Kαταρτιζόμενοι σε ΙΕΚ

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλημέρα!! ξέρω οτι υπάρχουν αρκετά αντίστοιχα θέματα στο φορουμ για ΙΕΚ, ωστόσο έφτιαξα ένα καινούργιο γιατι θελω να ρωτησω συγκεκριμένα πράγματα. ενδιαφέρομαι να πάω ως καταρτιζομένη, κι όχι ως εκπαιδεύτρια αυτή τη φορά, σε δημόσιο ΙΕΚ. Θα πάω να ρωτήσω αρχές του μηνα διάφορα πράγματα, ωστόσο επειδή οι μέρες είναι πολλές μέχρι τότε κι έχω την έννοια μου, θέλω να κανονίσω κι άλλα πράγματα μέχρι τότε,υπάρχει κάποιος που έχει σπουδάσει σε δημόσιο ΙΕΚ και μπορεί να μου πει πόσα μόρια παίρνει το απολυτηριο και η ηλικία αυτού που κάνει αιτηση;; ξέρω ότι μετράνε, αλλά πόσο μετράνε;; εχω πιθανότητες να με πάρουν; βγαίνουν πίνακες που γράφουν πόσα μόρια έχει ο καθένας και γιατι τον πήραν ή δεν τον πήραν;;; και πόσους παίρνουν σε κάθε ειδικότητα;; αχ βρε παιδιά, αν κάποιος ξέρει και μπορεί, ας μου απαντήσει, έχω αγωνία αν θα με πάρουν, γιατί πρέπει να φτιάξω το πρόγραμμα μου και δεν μπορώ να περιμένω μέχρι να γίνει η επιλογή τους. επίσης παίζει κι εδώ μέσο ή γίνεται απόλυτα με τα μόρια το θέμα; ααα! κι όταν πάμε να κάνουμε αιτηση το πρόγραμμα το έχουν βγάλει ή όχι;; γιατί ως εκπαιδευτρια το ειχαν βγαλει όταν εκανα αιτηση και ήξερα τι μέρες και τι ώρες είχαν, όμως τώρα θα το έχουν βγάλει πριν κανουμε αιτηση;; ευχαριστω πολυ προκαταβολικά!!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τσου... αυτά θα τη βοηθήσουν:

https://www.oeek.gr/index2.html
https://www.oeek.gr/html/xronodiagr2010a.shtml

Και πάντα για τα Δημόσια Ι.Ε.Κ. του ΟΕΕΚ (τα πολλά) και όχι για τα Ιδιωτικά ΙΕΚ ή Δημόσια ΙΕΚ του ΟΑΕΔ (τα λίγα). Για τα δεύτερα (Δημόσια ΙΕΚ του ΟΑΕΔ): ιστολόγιο ΟΑΕΔ.

Λεπτομέρειες μοριοδότησης καταρτιζομένων (ελπίζω να μην έχουν πρόσφατα αλλάξει):
α) Ο γενικός βαθμός λυκείου: μετατροπή του κλασματικού μέρους σε δεκαδικό (π.χ. 14 3/12 --> 14,25 μόρια)
β) Ηλικία: δύο (02) μόρια ανά έτος μετά το 18ο και μέχρι το 21ο (max 6 μόρια)
γ) Πολυτεκνία/Τριτεκνία: Μέλος πολύτεκνης οικογένειας: 5 μόρια, τρίτεκνης οικογένειας: 3 μόρια
δ) Προυπηρεσία (βεβαίωση εργοδότη αν στο Δημόσιο Τομέα ή/και με ένσημα ΙΚΑ αν στον Ιδιωτικό τομέα): Για κάθε 200 ημερομίσθια στρογγυλοποιούμενα στην πλησιέστερη 200 ή ανά έτος υπηρεσίας στρογγυλοποιούμενο στο πλησιέστερο ακέραιο έτος 5 μόρια με ανώτατο όριο τα 20 μόρια. Συγκεκριμένα: 0-100 ημερομίσθια (0-0,5 έτη προϋπηρεσίας): 0 μόρια, 100-300 ημερομίσθια (0,5-1,5 έτη προϋπηρεσίας): 5 μόρια, 300-500 ημερομίσθια (1,5-2,5 έτη προϋπηρεσίας) : 10 μόρια, 500-700 ημερομίσθια (2,5-3,5 έτη προϋπηρεσίας): 15 μόρια, 700-∞ (3,5-∞ έτη προϋπηρεσίας): 20 μόρια

Σε περίπτωση ισοβαθμίας, πραγματοποιείται η λύση της βάσει των κριτηρίων κατά προτεραιότητα: πολύτεκνος γονέας > Τέκνο πολύτεκνης οικογένειας > Προϋπηρεσία > Βαθμός τίτλου > Κλήρωση

Ελπίζω να ήμουν σαφής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τσου... αυτά θα τη βοηθήσουν:

https://www.oeek.gr/index2.html
https://www.oeek.gr/html/xronodiagr2010a.shtml

Και πάντα για τα Δημόσια Ι.Ε.Κ. του ΟΕΕΚ (τα πολλά) και όχι για τα Ιδιωτικά ΙΕΚ ή Δημόσια ΙΕΚ του ΟΑΕΔ (τα λίγα). Για τα δεύτερα (Δημόσια ΙΕΚ του ΟΑΕΔ): ιστολόγιο ΟΑΕΔ.

Λεπτομέρειες μοριοδότησης καταρτιζομένων (ελπίζω να μην έχουν πρόσφατα αλλάξει):
α) Ο γενικός βαθμός λυκείου: μετατροπή του κλασματικού μέρους σε δεκαδικό (π.χ. 14 3/12 --> 14,25 μόρια)
β) Ηλικία: δύο (02) μόρια ανά έτος μετά το 18ο και μέχρι το 21ο (max 6 μόρια)
γ) Πολυτεκνία/Τριτεκνία: Μέλος πολύτεκνης οικογένειας: 5 μόρια, τρίτεκνης οικογένειας: 3 μόρια
δ) Προυπηρεσία (βεβαίωση εργοδότη αν στο Δημόσιο Τομέα ή/και με ένσημα ΙΚΑ αν στον Ιδιωτικό τομέα): Για κάθε 200 ημερομίσθια στρογγυλοποιούμενα στην πλησιέστερη 200 ή ανά έτος υπηρεσίας στρογγυλοποιούμενο στο πλησιέστερο ακέραιο έτος 5 μόρια με ανώτατο όριο τα 20 μόρια. Συγκεκριμένα: 0-100 ημερομίσθια (0-0,5 έτη προϋπηρεσίας): 0 μόρια, 100-300 ημερομίσθια (0,5-1,5 έτη προϋπηρεσίας): 5 μόρια, 300-500 ημερομίσθια (1,5-2,5 έτη προϋπηρεσίας) : 10 μόρια, 500-700 ημερομίσθια (2,5-3,5 έτη προϋπηρεσίας): 15 μόρια, 700-∞ (3,5-∞ έτη προϋπηρεσίας): 20 μόρια

Σε περίπτωση ισοβαθμίας, πραγματοποιείται η λύση της βάσει των κριτηρίων κατά προτεραιότητα: πολύτεκνος γονέας > Τέκνο πολύτεκνης οικογένειας > Προϋπηρεσία > Βαθμός τίτλου > Κλήρωση

Ελπίζω να ήμουν σαφής...


ευχαριστω πολυ και τους δυο σας για τις απαντησεις! το σαιτ του οεεκ το εχω ξεκοκκαλισει, δεν λεει κατι απο αυτα που ρωταω. ή για να το πω αλλιως, δεν ηθελα να δω κατι τυπικο, ηθελα αν υπαρχει καποιος που εχει παει ο ιδιος και ξερει να μου πει που το εχει ζησει.

τα διαβασα αυτα που γραφεις voudou και σε ευχαριστω. εχω καλο απολυτηριο, αλλα ειμαι 24... οποτε με την ηλικια μου τι γινεται;; δεν παιρνω μορια;; απο τα υπολοιπα δεν εχω τιποτα... νομιζω οτι η προυπηρεσια πρεπει να ειναι συναφης με το αντικειμενο σπουδων για το οποιο αιτεισαι, σωστα;; αλλιως δεν μετραει... η δικη μου προυπηρεσια εχει να κανει με διδασκαλια, δεν νομιζω να πιανεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μα νομίζω απαντώνται όλες σου οι απορίες με αυτά που σε παρέθεσα... Τα διάβασες?

μπορεί να μου πει πόσα μόρια παίρνει το απολυτηριο και η ηλικία αυτού που κάνει αιτηση;; ξέρω ότι μετράνε, αλλά πόσο μετράνε;;

Στο απολυτήριο είναι ξεκάθαρο στο παράδειγμα πόσα μόρια παίρνεις. Αν έχεις π.χ. 17 --> 17 μόρια!
Η ηλικία μετράει και επίσης είναι ξεκάθαρο το πόσο. Αφού είσαι 24... έχεις 6 μόρια (το maximum). So simple!

εχω πιθανότητες να με πάρουν; βγαίνουν πίνακες που γράφουν πόσα μόρια έχει ο καθένας και γιατι τον πήραν ή δεν τον πήραν;;; και πόσους παίρνουν σε κάθε ειδικότητα;;

Αν έχεις πιθανότητες ή όχι να σε πάρουν εξαρτάται από τη ζήτηση (και άρα τα προσόντα των ενδιαφερομένων) που θα έχει η συγκεκριμένη ειδικότητα στο συγκεκριμένο ΙΕΚ (ή περισσότερα του ενός) που θα υποβάλλεις την αίτησή σου.

Φυσικά και βγαίνουν μόρια... Στο link που σου παρέθεσα με το χρονοδιάγραμμα δραστηριοτήτων το γράφει ξεκάθαρα, ότι αναρτώνται οι σχετικές λίστες 13-15 Σεπτεμβρίου (και οι αιτήσεις είναι 1-9 Σεπτεμβρίου για τα Δημόσια ΙΕΚ). Τα διάβασες αυτά? Σε αυτές τις λίστες λοιπόν αναφέρονται με φθίνουσα σειρά στο σύνολο των μορίων οι καταρτιζόμενοι και οι επιτυχόντες είναι συνήθως οι 25 πρώτοι (αφού αναφέρεις ότι έχεις κάνει εκπαιδευτής σε ΙΕΚ θα το ήξερες και αυτό...πόσουςς είχες στην τάξη σου?) ή αν έχει πάαααρα πολύ μεγάλη ζήτηση να κάνουν 2 τμήματα (αυτό αποφασίζεται στην πορεία).

Τώρα να σου λένε και λόγο "γιατί σε πήραν" ή "δεν σε πήραν" δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου. Απλά βγαίνει σύνολο μορίων στα προσόντα που σου παρέθεσα. Δεν έχει να περάσεις π.χ. κάποια βάση. Οι "25" καλύτεροι βάσει προσόντων επιλέγονται.


αχ βρε παιδιά, αν κάποιος ξέρει και μπορεί, ας μου απαντήσει, έχω αγωνία αν θα με πάρουν, γιατί πρέπει να φτιάξω το πρόγραμμα μου και δεν μπορώ να περιμένω μέχρι να γίνει η επιλογή τους. επίσης παίζει κι εδώ μέσο ή γίνεται απόλυτα με τα μόρια το θέμα; ααα! κι όταν πάμε να κάνουμε αιτηση το πρόγραμμα το έχουν βγάλει ή όχι;; γιατί ως εκπαιδευτρια το ειχαν βγαλει όταν εκανα αιτηση και ήξερα τι μέρες και τι ώρες είχαν, όμως τώρα θα το έχουν βγάλει πριν κανουμε αιτηση;; ευχαριστω πολυ προκαταβολικά!!!:redface:

Μα τί αγωνία είναι αυτή? Την επόμενη εβδομάδα είναι να υποβάλλεις την αίτησή σου και σε 3 εβδομάδες θα ξέρεις αν σε πήραν. Ούτε μήνας δηλαδή. Τί πρόγραμμα είναι αυτό που πρέπει να φτιάξεις και πόσο βεβαρυμένο είναι? Φυσικά και θα υπάρχει το πρόγραμμα όταν μάθεις αν έχεις πετύχει μιας και το ίδιο βλέπουν οι εκπαιδευτές (όπως ήδη ξέρεις, αφού το ανέφερες), για να δηλώσουν ποια μαθήματα επιθυμούν να διδάξουν. Λες να το κρύβουν στον πίνακα ανακοινώσεων από τους καταρτιζόμενους? Άλλωστε, επίσης, ήδη ξέρεις ότι οι ώρες εκπαίδευσης στα Δ. ΙΕΚ είναι 16:00-22:00 σχεδόν για όλες τις ημέρες. Τί αγωνιάς?

Η μάλλον αγωνιάς γιατί είδες τα "τυπικά" και λες: "οκ, έχω μόνο ένα καλό βαθμό απολυτηρίου και ηλικία 24 που πιάνει μόνο μέχρι τα 21... γαμώτο... γιατί? Άρα ένα π.χ. κάπου 17 απολυτήριο και 6 μόρια μόνο από την ηλικία. Shit... Άρα κάπου 23 μόρια σύνολο... Ούτε τριτεκνία, ούτε πολυτεκνία, ούτε προϋπηρεσία ούτε τίποτα... Δύσκολα τα πράγματα με 23 μόρια μόνο..."!!!!!!

Χαλάρωσε. Πόσοι τρίτεκνοι και πολύτεκνοι θα σκάσουν μύτη για την ειδικότητα που θες στο ΙΕΚ που σε βολεύει για το φθινοπωρινό εξάμηνο 2010? Όλη η Ελλάδα? Και προϋπηρεσία στο αντικείμενο δεν έχει σχεδόν κανένας μιας και είναι η πληθώρα των καταρτιζομένων νεαρές ηλικίες... πότε να προλάβουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
voudou, σε ευχαριστω πολυ για την λεπτομερη αναλυση σου. φυσικα και τα διαβασα αυτα που μου εγραψες, δεν ειμαι ηλιθια... :redface:

Μα νομίζω απαντώνται όλες σου οι απορίες με αυτά που σε παρέθεσα... Τα διάβασες?



Στο απολυτήριο είναι ξεκάθαρο στο παράδειγμα πόσα μόρια παίρνεις. Αν έχεις π.χ. 17 --> 17 μόρια!
Η ηλικία μετράει και επίσης είναι ξεκάθαρο το πόσο. Αφού είσαι 24... έχεις 6 μόρια (το maximum). So simple!

τα του απολυτηριου τα καταλαβα, εχω απολυτηρια 18.6 δεκατα, δηλαδη 18.06 μορια... για την ηλικια δεν ειχα καταλαβει οτι ολοι οσοι ειναι πανω απο 21 παιρνουν τα 6 μορια που ειπες. ουσιαστικα πριμοδοτουν αρκετα τους μεγαλυτερους.



Αν έχεις πιθανότητες ή όχι να σε πάρουν εξαρτάται από τη ζήτηση (και άρα τα προσόντα των ενδιαφερομένων) που θα έχει η συγκεκριμένη ειδικότητα στο συγκεκριμένο ΙΕΚ (ή περισσότερα του ενός) που θα υποβάλλεις την αίτησή σου.

Φυσικά και βγαίνουν μόρια... Στο link που σου παρέθεσα με το χρονοδιάγραμμα δραστηριοτήτων το γράφει ξεκάθαρα, ότι αναρτώνται οι σχετικές λίστες 13-15 Σεπτεμβρίου (και οι αιτήσεις είναι 1-9 Σεπτεμβρίου για τα Δημόσια ΙΕΚ). Τα διάβασες αυτά? Σε αυτές τις λίστες λοιπόν αναφέρονται με φθίνουσα σειρά στο σύνολο των μορίων οι καταρτιζόμενοι και οι επιτυχόντες είναι συνήθως οι 25 πρώτοι (αφού αναφέρεις ότι έχεις κάνει εκπαιδευτής σε ΙΕΚ θα το ήξερες και αυτό...πόσουςς είχες στην τάξη σου?) ή αν έχει πάαααρα πολύ μεγάλη ζήτηση να κάνουν 2 τμήματα (αυτό αποφασίζεται στην πορεία).

το χρονοδιαγραμμα λεει τις ημερομηνιες οντως, το ειχα διαβασει, το ειχα πει κιολας, ωστοσο δεν ελεγε αυτα που μου ειπες για το πως διαμορφωνονται οι πινακες... αυτα δεν τα ηξερα, κι αυτα ηθελα να μαθω! εγω στο τμημα μου περσι ειχα 30 στο ενα εξαμηνο και 28 στο αλλο, αυτο το ξερω, απλως δεν ηξερα αν φτιαχνουν δυο τμηματα αν τα παιδια ειναι παραπανω...

Τώρα να σου λένε και λόγο "γιατί σε πήραν" ή "δεν σε πήραν" δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου. Απλά βγαίνει σύνολο μορίων στα προσόντα που σου παρέθεσα. Δεν έχει να περάσεις π.χ. κάποια βάση. Οι "25" καλύτεροι βάσει προσόντων επιλέγονται.




Μα τί αγωνία είναι αυτή? Την επόμενη εβδομάδα είναι να υποβάλλεις την αίτησή σου και σε 3 εβδομάδες θα ξέρεις αν σε πήραν. Ούτε μήνας δηλαδή. Τί πρόγραμμα είναι αυτό που πρέπει να φτιάξεις και πόσο βεβαρυμένο είναι? Φυσικά και θα υπάρχει το πρόγραμμα όταν μάθεις αν έχεις πετύχει μιας και το ίδιο βλέπουν οι εκπαιδευτές (όπως ήδη ξέρεις, αφού το ανέφερες), για να δηλώσουν ποια μαθήματα επιθυμούν να διδάξουν. Λες να το κρύβουν στον πίνακα ανακοινώσεων από τους καταρτιζόμενους? Άλλωστε, επίσης, ήδη ξέρεις ότι οι ώρες εκπαίδευσης στα Δ. ΙΕΚ είναι 16:00-22:00 σχεδόν για όλες τις ημέρες. Τί αγωνιάς?

Η μάλλον αγωνιάς γιατί είδες τα "τυπικά" και λες: "οκ, έχω μόνο ένα καλό βαθμό απολυτηρίου και ηλικία 24 που πιάνει μόνο μέχρι τα 21... γαμώτο... γιατί? Άρα ένα π.χ. κάπου 17 απολυτήριο και 6 μόρια μόνο από την ηλικία. Shit... Άρα κάπου 23 μόρια σύνολο... Ούτε τριτεκνία, ούτε πολυτεκνία, ούτε προϋπηρεσία ούτε τίποτα... Δύσκολα τα πράγματα με 23 μόρια μόνο..."!!!!!!

Χαλάρωσε. Πόσοι τρίτεκνοι και πολύτεκνοι θα σκάσουν μύτη για την ειδικότητα που θες στο ΙΕΚ που σε βολεύει για το φθινοπωρινό εξάμηνο 2010? Όλη η Ελλάδα? Και προϋπηρεσία στο αντικείμενο δεν έχει σχεδόν κανένας μιας και είναι η πληθώρα των καταρτιζομένων νεαρές ηλικίες... πότε να προλάβουν?

για να μην μπορω να περιμενω αυτες τις λιγςε μερες που λες, μαλλον κατι θα με τρωει κι ολο και καποιο θεματακι θα εχω κι εγω να με βασανιζει. δεν ειμαι τοσο χαζη να ρωταω σε φορουμ ετσι για το χαβαλε μου... οπως κι αν εχει, σε ευχαριστω πολυ που ενδιαφερθηκες να απαντησεις.

με πηρες λιγο στραβα και αποτομα βεβαια, και μερικες φορες το υφος ηταν σαν να με μαλωνεις...:cry_x::cry_x: και πολυ με λυπησες... :(:( τεσπα, σε ευχαριστω οπως και να εχει, τουλαχιστον απαντησες! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
voudou, σε ευχαριστω πολυ για την λεπτομερη αναλυση σου. φυσικα και τα διαβασα αυτα που μου εγραψες, δεν ειμαι ηλιθια... :redface:



τα του απολυτηριου τα καταλαβα, εχω απολυτηρια 18.6 δεκατα, δηλαδη 18.06 μορια... για την ηλικια δεν ειχα καταλαβει οτι ολοι οσοι ειναι πανω απο 21 παιρνουν τα 6 μορια που ειπες. ουσιαστικα πριμοδοτουν αρκετα τους μεγαλυτερους.





το χρονοδιαγραμμα λεει τις ημερομηνιες οντως, το ειχα διαβασει, το ειχα πει κιολας, ωστοσο δεν ελεγε αυτα που μου ειπες για το πως διαμορφωνονται οι πινακες... αυτα δεν τα ηξερα, κι αυτα ηθελα να μαθω! εγω στο τμημα μου περσι ειχα 30 στο ενα εξαμηνο και 28 στο αλλο, αυτο το ξερω, απλως δεν ηξερα αν φτιαχνουν δυο τμηματα αν τα παιδια ειναι παραπανω...



για να μην μπορω να περιμενω αυτες τις λιγςε μερες που λες, μαλλον κατι θα με τρωει κι ολο και καποιο θεματακι θα εχω κι εγω να με βασανιζει. δεν ειμαι τοσο χαζη να ρωταω σε φορουμ ετσι για το χαβαλε μου... οπως κι αν εχει, σε ευχαριστω πολυ που ενδιαφερθηκες να απαντησεις.

με πηρες λιγο στραβα και αποτομα βεβαια, και μερικες φορες το υφος ηταν σαν να με μαλωνεις...:cry_x::cry_x: και πολυ με λυπησες... :(:( τεσπα, σε ευχαριστω οπως και να εχει, τουλαχιστον απαντησες! :redface:

Ωραία... Βασικά δεν ήθελα να σε μαλώσω, αλλά να σε αφυπνίσω! Νόμισα προς στιγμή, ότι ανήκεις στα νεαρά άτομα (είμαι λίγο μεγαλύτερός σου) που θέλουν να τους πιάνουν από το χεράκι σε όλα, οπότε με ένα πιο "άγριο" ύφος να ανασκουμπώνονται λίγο και έτσι να αναλαμβάνουν δράση :).

Άλλωστε τα posts μας είναι να ενημερώνονται οι νέοι στην εκπαίδευση (τουλάχιστον έτσι το έχω δει το i-school), αλλά παράλληλα να το ψάχνουν και λίγο μόνοι τους... όχι όλα στο πιάτο!

Χαίρομαι πάντως που πλέον τα κατάλαβες (άρα πέτυχα το σκοπό μου) και μέσα από αυτή τη διαδικασία να ενημερωθούν και άλλοι!

Και ένα info: Φέτος που καταργήθηκε η βάση του 10 λογικά θα συναντήσεις μικρότερο ανταγωνισμό στα ΙΕΚ σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν ;)...

Και μια συμβουλή, μιας και είσαι καλό κορίτσι: φρόντισε να διαλέξεις ειδικότητα που έχει ήδη καθορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα.

Καλή σου επιτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ωραία... Βασικά δεν ήθελα να σε μαλώσω, αλλά να σε αφυπνίσω! Νόμισα προς στιγμή, ότι ανήκεις στα νεαρά άτομα (είμαι λίγο μεγαλύτερός σου) που θέλουν να τους πιάνουν από το χεράκι σε όλα, οπότε με ένα πιο "άγριο" ύφος να ανασκουμπώνονται λίγο και έτσι να αναλαμβάνουν δράση :).

Άλλωστε τα posts μας είναι να ενημερώνονται οι νέοι στην εκπαίδευση (τουλάχιστον έτσι το έχω δει το i-school), αλλά παράλληλα να το ψάχνουν και λίγο μόνοι τους... όχι όλα στο πιάτο!

Χαίρομαι πάντως που πλέον τα κατάλαβες (άρα πέτυχα το σκοπό μου) και μέσα από αυτή τη διαδικασία να ενημερωθούν και άλλοι!

Και ένα info: Φέτος που καταργήθηκε η βάση του 10 λογικά θα συναντήσεις μικρότερο ανταγωνισμό στα ΙΕΚ σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν ;)...

Και μια συμβουλή, μιας και είσαι καλό κορίτσι: φρόντισε να διαλέξεις ειδικότητα που έχει ήδη καθορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα.

Καλή σου επιτυχία...

εχεις δικιο σε αυτο που ειπες για τη βαση, τωρα το σκεφτηκα. ας το ελπισουμε, γιατι η διαιτολογια που θελω, πιστευω οτι εχει το σουξε της γενικα... αυτο με τα δικαιωματα εχει πλακα... να σε ρωτησω, μπορει να ξερεις και αφου εισαι καλος θα μου απαντησεις....:redface::redface::redface: αν τελειωσω αυτην την ειδικοτητα και παρω την πιστοποιηση θα ειμαι βοηθος διαιτολογου, αυτο το ξερω. καπου ειχα διαβασει ομως οτι αν μαζεψεις δυο χρονια ημερομισθια ως βοηθος μπορεις να παρεις αδεια για να ανοιξεις κατι δικο σου... ισχυει;; :worry: και κατι αλλο, ως συμβουλος διατροφης μπορεις να ανοιξεις γραφειο ή τσου;;

καλε μου voudou, ο,τι θελεις να μου πεις, πες το μου κατανοητα εε.. γιατι ειμαι και ξανθια, φυσικη:D... και θα θελω παλι επεξηγησεις μετα κι αντε να τις ζηταω, κι αντε να μου τις δινεις και να τρωμε τα μουστακια μας παλι!:redface::redface::redface:
ευχαριστωωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ενα ατομο 30 ετων παιρνει μορια λογω ηλικιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ξερει καποιος τι δικαιολογητικα χρειαζεται κανεις για να κανει αιτηση εγγραφης σε δημοσιο ιεκ;; αυριο αρχιζουν οι αιτησεις, αλλα το σαιτ του ΟΕΕΚ ειναι στην καρακοσμαρα του... μονιμα πεσμενο, δεν μπαινει εδω και πολλες μερες, οποια ωρα κι αν προσσπαθησω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΕΛΟΝ

Νεοφερμένος

Η ΜΕΛΟΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα και απο εμενα!ετοιμαζομαι κ εγω να κανω αιτηση για δημοσιο ιεκ αυτες τις μερες οποτε ξερω πως τα χαρτια που χρειαζονται ειναι το απολυτηριο λυκειου,η ταυτοτητα και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης αν ανηκεις σε τριτεκνη ή πολυτεκνη οικογενεια.εγω ανηκω σε τριτεκνη αλλα επειδη δεν ειμαστε ολα τα παιδια απο τον ιδιο γαμο δεν ξερω αν θα ειμαι οκ κ θα μου δωσουν α μορια..αν ξερει κατι κανεις επ αυτου θα με βοηθουσε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ραφαελλα

Νεοφερμένος

Η ραφαελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας... είμαι εντελώς προβληματισμένη :( έχω ψάξει παντού και δεν εχω βρει κανένα δημόσιο ιεκ με ειδικοτητα φυσικοθεραπεια στην αθηνα... μονο θεσσαλονικη έχω βρει κ δεν γίνεται να πάω.... έχω απελπιστεί εντελώς.. μεγάλη μου βλακεία που δεν εδωσα πανελλήνιες.... το μονό που μου μένει είναι να πάω σε κάποια ιδιωτική και να δώσω ένα σωρό λεφτά ενώ θα μπορουσα να πηγαινα σε καποιο δημοσιο αφου ειναι κ τα 2 τα ιδια....Πραγματικα ρε παιδια αν εχετε δει σε δημοσιο με αυτη την ειδικοτητα σας παρακαλω ειδοποιηστε με!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κέλλη24

Νεοφερμένος

Η Κέλλη24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα σε όλους,είμαι καινουρια στην παρεα σας και ήθελα με τη σειρα μου να σας θεσω καποια ερωτηματα...
Καταρχην να σας πω οτι ειμαι φοιτητραι των τει Θεσ/νικης,σκοπευω να παντρευτω φετος λογω του οτι θα εχω μωρακι κι επειδη δεν εχω τελειωσει τη σχολη μου η μονη μου λυση ειναι να παω σε ιεκ για νηπιαγωγος.Το ήθελα παρα πολυ ειχα ξεκινησει μαθηματα για να ξαναδωσω πανελλαδικες,αλλα δυστυχως επρεπε να το εγκαταλειψω το ονειρο για χαρη του μελλοντικου μου παιδιου.Το οτι προερχομαι απο τριτεκνη οικογενεια,εφοσον θα ειμαι παντρεμενη,με μοριοδοτει?Επίσης να σας ρωτησω,γιατι δεν εβγαλα κ πολλη ακρη απο το σαιτ του οεεκ:(,τα εξαμηνα της σχολης που σε ενδιαφερει τα παρακολουθεις καθε εξαμηνο σε διαφορετικο τμημα?:hmm: Για παραδειγμα,2χρονια θα παρακολουθησω μονο σε τμημα της θεσσαλονικης η θα μετακινουμαι κ σε αλλα τμηματα αλλων πολεων?Τέλος,περιπου ποσα μορια ειναι καλο να εχω?Γνωριζω πως ειναι αναλογα με τη ζητηση...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
@ Ραφαέλα ναι υπήρχε ΙΕΚ φυσικοθεραπευτής στην Αττική (ΙΕΚ Μαρκόπουλου), αλλα δυστυχώς είδα τώρα τα μηνύματα και οι ημερομηνίες πέρασαν για φέτος. Ελπίζω να ενημερώθηκες όταν έπρεπε...

@ Κέλλυ24 καταρχάς να σου ζήσει το μωράκι. Βασικά με μπέρδεψες. Το ότι παντρεύεσαι και έχεις μωράκι γιατί σε κάνει να μην μπορείς να ολοκληρώσεις τις σπουδές στο ΤΕΙ? Και κατ' επέκταση να πας ΙΕΚ Νηπιαγωγός? εκεί δεν θα έχει "μωράκι"? Και αυτό με τιςς πανελλήνιες που λες μέτα? Να ξαναδώσεςι για άλλη σχολή ΑΕΙ/ΑΤΕΙ?

Τώρα αυτό με τη μοριοδότηση στο ΙΕΚ λόγω τριτεκνίας αν τη χάνεις με το γάμο δεν το ξέρω, αλλά γνωρίζω ότι ΟΧΙ δεν μετακινείσαι από πόλη σε πόλη. Ξεκινάς και ολοκηρώνεις στο ΙΕΚ που εισήχθηκες. Και ναι τα μόρι'α σου θα φανεί αν είναι αρκετά θα εξαρτηθεί βάσει της ζήτησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κέλλη24

Νεοφερμένος

Η Κέλλη24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημέρα!!!!Σε ευχαριστώ κατ'αρχήν που που απάντησες...κατά δευτέρον ημουν σιγουρη οτι θα σας μπερδευα!Επειδη τα Τει δε μου αρεσαν κ πληρωσα το λαθος να υπαρξω λογω του οτι τελευταια χρονια δε διαβασα...αν κ αργα πηρα την αποφαση να ξαναδωσω πανελληνιες για να περασω νηπιαγωγος κ μετην τριτεκνια κ το γεγονος οτι η αδερη μου σπουδαζει σε αλλη πολη κ οτι ειμαι κατω παο 26 θα ερχομουν Θεσσ(βεβαια μου ειπαν οτι το αλλαξαν κ οτι η φετινη εγκυκλιος αναφερει πως μεταγραφες σε τριτεκνους δεν θα ισχυουν).Έτσι,ξεκινησα θερινα μαθηματα φετος κ λιγα το Σεπτέμβριο,αλλα πριν λιγες μερες εμαθα οτι ειμαι εγκυος...Επειδι θελω πολυ για νηπιαγωγος σκεφτηκα ως εναλλακτικη τα Ιεκ που μου τα ειχα προτεινει μια φιλη μου προσπαθωντας να με αποτρεψει να μπω στη διαδικασια των πανελληνίων ξανα.Θα κανω τα χαρτια μου για του χρονου το Σεπτεμβριο...ομως τα μορια απ την τριτεκνια τα παιρνω?Αυτο ειναι το θεμα..Μαζευω γυρω στα 23 γιατι εμπειρια δεν εχω ως νηπιαγωγος...:hmm:
______________________________________________________________________
Ζητώ συγγνώμη για τα τυχόν ορθογραφικα λαθη...εχω συνηθισει να γραφω γκρικλις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Κέλλη πρέπει να είσαι στα όρια των αιτήσεων (ή λίγο εκτός). Το site του ΟΕΕΚ δεν αναφέρει κανένα δημόσιο τμήμα προσχολικής αγωγής στην Θεσσαλονίκη (λογικά όμως υπάρχεί). Πάρε τηλέφωνο στο παράρτημα του ΟΕΕΚ Θεσσαλονίκης Τηλ: 2310 547516 - 518 για να δεις αν υπάρχει. Στην συνέχεια επικοινώνησε με το ΙΕΚ που έχει το τμήμα που σε ενδιαφέρει να ρωτήσεις μέχρι πότε είναι εγγραφές. Όταν έχουν κλείσει οι εγγραφες θα πας στο ΙΕΚ που έχει την ειδικότητα και θα τους παρακαλέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κέλλη24

Νεοφερμένος

Η Κέλλη24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σου Γιωργο.Εννοεις οτι ειμαι στο οριο λογω μοριων?Οσον αφορα στην ονομασια της σχολης ειναι κατι με προοσχολικη αγωγη,κοινως βρεφονηπιοκομος.Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Γεια σου Γιωργο.Εννοεις οτι ειμαι στο οριο λογω μοριων?Οσον αφορα στην ονομασια της σχολης ειναι κατι με προοσχολικη αγωγη,κοινως βρεφονηπιοκομος.Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!
Όχι εννοώ ότι είσαι στα χρονικά όρια για τις αιτήσεις (μπορεί και να κάνω λάθος) . Με τα μόρια δυστηχώς δε ξέρω τι παίζει (αλλά υποθέτω πως υπάρχει μεγάλος ανταγωνσμός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κέλλη24

Νεοφερμένος

Η Κέλλη24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
https://www.oeek.gr/index2.html

Δεν αγχωνομαι ακομα,ολα αυτα αφορουν το επομενο ετος,απλα επειδη θα εχω αλλες ασχολιες με τη γεννηση του παιδιου το εψαχνα τωρα που εχω χρονο.Οπως και να χει σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!

Δεν αγχωνομαι ακομα,ολα αυτα αφορουν το επομενο ετος,απλα επειδη θα εχω αλλες ασχολιες με τη γεννηση του παιδιου το εψαχνα τωρα που εχω χρονο.Οπως και να χει σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!
ΥΓ.οσο για την προοσχολικη αγωγη εχει στην Τριανδρία και Θέρμη οι οποίες ανήκουν στη νομαρχία Θεσσαλονικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Eκανα αιτηση και εγω στο ΙΕΚ Λαρισας για γραφιστας [...].Δημιουργηθηκε τμημα αλλα ειναι ακριβως οριακα 15 ατομα.Αυτο σημαινει οτι αμα ενας δεν ερθει να πληρωσει την εγγραφη μεχρι τις 21 , bye bye το τμημα ?:hmm:
Στη συγκεκριμενη περιπτωση μπορω μηπως να κανω εκτακτη εγγραφη στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ για να μην χασω τζαμπα και δευτερη χρονια ?:/:.Με'στο αγχος ειμαι απο σημερα που με πηραν τηλεφωνο και μου λενε ειναι ακριβως οριακα το τμημα και οτι θα πληρωσω στο ΙΕΚ τα πρωτα διδακτρα,διοτι αμα δεν γινει τμημα εχει μεγαλη γραφειοκρατεια να επιστραφουν τα λεφτα μεσω τραπεζας.Δεν εβαλα και ειδικοτητα δευτερης επιλογης...:worry:
Σε μερικες σελιδες απο τα ΙΕΚ εκτος απο την κυρια περιοδο εγγραφων 16/09 - 21/09 λεει επισης 28-29/09 εγγραφες επιλαχοντων καταρτιζομενων.Τι ακριβως ειναι αυτο ?Χαριστικη για οσους δεν μπορεσαν να γραφτουν στο συγκεκριμενο διαστημα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top