Laptop για το Πανεπιστήμιο

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ικανότητες σε linux/unix απαιτούνται για ένα σωρό ενδιαφέροντα projects. Σίγουρα αυτοί που τα χτίζουν όλα από source και έχουν φτιάξει το πιο customized πράγμα δεν κερδίζουν και πολλά, αλλά τουλάχιστον είναι καλύτερο απ' το λολ. Δε χρειάζεται όμως να το κάνεις αυτό καθώς υπάρχουν πολύ πιο προσιτές γεύσεις. Όπως είχε πει ο Dijkstra τα εργαλεία του προγραμματιστή επηρεάζουν τη σκέψη και την παραγωγικότητα του, επομένως πρέπει να επιλέγονται με ευλάβεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ένας ΗΜΜΥ θελει στανταρ να τρεχει multisim για να σχεδιαζει κυκλωματα, το μονο αντιστοιχο software που βρηκα για linux εμοιαζε πραγματικα με το φτωχο συγγενη του multisim. Επισης αλλος ενας λογος που θες να τρεχεις windows αντι για linux ειναι το visual studio 2015, μακραν το καλυτερο ide που υπαρχει το οποιο η microsoft δινει free στους φοιτητες οπως δινει και καμια 75 αλλα products οπως databases, assemblers κτλ. C# και .ΝΕΤ επισης, δυο τεχνολογιες που καλυτερα να ξερει καποιος φοιτητης. Α μην ξεχναμε και το unity 3d το καλυτερο game engine αυτην την στιγμη (πρεπει να βγαλανε port και σε linux αλλα δε ξερω ποσο καλο ειναι). Γενικως με τα windows 10 πλεον δε βλεπω καποιο λογο να τρεχεις linux εκτος κι αν προφανως γραφεις κατι για εκει. Pthreads υπαρχει και για windows.

εχμ βλέπεις πως από πάνω μιλάω για mac κι όχι για linux;

το VS δεν είναι καν απαραίτητο το αν είναι καλό ή κακό ας το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του το θες αυτή τη στιγμή μόνο αν πας για .NET όπως είχα πει κι αυτό στο μέλλον πρόκειται να αλλάξει εφόσον έγινε open source και πρόκειται να βγάλει αντίστοιχο IDE και η jetbrains το οποίο φυσικα θα παίζει παντού όπως και όλα τα υπόλοιπα.

Προσωπικά ποτέ δεν συνήθισα σε IDE απ' το πρώτο έτος vim και δε το μετανιώνω καν. Τελευταία μόνο που γράφω scala για τη πτυχιακή είμαι με IntellijIdea το οποίο θεωρείται το top αυτή τη στιγμή για java και τα συναφή.

Ευτυχώς ένα καλό της MS από τη Nadella era είναι πως ανοίγεται παντού που σημαίνει πως πολύ σύντομα ο μόνος λόγος να χρειαστείς windows θα είναι η third party υποστήριξη.

όσον αφορά το POSIX το να μου πεις πως παίζει σε windows οπότε οκ σαν να μου λες και το PSPICE και όλα τα άλλα αν θες τα παίζεις από wine χαίρω πολύ.

Ποιο ανάποδο?

Ξερω αρκετους φοιτητες που "ψαχνονται" με το linux και οταν παιρνουν πτυχιο δεν εχουν ουτε ενα ολοκληρωμενο project να δειξουν. Εμενα προσωπικα δεν με ενδιεφερε ποτε να κατσω και να ψαξω τι διαφορες εχουν τα διαφορα distro και πιο νεο package τρεχει καλυτερα. Ξερω τυπους που καθονται και στηνουν arch απο την αρχη για να βαλουν το desktop που θελουν και γενικως να κανουν σουπερ customization. So what. Εγω προτιμω να χρησιμοποιησω αυτο το χρονο για να γραψω ενα game σε unity και να μαθω ετσι game design και oop, να γραψω ενα hack tool η ενα exploit και να μαθω ετσι c, assembly low level programming, buffer overflows κτλ, να φτιαξω ενα website ωστε να μαθω html, css, javascript πως λειτπυργει το web κτλ.

Υπαρχουν πολυ καλυτερα πραγματα να κανεις απτο να καθεσε να ψαχνεσε με το linux. Αν καποιος εχει τοσο καυλα με τα πιγκουινακια ας μπει σε καποιο open source για linux να μαθει και κατι χρησιμο.

Μου ρχονται ήδη 2 άτομα στο μυαλό που τσίμπησαν δουλειές sys admin με καλούς μισθούς μόνο και μόνο επειδή έκατσαν και ασχολήθηκαν μόνοι τους με τέτοιες διανομές. Αν δεν το χεις δει με τα μάτια σου δεν ξέρεις πόσες γνώσεις μπορείς να πάρεις από αυτό προφανώς και δε μιλαε για το κάθε πρωτοετό πληροφορικής που βάζει ubuntu και τη βλέπει χακεράς.

Αν ξέρεις φοιτητές που ψάχνονταν αλλά δεν έχουν να δείξουν ούτε ένα script ή 2 commits σε κάποιο open source project τότε μάλλον δεν ψαχνόντουσαν και πολύ. Κι εγώ arch έχω αλλά δε θα λεγα πως ψάχνομαι κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
ναι αλλά μας λιβανίζει το mac τou λόγω OS. σαν να μας λέει βάλε hackindosh

Aπάντησα στον chris1993. Ένα macbook με πολύ χειρότερα χαρακτηριστικά εκτέλεσε τις εργασίες ένος windοws laptop σε λιγότερο από το μισό χρόνο.

Κατά τη γνώμη μου η ουσία είναι το εξής. Οι φοιτητής οποιαδήποτε σχολή και να πάει πρέπει να επενδύσει σε ένα καλό μηχάνημα τουλάχιστον 1000 ευρώ κατά τη γνώμη μου desktop. Αν είναι φοιτητής πληροφορικής το ποσό ανεβαίνει τουλάχιστον στα 1500 ευρώ για να μην πω παραπάνω. Αν είναι linux, OSX ή windows είναι προσωπικό θέμα.

Βλέπω φοιτητές να παίρνουν laptop και μάλιστα της κατηγορίας 300 - 600 ευρώ. Σε τέτοια λεφτά δεν παίρνεις τίποτα το αξιόλογο. Αν τύχει να έχει 2, 3 καλά χαρακτηριστικά το μηχάνημα θα είναι πλαισιωμένο με κακό τροφοδοτικό, κακή ψύξη με θόρυβο, χάλια οθόνη κ.λπ. που είναι θέμα χρόνουυ να σου κάνει το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
1000 είναι πάρα πολλά για desktop. Δεν είναι απαραίτητο πως θα χρειάζεται κάποιος πάντα τόσο δυνατό μηχάνημα πρέπει να κάνει κάτι πολύ εξειδικευμένο.

αυτό για τα παρελκόμενα ισχύει το κάνουν πολλοί αυτό το λάθος.

// κι εγώ 1100 έχω δώσει για αυτό που χω τώρα αλλά προφανώς δεν ήταν γιατί το χρειαζόμουν 100% :P τα πρώτα έτη με μια μπακατέλα των 250 ευρώ τα βγαλα και μόνο σε κάτι εργασίες της ασφάλειας μου δημιούργησε όντως πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Εγω παιδιά αυτό το laptop πήρα και έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος https://www.plaisio.gr/desktop-lapto...reI7-6700HQ-8GB-120GBSSD-1TBHDD-GTX9504GB.htm
Νομίζω χρειαζόταν για την σχολή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ναι ναι ότι χρειαζόταν χρειαζόταν.. καλό gaming αδερφέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Nα του βάλεις και μια 16άρα RAM όμως να μη μείνει παραπονεμένο! Καλό κάψιμο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εγω παιδιά αυτό το laptop πήρα και έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος https://www.plaisio.gr/desktop-lapto...reI7-6700HQ-8GB-120GBSSD-1TBHDD-GTX9504GB.htm
Νομίζω χρειαζόταν για την σχολή μου...

Μπα...το lol δεν απαιτεί τόσο δυνατά specs..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
https://www.kotsovolos.gr/site/compu...k-macbook-ultrabook/162212-acer-es1-531-black

Εχει καποιος αποψη γι'αυτο; Το θελω για απλη χρηση, το μονο που με προβληματιζει ειναι πως εχει μονο 1 χρονο εγγυηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
https://www.kotsovolos.gr/site/compu...k-macbook-ultrabook/162212-acer-es1-531-black

Εχει καποιος αποψη γι'αυτο; Το θελω για απλη χρηση, το μονο που με προβληματιζει ειναι πως εχει μονο 1 χρονο εγγυηση.


Aυτόν πάρε. Τον έχει προσφορά το eshop.
https://www.e-shop.gr/laptop-hp-15-b...a6-7310-8gb-128gb-ssd-windows-10-p-PER.901396
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sorsor

Νεοφερμένος

Ο Sorsor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Focko ευχαριστώ για την απάντηση :) Ίσως πάω για τα 8Gb και μείνω στον i5 για να αποφύγω τα rage quit με το lag :beating: :wall:
Για το iPad δεν με παίρνει οικονομικά προς το παρών :hmm:


https://www.kotsovolos.gr/site/compu...k-macbook-ultrabook/162212-acer-es1-531-black

Εχει καποιος αποψη γι'αυτο; Το θελω για απλη χρηση, το μονο που με προβληματιζει ειναι πως εχει μονο 1 χρονο εγγυηση.

Δες εδώ https://www.pcworld.co.uk/gbuk/computing/laptops/laptops/acer-aspire-es1-531-15-6-laptop-red-10137569-pdt.html#tab3 κριτικές.

Προσωπικά μου φαίνεται ο αδύναμος επεξεργαστής σε συνδυασμό με τα 4Gb ίσως να σε τρελάνει σε βασικές λειτουργίες (να παίξεις ένα τίτσου στο dod :P )...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
ναι ναι ότι χρειαζόταν χρειαζόταν.. καλό gaming αδερφέ :P

Για τους φοιτητές πολυτεχνείου που τρέχουν προσομοιώσεις και προγράμματα μοντελοποίησης ο καλός υπολογιστής είναι μεγάλο βοήθημα.

π.χ. το autodesk inventor είναι must για μηχανολόγους. Ναι ξέρω το πιθανότερο είναι να μην το ζητήσει η σχολή αλλά μπορεί να ασχοληθθεί μόνος του και να είναι κλικ πάνω από τους συναδέλφους του.


Για τους φοιτητές πληροφορικής που ταυτόχρονα είναι και gamers ένας λόγος παραπάνω να θέλουν να ασχοληθούν με game development κ.λπ. Αν έχεις ένα laptop του κιλού απλώς δεν πρόκειται να ασχοληθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γιατί θες i7 και καρτα γραφικών των 300+ ευρώ για να τρέξεις έναν emulator; γιατί μιλώντας για desktop εκεί πας για το 1000άρι.

σε laptop είναι κάπως διαφορετικό το θέμα γιατί τα τσιμπάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Εγω παιδιά αυτό το laptop πήρα και έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος https://www.plaisio.gr/desktop-lapto...reI7-6700HQ-8GB-120GBSSD-1TBHDD-GTX9504GB.htm
Νομίζω χρειαζόταν για την σχολή μου...

εγω νομιζω εκανες υπερβολη

Τεσπα απο καποιον ειδικο θελω μια αξιολογηση ενος λαπτοπ ειναι 15,6" Intel Core-i7 RAM 8GB HDD 1 TERA ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ NVIDIA GFORCE 2GB στα 669Ε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
celeron και 4GB? εξαρτάται τι εννοείς "απλή χρήση"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Για τους φοιτητές πολυτεχνείου που τρέχουν προσομοιώσεις και προγράμματα μοντελοποίησης ο καλός υπολογιστής είναι μεγάλο βοήθημα.

π.χ. το autodesk inventor είναι must για μηχανολόγους. Ναι ξέρω το πιθανότερο είναι να μην το ζητήσει η σχολή αλλά μπορεί να ασχοληθθεί μόνος του και να είναι κλικ πάνω από τους συναδέλφους του.


Για τους φοιτητές πληροφορικής που ταυτόχρονα είναι και gamers ένας λόγος παραπάνω να θέλουν να ασχοληθούν με game development κ.λπ. Αν έχεις ένα laptop του κιλού απλώς δεν πρόκειται να ασχοληθεί.

Τα πες ολα φιλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να δώσεις 1000-1500 euro desktop είναι overkill. Εκτός αν θες να παίζεις όλα τα καινούρια παιχνίδια σε ultra, δε θα δεις διαφορά από σύστημα με τα μίσα χρήματα σε όλες τις εργασίες που θα χρειαστεί ένας φοιτητής. Πολύ πιο σημαντικά είναι τα περιφερειακά, έχω δει άτομα που θα δουλεύουν σε έναν υπολογιστή για 5 χρόνια και παίρνουν μια μέτρια οθόνη, ένα χάλια πληκτρολόγιο και μια χάλια καρέκλα. Μετά από ένα σημείο τα περιφερειακά είναι πολύ πιο σημαντικά από την καλύτερη κάρτα γραφικών και τον επεξεργαστή.

γιατί θες i7 και καρτα γραφικών των 300+ ευρώ για να τρέξεις έναν emulator; γιατί μιλώντας για desktop εκεί πας για το 1000άρι.

σε laptop είναι κάπως διαφορετικό το θέμα γιατί τα τσιμπάνε.
Οι i7 δεν είναι για powerthreading που χρειάζεται σε αυτά; Γενικά i7 παίρνεις αν θυμάμαι καλά μόνο αν θες να κάνεις γραφιστική, video editing, photoshop κι όλα αυτά που χρειάζονται pthreading, αλλιώς σου βγαίνει άχρηστος(π.χ. για gaming).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
επισης μια ερωτηση μπορω να πειραξω στο μελλον το laptop ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
τι εισαι ρ καγκουρας?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
τι εισαι ρ καγκουρας?? :P

για παραδειγμα να δωσω κατι ψιλα για να παρω τεσσαρα καρτα γραφικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top