Laptop σε μαθητές Α' Γυμνασίου

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά, όταν λέει ότι "δεν ειναι δίκαιο" έχει κάποιο point. Στην αντιπαραβολή, όμως, με τους φοιτητές δεν τιθεται θέμα "δικαίου". Είναι απλά λάθος να δινονται λεφτά εκει που δεν πρέπει και χαίρομαι που το καταλαβαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά, 'ντάξει ωραία, δεν θα πάρετε εσείς laptop, τι σας νοιάζει; Υπολογιστή έχετε; Ναι. Κάνετε ότι γουστάρετε με τον υπολογιστή σας; Ναι! Έτσι κι αλλίώς netbook θα μας δώσουν όχι laptop..
Και αυτά τα κουπόνια επιτέλους πότε θα τα δώσουν; Το λένε, το ξαναλένε, κουπόνια όμως όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ρε παιδιά, 'ντάξει ωραία, δεν θα πάρετε εσείς laptop, τι σας νοιάζει; Υπολογιστή έχετε; Ναι. Κάνετε ότι γουστάρετε με τον υπολογιστή σας; Ναι! Έτσι κι αλλίώς netbook θα μας δώσουν όχι laptop..
Και αυτά τα κουπόνια επιτέλους πότε θα τα δώσουν; Το λένε, το ξαναλένε, κουπόνια όμως όχι!

Με νοιάζει γιατί τα λεφτά δεν θα αξιοποιούν εκεί που πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
That's a point. Εγώ πραγματικά ξαναλέω άνετα θα παραχωρούσα το "κουπόνι" σε φοιτητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για περισσοτερες πληροφοριεσβεσ bes se afto to site https://s3.gladiatus.gr/game/c.php?uid=42977
Έλα;
Τέλος πάντων, πάντως όντως, το netbook θα ήταν πιο χρήσιμο σ'ενα φοιτητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ρε εγώ το τελευταίο που περίμενα ήταν να με ζηλεύουνε. Μέχρι τώρα ήξεραν όλοι πως ήμουν ο κομπιουτεράκιας της τάξης και το έκλειναν όταν μίλαγα για πληροφορική. Και φέτος έχω βαρεθεί να με βρίζουν (!) παιδιά "και καλά" πιο ώριμα από μένα, πιο μεγάλα, να ζηλεύουν μια μαλακία που θα μας δώσουν. Ε, λοιπόν, όποιος θέλει έρχεται και μου λέει να πάρει το λάπτοπ δίνοντας μου 300 ευρώ. Μια χαρά λάπτοπ θα βρω να πάρω με αυτά τα χρήματα, μεταχειρισμένο μεν, με διπλάσιες δυνατότητες δε. Μανία πια. Παρ' όλο που το να μιλάω καλά για τον αδερφό μου που πάει 3η γυμνασίου δεν είναι κάτι που συνηθίζω αλλά παραδέχομαι πως ήταν ο μόνος που ξέρω μεγαλύτερος από 'μένα που δεν πέταξε ποτέ υπονοούμενο για τη "κωλοφαρδία μου" όπως λένε οι περισσότεροι. Δηλαδή χωρίς το λάπτοπ κάτι θα σας λείψει; Ούτως ή άλλος είναι ΥΠΕΡΤΑΤΕΣ παπαριές.


δεν ζηλευουμε τα laptop σας απλα ειναι αδικο να παιρνετε εσεις επιδοτηση 450 ευρο και να μην την παιρνει και ενας φοιτητης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Απάντησα σ' αυτό παραπάνω. Άλλο λέγατε πριν, άλλο λέτε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Απάντησα σ' αυτό παραπάνω. Άλλο λέγατε πριν, άλλο λέτε τώρα.


δν ειδα το τελευταιο σου post sorry
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Τώρα τα μαγαζιά που θα δίνουν αυτές τις μάπες με την σταθερη "μαθητική" τιμή των 450 ευρώ σε ανθρώπους που πιθανόν να μην ξέρουν τι θα παει υπολογιστής και θα τους παίρνουν το κουπόνι με μιριάδες επιχειρήματα του τύπου "είναι κορυφαίο λάπτοπ,μπορεί ακόμα και παιχνίδια να παίζει ο μικρός και το deisgn του είναι υπέροχο" που θα χρησιμοποούν για να τα πουλήσουν.Αυτό εμένα με στεναχωρεί πιο πολύ απόλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Σε αυτό έχεις δίκιο. Τα παιδιά της πρώτης γυμνασίου έχουν ακόμα νοοτροπία δημοτικού για αυτό η εκμετάλλευση θα είναι πάρα πολύ μεγάλη. Πολλά παιδιά του δημοτικού π.χ. θέλουν τσάντα, το μολύβι, το παγουράκι που να απεικονίζουν τον αγαπημένο τους ήρωα π.χ. POKEMON , Mickey τα οποία έχουν χάλια ποιότητα... Θα αρχίσουν να βγαίνουν και ΄ τέτοια φτιαγμένα από εταιρίeς και θα καμουφλάρουνε pc του 50euρου me την φάτσα του πίκατσου.



ο sport fm έκανε την αρχή https://eshop.sportfm.gr/page.ashx?pid=3&aid=13 netbook τη πλάκας καμουφλαρισμένα σε αγαπημένες ομάδες. Το Pc αυτό σκέτο χωρίς καμουφλάζ είναι 289 euro



φυσικά τα παιδιά της 1ης γυμνασίου δεν είναι ώριμα (ηλικιακά) να καταλάβουν την κατάσταση αυτή. Και οι γονείς οι αφού δεν πληρώνουν θα πάρουν ότι θέλουν τα παιδάκια (το ίδιο κάνουνε και στο δημοτικό πληρώνοντας κιόλας).
Επίσης τα netbook μαθητικά συνοδεύονται με το αντιβιοτικό mcafee με το περίφημο parental control ενώ στην αγορά κυκλοφορούν καλύτερα πολύ πιο φτηνα antivirus.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Ολοκληρωμένες προτάσεις για τον μαθητικό φορητό υπολογιστή!

Τώρα, όλοι οι μαθητές της Α' γυμνασίου μπορούν να πάνε σε ένα κατάστημα Wind με το κουπόνι τους και να αποκτήσουν ένα από τα δύο:

Α) Φορητός υπολογιστής Asus Eee PC 1005HA-M με οθόνη 10" + Οθόνη LG W30 19" + Ασύρματο πληκτρολόγιο Labtec + Ασύρματο mouse Labtec ή

Β)Φορητός υπολογιστής Asus E1101HA με οθόνη 11" + Πολυμηχάνημα EPSON Stylus SX115+ Ασύρματο πληκτρολόγιο Labtec + Ασύρματο mouse Labtec.

Η προσφορά ισχύει μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων.Η εξαργύρωση του κουπονιού θα γίνει σύμφωνα με τους όρους της Δράσης "Ψηφιακή Ελλάδα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τι μανία;;; Τουλάχιστον πείτε τα περισσότερα παιδιά. Πώς στο διάολο το γενικεύετε έτσι; Αν θέλετε να ξέρετε, υπάρχουν παιδιά πρώτης γυμνασίου που ξέρουν πολύ καλύτερα υπολογιστές από ότι εσείς (δεν μιλάω για εμένα). Διαβάστε λίγο τα προηγούμενα ποστ ρε γαμώτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.
Τι μανία;;; Τουλάχιστον πείτε τα περισσότερα παιδιά. Πώς στο διάολο το γενικεύετε έτσι; Αν θέλετε να ξέρετε, υπάρχουν παιδιά πρώτης γυμνασίου που ξέρουν πολύ καλύτερα υπολογιστές από ότι εσείς (δεν μιλάω για εμένα). Διαβάστε λίγο τα προηγούμενα ποστ ρε γαμώτο...

Κανένας δεν έβρισε τα παιδιά της 1ης Γυμνασίου. Το ότι σε τέτοια ηλικία δεν σκέφτεστε ώριμα είναι αλήθεια. Μην ξεχνάς ότι είστε ακόμα στο τέλος της προεφηβικής ηλικία και οι περισσότεροι από εσάς είστε απονήρευτοι κάτι το οποίο εκμεταλεύονται οι διαφημιστικές εταιρίες.

Επίσης είναι απόλυτα λογίκο πολλά παιδιά σε μεγαλύτερες ηλικίες να παραπονιούνται για αυτήν την ρουσφετολογική «φωτοβολίδα» εν όψει Ευρωεκλογών. Και αυτοί μαθητές είναι και οι γονείς τους πληρώνουν τους φόρους τους. Ο υπολογιστής δεν είναι προιόν ζωτικής σημασίας και σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να χαρίζεται σε ορισμένους χωρίς οικονομικές προϋποθέσεις σε βάρος όλων των υπολοίπων. Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να δίνεται υπολογιστή σε κανέναν (ουτε φοιτητή, ούτε μαθητή). Αντίθετα πρέπει να αυξηθούν οι υποτροφίες. Είναι απαράδεκτο εκ μέρους της κυβέρνησης να απορρίπτει μη κερδοσκοπικές λύσεις όπως το OLPC (One Laptop Per Child) και να εφαρμόζει ένα κονδύλι που πρόκειται να καταλήξει στις πολυεθνικές και τους ντόπιους ντίλερ ηλεκτρονικών υπολογιστών εν μέσω οικονομικής κρίσης.

Με το ποσό των 60 εκατ. ευρώ θα μπορούσαν να πενταπλασιαστούν οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές και γενικότερα να βελτιωθεί ο εξοπλισμός των εργαστηρίων των σχολείων όλης της χώρας. Από το να δώσουν ένα λάπτοπ σε κάθε παιδί, δεν θα ήταν πιο χρήσιμο να υπάρχει νέας τεχνολογίας εξοπλισμός μέσα στα σχολεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι μανία;;; Τουλάχιστον πείτε τα περισσότερα παιδιά. Πώς στο διάολο το γενικεύετε έτσι; Αν θέλετε να ξέρετε, υπάρχουν παιδιά πρώτης γυμνασίου που ξέρουν πολύ καλύτερα υπολογιστές από ότι εσείς (δεν μιλάω για εμένα). Διαβάστε λίγο τα προηγούμενα ποστ ρε γαμώτο...

Σίγουρα ελάχιστοι από τους 100 χιλιάδες δικαιούχους. Κι ακόμη κι αν κάποιος ξέρει (που πολύ αμφιβάλλω), η δουλειά του πωλητή είναι να σου πουλήσει ό,τι θέλει αυτός και πίστεψέ με, από τη στιγμή που το κουπόνι ειναι 450 ευρώ ακατέβατα, μπορεί να το κάνει χωρίς να σε αφήσει να βγάλεις κουβέντα. Γι'αυτό πληρώνεται. Άλλωστε ο πωλητής ως πελάτη βλέπει τον πατέρα σου (που προφανώς δεν γνωρίζει και πολλά), όχι εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Πράγματι, είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι γονείς δεν ξέρουν από υπολογιστές, τουλάχιστον όχι τόσο καλά όσο το παιδί τους. Ίσως να μπορούσαν να πωλήσουν έτσι το λάπτοπ σ' εμένα ή στη μάνα μου, αλλά στο πατέρα μου όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, στο δικό σου ίσως όχι. Θεωρείς, όμως, ότι ειναι ο κανόνας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αν κρίνω από τους φίλους μου... αμφιταλαντεύται... Οι μισοί πατεράδες ξερούν καλά από υπολογιστές και οι άλλοι μισοί προσπαθούν να βρουν το κουμπί να τους ανοίξουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.
Πράγματι, είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι γονείς δεν ξέρουν από υπολογιστές, τουλάχιστον όχι τόσο καλά όσο το παιδί τους. Ίσως να μπορούσαν να πωλήσουν έτσι το λάπτοπ σ' εμένα ή στη μάνα μου, αλλά στο πατέρα μου όχι...

Μα δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Από τη στιγμή που σου δίνουν 1 κουπόνι και όχι τα χρήματα είσαι υποχρεώμενος να πάρεις ότι σου πλασάρουν αυτά τα 2-3 εγχώρια καταστήματα πληροφορικής τα οποία συνενοημένα προσπαθούν να διώξουν το στοκ τους. Αν λειτουργούσε σωστά ο ανταγωνισμός θα υπήρχε η δυνατότητα να αγοραστούν ποιοτικότερα μηχανήματα με αυτά τα λεφτά αφού θα συμμετείχε το σύνολο των καταστημάτων όλης της χώρας. Στην ουσία σας αναγκάζουν να αγοράσετε προϊόντα τα οποία δεν θα αγοράζατε ποτέ αφού με 500 ευρώ θα μπορούσατε να αγοράζατε λάπτοπ μεγαλύτερων διαστάσεων και με γρηγορότερο επεξεργαστή. Αυτά τα λάπτοπ βέβαια δεν έχουν μπει στο κουπόνι αφού δεν συσσωρεύονται σε στοκ όπως τα μικρά netbook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Το ξέρω. Έχω ξαναπεί πως αν μας έδιναν 500? μετρητά θα έπαιρνα macbook air...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
το macbook air παλαιάς γενιάς κάνει 1500 ευρώ και συνεπώς δεν μπορείς να αγοράσεις macbook (πρέπει να δώσεις άλλα 1000). Το καινούριο macbook air κάνει 1800 ευρώ αλλά και αυτό δεν είναι και πολύ καλύτερο. Συνεπώς τα airmac είναι πανάκριβα και προσφέρουν πολύ λιγότερα από ότι αξίζουν. Το λίγο πιο χοντρό και λιγότερο διαφημισμένο Macbook κάνει 1100ευρω αν και αυτό είναι πολύ πιο ακριβό από αυτά που προσφέρει.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=Z0ERgZ9dztk[/ame]

Προσωπικά apple δεν θα αγόραζα ποτέ γιατί σε αντίθετες με άλλες χώρες στην Ελλάδα υπερκοστολογούνται.



το acer μου (αspire 6920g) είναι καλύτερο από τα macbook (κάτω των 2000 ευρω) και ας το αγόρασα 900ευρώ


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top