Laptop για το Πανεπιστήμιο

Pantelis_P

Νεοφερμένος

Ο Pantelis_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Περασα στη νομικη και δεν ξερω τι υπολογιστη να παρω.. Γενικα, η σχολη εχει απαιτησεις? Τι προτεινετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Το έψαξα λίγο αλλά δεν ξέρω και πολλά από χαρακτηριστικά και τέτοια.Είμαι αναμεσα σ'αυτά τα δύο:
https://www.public.gr/product/comput...-satellite-l50-b-1cd-156-leyko/prod6130451pp/

https://www.public.gr/product/comput...enovo-g5070-59412315-156-mayro/prod6060073pp/

Τα Lenovo είναι καλά;Έχω ακούσει ότι δεν είναι και πολύ αξιόπιστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,517 μηνύματα.
Το έψαξα λίγο αλλά δεν ξέρω και πολλά από χαρακτηριστικά και τέτοια.Είμαι αναμεσα σ'αυτά τα δύο:
https://www.public.gr/product/comput...-satellite-l50-b-1cd-156-leyko/prod6130451pp/

https://www.public.gr/product/comput...enovo-g5070-59412315-156-mayro/prod6060073pp/

Τα Lenovo είναι καλά;Έχω ακούσει ότι δεν είναι και πολύ αξιόπιστα!
Δεν ξέρω αν είναι ή όχι αξιόπιστα τα lenovo. Απο χαρακτηριστικά λόγω επεξεργαστή και μόνο το lenovo υπερτερεί πάντως (και διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι ή όχι αξιόπιστα τα lenovo. Απο χαρακτηριστικά λόγω επεξεργαστή και μόνο το lenovo υπερτερεί πάντως (και διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο)

Γι'αυτό το λόγο κλίνω περισσότερο προς το Lenovo!Θα συνεχίσω λίγο ακόμα την έρευνά μου και θα αποφασίσω.
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε γι΄αυτό το λαπτοπ??

https://www.public.gr/product/comput...deapad-g500-i3-3110m-156-mayro/prod5361307pp/

Το θέλω για τα κλασσικά δηλαδή σερφάρισμα,ταινίες κτλ καθώς και για μερικά παιχνίδια όπως το sims.Δεν θα ήθελα να διαθέσω πολύ πάνω από 400 ευρώ και πιστεύω ότι για την τιμή του έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ερώτηση σχετικά με την κάρτα γραφικών στο λάπτοπ:
Όταν το λάπτοπ δεν είναι συνεδεμένο στο φορτιστή, η gpu της Nvidia δεν τίθεται σε λειτουργία κατά το gaming και, αντί αυτής, χρησιμοποιείται η ενσωματωμένη της Intel (μούφα). Για παράδειγμα, με το λάπτοπ σε φόρτιση παίζω LoL με τέρμα τα γραφικά και σταθερά 60 fps. Αν το βγάλω από την φόρτιση και κόψω τα γραφικά στο μέτριο, συμβιβάζομαι με 10 fps... Έχω δοκιμάσει να αλλάξω τις ρυθμίσεις από την Παροχή Ενέργειας και τον Πίνακα Ελέγχου της Nvidia, χωρίς αποτέλεσμα.
Το λάπτοπ είναι της Dell με κάρτα γραφικών Nvidia GeForce 840M και τρέχει τα προεγκατεστημένα Windows 8,1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Ερώτηση σχετικά με την κάρτα γραφικών στο λάπτοπ:
Όταν το λάπτοπ δεν είναι συνεδεμένο στο φορτιστή, η gpu της Nvidia δεν τίθεται σε λειτουργία κατά το gaming και, αντί αυτής, χρησιμοποιείται η ενσωματωμένη της Intel (μούφα). Για παράδειγμα, με το λάπτοπ σε φόρτιση παίζω LoL με τέρμα τα γραφικά και σταθερά 60 fps. Αν το βγάλω από την φόρτιση και κόψω τα γραφικά στο μέτριο, συμβιβάζομαι με 10 fps... Έχω δοκιμάσει να αλλάξω τις ρυθμίσεις από την Παροχή Ενέργειας και τον Πίνακα Ελέγχου της Nvidia, χωρίς αποτέλεσμα.
Το λάπτοπ είναι της Dell με κάρτα γραφικών Nvidia GeForce 840M και τρέχει τα προεγκατεστημένα Windows 8,1.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ τώρα είναι να πας στον πίνακα ελέγχου της Nvidia --> Διαχείριση ρυθμίσεων 3D --> Γενικές ρυθμίσεις και βάλε ως προτιμώμενο επεξεργαστή γραφικών την Nvidia και όχι την ενσωματωμένη. Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις το σχέδιο παροχής ενέργειας σε υψηλές αποδόσεις (πατάς το εικονίδιο της μπαταρίας κάτω δεξιά και μετά είναι εύκολο). Υπάρχουν ρυθμίσεις παροχής ενέργειας και στο BIOS αν δεν κάνω λάθος. https://superuser.com/questions/6307...tching-to-the-integrated-graphic-card-when-it
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Κλαιω λιγο. Επεσε το λαπτοπ κατω (στα χερια μου επεσε asdfgags -_- ) και μου βγαζει σχεδον σε ολα ανοικτο τιρκουαζ ως φοντο και το outline των εικονων κοκκινες και γενικα κατι μπλε και κοκκινα. Του το πηγα στο πλαισιο και μου ειπαν οτι ειναι καρτα γραφικων και θελει 300 ευρω οποτε ο υπολογιστης ειναι για πεταμα και να παρω καινουριο. Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι καρτα γραφικων και απλα να εχει κουνηθει κατι και να θελουν να μου φανε λεφτα? (καποιοι γνωστοι μου που ξερουν ειπαν ετσι απλα ρωταω μηπως ξερει κανεις και απο εδω).
Και εν πάση περιπτωση σε χαρακτηριστηκα 500gb σκληρος, core i5, 4gb ram. τι μπορω να παρω ?Τωρα αυτο που εχω ειναι turbo x και δεν εχει παθει κατι μεσα σε 4 χρονια (πλην μπαταριας εδω και 1 χρονο, την οποια ομως δεν εβγαζα ποτε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
E συνήθως αν ακούς τέτοια στην κάρτα γραφικών πάει το μυαλό σου. Αν είναι τσέκαρε μήπως έχει φύγει κάνα φισάκι αν και το πιο λογικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Έχει κανείς εμπειρία με turbo-x laptop? Ειναι όσο χάλια όσο λένε?

E συνήθως αν ακούς τέτοια στην κάρτα γραφικών πάει το μυαλό σου. Αν είναι τσέκαρε μήπως έχει φύγει κάνα φισάκι αν και το πιο λογικό...

και εμένα αυτό μου είπαν οκ ευχαριστώ. ειμαι και επισημα χαζη που δεν θα εχω υπολογιστη για την σχολη :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Τελικά εγώ πήρε σταθερό υπολογιστή. Λέτε να δυσκολευτώ στη σχολή με τις εργασίες κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όχι. Στη σπάνια περίπτωση που θα χρειαστείς υπολογιστή στη σχολή υπάρχουν τα εργαστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Τελικά εγώ πήρε σταθερό υπολογιστή. Λέτε να δυσκολευτώ στη σχολή με τις εργασίες κλπ;
Ούτε καν, οι περισσότεροι απο εμάς πήραμε το λάπτοπ για χαβαλέ και οχι για "φοιτητικούς" λόγους. Αυτοί που πραγματικά χρειάζονται λάπτοπ για το πανεπιστήμιο είναι όσοι φοιτούν σε πόλη μακριά απο το σπίτι τους. Οπότε ο σταθερός υπολογιστής μια χαρά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
E συνήθως αν ακούς τέτοια στην κάρτα γραφικών πάει το μυαλό σου. Αν είναι τσέκαρε μήπως έχει φύγει κάνα φισάκι αν και το πιο λογικό...

τελικά το σύνδεσα με τηλεόραση και η εικονα ειναι μια χαρα :@ ποσο κλεφτες ειναι εκει στο πλαισιο :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
τελικά το σύνδεσα με τηλεόραση και η εικονα ειναι μια χαρα :@ ποσο κλεφτες ειναι εκει στο πλαισιο :mad:

ε άρα το πρόβλημα είναι στην οθόνη. Πόσα σου παν 300 ευρώ ε; και λίγα ήταν :P.

η αλήθεια είναι πάντως στο πλαίσιο μαζεύεται η σάρα και η μάρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
ε άρα το πρόβλημα είναι στην οθόνη. Πόσα σου παν 300 ευρώ ε; και λίγα ήταν :P.

η αλήθεια είναι πάντως στο πλαίσιο μαζεύεται η σάρα και η μάρα...

ναι μου γραψανε "εντοπίστηκε πρόβλημα: καρτα γραφικων ανταλλακτικο 250ε).
για αλλαγγη οθονης που ρωτησα (αλλου βεβαια) 80-100 μου ειχαν πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Απο επεξεργαστές i3, i5 και i7, για τι χρήση συνιστάται ο καθένας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Απο επεξεργαστές i3, i5 και i7, για τι χρήση συνιστάται ο καθένας?

Από μόνα τους δε λένε τπτ.Πρέπει όλα να έχουν καλή αρμονία.Τώρα όσο πιο εξελιγμένος είναι τόσο το καλύτερο.Αλλά μη νομίζεις ότι ένας i7 πχ θα ειναι καλυτερος απο εναν i5,καθως τα εξαρτηματα που θα εχει το pc με το i5 μπορει να δενουν καλυτερα.Το ξερω πως δεν απαντησα,αλλα δε νομιζω οτι μπορει να δωσει καποιος αξιοπιστη απαντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Από μόνα τους δε λένε τπτ.Πρέπει όλα να έχουν καλή αρμονία.Τώρα όσο πιο εξελιγμένος είναι τόσο το καλύτερο.Αλλά μη νομίζεις ότι ένας i7 πχ θα ειναι καλυτερος απο εναν i5,καθως τα εξαρτηματα που θα εχει το pc με το i5 μπορει να δενουν καλυτερα.Το ξερω πως δεν απαντησα,αλλα δε νομιζω οτι μπορει να δωσει καποιος αξιοπιστη απαντηση.
Kατάλαβα :)


Γενικά η αληθεια είναι ότι δε γνωρίζω τι θα χρειαστώ για τη σχολή ακριβώς (ε νομίζω κανα 2 προγραμματάκια), αλλά εκτός αυτού το θέλω για να βλέπω καμιά ταινία, και απο κει και πέρα να σκοτώνω ώρα με κάνενα sims (:redface:), photoshop, premiere pro κλπ. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι θα ήμουν ευγνώμων γιατί έχω μπερδευτεί πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ο επεξεργαστής από μόνος του δεν λέει και πολλά. Παράδειγμα:
Φίλος μου αγόρασε αυτό το μοντέλο HP, ενώ εγώ αγόρασα αυτό της Dell. Ο επεξεργαστής είναι ακριβώς ο ίδιος, και τα δύο μοντέλα έχουν το ίδιο μέγεθος RAM, αλλά διαφέρουν στην κάρτα γραφικών. Αυτός έχει ενσωματωμένη της Intel, εγώ έχω αποσπώμενη της Nvidia. Ως αποτέλεσμα, το Assassin's Creed 3 κολλάει στο δικό του, ενώ το δικό μου παίζει AC4 χωρίς πρόβλημα.

Γενικά, το i7 είναι καλύτερο από το i5, που είναι καλύτερο από το i3. Υπάρχουν ορισμένα μοντέλα i3 που είναι καλύτερα από i5, αλλά είναι η εξαίρεση. Αν το θες για gaming, βρες καλή κάρτα γραφικών με i7/i5. Αν το θες για facebook/internet, θες αρκετή RAM (4GB ή και 8GB αν αφήνεις άπειρες καρτέλες ανοικτές) και επεξεργαστή i3/i5.
Επίσης, τσέκαρε και τη συχνότητα του επεξεργαστή. Από την έρευνα που είχα κάνει, απειροελάχιστα μοντέλα ανεβαίνουν πάνω από τα 2-2,5 GHz, οπότε, προτίμησε κάτι όσο πιο κοντά στα 2GHz. Για να καταλάβεις, η συχνότητα δείχνει πόσες ενέργειες μπορεί να κάνει ο επεξεργαστής σε 1 δευτερόλεπτο. Αν του αναθέσεις περισσότερες από όσες αντέχει, ο επεξεργαστής θα "μπουκώσει" και θα παρατηρήσεις το γνωστό "lag" (καθυστέρηση ανταπόκρισης).

Για τα προγράμματα της σχολής και λίγο ίντερνετ/ταινίες, ένας υπολογιστής των 300 ευρώ σε βγάζει χαλαρά. Αν θες και photoshop, ίσως να χρειαστεί να δώσεις 100-150 ευρώ παραπάνω. Εσύ, τη budget σκοπεύεις να διαθέσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top