Kart

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εχετε κανει ποτε? Πως σας φανηκαν?

Απο μικρος την ειχα μια τρελα με τους αγωνες ταχυτητας αλλα ως φανατικος υποστηρικτης των 2 τροχων δεν ειχα αξιωθει μεχρι προσφατα να ασχοληθω με τα καρτ.. Αφορμη υπηρξε ενας αγωνας ο οποιος εγινε στο κεντρο της Πατρας (γιναμε ενα μικρο Μονακο για 2 μερες ..... ΝΑΑΑΤ :P) οπου ομολογουμενος ενθουσιαστηκα με τα Καρτ.


Οι επιταχυνση τους ειναι απιστευτη, στριβουν πολυ γρηγορα λογω της χαμηλης γεωμετριας τους και προσφερουν μια πολυ πιο ομορφη και "αμεση" αισθηση της οδηγησης καθως εχεις την ασφαλτο στα 3 εκατοστα και αισθανεσαι καπως "γυμνος". Προσφερονται για πασης φυσεως καγκουριες σε θεματα drifting και λοιπων οδηγικων τεχνικων χωρις να κινδυνευουν οι γυρω σου.. ενω βελτιωνονται αισθητα οι οδηγικες σου ικανοτητες (προφανως δεν πας να κανεις οτι εκανες στην πιστα στον δημοσιο δρομο μετα.)

Ακουω και τις δικες σας γνωμες :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
ναι εχω κανει τελεια ηταν!!! :D:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι όμορφα είναι. Νομίζεις οτι τρέχεις κιόλας γιατί σε βαράει ο αέρας και είναι ο δρόμος δίπλα σου, ακόμα κι αν πηγαίνεις με 30Km/h :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Έχω λιώσει ΠΟΛΥ λάστιχο σε kart-o-καταστάσεις. :P

Ναι, γενικά τα kart βοηθάνε να μάθεις τα βασικά της αγωνιστικής οδήγησης, να κρατάς γραμμές, να φρενάρεις οριακά, left foot braking, ζέσταμα ελάστικών, ανάποδα τιμόνια, drift κτλ.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Ναι, εχω κανει παρα πολλες φορες. Για μια περιοδο πηγαινα σχεδον καθε μηνα.
Τρομερο ειναι.
Εμενα μ'αρεσει η τρεμουλα που νιωθεις στα ποδια αφου τελειωσεις.
Η πρωτη μου φορα ηταν η καλυτερη ομως. Πηγαινα αρκετα γρηγορα και γιαυτο βγηκα 1 φορα εκτος πιστας.:P
Το ειχα ευχαριστηθει ποτε. Τις επομενες καταλαβα οτι ειναι ευκολο να βγεις εκτος και πηγαινα πιο προσεχτικα.
-----------------------------------------
Εχετε κανει ποτε? Πως σας φανηκαν?

Απο μικρος την ειχα μια τρελα με τους αγωνες ταχυτητας αλλα ως φανατικος υποστηρικτης των 2 τροχων δεν ειχα αξιωθει μεχρι προσφατα να ασχοληθω με τα καρτ.. Αφορμη υπηρξε ενας αγωνας ο οποιος εγινε στο κεντρο της Πατρας (γιναμε ενα μικρο Μονακο για 2 μερες ..... ΝΑΑΑΤ :P) οπου ομολογουμενος ενθουσιαστηκα με τα Καρτ.


Οι επιταχυνση τους ειναι απιστευτη, στριβουν πολυ γρηγορα λογω της χαμηλης γεωμετριας τους και προσφερουν μια πολυ πιο ομορφη και "αμεση" αισθηση της οδηγησης καθως εχεις την ασφαλτο στα 3 εκατοστα και αισθανεσαι καπως "γυμνος". Προσφερονται για πασης φυσεως καγκουριες σε θεματα drifting και λοιπων οδηγικων τεχνικων χωρις να κινδυνευουν οι γυρω σου.. ενω βελτιωνονται αισθητα οι οδηγικες σου ικανοτητες (προφανως δεν πας να κανεις οτι εκανες στην πιστα στον δημοσιο δρομο μετα.)

Ακουω και τις δικες σας γνωμες :xixi:
Πολυ θα ηθελα να ημουν εκει. Ειδα βιντεακια και ενθουσιαστηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ναι, εχω κανει παρα πολλες φορες. Για μια περιοδο πηγαινα σχεδον καθε μηνα.
Τρομερο ειναι.
Εμενα μ'αρεσει η τρεμουλα που νιωθεις στα ποδια αφου τελειωσεις.
Η πρωτη μου φορα ηταν η καλυτερη ομως. Πηγαινα αρκετα γρηγορα και γιαυτο βγηκα 1 φορα εκτος πιστας.:P
Το ειχα ευχαριστηθει ποτε. Τις επομενες καταλαβα οτι ειναι ευκολο να βγεις εκτος και πηγαινα πιο προσεχτικα.
-----------------------------------------

Πολυ θα ηθελα να ημουν εκει. Ειδα βιντεακια και ενθουσιαστηκα.

Να υποθέσω η πρώτη σου φορά ήταν σε 50άρι :P:P Γιατί αλλιώς θα είχες βγει ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ αν πήγαινες "γρήγορα" :P

Τετ-α-κε θα φέρεις τις πρώτες φορές, φυσιολογικό είναι, όπως και στην αμμοπαγίδα θα βγεις (για πολλούς λόγους) :P

Το έψηνα το καλοκαίρι να χτυπήσω ένα rotex125 να το χω να το ξεσκίζω, να βάζω και slickαδούρες της επιλογής μου, να γουστάρω τρελά, αλλά η έλλειψη χρόνου + κάποια έξοδα που δεν είχα υπολογίσει αρχικά (βλέπε τρέιλερ, κοτσαδόρος, συχνότητα "service") με έκαναν να το αναβάλλω για την ώρα.

Ψηθείτε οι fan του αθλήματος να κανονίσουμε να παμε όλοι μαζί κάποια στιγμή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
εγω ασχολουμαι με καρτ απο πολυ μικπη αλλα ποτε δεν ημουν σε ομαδα+το κανω ερασιτεχνικα!παω σχεδον καθε παρασκευη με τον αδερφο μου και τον κολλητο μου και πραγματικα ειναι τελεια!αμα εχεισ χρονο και θεσ να ασχολιθεισ πιστευω πωσ αξι2ει να παρεισ ενα αγςνιστικο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ναι, εχω κανει παρα πολλες φορες. Για μια περιοδο πηγαινα σχεδον καθε μηνα.
Τρομερο ειναι.
Εμενα μ'αρεσει η τρεμουλα που νιωθεις στα ποδια αφου τελειωσεις.
Η πρωτη μου φορα ηταν η καλυτερη ομως. Πηγαινα αρκετα γρηγορα και γιαυτο βγηκα 1 φορα εκτος πιστας.:P
Το ειχα ευχαριστηθει ποτε. Τις επομενες καταλαβα οτι ειναι ευκολο να βγεις εκτος και πηγαινα πιο προσεχτικα.
-----------------------------------------

Πολυ θα ηθελα να ημουν εκει. Ειδα βιντεακια και ενθουσιαστηκα.

Ηταν πολυ καλη διοργανωση για τα δεδομενα της Πατρας, εμεινα αφωνος..
Η αληθεια ειναι οτι αν δεν εχεις καποια εμπειρια στους 4ς τροχους ειναι λιγο δυσκολα στην αρχη τα πραγματα, αλλα νομιζω οτι το καρτ αποτελει ενα ιδανικο "σχολειο" για να βελτιωσεις τις οδηγικες σου ικανοτητες..


Να υποθέσω η πρώτη σου φορά ήταν σε 50άρι :P:P Γιατί αλλιώς θα είχες βγει ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ αν πήγαινες "γρήγορα" :P

Τετ-α-κε θα φέρεις τις πρώτες φορές, φυσιολογικό είναι, όπως και στην αμμοπαγίδα θα βγεις (για πολλούς λόγους) :P

Η αληθεια ειναι οτι στο καρτ εισαι με 60km/h και νομιζεις οτι εχεις φτασει τα 300. (κατι η ασφαλτος που ειναι στους 10 ποντους, κατι και οι ανυπαρκτες αναρτησεις που δινουν μια αισθηση ασταθειας)

Αλλα νομιζω ομως οτι αν εχεις και μια "θεωρητικη" επαφη με το αντικειμενο (δηλ. ξερεις τα βασικα απο γραμμες, φρεναρισμα και λιγο αναποδο τιμονι-drifting) δεν ειναι απαραιτητο να βγεις εκτος πιστας οταν δεν βιαζεσαι να πιεσεις και να βελτιωσεις τον χρονο σου, + οτι την πρωτη φορα επικεντρωνεσαι κυριως στο να μαθεις την πιστα και να βρεις που σε περνει να πιεσεις περισσοτερο και πια σημεια ειναι επικινδυνα.. Τουλαχιστον τις 4ς φορες που εχω παει (με 270αρι καρτ) μπορει να εχω καβαλησει μερικα κερμπ ή να εχω πατησει λιγο στο ακαθαρτο ή σε χωμα, αλλα ουτε τεκ-α-κε ειχα ουτε εξοδο, ενω γυριζαμε με αισθητα τον πιο γρηγορο ρυθμο σε σχεση με τα αλλα 10 καρτ που ηταν μεσα.. Ειδικα την τελευταια φορα ειχε μπει ενα παλικαρι που εκανε προπονηση με ενα αγωνιστικο και βελτιωσα ακομα περισσοτερο τις γραμμες μου ακολουθώντας τον, σε σημειο που μονο στην ευθεια ανοιγε η διαφορα μας ..

Το έψηνα το καλοκαίρι να χτυπήσω ένα rotex125 να το χω να το ξεσκίζω, να βάζω και slickαδούρες της επιλογής μου, να γουστάρω τρελά, αλλά η έλλειψη χρόνου + κάποια έξοδα που δεν είχα υπολογίσει αρχικά (βλέπε τρέιλερ, κοτσαδόρος, συχνότητα "service") με έκαναν να το αναβάλλω για την ώρα.

Ψηθείτε οι fan του αθλήματος να κανονίσουμε να παμε όλοι μαζί κάποια στιγμή :)

Εχω ψηθει ασχημα να βρω κανενα παλιου αγωνιζομενου να το πεθανω στις πιστες.. το ψαχνω λιγο και μηχανολογικα να δω αν μπορω να κανω μερος (ή ολοκληρα) τα service μονος μου και τι κοστος εχουν τα αναλωσιμα του.. Παντως ειναι μια πολυ καλη λυση για καποιον που εχει μερακι, αλλα δεν εχει την δυνατοτητα να στησει ενα αυτοκινητο πιστας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Ωραία είναι, τρέμουν και λίγο οι λαμαρίνες και νομίζεις ότι πας με ασύλληπτες ταχύτητες. :D

Το ίδιο φαινόμενο μπορεί να συμβεί και σε 2Chevaux, όταν πηγαίνεις με 60 και τρίζει το σύμπαν.
Γι' αυτό θέλω να πάρω 2CV κάποτε, σςςς.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Το ίδιο φαινόμενο μπορεί να συμβεί και σε 2Chevaux, όταν πηγαίνεις με 60 και τρίζει το σύμπαν.
Γι' αυτό θέλω να πάρω 2CV κάποτε, σςςς.


Αν δεν τριξει λιγο η λαμαρινα, αν δεν σου φευγει η πιστη να το κρατησεις στο δρομο το αμαξι δεν εχει πλακα :P

Ποια ABS,antispin και κουραφεξαλα.. θελουμε να πηγαινει βαρκα γυαλο το αμαξι μας ρε. (αλλα μονο το δικο μας, οχι της κυρα Κουλας της μαναβισας που παει σαν χαρος ακομα και αν βαλεις στο αμαξι αυτοματο πιλοτο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Δεν εχω ιδεα τι καρτ μου εδωσαν αλλα ηταν δυσκολο. Θυμαμαι χαρακτηριστικα πως στο κρανος μου ειχα ξεχασει τα κλεισω το τζαμακι και μου εμπαιναν σκονες στα ματια.:P
Αυτο με την ταχτητα ειναι τρομερο. Νομιζεις οτι πας πολυ γρηγορα αφου εισαι ενα με τον δρομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ποια ABS,antispin και κουραφεξαλα.. θελουμε να πηγαινει βαρκα γυαλο το αμαξι μας ρε. (αλλα μονο το δικο μας, οχι της κυρα Κουλας της μαναβισας που παει σαν χαρος ακομα και αν βαλεις στο αμαξι αυτοματο πιλοτο.)
Στο δρόμο κανενός, στην πίστα ο,τι θες κάνε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λάμπρος41472

Νεοφερμένος

Ο Λάμπρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
εχω παει πολες φορεσ και ειναι τελια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:no1::no1::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top