Είναι η άποψη του ακικου και για το μέσο χρήστη συμφωνώ απόλυτα με akikos. Το λειτουργικό της apple είναι πολύ Smooth και μάλιστα δεν έχεις λόγο να φοβάσει για trojan, ιούς και φυσικά δεν εποβαρύνεις τον υπολογιστή μου με αντιβιοτικά και λοιπές σαχλαμάρες. Επίσης το λειτουργικό δε θα επιβαρύνεται με το χρόνο και δε θα χρειαστούν τροποποιήσεις στο software κομμάτι.

Με αυτά τα δεδομένα ένα μεταχειρισμένο apple του 2010 είναι ότι καλύτερο για το μέσο χρήστη. Το κακό σε αυτή την περίπτωση ότι τα Laptop της apple ακόμα και μεταχειριμένα στοιχίζουν πολλά.

Oταν βγάλω λεφτά θα πάρω ένα macbook. Θεωρώ την καλύτερη επιλογή για έναν μέσο χρήστη σαν και εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Γιατί ως γνωστών ο μέσος χρήστης αγοράζει καινούριο laptop κάθε χρόνο..

Δες τιμές https://www.iwant2.gr/el/offers/mac/.

Μιλάμε για μοντέλα πενταετίας που στην αγορά φεύγουν με >500 ευρώ στο χαλαρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
@Fockos οι σκληροπυρηνικοι gamers δεν ζηλευουν τη σαβουρα το lenovo που προτεινες αλλα κατι alienware με 3 χιλιαρικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαρβαρακιιι

Νεοφερμένος

Η Βαρβαρακιιι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αν ένα laptop δεν διαθέτει λειτουργικό σύστημα, πόσο κοστίζει για να βάλλω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
@Fockos οι σκληροπυρηνικοι gamers δεν ζηλευουν τη σαβουρα το lenovo που προτεινες αλλα κατι alienware με 3 χιλιαρικα

έχεις δίκιο σε αυτό αλλά και αυτό το laptopακι παίζει αρκετά παιχνίδια.

Αν ένα laptop δεν διαθέτει λειτουργικό σύστημα, πόσο κοστίζει για να βάλλω;

κατεβάζεις τα windows από https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10ISO το καις σε ένα cd μετά μπαίνεις στα bios του pc σου (f2) είναι στο δικό μου, το βάζεις να μπουτάρει από το oπτικό μέσο κάνεις restart και κάνεις εγκατάσταση. Μετά την εγκατάσταση είτε περνάς το κωδικό για τα windows ή το σπας με τα "γνωστά προγράμματα'' (υπόθεση ενός κλικ). Περνάς τους driver από την σελίδα του κατασκευαστή και είσαι έτοιμη.


Αλλιώς την διαδικασία αυτή την κάνει τεχνικός οι οποίοι χρεώνουν οσο θέλουν αυτοι.

Αν έχεις έναν γνωστό που να γνωστίζει έστω και λίγο την διαδικασία εμπιστέψου τον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαρβαρακιιι

Νεοφερμένος

Η Βαρβαρακιιι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
έχεις δίκιο σε αυτό αλλά και αυτό το laptopακι παίζει αρκετά παιχνίδια.



κατεβάζεις τα windows από https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10ISO το καις σε ένα cd μετά μπαίνεις στα bios του pc σου (f2) είναι στο δικό μου, το βάζεις να μπουτάρει από το oπτικό μέσο κάνεις restart και κάνεις εγκατάσταση. Μετά την εγκατάσταση είτε περνάς το κωδικό για τα windows ή το σπας με τα "γνωστά προγράμματα'' (υπόθεση ενός κλικ). Περνάς τους driver από την σελίδα του κατασκευαστή και είσαι έτοιμη.


Αλλιώς την διαδικασία αυτή την κάνει τεχνικός οι οποίοι χρεώνουν οσο θέλουν αυτοι.

Αν έχεις έναν γνωστό που να γνωστίζει έστω και λίγο την διαδικασία εμπιστέψου τον.


Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
:P είναι καθαρά gaming laptop . Το παιχνίδι αυτο το έπαιξα και εγώ παλιά θέλω pc για την σχολή ενώ στην πραγματικότητα το ήθελα για να παίζω παιχνίιδια. Στην περίπτωση μου όμως το pc στην τετραετία δε σήκωνε τίποτα ενώ έσένα θα αντέξει πάρα πολύ καιρό οπότε καλή επιλογή.

Χαιρομαι που ειναι καλη επιλογη.Νομιζω παντως πως οποιο laptop και να παρει καποιος για τα βαρια προγραμματα της σχολης θα εχει παραλληλα και ενα gaming laptoπ(ειτε το χρησιμοποιησει ετσι ειτε οχι) γιατι τα σημερινα παιχνιδια και τα βαρια προγραμματα εχουν περιπου τις ιδιες απαιτησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαρβαρακιιι

Νεοφερμένος

Η Βαρβαρακιιι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ρώτησα για laptop που δεν έχει λειτουργικό σύστημα και μου είπαν πως για να εγκαταστήσω τα Windows 10 ΗΟΜΕ (32 bit ή 64 bit) σε έκδοση αγγλική ή ελληνική κοστίζουν 125€ + 40 € για να μου το εγκαταστήσουν οι ίδιοι. Πλέον δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στα Windows 10 δωρεάν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Ρώτησα για laptop που δεν έχει λειτουργικό σύστημα και μου είπαν πως για να εγκαταστήσω τα Windows 10 ΗΟΜΕ (32 bit ή 64 bit) σε έκδοση αγγλική ή ελληνική κοστίζουν 125€ + 40 € για να μου το εγκαταστήσουν οι ίδιοι. Πλέον δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στα Windows 10 δωρεάν;

Καταρχας νομιζω οτι το λειτοργικο στο δινουν δωρεαν στη σχολη...Ας απαντησουν και οι αλλοι αλλα εγω ετσι εχω ακουσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τα windows 10 τα έπαιρνες δωρεάν με αναβάθμιση από αγορασμένα windows 7 ( ή 8 ).
Δεν τα δίνανε ποτέ δωρεάν.
Όταν ρωτάς σε μαγαζιά θα σου πούνε να πληρώσεις αυθεντικά windows (που όντως παίζει να κάνουν 125 ευρώ, δεν με ενδιαφέρει όμως να το κοιτάξω) + λεφτά για να στα εγκαταστήσουν, πράγμα πανεύκολο που μπορείς να κάνεις και μόνος/η σου βλέποντας ένα τουτόριαλ στο youtube.
Δεν έχει σημασία αν η σχολή τα μοιράζει ή όχι, μπορείς με ένα search σε γνωστά τορεντάδικα να βρεις όποια windows version θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Δηλαδη εαν δεν εχεις windows 7 ή 8 η σχολη δεν σου δινει δωρεαν τα windows 10?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αυτό το ξέρεις εσύ μπες στο dreamspark της σχολής σου να δεις τι έχεις δωρεάν.

πάντως 40 ευρώ για εγκατάσταση windows ( = 20 λεπτά δουλειά next > next > next ) απορώ ποιος δίνει και τα ζητάνε.. ο τεχνολογικός αναλφαβητισμός στο μεγαλείο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c0nan

Νεοφερμένος

Ο c0nan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
αυτό το ξέρεις εσύ μπες στο dreamspark της σχολής σου να δεις τι έχεις δωρεάν.

πάντως 40 ευρώ για εγκατάσταση windows ( = 20 λεπτά δουλειά next > next > next ) απορώ ποιος δίνει και τα ζητάνε.. ο τεχνολογικός αναλφαβητισμός στο μεγαλείο του.

40 ευρώ (20 ευρώ κέρδος για τον τεχνικό). Φυσιολογική τιμή μου φαίνεται. Το θέμα είναι να μην περάσει ο τεχνικός πειρατικά windows και το κόστος τους το τσιμπήσει αυτό.



Πολύ καλός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top