Kατατακτήριες με βαθμό πτυχίου

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Το κανουν με το σκεπτικο του οτι προτιμουν αποφοιτους πχ ΤΕΙ και σχολων μεγαλύτερης ευκολιας,από αυτούς που ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ενα πτυχίο ΑΕΙ η ΤΕΙ που θεωρείται φιλέτο,και θα πάρουν και τη δευτερη θέση από έναν.


ΥΓ:Διόρθωσε την υπογραφη σου αν δεν το εκανες ήδη,έγινε ενα λαθάκι με τον κώδικα.

Οι θέσεις που δίνονται σε ΑΕΙ και σε ΤΕΙ είναι ξεχωριστές. Μερικές σχολές π.χ. σε στρατιωτικές παίρνουν καλούς βαθμούς (εξαίτιας ότι στην βαθμολογία λαμβάνουν μέρος και στρατιωτικές ασκήσεις). Το κάνουν με βαθμό πτυχίο επειδή είναι η εύκολη λύση (βαριούνται να διορθώσουν).
Μπορεί κάποιος να βγάλει μια σχολή εξωτερικού (βουλγαρορουμανία) να αναγνωριστεί ο βαθμός μέσω ΔΙΚΑΤΣΑ και να μπει σε σχολή που πληρώνουν οι Ελληνες φορολογούμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Δυστυχως οταν καποιος εχει να δει σχολικο βιβλιο 7-8 χρονια ειναι δυσκολο να μμπει σε αυτη τη διαδικασια...και μαλιστα να γραψει και καλα...οι πανελληνιες θελουν στοχευμενο διαβασμα και χωρις φροντιστηριο τα πραγματα ειναι δυσκολα...
τελος παντων, βλεπουμε, υπαρχει και μια πιθανοτητα με μεταπτυχιακο στο εξωτερικο που σου δινει την αδεια ασκησεως επαγγελματος εκει και αυτοματα εδω στην ελλαδα...θα το ψαξω και θα δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
γεια σας!
στο τμημα φυσικοθεραπειας που με ενδιαφερει λεει κατι για κατατακτηριες.μπορει να μου εξηγησει κανεις τι ειναι αυτες? με πανελληνιες δεν μπαινω εκει δλδ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για να δώσεις κατατακτήριες πρέπει να έχεις πρώτα ένα πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ....Ή γίνονται με βαθμό πτυχίου ή δίνεις κάποια μαθήματα, συνήθως του πρώτου έτους της σχολής στην οποία δίνεις. Μπαίνεις νομίζω στο 2ο ή 3ο έτος (δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά) και χρωστάς όλα τα μαθήματα των ετών που πηδάς!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
αυτες οι κατατακτηριες δεν δινονται παραλλαλη η μετα τις πανελληνιες; αλλα μετα το αει,δλδ εινε για μετα το πανεπιστιμιο κατι.
αυτο δεν ειχα καταλαβει εινε κατατακτηριες για να μπεις σε αει ή για μεταπτυχιακο!!!!! ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είναι για μεταπτυχιακό....Είναι για δεύτερο πτυχίο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,856 μηνύματα.
οι κατακτήριες είναι μια δυνατότητα μέσω γραπτών εξετάσεων σε 3 μαθήματα ή με βάση κατά αύξοντα βαθμού πτυχίου να εισαχθεί κάποιος πτυχιούχος ΑΕΙ ή ΤΕΙ σε κάποιο ΑΕΙ ώστε να να λάβει δεύτερο πτυχίο
συνήθως η εισαγωγή γίνεται στο 2ο έτος ή στο 3ο έτος (ανάλογα τον βαθμό συνάφειας των επιστημών π.χ. για σχολές εντός πολυτεχνείου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
δηλαδη? ποσα 2α 3α και τετοια χρειαζετε για να κανεις μεταπτυχιακο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο να έχεις δεύτερο προπτυχιακό για να κάνεις μεταπτυχιακό. Με ένα πτυχίο, μπορείς κανονικά να προχωρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
οι κατακτήριες είναι μια δυνατότητα μέσω γραπτών εξετάσεων σε 3 μαθήματα ή με βάση κατά αύξοντα βαθμού πτυχίου να εισαχθεί κάποιος πτυχιούχος ΑΕΙ ή ΤΕΙ σε κάποιο ΑΕΙ ώστε να να λάβει δεύτερο πτυχίο
συνήθως η εισαγωγή γίνεται στο 2ο έτος ή στο 3ο έτος (ανάλογα τον βαθμό συνάφειας των επιστημών π.χ. για σχολές εντός πολυτεχνείου)

μεταφερετε απο το ενα ιδρυμα στο αλλο ή σπουδαζει παραλληλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχει τελειώσει από τη μία σχολή και ξεκινάει μια άλλη!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ρε παιδια εγω εχω μια απορια: οταν λεμε με βαθμο πτυχιου εννοουμε μονο αυτο;
ή θελουν και βαθμο πτυχιο και εξετασεις....? το ακουσα πριν κατι μερες ...αλλα μαλλον πρεπει να ειναι λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όταν λένε με βαθμό πτυχίου, εννοούν μόνο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Όταν λένε με βαθμό πτυχίου, εννοούν μόνο αυτό.

δηλ δεν υπαρχουν σχολες που θελουν και τα 2?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάτι τέτοιο αλλά το θεωρώ πολύ δύσκολο. Ίσως, σε περίπτωση που δύο φοιτητές γράψουν το ίδιο στις εξετάσεις, να κοιτάνε τον βαθμό πτυχίου για να δουν ποιον θα δεχτούν τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάτι τέτοιο αλλά το θεωρώ πολύ δύσκολο. Ίσως, σε περίπτωση που δύο φοιτητές γράψουν το ίδιο στις εξετάσεις, να κοιτάνε τον βαθμό πτυχίο για να δουν ποιον θα δεχτούν τελικά.

και μενα καπως ετσι μου φαινεται....μαλλον θα εκανε λαθος η κοπελα που μου το ειπε!καλως...thx a lot revveka!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγώ θα σας πω την δική μου εμπειρία. Έχω βγάλει ενα τει και ήθελα να συνεχίσω τις σπουδές μου
Έκανα αίτηση για εισαγωγή με κατακτήτριες στο csd(αει) και στο εππ(τει).Στο csd με έβαλαν να γράψω
εξετάσεις και στο τει μου ειπαν οτι θα καταχτώ με βαση τον βαθμό πτυχίου μου.Με δέχτηκαν στο εππ.
Ο βαθμός πτυχίου μου ηταν 8,3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τι είναι το csd και το εππ...;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγώ θα σας πω την δική μου εμπειρία. Έχω βγάλει ενα τει και ήθελα να συνεχίσω τις σπουδές μου
Έκανα αίτηση για εισαγωγή με κατακτήτριες στο csd(αει) και στο εππ(τει).Στο csd με έβαλαν να γράψω
εξετάσεις και στο τει μου ειπαν οτι θα καταχτώ με βαση τον βαθμό πτυχίου μου.Με δέχτηκαν στο εππ.
Ο βαθμός πτυχίου μου ηταν 8,3

λογικα θα εξαρταται απο το τει και το αει που θες....δεν θελουν ολα τα αει εξετασεις...
εσυ βεβαια ειχες καλο μεσο ορο ....και πολλα συγχαρητηρια για αυτο και την νεα σου εισαγωγη....
το θεμα ειναι τι γινεται για αυτους που εχουν μικρο μεσο ορο:cold::'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όπως και να έχει, είναι πολύ πιο δίκαιες οι εξετάσεις. Όλοι ξεκινούν από την ίδια βάση, και διαγωνίζονται ισότιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top