Laptop Vs Desktop

Laptop ή Desktop?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 196)
  • Laptop

    Ψήφοι: 95 48.5%
  • Desktop

    Ψήφοι: 70 35.7%
  • Kαι τα δύο

    Ψήφοι: 31 15.8%

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ψηφίζω λάπτοπ.Πλέον οι τιμές είναι λογικές και οι αποδόσεις έχουν αυξηθεί.Αν θές παιχνίδια αγοράζεις μια παιχνιδομηχανή,ούτως η άλλως το pc gaming έχει πεθάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. By default οι κάρτες γραφικών στους φορητούς είναι ασθενέστερες από τους σταθερούς λόγω θερμοκρασιών. Και επειδή εσύ προφανώς για το φορητό σου δεν νομίζω να έδωσες 2-3 χιλιάρικα είναι λογικό αυτό που λες. Αλλά προφανώς δεν είναι η ειδοποιός διαφορά ati με nvidia. Χρησιμοποιώ χρόνια και τις 2 εταιρίες και ναι η ati είναι value for money και στο εξηγώ όποτε θες το γιατί. Το να συγκρίνει ανόμοιας κατηγορίας κάρτες και να βγάζεις συμπεράσματα είναι απλά χαζό...

Καλα μη συγκρινεις καθολου καρτες γραφικων λαπτοπ με ντεσκτοπ.. Καμια σχεση.

ε οκ κοιτα δεν ειναι και αντικειμενικη συγκριση,τα σταθερα pc ειναι ΠΑΝΤΑ καλυτερα σε αποψη επιδοσης...Επισης κυριως για παιχνιδια το σταθερο ειναι καλυτερο,το βασικο μου point ειναι οτι αν εχεις laptop θα ανεβασει πολυ θερμοκρασια και θα ειναι λιγο δυσκολο να παιξεις και να το χαρεις,γενικα χανουν σε επιδοσεις τα laptop αφου ειναι κυριως φτιαγμενα για φορητότητα και οχι πρακτικότητα;)
βασικα ο laptop μου ειναι φτιαγμενος για gaming, ανηκει στην οικογενεια των φορητων entertainment pc... απλα μου εκανε εντυπωση το οτι παρολα αυτα σε αποδοση ειναι πιο κατω απο τον σταθερο (που ειναι αρκετα παλιοτερος). αλλα ναι το θεμα με τη θερμοκρασια το ειχα ξεχασει τελειως... δικιο εχετε. εδω σε συζητησεις μου εχουν πει οτι για να εχουν ντουρο υπολογιστη φροντιζουν καταρχας να παιρνουν νεα τρισεξελιγμενα ανεμιστηρακια!! και μου τα επιδεικνυουν παντα σαν να ειναι μεγαλη περιουσια :Ρ (metal_lover δεν εδωσα τιποτα στην πραγματικοτητα :Ρ τον κερδισα :Ρ αλλα ηταν παρα πολυ ακριβος οταν τον εψαξα στο νετ)

α ναι και καποιος να μου εξηγησει αυτο το θεμα με τα λεφτα για τις atiradeon που λετε γιατι ειχα σταματησει να ασχολουμαι με αυτα και οταν γυρισα πισω προσεξα πολλες αλλαγες που δεν ηξερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
α ναι και καποιος να μου εξηγησει αυτο το θεμα με τα λεφτα για τις atiradeon που λετε γιατι ειχα σταματησει να ασχολουμαι με αυτα και οταν γυρισα πισω προσεξα πολλες αλλαγες που δεν ηξερα!!

πολυ απλα μια τοπ gpu που παραγει η amd, μια ati δηλαδη, κοστιζει οσο μια μετρια gpu nvidia. Βεβαια οι αποψεις διειστανται ως προς το ποια εταιρεια ειναι προτιμοτερη. Και πιστευω οτι απο μοντελο σε μοντελο της καθε εταιρειας αλλαζουν τα δεδομενα δε μπορεις να μιλησεις γενικα και αοριστα με σιγουρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl4Ck_PyTh0N!

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Ψηφίζω desktop.Προτιμώ να δημιουργήσω εξ'ολοκλήρου το Pc που μου ταιριάζει αγοράζοντας τα υλικά της αρεσκείας μου και συναρμολογώντας το μόνος μου.Επίσης,μπορώ με κάποια χρήματα να το αναβαθμίσω μετά από 5 χρόνια αλλάζοντας μερικά hardware,κάτι που στα laptop,δεν έχω τη δυνατότητα να το κάνω.Δηλαδή μετά από μια πενταετία χάνω τα χρήματα μου και πάω για νέο laptop,κάτι που στα desktops δεν ισχύει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Έχετε laptop ή desktop? Και αν ναι τι μαρκα?μοντελο? και γενικα λεπτοομερειες:DΕγω εχω ενα laptop asus aspire 5741G με εκληκτικα γραφικα για laptop(3 πηρηνο) και wi-fi:D
ο i3 δεν είναι 3πύρινος αλλά 2πύρινος... έχω και laptop και desktop... acer 5820TG με αυτονομία 8 ωρών, i3-370M, Ati Mobility Radeon HD 5470, 4 GB DDR3, 320GB (:redface:)...

:clapup:
φιλε εγω αυτο το πηρα (το ιδιο μοντελο) 670 ευρω
απο e-shop

Αα ξεχασαα εκτος απο το λαπι-τοπ που αγορασα προσφατα εχω και ενα τετραπυρηνο pc με windows 7.Αφηστε τελειοο.Με 19 ιντσων οθονηη:clapup:
τι λες ρε φίλε... μαγεία... τόσο φθηνά? και εγώ από e-shop το πήρα αλλά πολύ πιο ακριβά (800 νομίζω ή 700) δεν θυμάμαι
αν θέλετε ποιότητα κατασκευής και after sale service, dell hp toshiba μονόδρομος....
καλά για την dell υπάρχουν κάποια προβληματικά λάπτοπ, είχε ένας φίλος μου, ψόφησαν τα μισά κουμπιά, η μπαταρία δεν δούλευε (υπάρχει και βίντεο στο youtube για το ίδιο μοντέλο!!)... δεν είναι τόσο θέμα μάρκας όσο διαχείρισης και μοντέλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
ο i3 δεν είναι 3πύρινος αλλά 2πύρινος... έχω και laptop και desktop... acer 5820TG με αυτονομία 8 ωρών, i3-370M, Ati Mobility Radeon HD 5470, 4 GB DDR3, 320GB (:redface:)...
Ουπςςς ειχα μπερδευτειι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Ψηφίζω λάπτοπ.Πλέον οι τιμές είναι λογικές και οι αποδόσεις έχουν αυξηθεί.Αν θές παιχνίδια αγοράζεις μια παιχνιδομηχανή,ούτως η άλλως το pc gaming έχει πεθάνει.
ίσα ίσα, το pc gaming έχει αυξηθεί με τα Online παιχνίδια ενώ τα playstation τύπου και ακριβά είναι και μόνο παιχνίδια παίζεις και πολύ δύσκολα παίζεις τζάμπα παιχνίδια με κολπάκια

Ουπςςς ειχα μπερδευτειι :P
και εγώ xD... Πολύ καλή αγορά φίλε... σε ζηλεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
ίσα ίσα, το pc gaming έχει αυξηθεί με τα Online παιχνίδια ενώ τα playstation τύπου και ακριβά είναι και μόνο παιχνίδια παίζεις και πολύ δύσκολα παίζεις τζάμπα παιχνίδια με κολπάκια


και εγώ xD... Πολύ καλή αγορά φίλε... σε ζηλεύω
Όντως ειναι σκυλι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
:hmm:Αναλόγως για τι θες τον υπολογιστή σου. Για έναν φοιτητή πάντως το laptopακι είναι η καλύτερη επιλογή διότι μετακινείσαι συνεχώς , μπορείς να διαβάσεις και να ενημερωθείς και να κάνεις οτιδήποτε σου προσφέρει ένας υπολογιστής σε εξωτερικό χώρο όπως επίσης να χρησιμοποιήσεις internet από wifi κλεμμένο :whistle:. Από την άλλη , αν θες παιχνιδάκια απαιτητικά θα πληρώσεις λίγο παραπάνω(για την κάρτα μιας και τα νεότερα παιχνίδια στηρίζονται στα υψηλά γραφικά) και θα στήσεις καλό tower.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
για φοιτητης ψηφιζω λαπτοπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Λαπτοπ συμφερει να αγορασεις μονο αν εινα αναγκη να μετακινεισαι διαρκως. Οικονομικο desktop βρισκεις στα ιδια λεφτα με ενα "οικονομικο" λαπτοπ και με αποδοση ασυγκριτα καλυτερη απο επεξεργαστη μεχρι καρτα γραφικων μεχρι μεχρι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bethoni

Νεοφερμένος

Η bethoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Λαπιτοπι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
desktop
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
desktop..το λαπτοπ μου,μου εχει εμφανισει παρα πολλα προβληματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blackjack

Νεοφερμένος

Ο Blackjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
αναλογως τι χρηση θελει να κανει ο κα8ενας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ρε παιδια αν γινεται βαλτε και αλλες επιλγες ειχα κανει λαθος και δεν ειχα βαλει αλλες;p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Προστέθηκε 3η επιλογή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Το καινούριο μου laptop ως φοιτητής: https://www.sony.gr/product/vn-e-series/sve1711q1e :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ως φοιτητής το λάπτοπ μου ήρθε ιδανικά!! Βέβαια χωρίς ποντίκι ακόμα θα μου έσπαγε τα νεύρα χααχ:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top