Laptop για το Πανεπιστήμιο

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Τα MacBook είναι καλά για σχεδιαστικά προγράμματα όπως autocad , 3d studio max?
Ότι είπε ο chester20080 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Παιδιά ποιό λάπτοπ είναι καλύτερο στα τεχνικά χαρακτηριστικά,το Dell που είχα αναφέρει ή αυτό το Sony vaio?
https://www.mgmanager.gr/sony_vaio_s...50mbluraywindows_8_sve171y1ebgc2/el/pid/14812
Αν αγοράσω το vaio επειδή θα είναι από κατάστημα θα το αγοράσω στα 1200€.Αξίζει 100€ περισσότερα από το Dell?Επίσης επιφυλάσσομαι για το vaio,εκτός της τιμής,λόγω του επεξεργαστή που είναι στα 2.2-3.2 GHz και της κάρτας γραφικών που είναι AMD,ενώ στο Dell είναι στα 2.4-3.4 και έχει nvidia αντίστοιχα.Τι λέτε?
ΥΓ.:Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη,nvidia ή AMD και έχει σημασία η διαφορά στη συχνότητα του επεξεργαστή μεταξύ αυτών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ΔΕΝ είμαι ειδικός, οπότε μην πάρεις σαν "εγγύηση" τα λεγόμενά μου, αλλά απ όσο έχω διαβάσει, για λαπτοπ παίρνεις νβιντια γιατί η ΑΜΔ είναι συνδεδεμένη με περισσότερα προβλήματα θερμότητας, ενώ σε σταθερούς παίρνεις ΑΜΔ γιατί συμφέρουν σε τιμή, και η θερμότητα δεν είναι τόσο πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
12 κατοστάρικα για laptop ω διάολε τι ακούω θα πάω να πέσω :P

ΔΕΝ είμαι ειδικός, οπότε μην πάρεις σαν "εγγύηση" τα λεγόμενά μου, αλλά απ όσο έχω διαβάσει, για λαπτοπ παίρνεις νβιντια γιατί η ΑΜΔ είναι συνδεδεμένη με περισσότερα προβλήματα θερμότητας, ενώ σε σταθερούς παίρνεις ΑΜΔ γιατί συμφέρουν σε τιμή, και η θερμότητα δεν είναι τόσο πρόβλημα...


ε είπαμε αυτό είναι πολύ γενικευμένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Σε σχέση με τα χαρακτηριστικά λοιπόν τι λέτε...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Eλαφρώς χειρότερα specs και είναι πιο ακριβό... Οπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, καλά είναι τα sony απλά overpriced. Πάρε το dell που είναι πιο φθηνό και έχει και 1 χρόνο εγγύηση παραπάνω.

12 κατοστάρικα για laptop ω διάολε τι ακούω θα πάω να πέσω :P
Τα συγκεκριμένα είναι laptop που και σε 5-6 χρόνια από τώρα -αν ζήσουν- θα κάνουν τη δουλειά τους κομπλέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Τα MacBook είναι καλά για σχεδιαστικά προγράμματα όπως autocad , 3d studio max?
Καλα ολοι εσεις εδω μεσα θελετε υπολογιστη ανω των 1ΟΟΟ Ε ?Τι να πω ρε παιδια η μιση Ελλαδα Ωνασηδες ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Eλαφρώς χειρότερα specs και είναι πιο ακριβό... Οπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, καλά είναι τα sony απλά overpriced. Πάρε το dell που είναι πιο φθηνό και έχει και 1 χρόνο εγγύηση παραπάνω.
Ναι κι εγώ έτσι λέω...Να εμπιστευτώ το site και να το πάρω με αντικαταβολή το Dell?Και μου λες λίγο πληροφοριακά τα αρνητικά του vaio να ξέρω...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τα συγκεκριμένα είναι laptop που και σε 5-6 χρόνια από τώρα -αν ζήσουν- θα κάνουν τη δουλειά τους κομπλέ.

και για τα laptop των 700 ευρώ τα ίδια ισχύουν μην ακούω μαλακίες. Εκτός κι αν το "κάνει καλά τη δουλειά του" το μεταφράζετε σε "παίζει όλα τα τελευταία παιχνίδια στα ultra".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ναι κι εγώ έτσι λέω...Να εμπιστευτώ το site και να το πάρω με αντικαταβολή το Dell?
Δε το ξέρω το site αλλά δε πιστεύω να έχει ρίσκα. Μπορείς να κοιτάξεις και στο https://www.skroutz.gr ποια άλλα μαγαζιά πουλάνε το ίδιο μοντέλο.

και για τα laptop των 700 ευρώ τα ίδια ισχύουν μην ακούω μαλακίες. Εκτός κι αν το "κάνει καλά τη δουλειά του" το μεταφράζετε σε "παίζει όλα τα τελευταία παιχνίδια στα ultra".
Προφανώς αν σκέφτεσαι να δώσεις 12 κατοστάρικα για λάπτοπ δεν είσαι ο απλός, μέσος χρήστης. Έχεις Χ απαιτήσεις οι οποίες περιλαμβάνονται στην εξαίσια μετάφρασή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saktop

Νεοφερμένος

Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το laptop:
https://www.kotsovolos.gr/site/compu...shiba-satellite-l870-17m-i5-3230m#prettyPhoto
Τι έχετε να πείτε;; Αξίζει τα λεφτά του; Μπορείτε ίσως να μου προτείνετε κάποιο/α άλλο/α στην ίδια περίπου τιμή και κυρίως προς τα κάτω;
Θα ήθελα ένα laptop τόσο για απλή χρήση, όσο και για λίγο gaming (εννοείται σε μέτρια προς χαμηλά settings και όχι απαιτητικά παιχνίδια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Πιστεύω ότι με αυτά τα χαρακτηριστικά που έχει αυτός θα είσαι ικανοποιημένος.Τα λεφτά του τα αξίζει νομίζω.Επειδή τώρα δεν μπορώ να κοιτάξω να βρω κάτι να σου προτείνω δες με φίλτρα στο www.skroutz.gr.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Πολύ καλό λαπτοπ , τα αξίζει τα λεφτά του και πιστεύω θα σε καλυψει για αρκετά χρονια για την χρήση που το θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το laptop:
https://www.kotsovolos.gr/site/compu...shiba-satellite-l870-17m-i5-3230m#prettyPhoto
Τι έχετε να πείτε;; Αξίζει τα λεφτά του; Μπορείτε ίσως να μου προτείνετε κάποιο/α άλλο/α στην ίδια περίπου τιμή και κυρίως προς τα κάτω;
Θα ήθελα ένα laptop τόσο για απλή χρήση, όσο και για λίγο gaming (εννοείται σε μέτρια προς χαμηλά settings και όχι απαιτητικά παιχνίδια).

πολυ καλο λαπτοπ, θα σε καλυψει και με το παραπανω αν και νομιζω πως για την χρηση που το θες μπορεις να βρεις και σε πιο χαμηλη τιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το laptop:
https://www.kotsovolos.gr/site/compu...shiba-satellite-l870-17m-i5-3230m#prettyPhoto
Τι έχετε να πείτε;; Αξίζει τα λεφτά του; Μπορείτε ίσως να μου προτείνετε κάποιο/α άλλο/α στην ίδια περίπου τιμή και κυρίως προς τα κάτω;
Θα ήθελα ένα laptop τόσο για απλή χρήση, όσο και για λίγο gaming (εννοείται σε μέτρια προς χαμηλά settings και όχι απαιτητικά παιχνίδια).
Με μια γρήγορη ματιά βρήκα αυτά:
https://www.cosmodata.gr/product/174008/
https://www.bestdeals.gr/index.php?target=products&product_id=36644
https://www.e-lenovo.gr/p.IdeaPad-Z580-Metal-i5-3210-6GB-1000GB-GT635-2GB-Win8.720292.html
https://www.bestdeals.gr/index.php?target=products&product_id=36645
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saktop

Νεοφερμένος

Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους!! Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο: Τώρα είδα και στο e-shop αυτό: https://www.e-shop.gr/product?id=PER.902777
Τι λέτε; Καλύτερο από το Toshiba που θέλω λίγα post πιο πάνω; Βασικά με βάζει σε σκέψεις η Full HD οθόνη (σε αντίθεση με την ανάλυση 1600χ900 του Toshiba), ωστόσο ζυγίζει 3,2 kg (0,5 kg παραπάνω από το Toshiba) και έχει υποδεέστερη κάρτα γραφικών.
Λοιπόν; Ακούω γνώμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Ναι,είναι καλύτερο.Αυτό με το βάρος δεν είναι και τόσο σημαντικό εκτός αν θες να το μετακινείς τακτικά.Βέβαια καμία οθόνη από τις δύο δεν είναι LED που είναι η ιδανικότερη(εκτός από IPS!),αλλά όπως λες έχει καλύτερη ανάλυση.Η διαφορά στην κάρτα γραφικών είναι στο μέγεθος της αυτόνομης μνήμης της,αλλά στο acer,αν και έχει 1GB,μπορείς να την επεκτείνεις,άρα δεν αποτελεί σημαντικό πρόβλημα.Βασικά το προτιμώ από το άλλο λόγω οθόνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους!! Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο: Τώρα είδα και στο e-shop αυτό: https://www.e-shop.gr/product?id=PER.902777
Τι λέτε; Καλύτερο από το Toshiba που θέλω λίγα post πιο πάνω; Βασικά με βάζει σε σκέψεις η Full HD οθόνη (σε αντίθεση με την ανάλυση 1600χ900 του Toshiba), ωστόσο ζυγίζει 3,2 kg (0,5 kg παραπάνω από το Toshiba) και έχει υποδεέστερη κάρτα γραφικών.
Λοιπόν; Ακούω γνώμες...

Eγώ θα προτιμούσα το toshiba κυρίως λόγω του (μικρης βεβαια διαφορας) καλυτερου επεξεργαστη και καλυτερης καρτας γραφικων. Η ανάλυση ειναι μεν ενα μικρο θεματακι αλλα εγω προσωπικα δεν θα κολλουσα σ αυτο καθως μην περιμενεις να δεις και την τραγικη διαφορα αναμεσα τους, ειδικα τωρα που μιλαμε για τετοιου μεγεθους οθονες. Αν λεγαμε για μεγαλες τηλεορασεις (32+ ιντσες) τοτε ναι, αλλα σε τετοια οθονη δεν νομιζω οτι εχει πολυ μεγαλη διαφορα. Θα εχει διαφορα αλλα οχι μεγαλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
πιστευω οτι το toshiba θα ανταποκρινεται καλυτερα στα games λογω μικροτερης αναλυσης και διπλασιας μνημης στην καρτα γραφικων.(την αναλυση βεβαια μπορεις να την χαμηλωσεις και στο αλλο)
το acer παντως πιστευω θα δειχνει καλυτερα τις ταινιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saktop

Νεοφερμένος

Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ και πάλι για τις γνώμες σας! Τελικά παρήγγειλα το Toshiba, το οποίο από την αρχή ήθελα, παρά τους όποιους ενδοιασμούς μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top