Laptop για το Πανεπιστήμιο

artemis1996

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
τελικά λέω να αποφασίσω σε αυτό: https://www.e-shop.gr/toshiba-satell...-core-n2830-4gb-500gb-windows-81-p-PER.904982
πώς σας φαίνεται?:redface:

Για την τιμή του είναι καλό.Βέβαια θα πρότεινα και αυτό εδώ: https://www.e-shop.gr/asus-x551ca-sx024h-156-intel-core-i3-3217u-4gb-500gb-windows-8-p-PER.909618
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο:
Toshiba και Asus.

Αρχικά, βρήκα το asus και μου φάνηκε εξαιρετική ευκαιρεία. Ο επεξεργαστής είναι μοντέλο της περσινής χρονιάς και η κάρτα γραφικών είναι ό,τι καλύτερο βρήκα σε laptop αυτού του εύρους τιμών.

Όμως, ο πατέρας μου ρώτησε ένα φίλο του, τεχνικό υπολογιστών, και μας είπε να αποφύγουμε την asus και να επιλέξουμε toshiba ή lenovo. Έτσι, ο πατέρας μου βρήκε το toshiba, με επεξεργαστή προηγούμενης γενιάς, αλλά υψηλότερης συχνότητας, και λίγο χαμηλότερη κάρτα γραφικών. Το πλεονέκτημα είναι η εγγύηση που δίνουν, η οποία επεκτείνεται μέχρι τα 3 χρόνια από την αγορά.

Γενικά, το Asus είναι πιο "high-end" και αποδοτικό, ενώ το Toshiba φαίνεται πιο ασφαλές. Απόψεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Τα TOSHIBA είναι πιο αξιόπουστα (όπως έλεγε και ο ΓΑΠ). Πρόκειται για μια εταιρία με παράδοση στην τεχνολογία ηλεκτρονικών μηχανημάτων και με τεχνογνωσία π.χ. στην κατασκευή τυμπάνου laser για φωτοτυπικό μηχάνημα laser. Ειδικεύεται σε φωτοτυπικά μηχανήματα, ταμειακές μηχανές, υπολογιστικούς τομογράφους για ιατρική απεικόνιση...οπότε όπως καταλαβαίνεις έχει καλό brand name. Και για ανταλλακτικά υλικά, νομίζω ότι η TOSHIBA θα σε καλύψει πλήρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εχετε καμια προταση με καλη αυτονομια; Ειναι λιγο βασικο γιατι εχω ηδη desktop και σκεφτομαι να παρω ενα Laptop, να το φορτωσω σε δοσεις και να το εχω μονο για αυτο που λεει το ονομα του, φορητο. Γνωριζω οτι τα MacBook εχουν πολυ καλη αυτονομια και επειδη εχω χρησιμοποιησει μου αρεσε, αλλα η τιμη ειναι απαγορευτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχετε καμια προταση με καλη αυτονομια; Ειναι λιγο βασικο γιατι εχω ηδη desktop και σκεφτομαι να παρω ενα Laptop, να το φορτωσω σε δοσεις και να το εχω μονο για αυτο που λεει το ονομα του, φορητο. Γνωριζω οτι τα MacBook εχουν πολυ καλη αυτονομια και επειδη εχω χρησιμοποιησει μου αρεσε, αλλα η τιμη ειναι απαγορευτικη.

Πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις; Γενικά μη πάρεις πάνω απο 14 ίντσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις; Γενικά μη πάρεις πάνω απο 14 ίντσες.

Κι εγω ετσι σκεφτομαι αλλα ειναι λιγες οι επιλογες κατω απο τις 15 ιντσες και κυριως ξεφευγουν στα λεφτα. Ειχα δει περυσι ενα 14αρι απο το Πλαισιο 300€ αλλα δεν το ειχα παρει αποφαση. Τωρα απο λεφτα δεν θελω να δωσω πολλα, ξερω γω 400-450 ταβανι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Παντως στο θεμα της Toshiba vs asus εγω ειχα 2 laptop toshiba τα οποια λειτουργουσαν εξαιρετικα και τα δυο αλλα και στα δυο μετα από 2 χρονια χαλασε η μπαταρια τους. ΤΩρα χρησιμοποιω ένα asus το οποιο κοντεύει τα 3 χρόνια και δεν εχει εμφανισει καποιο προβλημα περαν της οθονης που την εσπασα εγω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polymnios

Νεοφερμένος

Ο polymnios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πολυ καλη η asus !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγω ετσι σκεφτομαι αλλα ειναι λιγες οι επιλογες κατω απο τις 15 ιντσες και κυριως ξεφευγουν στα λεφτα. Ειχα δει περυσι ενα 14αρι απο το Πλαισιο 300€ αλλα δεν το ειχα παρει αποφαση. Τωρα απο λεφτα δεν θελω να δωσω πολλα, ξερω γω 400-450 ταβανι.

Όντως τώρα που τα είδα δεν υπάρχει τίποτα σε αυτά τα λεφτά. For the record , εγώ θα πρότεινα αυτό, μιας και τα πιο φτηνά δε θεωρώ ότι αξίζουν.https://www.skroutz.gr/s/4219996/Dell-Latitude-E5430-i7-3540M-4GB-320GB.html

Γενικά τα 15αρια μεταφέρονται πολύ πιο δύσκολα, επομένως ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις αν θέλεις ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Όντως τώρα που τα είδα δεν υπάρχει τίποτα σε αυτά τα λεφτά. For the record , εγώ θα πρότεινα αυτό, μιας και τα πιο φτηνά δε θεωρώ ότι αξίζουν.https://www.skroutz.gr/s/4219996/Dell-Latitude-E5430-i7-3540M-4GB-320GB.html

Γενικά τα 15αρια μεταφέρονται πολύ πιο δύσκολα, επομένως ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις αν θέλεις ή οχι.

Ειναι πολλα τα λεφτα για βοηθητικο. Και με τα dell κιολας δεν εχω την καλυτερη εμπειρια απο θεμα μπαταριας, ενα λαπτοπ κι ενα netbook που εχουν οι δικοι μου και τα δυο κλαταραν, το λαπτοπ πλεον δεν αντεχει ουτε 20λ χωρις ρευμα. Δεν με νοιαζει τοσο το θεμα του μεγεθους οσο της μπαταριας και γενικα τα 15αρια δεν εχουν καλη αυτονομια :/:

Anyway thanks και αν εχει καποιος να προτεινει κατι, εδω ειμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η e σειρά της Dell βγάζει προιόντα με απίστευτη ποιότητα και αξιοπιστία, γι' αυτό το πρότεινα. Για μπαταρία δεν ξέρω, αλλά γενικά μην περιμένεις πολλά(εκτός αν μιλάμε για macbook).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Eπειδή είμαι λίγο άσχετη με λάπτοπ, τι γνώμη έχετε για αυτό;
Διαβάζοντας εδώ, έχω καταλάβει ότι τα Dell είναι πολύ καλά. Και όντως, είχα ένα λάπτοπ Dell και μου κράτησε για πέντε χρόνια! Ακόμα λειτουργεί,απλά έχει κάποια προβληματάκια τώρα. Τι λέτε; Αξίζει τα λεφτά του; Θα είναι πολύ μεγάλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Eπειδή είμαι λίγο άσχετη με λάπτοπ, τι γνώμη έχετε για αυτό;
Διαβάζοντας εδώ, έχω καταλάβει ότι τα Dell είναι πολύ καλά. Και όντως, είχα ένα λάπτοπ Dell και μου κράτησε για πέντε χρόνια! Ακόμα λειτουργεί,απλά έχει κάποια προβληματάκια τώρα. Τι λέτε; Αξίζει τα λεφτά του; Θα είναι πολύ μεγάλο;

εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα και τα Dell ειναι ''σκυλια''.ειναι λιγο μεγαλο αλλα θα σε βολεψει αρκετα.για τη τιμη του ειναι παρα πολυ καλο..μη βιαστεις να διαλεξεις,ισως βρεις καμια προσφορα τωρα που πολλοι θα πανε φοιτητες και θα ψαξουν για laptops.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Γενικα για τα dell καλα λογια εχω ακουσει. Μην παρεις ποτε hp! Ειναι η χειροτερη μαρκα! Θα σου χαλασει πολυ ευκολα. Δες και τα sony vaio, εγω εχω ενα πολλα χρονια, του χω αλλαξει τα πετρελαια και ακομα ειναι κομπλε. Απορω πως δουλευει ακομα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα και τα Dell ειναι ''σκυλια''.ειναι λιγο μεγαλο αλλα θα σε βολεψει αρκετα.για τη τιμη του ειναι παρα πολυ καλο..μη βιαστεις να διαλεξεις,ισως βρεις καμια προσφορα τωρα που πολλοι θα πανε φοιτητες και θα ψαξουν για laptops.

Θέλω να είναι Dell και να έχει αυτά τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά γιατί θα χρειαστώ ένα καλό λάπτοπ στη σχολή,αφού θα δουλεύουμε αρκετά με αυτό. Θα περιμένω,ελπίζω να βρω κάποια προσφορά :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Θέλω να είναι Dell και να έχει αυτά τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά γιατί θα χρειαστώ ένα καλό λάπτοπ στη σχολή,αφού θα δουλεύουμε αρκετά με αυτό. Θα περιμένω,ελπίζω να βρω κάποια προσφορά :hmm:

οπως ειπε και ο αλαντιν μακρια απο τα HP.Η acer επισης ειναι πολυ καλη εταιρια,αλλα τα dell ειδικα ειναι αξιοπιστα και καλης ποιοτητας.περιμενε μηπως βγει καμμια φοιτητικη προσφορα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Στη θέση σου θα έπαιρνα το 1ο καθώς έχει καλύτερο επεξεργαστή. Επίσης, κάτι που δεν μ'αρέσει εδώ πέρα είναι ότι στο 1ο λέει ότι το λειτουργικό είναι 64-bit οπότε θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις τα 4 GB RAM ενώ στο 2ο δεν το διευκρινίζει κάτι τέτοιο που σημαίνει ότι θα μπορούσε να είναι 32-bit.Αυτό επίσης σημαίνει ότι από τα 4GB θα μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο τα 3,3GB.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.

Θα προτιμουσα το πρωτο και λογω χαρακτηριστικων (επεξεργαστη,ram) και λογω εταιριας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top