Laptop για το Πανεπιστήμιο

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Το iPad air το έχει κανένας;
Είναι βολικό για τη σχολή;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
@Hacker13

Δεν εχει σημασία αν ειναι οικολογικά η αν γίνεται ανακύκλωση(πονεμένο θεμα στην Ελλάδα)

Το θεμα ειναι να μειώσουμε το οικολογικό μας αποτύπωμα .

Βγαίνω off topic το ξέρω αλλα πραγματικά σημασία εχει να μειώσουμε τα σκουπίδια που παράγουμε ειτε αυτά ειναι χαρτιά ειτε ειναι πλαστικά.
Μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ υπάρχουν παρα πολλες πληροφορίες για το θεμα :)

Πάντως σου κανει τη ζωη απείρως πιο εύκολη ενα τάμπλετ.
Δηλαδή γι αυτο το αγοράζει ο κοσμος κι οχι για τον πλανήτη.
Ειδα την αδερφή μου και έτσι αποφάσισα να παρω και εγώ .
Τοσο ωραια , καλογραμμένα και οργανωμένα ολα.
Επίσης ειναι πιο μικρο και ζυγίζει λιγότερο απο ενα τετράδιο.

Εγω πιστεύω οτι τα λεφτα που έδωσα σε φωτοτυπίες(σε καθε εξάμηνο δίναμε παρα πολλα € ) κι χαρτιά τοσα χρονια θα τα ειχα κανει απόσβεση τοσο καιρό.
Απλα κι εγω ειδα την αδερφή μου πρώτα , πιο πριν μου φαινόταν κουφό να κραταω σημειώσεις και να διαβαζω σε τάμπλετ.
Ενω ειναι απείρως πιο εύκολο και δε παράγεις και τοσα σκουπίδια.

Τι μοντέλο ταμπλέτ πήρες και τι γραφίδα;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Υπάρχουν λαπτοπς πλέον που κρατάνε και 8 ώρες πάντως.

Μπορεί,δεν το έχω ψάξει αλλά με βάση το παρακάτω άρθρο (5-4-2017) οι μπαταρίες πολλών Laptop δεν κρατάνε όσο λένε οι κατασκευαστές τους

Και επιπλέον το Laptop είναι πιο βαρύ από το τετράδιο για να το πάρεις στην σχολή.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.


Αυτό γλυκοκοιταζω εγω (καλα καθε βδομάδα αλλο γλυκοκοιταζω αλλα οκ😅)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μπορεί,δεν το έχω ψάξει αλλά με βάση το παρακάτω άρθρο (5-4-2017) οι μπαταρίες πολλών Laptop δεν κρατάνε όσο λένε οι κατασκευαστές τους

Και επιπλέον το Laptop είναι πιο βαρύ από το τετράδιο για να το πάρεις στην σχολή.
Έχω MacBook Pro, 2 ετών κρατάει σίγουρα 7-8 ώρες δυνατής χρήσης. Ζυγίζει 1.370gr. Φορτίζει και πάρα πολύ γρήγορα σε 1-1.30 ώρα είναι full.
Είναι το βασικό μου εργαλείο για τα πάντα. Πανεπιστήμιο, εργασία, προσωπική ενασχόληση.

Υπολογιστής που κρατάει 2.5-3 ώρες μόνο, έχει χαλασμένη μπαταρία.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Τι μοντέλο ταμπλέτ πήρες και τι γραφίδα;

Θα ρωτήσω την αδερφή μου το μοντέλο ακριβώς κι θα απαντήσω σε λιγο.
Πάντως ηθελε να τις καλύπτει και προγράμματα καθότι μηχανολόγος.
Πηρε ενα μικροσοφτ που ειχαν οι περισσότεροι στο μεταπτυχιακό της στη Γερμανία, απλα πρεπει να τσεκάρω ποιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω φέτος θα πάρω
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 320 μηνύματα.


Αυτό γλυκοκοιταζω εγω (καλα καθε βδομάδα αλλο γλυκοκοιταζω αλλα οκ😅)
Και εγώ αυτό κοιτάω. Γιατί μετά το pro ξεφεύγει σε τιμή και λογικα θα πάρω και ενα λάπτοπ.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Και εγώ αυτό κοιτάω. Γιατί μετά το pro ξεφεύγει σε τιμή και λογικα θα πάρω και ενα λάπτοπ.
To Cellular δεν το χρειάζεστε. Προτιμήστε χωρίς αυτό, που είναι πιο οικονομικό και καλύπτει πλήρως τις ανάγκες σας.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Και εγώ αυτό κοιτάω. Γιατί μετά το pro ξεφεύγει σε τιμή και λογικα θα πάρω και ενα λάπτοπ.

Πάντως αυτό είδα κοστίζει 650 € τουλάχιστον...ακριβό το βρίσκω εγώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπολογιστής που κρατάει 2.5-3 ώρες μόνο, έχει χαλασμένη μπαταρία.

Ψάξε για Lenovo G50 70....διάβασα και 1 ώρα κάπου οπότε δεν ισχύει το χαλασμένη.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
To Cellular δεν το χρειάζεστε. Προτιμήστε χωρίς αυτό, που είναι πιο οικονομικό και καλύπτει πλήρως τις ανάγκες σας.

Αρα εννοείς αυτό ; :)
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Πάντως αυτό είδα κοστίζει 650 € τουλάχιστον...ακριβό το βρίσκω εγώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Μάλλον θα πάρω αυτό χωρίς cellural. Θα πάρω πρωτα ενα λάπτοπ που επείγει επει δη δεν έχω ουτε σταθερό και μετά θα κρίνω για tablet
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σωστά καλύτερα αυτό. Το Cellular υποδηλώνει την ύπαρξη θύρας για κάρτα Sim. Όπως ακριβώς στο κινητό. Δεν νομίζω να χρησιμοποιείς για κινητό το iPad.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μάλλον θα πάρω αυτό χωρίς cellural. Θα πάρω πρωτα ενα λάπτοπ που επείγει επει δη δεν έχω ουτε σταθερό και μετά θα κρίνω για tablet

Οπότε θα γλιτώσεις 100 €.Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το Tablet και να μην πάρεις Laptop,άλλωστε στο Tablet μπορείς να κάνεις ότι και σε Laptop .
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Οπότε θα γλιτώσεις 100 €.Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το Tablet και να μην πάρεις Laptop,άλλωστε στο Tablet μπορείς να κάνεις ότι και σε Laptop .
Απλά περνάω σε Σχολή ημμυ και θα χρειάζεται νομιζω ενα λάπτοπ.
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Καλημερα,στο tablet ποιο ειναι πιο χρησιμο, η γραφιδα ή κάλυμμα θηκης με πληκτρολογιο?
Είχα παρει 2 από Κίνα σε προσφορα στα 100 ευρω απο 186 και συγκεκριμένα αυτο
CHUWI Hi9 Plus 128GB MT6797X Helio X27 Deca Core 10.8 Inch 2.5K Screen Android 8.0 Dual 4G Tablet
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Απλά περνάω σε Σχολή ημμυ και θα χρειάζεται νομιζω ενα λάπτοπ.

Ο αδερφός μου όσο σπούδαζε HMΤY στην Πάτρα είχε Desktop...πάντως δίκιο έχεις,θα χρειαστείς υπολογιστή για διάφορες εφαρμογές.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
To Lenovo G50-70 το έχω 5 χρόνια.Και στην αρχή τόσο κράταγε.Δεν πιστεύω να χάλασε.

Δεν ειπε κανεις οτι ολα τα λαπτοπς κρατανε 8 ωρες. Το δικο σου κραταει τοσο, γιατι ειναι παλιοτερης τεχνολογιας και με μικρη μπαταρια. Η αυτονομια εξαρταται απο τα χαρακτηριστικα του λαπτοπ, δηλαδη ποσο ενεργοβορο ειναι, ποσο καλη εξοικονομιση ενεργειας κανει και ποσο μεγαλη ειναι η μπαταρια του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σωστά καλύτερα αυτό. Το Cellular υποδηλώνει την ύπαρξη θύρας για κάρτα Sim. Όπως ακριβώς στο κινητό. Δεν νομίζω να χρησιμοποιείς για κινητό το iPad.

Με το cellular ομως, αν εχεις καποια συνδεση με προγραμμα data, θα μπορεις να μπαινεις ιντερνετ οπου δεν υπαρχει wifi, αλλα σιγουρα την παλευεις και χωρις αυτο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Απλά περνάω σε Σχολή ημμυ και θα χρειάζεται νομιζω ενα λάπτοπ.

Απο την αδερφή μου που ειναι μηχ μηχ, πρωτα επένδυσε σε ενα καλο λάπτοπ και μετά δες για ταμπελτ.
Δηλαδη αν έχεις ενα budget 1000€ πχ μη το σπάσεις στη μεση και για τα δυο γιατί χρειάζεσαι ενα δυνατο λάπτοπ.
Αν διαθέτεις παραπάνω go ahead.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top