Laptop για το Πανεπιστήμιο

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Παιδια καλημερα!ξερετε αν οι φοιτητες εχουν καποια εκπτωση στην αγορα λαπτοπ?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Όχι, δεν έχουν πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
https://www.e-germanos.gr/e-germanos...ctListId=64234&selectedCategoryId=475&box=684
Καλησπερα! Για αυτο τι λέτε?
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αγορα του...τωρα νταξει απο τον γερμανο απο αλλου..ακομη δεν ξερω
ακουω αποψεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Για τι χρήση το προορίζεις,για τι το θέλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
https://www.e-germanos.gr/e-germanos...ctListId=64234&selectedCategoryId=475&box=684
Καλησπερα! Για αυτο τι λέτε?
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αγορα του...τωρα νταξει απο τον γερμανο απο αλλου..ακομη δεν ξερω
ακουω αποψεις! :)
Αν είναι για βασική χρήση τότε είναι μια χαρά σε σχέση και με την τιμή του.Αν και εγώ προτιμώ επεξεργαστή Intel από AMD γιατί είναι πολύ καλύτερος και ως βάση για τα σημερινά δεδομένα τον i3...

Παιδιά μήπως ξέρετε αν γίνεται,από ποιό κατάστημα και σε τι τιμή μπορώ να αγοράσω κάποια εφεδρική/δεύτερη μπαταρία για το λάπτοπ Dell inspiron 7720 17R special edition?Ή ακόμα και καλύτερη?(αυτή που έχω είναι 6 cell,αν γίνεται να πάει στα 9-12 cell για μεγαλύτερη αυτονομία,αλλά να είναι σίγουρα συμβατή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τσέκαρε αυτό

Το πήρα πριν μια βδομάδα και φυσάει. Το ήθελα για απλή χρήση και μου βγήκε άψογο.
Σε αυτό που λες εσύ δε μ' αρέσει ο επεξεργαστής. Το πήρε μία φίλη μου πρόσφατα και αργεί αρκετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Τσέκαρε αυτό

Το πήρα πριν μια βδομάδα και φυσάει. Το ήθελα για απλή χρήση και μου βγήκε άψογο.
Σε αυτό που λες εσύ δε μ' αρέσει ο επεξεργαστής. Το πήρε μία φίλη μου πρόσφατα και αργεί αρκετά...
Μα free-dos για προεγκατεστημένο λειτουργικό?Κάτι δε μου αρέσει...Παρ'όλο που λένε ότι μπορούν να σου βάλουν άλλο,γιατί να μην έχει εξαρχής windows?:hmm:Αλλά αφού λες ότι είναι εντάξει,πάσο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Chester, το site που ψάχνεις λέγεται ebay. Όσο για τα free-dos, γιατί να δώσει 50-70Ε για τα windows όταν υπάρχει ο Κόλπος των Πειρατών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Free dos φυσικά για να μειώσω το κόστος. Όταν πήρα τον υπολογιστή στα χέρια μου έβαλα τα Windows 8 και όλα τρέχουν μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Chester, το site που ψάχνεις λέγεται ebay.
Κι αν βγει ελαττωματικό ή χαλάσει ή δεν είναι συμβατό?Που θα απευθυνθώ?Δεν το εμπιστεύομαι να σου πω την αλήθεια...Πουθενά αλλού,πιο συγκεκριμένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Αν είναι για βασική χρήση τότε είναι μια χαρά σε σχέση και με την τιμή του.Αν και εγώ προτιμώ επεξεργαστή Intel από AMD γιατί είναι πολύ καλύτερος και ως βάση για τα σημερινά δεδομένα τον i3...
Για τι χρήση το προορίζεις,για τι το θέλεις?
εμμ όχι για τίποτα το ιδιαιτερο... ιντερνετ κατεβασμα ταινιων αυτά!
αα εγώ δεν ξέρω από επεξεργαστές..:redface:
ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μα free-dos για προεγκατεστημένο λειτουργικό?Κάτι δε μου αρέσει...Παρ'όλο που λένε ότι μπορούν να σου βάλουν άλλο,γιατί να μην έχει εξαρχής windows?:hmm:Αλλά αφού λες ότι είναι εντάξει,πάσο! :)

Κι αν βγει ελαττωματικό ή χαλάσει ή δεν είναι συμβατό?Που θα απευθυνθώ?Δεν το εμπιστεύομαι να σου πω την αλήθεια...Πουθενά αλλού,πιο συγκεκριμένα?

Ερωτησούλα: Το να ΜΗΝ βάλεις/πάρεις λάπτοπ με windows, δεεεεεν...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Κι αν βγει ελαττωματικό ή χαλάσει ή δεν είναι συμβατό?Που θα απευθυνθώ?Δεν το εμπιστεύομαι να σου πω την αλήθεια...Πουθενά αλλού,πιο συγκεκριμένα?
Υπάρχουν οι λεγόμενοι trusted sellers που είναι 100% ασφαλείς, η συμβατότητα είναι δεδομένη. Ο κάθε πωλητής σου δίνει κάποια Χ εγγύηση, βλέπεις και αν σε καλύπτει παίρνεις. Γενικά να ξέρεις πως στο ebay, οι συστηματικοί πωλητές (που ουσιαστικά πρόκειται για αποθήκες πραγμάτων) έχουν να χάσουν πολλά περισσότερα απ' ό,τι εσύ, λόγω της αρνητική βαθμολογίας που μπορείς να τους βάλεις αν μείνεις δυσαρεστημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
εμμ όχι για τίποτα το ιδιαιτερο... ιντερνετ κατεβασμα ταινιων αυτά!
αα εγώ δεν ξέρω από επεξεργαστές..:redface:
ευχαριστω!
Και περίπου μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις?Κάποια ιδιαίτερη προτίμηση για κάποιο χαρακτηριστικό του λάπτοπ(RAM,σκληρός,οθόνη,συνδεσιμότητα,κλπ)?

Ερωτησούλα: Το να ΜΗΝ βάλεις/πάρεις λάπτοπ με windows, δεεεεεν...?
Η δεύτερη παράθεση δεν έχει καμία σχέση με τα windows.Εννοούσα για τη μπαταρία για το δικό μου λάπτοπ...;)Όσον αφορά το λειτουργικό θεωρώ προτιμότερο να έχει τα windows σαν το προεγκατεστημένο OS,γιατί εκτός του mac που δεν έχω δουλέψει για να ξέρω,πιστεύω πως τα windows είναι το πιο εύχρηστο OS,κακά τα ψέματα.Γι'αυτό,στην περίπτωση που δεν έρθουν τεχνικοί για να σου περάσουν τα windows αν δεν είναι προεγκατεστημένα θα μπεις σε κόπο αλλά και θα ριψοκινδυνέψεις προκειμένου να εγκαταστήσεις τα windows μόνος σου,ιδίως σε περίπτωση που τα κατεβάσεις σπασμένα μέσω torrent φερ'ειπείν,καθώς μπορεί να είναι corrupted το αρχείο,να είναι μολυσμένο(backdoor,ιοί,trojan) και γενικά να μη λειτουργεί.Όσον αφορά το δικό μου λάπτοπ δε θα ήθελα να το ρισκάρω και να έχω ένα λάπτοπ, για το οποίο επένδυσα ένα διόλου ευκαταφρόνητο χρηματικό ποσό, να το έχω στο service ή να το χαλάσω.Για αυτόν το λόγο τα προτιμώ σαν το προεγκατεστημένο...Άλλωστε για ποιο λόγο να τα πουλάνε με λειτουργικό διαφορετικό από windows,άντε και linux.Επειδή κοιτάνε πώς θα έρθει οικονομικότερα στον πελάτη και να χάσουν αυτοί?:hmm:Δεν το νομίζω...Ακόμα,φυσικά και ΔΕΝ είμαι εναντίον των άλλων λειτουργικών γενικότερα,ίσα ίσα έχω δουλέψει και linux (ubuntu,backtrack) και μάλιστα σκοπεύω να τα βάλω σε virtual machines για πειραματισμό με penetration testing κλπ,αλλά δεν προτίθεμαι να τα έχω ως το βασικό λειτουργικό,πόσο μάλλον το μοναδικό και προεγκατεστημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Και περίπου μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις?Κάποια ιδιαίτερη προτίμηση για κάποιο χαρακτηριστικό του λάπτοπ(RAM,σκληρός,οθόνη,συνδεσιμότητα,κλπ)?

μεχρι 400 το πολυ 450 ευρώ..τώρα για τα υπόλοιπα δεν είμαι και πολύ σχετική...απλά να είναι εύκολο στη μετακίνηση...μην είναι πολύ μεγάλο...πάνω απο 15-16' δηλαδη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
μεχρι 400 το πολυ 450 ευρώ..τώρα για τα υπόλοιπα δεν είμαι και πολύ σχετική...απλά να είναι εύκολο στη μετακίνηση...μην είναι πολύ μεγάλο...πάνω απο 15-16' δηλαδη...:)

Για την χρήση που το θες(όχι απαιτητική) , μια καλή επιλογή είναι αυτό https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/toshiba-satellite-c855d-16c-leyko/prod4850058pp/ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Για την χρήση που το θες(όχι απαιτητική) , μια καλή επιλογή είναι αυτό https://www.public.gr/product/comput...hiba-satellite-c855d-16c-leyko/prod4850058pp/ .

σε ευχαριστω.:)
θα το έχω στα υπόψη μου! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Για την χρήση που το θες(όχι απαιτητική) , μια καλή επιλογή είναι αυτό https://www.public.gr/product/comput...hiba-satellite-c855d-16c-leyko/prod4850058pp/ .
@christina123
Αυτό πράγματι φαίνεται μια αρκετά καλή επιλογή για τις απαιτήσεις σου.Επίσης προτείνω να δεις κι αυτά:
https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/343801_363861/Windows-8-Intel-Core-i3.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Όσον αφορά το λειτουργικό θεωρώ προτιμότερο να έχει τα windows σαν το προεγκατεστημένο OS,γιατί εκτός του mac που δεν έχω δουλέψει για να ξέρω,πιστεύω πως τα windows είναι το πιο εύχρηστο OS,κακά τα ψέματα.Γι'αυτό,στην περίπτωση που δεν έρθουν τεχνικοί για να σου περάσουν τα windows αν δεν είναι προεγκατεστημένα θα μπεις σε κόπο αλλά και θα ριψοκινδυνέψεις προκειμένου να εγκαταστήσεις τα windows μόνος σου,ιδίως σε περίπτωση που τα κατεβάσεις σπασμένα μέσω torrent φερ'ειπείν,καθώς μπορεί να είναι corrupted το αρχείο,να είναι μολυσμένο(backdoor,ιοί,trojan) και γενικά να μη λειτουργεί.Όσον αφορά το δικό μου λάπτοπ δε θα ήθελα να το ρισκάρω και να έχω ένα λάπτοπ, για το οποίο επένδυσα ένα διόλου ευκαταφρόνητο χρηματικό ποσό, να το έχω στο service ή να το χαλάσω.Για αυτόν το λόγο τα προτιμώ σαν το προεγκατεστημένο...Άλλωστε για ποιο λόγο να τα πουλάνε με λειτουργικό διαφορετικό από windows,άντε και linux.Επειδή κοιτάνε πώς θα έρθει οικονομικότερα στον πελάτη και να χάσουν αυτοί?:hmm:Δεν το νομίζω...Ακόμα,φυσικά και ΔΕΝ είμαι εναντίον των άλλων λειτουργικών γενικότερα,ίσα ίσα έχω δουλέψει και linux (ubuntu,backtrack) και μάλιστα σκοπεύω να τα βάλω σε virtual machines για πειραματισμό με penetration testing κλπ,αλλά δεν προτίθεμαι να τα έχω ως το βασικό λειτουργικό,πόσο μάλλον το μοναδικό και προεγκατεστημένο.

Αυτή τη στιγμή η πλειοψηφία των Η/Υ πωλείται με προεγκατεστημένη κάποια έκδοση Windows (συνήθως Windows 8 αυτήν την περίοδο). Αυτό γενικώς το θέλει και ο τελικός καταναλωτής και η εταιρεία (αφού θα μείνει ικανοποιημένος ο πελάτης) και η Microsoft (προφανώς είναι βασικό κομμάτι της στρατηγικής της, κάτι σαν το "intel inside" της Intel). Υπάρχουν όμως πελάτες που μπορεί:
α) να έχουν ήδη αγορασμένη κάποια retail έκδοση των Windows ή να έχουν εταιρική άδεια χρήσης
β) να σκοπεύουν να βάλουν κάποια πειρατική έκδοση (προφανώς συμβαίνει)
γ) να μην θέλουν να έχουν Windows 8, οπότε θέλουν να βάλουν πχ Windows 7 με κάποιο τρόπο
δ) να θέλουν να βάλουν κάποιο άλλο λειτουργικό (π.χ. Linux)

Για αυτούς είναι σημαντικό να μπορούν να αποκτήσουν έναν Η/Υ χωρίς προεγκατεστημένο λειτουργικό. Νομίζω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις μπορείς να ζητήσεις είτε από τον κατασκευαστή, είτε από το κατάστημα, να σου δώσει μια έκδοση DSP/OEM των Windows (ό,τι θα είχε και προεγκατεστημένο δλδ), ή να στο εγκαταστήσουν κιόλας. Συνεπώς, είναι πλεονέκτημα γενικώς να ΜΗΝ έχει προεγκατεστημένο κάτι, αφού μπορείς να διαλέξεις αυτό που θες, χωρίς να πληρώσεις αναγκαστικά για κάτι που ίσως δεν θες. Σημειώνω εδώ πως μερικές εταιρείες βγάζουν και μοντέλα που προορίζονται να τρέχουν linux (και ίσως έχουν προεγκατεστημένη κάποια διανομή). Δυστυχώς δεν παρέχουν όλοι οι κατασκευαστές hardware καλή υποστήριξη (drivers κτλ) για linux, οπότε λαμβάνουν υπ' όψιν και αυτό το κριτήριο.

Κατά τα άλλα, προσωπικά χρησιμοποιώ linux ως κύριο λειτουργικό σύστημα εδώ και κάπου 2 χρόνια. Μπορώ να πω ότι έχω αρκετό καιρό να μπω σε Windows για κάποιο λόγο. Επίσης, η "ευχρηστία" εξαρτάται από τη διανομή που χρησιμοποιείς και βλέπω ότι βελτιώνεται με ταχείς ρυθμούς τα τελευταία χρόνια. Οπωσδήποτε όμως, τα Windows είναι κάτι που (κακώς) πολλοί θεωρούν "δεδομένο", με αποτέλεσμα κάποια εξειδικευμένα προγράμματα πχ να μην υπάρχουν για Linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή η πλειοψηφία των Η/Υ πωλείται με προεγκατεστημένη κάποια έκδοση Windows (συνήθως Windows 8 αυτήν την περίοδο). Αυτό γενικώς το θέλει και ο τελικός καταναλωτής και η εταιρεία (αφού θα μείνει ικανοποιημένος ο πελάτης) και η Microsoft (προφανώς είναι βασικό κομμάτι της στρατηγικής της, κάτι σαν το "intel inside" της Intel). Υπάρχουν όμως πελάτες που μπορεί:
α) να έχουν ήδη αγορασμένη κάποια retail έκδοση των Windows ή να έχουν εταιρική άδεια χρήσης
β) να σκοπεύουν να βάλουν κάποια πειρατική έκδοση (προφανώς συμβαίνει)
γ) να μην θέλουν να έχουν Windows 8, οπότε θέλουν να βάλουν πχ Windows 7 με κάποιο τρόπο
δ) να θέλουν να βάλουν κάποιο άλλο λειτουργικό (π.χ. Linux)

Για αυτούς είναι σημαντικό να μπορούν να αποκτήσουν έναν Η/Υ χωρίς προεγκατεστημένο λειτουργικό. Νομίζω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις μπορείς να ζητήσεις είτε από τον κατασκευαστή, είτε από το κατάστημα, να σου δώσει μια έκδοση DSP/OEM των Windows (ό,τι θα είχε και προεγκατεστημένο δλδ), ή να στο εγκαταστήσουν κιόλας. Συνεπώς, είναι πλεονέκτημα γενικώς να ΜΗΝ έχει προεγκατεστημένο κάτι, αφού μπορείς να διαλέξεις αυτό που θες, χωρίς να πληρώσεις αναγκαστικά για κάτι που ίσως δεν θες. Σημειώνω εδώ πως μερικές εταιρείες βγάζουν και μοντέλα που προορίζονται να τρέχουν linux (και ίσως έχουν προεγκατεστημένη κάποια διανομή). Δυστυχώς δεν παρέχουν όλοι οι κατασκευαστές hardware καλή υποστήριξη (drivers κτλ) για linux, οπότε λαμβάνουν υπ' όψιν και αυτό το κριτήριο.

Κατά τα άλλα, προσωπικά χρησιμοποιώ linux ως κύριο λειτουργικό σύστημα εδώ και κάπου 2 χρόνια. Μπορώ να πω ότι έχω αρκετό καιρό να μπω σε Windows για κάποιο λόγο. Επίσης, η "ευχρηστία" εξαρτάται από τη διανομή που χρησιμοποιείς και βλέπω ότι βελτιώνεται με ταχείς ρυθμούς τα τελευταία χρόνια. Οπωσδήποτε όμως, τα Windows είναι κάτι που (κακώς) πολλοί θεωρούν "δεδομένο", με αποτέλεσμα κάποια εξειδικευμένα προγράμματα πχ να μην υπάρχουν για Linux.
Εντάξει,αυτό που είπα το ανέφερα για την πλειοψηφία των χρηστών και όχι για αυτά τα άτομα που αναφέρεις ασφαλώς και σαν απάντηση για την christina123 που εικάζω ότι δεν την αφορούν ακόμα αυτά που λες και πως καλό θα είναι να προτιμήσει κάποια έκδοση των windows για προεγκατεστημένο (εκτός αν έχει ήδη σε δισκάκι κάποιο OS).Πάντως συμφωνώ απολύτως με αυτά που λες,έχεις δίκιο.Επίσης αυτό που λες στο τέλος για το ότι μερικές σημαντικές εφαρμογές δεν υπάρχουν οι αντίστοιχες στο linux, όπως γνωρίζεις φαντάζομαι,κάποιος με linux μπορεί να τις τρέξει σε virtual machines,αν και λογικά δε θα βολεύει και θέλει υπολογιστικούς πόρους και κόπο.Ακόμα απλώς να αναφέρω ότι κάποιος που είναι αρχάριος χρήστης και εισάγεται αρχικά στους υπολογιστές δε θα χρησιμοποιήσει κάτι άλλο από windows,που είναι απλά.Π.χ. εγώ όταν πρωτοξεκίνησα πριν από 6-7 χρόνια φυσικά άρχισα από τα ταπεινά τώρα xp.Το ίδιο νομίζω συνέβη και με όλους μας ανεξαιρέτως.Αυτό το λέω επειδή η christina123,από ό,τι έχει πει και κατάλαβα,δεν έχει εντρυφήσει και κατακτήσει σε τέτοιο επίπεδο τους υπολογιστές ώστε να έχει ανάγκες και απαιτήσεις πέρα από ό,τι προσφέρουν τα windows(εκτός κι αν έχω πέσει έξω:redface:).Αντιθέτως θέλει ένα απλό λάπτοπ να κάνει τη δουλειά της σε βασική χρήση.Μέσα σε αυτά τα πλαίσια κινούνταν η απάντησή μου.Αν εσύ τα λες αυτά εκτός του πλαισίου αυτού τότε συμφωνώ με τα λεγόμενά σου,δεν αντιλέγω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top