Laptop σε μαθητές Α' Γυμνασίου

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ τους ευχαριστώ περισσότερο για το subwoofer (μιας και χρειαζόμουν ηχεία) παρά για το λάπτοπ. Παρ' όλα αυτά το έχω τακτοποιήσει καλά, έχω βάλει itunes, έχω κατεβάσει firefox, μια χαρά... Μόνο που προτιμώ τον παλιό υπολογιστή μου με τα millenium... Επίσης, χρειαζόμουν ένα flashάκι...
-----------------------------------------
ποιο netbook αγόρασες;

Το ASUS λογικά. Αυτό πήρα κι εγώ. Το μόνο με καλή κάμερα. Και sub, θεωρητικά δεν παίζει online παιχνίδια. Εδώ εγώ ξεπάτωσα μπαταρία σε 15άρι μόνο με Metin2 (και λίγο DoTa...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι,είναι μάπα όπως έχω ξαναπεί αλλά το CS και το warcraft πιστεύω πως μπορούν να τα τρέξουν.και συμφωνώ με όλες τις απόψεις σου...
και όπως έχω ηδη πει τα πουλάνε άνετα μιας και το 80% των γονιών δεν ξέρουν τίποτα απο υπολογιστές, ειδικά αυτοί που μένουν σε επαρχία.

Ούτε τα παιδιά ξέρουνε.

Bρε εμένα φωναξαν κατι γονείς για να τους διαλέξω λάπτοπ.
Και ειχαν ως μονο κριτηριο το design!

Στη συγκεκριμένη κατηγορία υπολογιστών κι επειδή όλα έχουν παρόμοιες...επιδόσεις, κι εγώ το design θα κοίταγα. :D

miv Εμένα είναι 11,6 ιντσών και παίζει τα πάντα..Μέχρι και online games παίζει..

Ποια παιχνίδια;
Με 1,5 GHz επεξεργαστή, 1GB RAM και οθόνη πιο μικρή απ'το τσαντάκι μου, το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν μπορείς να κάτσεις να παίξεις παιχνίδια, τουλάχιστον όχι πάνω από μισή ώρα...Τα laptops για gaming, έστω αυτά που υπάρχουν, είναι η ακριβότερη κατηγορία laptop και μιλάμε για τιμούλες που ξεκινάνε απ'τα 1200 και σε κάποια μοντέλα ξεπερνούν τις 2500. Εσείς περιμένατε να παίξετε παιχνίδια στο netbook; Έλεος ρε παιδιά...Αντικειμενικά, το netbook χρησιμεύει μονο σε κάποιον που λυπάται να δώσει 600 ευρώ για i-phone και προτιμάει να πάρει κάτι πολύ μικρό και φθηνότερο για να το παίρνει μαζί του κυρίως για λόγους επικοινωνίας. Δεν ειναι το gaming η δουλειά του netbook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgGeliCo0zZz

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Τα Laptops θα ελέγχονται από το Sch.gr όπως γίνεται και στη βιβλιοθήκες ;; Θα υπάρχει περιορισμός στις δραστηριότητες των παιδιών;;


σιγα μην υπαρχει.....
-----------------------------------------
Ειπε πουθενα οτι δεν ειναι χρησιμο για σας και για τους φοιτητες και γενικα για ολους τους μαθητες της Ελλαδας??? Ειπε οτι οσοι δεν παρουν ειναι χαζοι??? Ολοι σχεδον συμφωνουμε οτι ολοι οι μαθητες, απο γυμνασιου μεχρι φοιτητες, χρειάζονται λαπτοπ!!! Απλως φετος αποφασισαν να το κανουν πραξη, και ετσι εδωσαν σε μας... αν ειχαν αποφασισει πιο παλια, και ειχες εσυ και ολοι οσοι δεν πανε πρωτη, ουτε που θα σκεφτοσουνα να διαφωνήσεις για αυτην την πραξη! Και επισης το εχουμε αναγκη οπου θα το ειχες και εσυ αν επερνες!



αν ομως εσυ ησουνα στη θεση μας τι θα ελεγες?δεν θα ελεγες οτι αυτη η πραξη ειναι χαζη κλπ κλπ κλπ..??? τωρα εσυ θα βολευετεις με ενα λαπτοπ και δωρα αξιας 150-200 ευρω ~κινητο,μηχανη φωτογραφικη,πολυμηχανιμα οτι γουσταρεις~για αυτο δεν μιλας....
-----------------------------------------
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραχωρηθούν τα χρήματα στους φοιτητές. Μου φαίνεται πολύ πιο λογικό. Αλλά είναι μια περίπτωση πολύ συνιθισμένη. Όλοι λένε πως δεν τα χρειάζονται αλλά άμα τους τα δώσουν σιγά που δεν θα τα δεχτούν (βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Όπως είπα πριν, δεν έχω πρόβλημα να δωθούν τα χρήματα. Όμως για άλλο μιλάς εσύ που δεν θες να μας τα δώσουν, και γι' άλλο μιλάνε άλλοι. π.χ. να βγαίνει δευτέρας γυμνασίου παιδί να λέει:


εγω δεν συμφωνω και σε μας να το δωσουνε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ δεν θα πήγαινες να πάρεις το κουπόνι και δεν θα αγόραζες το λάπτοπ σε στάση διαμαρτυρίας;;; Μη λέμε ότι θέλουμε. Είναι σαν να σου δίνουν γάιδαρο και να κοιτάζεις το στόμα.

edit: Να σου δίνουν γάιδαρο και να κοιτάζεις το στόμα και να απορείς, γιατί στον πασάρουν ως τιμή αλόγου.


Yeap.

edit2: Δεν θυμάμαι ποιός είπε για μικρότερης αξίας κουπόνια. Θα μπορούσαν όμως να αγοράσουν με 300? τα συνολικά netbook (κατά προτίμηση 1 και σε μαύρο ώστε να μην ξεχωρίζουν...) και να μας τα πασάρουν στα σχολεία... Δεν θέλω να σκέφτομαι πόσα λεφτά κερδίζουν τη μέρα όλοι αυτοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!

Σήμερα μας ανακοίνωσαν οτί θα πάρουμε κι εμείς ΓΙΟΥΠΙΙΙΙ! :D :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina97

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναιιιι....είμαι κ εγώ μαθήτρια της Α' γυμνσίου :bye:και ηλικρινά χειροκροτώ την κίνηση του υπουργειου.Αν και είναι λίγο αργό στις ταχύτητες θα του βαλω μια memory card και θα είναι μια χαρά...είναι τελειο.Εχω τελειώσει ήδη την εργασία της τεχνολογιας στο notebook μου!:jumpy::no1::up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ναιιιι....είμαι κ εγώ μαθήτρια της Α' γυμνσίου :bye:και ηλικρινά χειροκροτώ την κίνηση του υπουργειου.Αν και είναι λίγο αργό στις ταχύτητες θα του βαλω μια memory card και θα είναι μια χαρά...είναι τελειο.Εχω τελειώσει ήδη την εργασία της τεχνολογιας στο notebook μου!:jumpy::no1::up:

Αυτό να δεις πόσα λεφτά έχει φάει...

Και είναι NETBOOK και όχι NOTEBOOK.
Η διαφορά είναι τεράστια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgGeliCo0zZz

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Αυτό να δεις πόσα λεφτά έχει φάει...

Και είναι NETBOOK και όχι NOTEBOOK.
Η διαφορά είναι τεράστια...



χιχιχιχιχι σωστος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ωραία τα λες Αγγελική αλλά σ' αυτό που σου είπα δεν κοτάς να απαντήσεις... για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους...

Χρόνη +1

Katerina άι καλάααα... ό,τι να 'ναι... αντί να φωνάζεις με τις μαλακίες τους τούς χειροκροτάς κι από πάνω...

P.s. Τι είναι ρε το Λάπτοπ να του βάλεις memory card, Playstation 2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
το memory card το έχουν συνηθίσει απο τα κινητά.Εδώ κάποιοι 2ας λυκείου μου λένε πως θα βάλουν memory card(αντι ram) στον υπολογιστή τους να πηγαίνει πιο γρήγορα.Αναμενόμενο είναι ένα 12χρονο να το λέει έτσι.
Αν και είναι λίγο αργό στις ταχύτητες θα του βαλω μια memory card και θα είναι μια χαρά
δεν εξαρτάται η ταχύτητα πού απο τη μνήμη αλλά πολύ περισσότερο στον επεξεργαστή και στην καρτα γραφικών.Τα οποία στα netbook δεν νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παίρνουνε ό,τι κάρτα θέλετε, όπως και επέκταση μνήμης με USB stick, η διαφορά είναι ότι και 8GB κάρτα να βάλετε, από τη στιγμή που παρεμβάλλεται δίαυλος USB ή κάτι παρόμοιο, @@ θα κάνετε...
-----------------------------------------
το memory card το έχουν συνηθίσει απο τα κινητά.Εδώ κάποιοι 2ας λυκείου μου λένε πως θα βάλουν memory card(αντι ram) στον υπολογιστή τους να πηγαίνει πιο γρήγορα.Αναμενόμενο είναι ένα 12χρονο να το λέει έτσι.
δεν εξαρτάται η ταχύτητα πού απο τη μνήμη αλλά πολύ περισσότερο στον επεξεργαστή και στην καρτα γραφικών.Τα οποία στα netbook δεν νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις

Nop, η ταχύτητα ειναι κυρίως θέμα της RAM, τουλάχιστον για την πλειονότητα των προγραμμάτων που τρέχουν οι ερασιτέχνες. Και φυσικά ο graphics adapter αλλά μόνο σε εφαρμογές με μεγάλες απαιτήσεις γραφικών. Κάθε κοινός επεξεργαστής καλύπτει τις 9 στις 10 περιπτώσεις ερασιτεχνικής χρήσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
το memory card το έχουν συνηθίσει απο τα κινητά.Εδώ κάποιοι 2ας λυκείου μου λένε πως θα βάλουν memory card(αντι ram) στον υπολογιστή τους να πηγαίνει πιο γρήγορα.Αναμενόμενο είναι ένα 12χρονο να το λέει έτσι.
δεν εξαρτάται η ταχύτητα πού απο τη μνήμη αλλά πολύ περισσότερο στον επεξεργαστή και στην καρτα γραφικών.Τα οποία στα netbook δεν νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις

O επεξεργαστης σιγουρα, η καρτα γραφικων σιγουρα οχι. Μια μνημη Ram σιγουρα θα τρεξει το συστημα πιο γρηγορα και θα ανεβασει την αποδοση. Εξαρταται βεβαια οχι μονο απο τα Gb αλλα και αν ειναι σε dual-tripple channel, το timing , και την ταχυτητα διαυλου της μνημης.. Αν και δεν νομιζω να κανεις τπτ αν αλλαξεις μνημη στο Netbook, που δεν ξερω αν αλλαζει κ ολας.
-----------------------------------------
Παίρνουνε ό,τι κάρτα θέλετε, όπως και επέκταση μνήμης με USB stick, η διαφορά είναι ότι και 8GB κάρτα να βάλετε, από τη στιγμή που παρεμβάλλεται δίαυλος USB ή κάτι παρόμοιο, @@ θα κάνετε...
-----------------------------------------


Nop, η ταχύτητα ειναι κυρίως θέμα της RAM, τουλάχιστον για την πλειονότητα των προγραμμάτων που τρέχουν οι ερασιτέχνες. Και φυσικά ο graphics adapter αλλά μόνο σε εφαρμογές με μεγάλες απαιτήσεις γραφικών. Κάθε κοινός επεξεργαστής καλύπτει τις 9 στις 10 περιπτώσεις ερασιτεχνικής χρήσης.

Λες να τρεξει το Crisis με antialiasing*4?:P Δεν παιζει ρολο κατ'με η καρτα γραφικων ειδικα στα Laptop+Netbooks για την ταχυτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
αναφερόμουν για το netbook και όχι γενικά για τους υπολογιστές.Η κάρτα γραφικών παίζει ρόλο σε εφαρμογές γραφικών και στην αποδόση του συστήματος αν έχει για λειτουργικό vista ή Windows 7.τόσο όσον αφορά τα netbook ναι η κάρτα δεν παίζει ρόλο.Η μνήμη πάλι ανεβάσει τις επιδόσεις σε συγκεκριμένες περιπτώσεις που απαιτείται μεγάλη ποσότητα ram αλλα για τις εφαρμογές του υπουργείου και για office ή internet που θα είναι η κύρια εργασία των netbook και επειδή θα έχουν windows XP και Linux δεν νομίζω να χρειάζεται πάρα πολύ ram αλλά για καλό και για κακό καλύτερα να προστεθεί άλλο 1 GB.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Aντε τελειώσαν οι εκλογές δώστε πίσω τα Laptop σας τώρα


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Εγώ λέω να κλείσει το θέμα..Αφού πήραμε τα λάπτοπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Εγώ λέω να κλείσει το θέμα..Αφού πήραμε τα λάπτοπ

Κάποιος όμως μπορεί να θέλει να ρωτήσει κάτι με βάση αυτό το θέμα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Γιουχουυυυ! Και εμείς εδώ στο Κάιρο θα πάρουμε!! Έτσι μπράβο! Ανυπομωνώ να το δώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Γιουχουυυυ! Και εμείς εδώ στο Κάιρο θα πάρουμε!! Έτσι μπράβο! Ανυπομωνώ να το δώ!

Ε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top