Laptop για το Πανεπιστήμιο

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,η αληθεια ειναι πως προβληματιστηκα με το γεγονος πως δεν θα τα τρεχει ολα τα προγραμματα οποτε ισως να μην το επιλεξω για αυτο τον λογο και να παω σε κανα λαπτοπακι με windows
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γιώργο υποθέτω πως ο καθένας ρωτάει εδώ για να πάρει μια γνώμη από κάποιον που είναι ήδη σε μια σχολή και ξέρει τις απαιτήσεις. Εγώ λοιπόν λέω πως σαν φοιτητής πληροφορικής μπορώ να εκφέρω άποψη για το συγκεκριμένο κομμάτι και σου λέω πώς τόσα χρόνια δε μπορώ να θυμηθώ κάποια περίπτωση που να χρειάστηκα περιβάλλον windows για κάτι. Αντιθέτως υπάρχουν κάποιες χτυπητές περιτπώσεις όπως στα μαθήματα λειτουργικών συστημάτων όπου θα χρησιμοποιείς βιβλιοθήκες POSIX που δεν θα σου τρέχουν σε windows. Αλλά ακόμη κι αν βρεθείς σε αυτή τη θέση μπορείς κάλλιστα να έχεις ένα vm με windows και να κάνεις τη δουλειά σου. Προσωπικά βλέπω στη σχολή αρκετούς με macbooks και δεν είχαν ποτέ πρόβλημα. Για το κομμάτι των ηλεκτρολογικών δεν μπορώ να σου πω αλλά πιο πάνω γράφει απόφοιτος ΗΜΜΥ και του λέει πάρτο. Έχεις εσύ κάποιος συγκεκριμένο testcase στο νου σου όπου μπορεί να έχει πρόβλημα; γιατί το να το γκουγκλάρεις και να βρεις κάποιον να λέει οτιδήποτε κι εκείνος που το ρώτησε μπορεί να το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
εγω παντως θα ρωτησω τον καθηγητη πληροφορικης μου που ειναι ηλεκτρολογος μηχανικος απθ και στη καλυτερη περιπτωση ας μου διαλεξε ιαυτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Γιώργο υποθέτω πως ο καθένας ρωτάει εδώ για να πάρει μια γνώμη από κάποιον που είναι ήδη σε μια σχολή και ξέρει τις απαιτήσεις. Εγώ λοιπόν λέω πως σαν φοιτητής πληροφορικής μπορώ να εκφέρω άποψη για το συγκεκριμένο κομμάτι και σου λέω πώς τόσα χρόνια δε μπορώ να θυμηθώ κάποια περίπτωση που να χρειάστηκα περιβάλλον windows για κάτι. Αντιθέτως υπάρχουν κάποιες χτυπητές περιτπώσεις όπως στα μαθήματα λειτουργικών συστημάτων όπου θα χρησιμοποιείς βιβλιοθήκες POSIX που δεν θα σου τρέχουν σε windows. Αλλά ακόμη κι αν βρεθείς σε αυτή τη θέση μπορείς κάλλιστα να έχεις ένα vm με windows και να κάνεις τη δουλειά σου. Προσωπικά βλέπω στη σχολή αρκετούς με macbooks και δεν είχαν ποτέ πρόβλημα. Για το κομμάτι των ηλεκτρολογικών δεν μπορώ να σου πω αλλά πιο πάνω γράφει απόφοιτος ΗΜΜΥ και του λέει πάρτο. Έχεις εσύ κάποιος συγκεκριμένο testcase στο νου σου όπου μπορεί να έχει πρόβλημα; γιατί το να το γκουγκλάρεις και να βρεις κάποιον να λέει οτιδήποτε κι εκείνος που το ρώτησε μπορεί να το κάνει.

Συμφωνώ πως ο οποιοδήποτε θα μπορούσε να είχε απαντήσει σε εκείνα τα φόρουμ , όπως ακριβώς και εδώ.Αυτός είναι ο κίνδυνος με τα φορουμ..
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το site --> https://www.eos.ncsu.edu/soc/laptops/macs , δεν νομίζω NC State University να λέει οτιδήποτε.Ουτε και το University of Virginia --> https://infotech.seas.virginia.edu/firstyear/UVA-SEAS-1stYr-FAQ-Mac.pdf
Θες να μου πεις πως θα του πρότεινες ένα mac για την σχολή του;Αποδεκτό αλλά εγώ δεν βρίσκω τον λόγο να δώσει τόσα χρήματα ενώ μπορεί κιόλας να του δημιουργήσει πρόβλημα στην συνέχεια.
Είμαι σίγουρος πως μπορώ να σου βρω απόφοιτο ΗΜΜΥ που να λέει μην το πάρεις(εγώ σε λίγα χρόνια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εγω παντως θα ρωτησω τον καθηγητη πληροφορικης μου που ειναι ηλεκτρολογος μηχανικος απθ .....

Που κατάντησε η αλλοτε παντοδύναμη σχολή των ημμυ να κάνουν μαθήματα στην Δευτεροβάθμια...

Θες να μου πεις πως θα του πρότεινες ένα mac για την σχολή του;Αποδεκτό αλλά εγώ δεν βρίσκω τον λόγο να δώσει τόσα χρήματα ενώ μπορεί κιόλας να του δημιουργήσει πρόβλημα στην συνέχεια.
Είμαι σίγουρος πως μπορώ να σου βρω απόφοιτο ΗΜΜΥ που να λέει μην το πάρεις(εγώ σε λίγα χρόνια).

Στα επαγγελματικά εργαλεία δεν κάνεις τσιγκουνιές. Ένας φοιτητής πληροφορικής το λαπτοπ είναι εργαλείο δουλειάς ισχυρισμοί γιατί να δώσεις τόσα λεφτά δε πιάνουν. Αν το Mac προσφέρει πλεονέκτημα έστω και στο ελάχιστο τότε να πάρει Mac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε θα πρότεινα Mac γενικά, δεν είμαι fan της apple. Αλλά οφείλω να πω πως απ' όσο μπορώ να πω θα κάνεις τη δουλειά σου και με τα 2. Από κει και πέρα ας πάρει όποιο του αρέσει δε θα πω σε κανέναν τι να αγοράσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Που κατάντησε η αλλοτε παντοδύναμη σχολή των ημμυ να κάνουν μαθήματα στην Δευτεροβάθμια...

δουλευε σε μια εταιρια πριν κλησει και μετα διοριστικε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δουλευε σε μια εταιρια πριν κλησει και μετα διοριστικε

Αν ρωτούσε τους ΗΜΜΥ λίγα χρόνια πριν θα σνόμπαραν αυτούς που διδάσκουν στην δευτεροβάθμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
1]
2)Explanation : while the macbook is a decent tool , unfortunately almost all programs your are going to need are designed only for Microsoft Windows. You might even have to run some in virtual machines because they were designed for windows 95 - and the industry didn't change them because... they worked. Πηγή--> https://www.quora.com/Is-MacBook-Ai...ications-good-enough-for-engineering-students
:knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

Η απάντηση είχε δοθεί το 2015.

Τέλος πάντων άμα μπορεί το mac να τρέξει τα παρακάτω τότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα(ενδεικτικά)--> https://www.quora.com/As-an-electri...ills-programming-languages-that-I-should-know
Ότι άλλο προκύψει χρησιμοποιείς τους υπολογιστές της σχολής.Πάρε ότι σου ταιριάζει και άσε εμάς να μαλώνουμε,θα την κάνει την δουλειά ελπίζω :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η απάντηση είχε δοθεί το 2015.

Τέλος πάντων άμα μπορεί το mac να τρέξει τα παρακάτω τότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα(ενδεικτικά)--> https://www.quora.com/As-an-electri...ills-programming-languages-that-I-should-know
Ότι άλλο προκύψει χρησιμοποιείς τους υπολογιστές της σχολής.Πάρε ότι σου ταιριάζει και άσε εμάς να μαλώνουμε,θα την κάνει την δουλειά ελπίζω :whistle:
Αν ένα πρόγραμμα έχει σχεδιαστεί για windows 95 το σίγουρο είναι ότι δεν θα τρέχει ούτε σε windows 10. Aπό εμπορικά προγραμματα Matlab, Autocad, office, Pspice τρέχουν σε OSX.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Αν ένα πρόγραμμα έχει σχεδιαστεί για windows 95 το σίγουρο είναι ότι δεν θα τρέχει ούτε σε windows 10. Aπό εμπορικά προγραμματα Matlab, Autocad, office, Pspice τρέχουν σε OSX.

Θα έπρεπε να μπορεί να το τρέξει αν πας στην συμβατότητα.Υπάρχουν και περιορισμοί (π.χ. ενας υπολογιστής 64 bit δεν μπορεί να παίξει ένα πρόγραμμα που είχε σχεδιαστεί για windows 95, 16 bit)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Παρε το πιο φθηνο παλιο λαπτοπ που μπορεις να βρεις βαλε καμια ελαφρια εκδοση linux και αγιος ο θεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
οντως τα λινουξ ειναι ανοιχτου κωδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
γεια σας παιδια .και εγω θελω να ρωτησω.εχω ηδη λαπτοπ τοσιμπα πολυ καλο .αλλα μ εχουν χαλασει το:πληκτρολογιο(μερικα πληκτρα αλλα σημαντικα),η αφη(λογω βλακειας π εκανε ενας μαστορας ) και σκεφτομαι για καινουργιο ειμαι σχολη ημμυ.επδ ειμαι ασχετη μπορειτε να μ πειτε,καποιος που σπουδαζει τις απαιτησεις π χρειαζεται ενα λαπτοπ γ την συγκεκριμμενη σχολη?ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
γεια σας παιδια .και εγω θελω να ρωτησω.εχω ηδη λαπτοπ τοσιμπα πολυ καλο .αλλα μ εχουν χαλασει το:πληκτρολογιο(μερικα πληκτρα αλλα σημαντικα),η αφη(λογω βλακειας π εκανε ενας μαστορας ) και σκεφτομαι για καινουργιο ειμαι σχολη ημμυ.επδ ειμαι ασχετη μπορειτε να μ πειτε,καποιος που σπουδαζει τις απαιτησεις π χρειαζεται ενα λαπτοπ γ την συγκεκριμμενη σχολη?ευχαριστω!

:worry: Μαστορας ενώ είσαι ΗΜΜΥ; :eek: ποιο είναι το Laptop σου και να σου πως πως θα το φτιάξεις μόνη σου........ (και αν αξίζει φυσικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Παρε το πιο φθηνο παλιο λαπτοπ που μπορεις να βρεις βαλε καμια ελαφρια εκδοση linux και αγιος ο θεος.

Αν πάρεις κάτι φθηνό θα σέρνεται από τη πρώτη μέρα.
Κατά τη γνώμη ή δίνεις 700 ευρώ τουλάχιστον να πάρει έναν νέο ή αναβαθμίζεις τον ήδη που έχεις χωρίς μαστόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Αν πάρεις κάτι φθηνό θα σέρνεται από τη πρώτη μέρα.
Κατά τη γνώμη ή δίνεις 700 ευρώ τουλάχιστον να πάρει έναν νέο ή αναβαθμίζεις τον ήδη που έχεις χωρίς μαστόρια.
Εχω βαλει τελευταια εκδοση lubuntu σε netbook απο αυτα που ειχε δωσει το κρατος πριν απο καμια δεκαετια.Τρεχει αψογα.Βεβαια το χρησιμοποιω μονο για ιντερνετ και προγραμματισμο.Αμα θες και gaming τοτε πρεπει να σκασεις αρκετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εχω βαλει τελευταια εκδοση lubuntu σε netbook απο αυτα που ειχε δωσει το κρατος πριν απο καμια δεκαετια.Τρεχει αψογα.Βεβαια το χρησιμοποιω μονο για ιντερνετ και προγραμματισμο.Αμα θες και gaming τοτε πρεπει να σκασεις αρκετα.

Βάλε του ssd και μνήμη και θα παίζει και τα 10 άψογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Καλησπερα και καλο μηνα! Ψαχνω κι εγω για laptop αλλα ειμαι ασχετη με το θεμα γιατι ποτε δεν ειχα. Δεν νομιζω να το χρειαστω πολυ στη σχολη περα απο απλα πραγματα, αλλα θα το εχω για καθημερινη χρηση, προβολη ταινιων-σειρων αλλα οχι gaming. Σε τιμες κυμαινομαι στα 200-300€.
Υπαρχει κανενα συγκεκριμενο μοντελο που μπορειτε να μου προτεινετε ή ποιες μαρκες να κοιταξω και ποιες να αποφυγω; Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top