Jazz-rock ή σκυλάδικα;

Jazz-rock ή σκυλάδικα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)
  • σκυλάδικα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • και τα 2

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • δξ/δα

    Ψήφοι: 0 0.0%

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ τι κάνεις την στιγμή που όλος ο πλανήτης ψωμολυσσάει? Τίποτε παραπάνω από αυτούς. Κι εξάλλου, δικαίωμα τους είναι, τι να κάνουν, να τα βάψουν μαύρα και να θρηνούν?
Το σίγουρο πάντως είναι ότι πάνε σαν τα πρόβατα, όπως ακριβώς το είπες. Και εδώ δεν είναι το θέμα μόνο η μουσική, αλλά η ηλιθιότητα μερικών. Το γιατί δεν θα το αναλύσω. Δείτε Μαύρα Μεσάνυχτα να καταλάβετε τι παίζει από πίσω...


Μην τους το λες έτσι απότομα, θα πάθουν τίποτα :P
Εντάξει, όχι ότι όλα της Death Metal είναι ποιοτικά...



Άσχετο.

κι ομως εγω δεν τα βλεπω ολα ωραια και ομορφα...αυτοι ειναι θυματα ρε συ...τους εκμεταλλευονται με το ψευτικο που παρουσιαζουν...εγω τουλαχιστον σκεφτομαι και αυτους που υποσιτιζονται..και θα τους βοηθησω οταν μπορω..δεν βρισκω αλλοθι αλλα την δεδομενη στιγμη δε μπορω να τους βοηθησω..και αν το κανω..και αν το εχω κανει..δεν θα το λεγα ποτε σε κανεναν..και ουτε θα δωσω λογαριασμο στο ischool ...εγω τουλαχιστον δεν αναλωνω τον ψυχισμο μου στην φτηνια των σκυλαδικων..


ουτε ειπα οτι ολα της death ειναι ποιοτικα..


οσο για το v for vendetta αν εχεις δει την ταινια...εχω λογο που το βαζω σε καποια ποστ μου..


in flames
-----------------------------------------
Μια ερωτιση... Εχεις ακουσει ποτε σκυλαδικο, η ειδες μια δυο φορες την μπεζεντακου και την Θωδη στα μεσιμεριανα και εβγαλες συμπερασμα;

Και το σκυλαδικο εκφραζει. Μπορει να μην εκφραζει με πιο πιο εκλεπτισμενο τροπο, αλλα δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι εκλεπτισμενοι....
Μην ξεχναμε οτι καποτε και τα ρεμπετικα θεωρουνταν παρακμη, και σημερα τα εχουμε θεοποιημενα...

Μπορει να μην θηγουν ευαισθιτα κοινονικα προβληματα,αλλα ειναι τραγουδια τα οπια ξερουμε οτι αναφερονται μονο στον ερωτα.

Εσυ δλδ δεν βγαινεις τα σαββατα; Ζεις απο λευτα δικα σου; Κανεις κατι για να μην πειναει αυτος ο πληθυσμος; Η απλα δινεις 5-10 ευρω οποτε εχει κανεναν ερανο καπια οργανωση; (που δεν ξερουμε και που πανε τελικα τα λευτα...)
Αυτοι που στηνουν το σκηνικο, κατι αυτο που θα εκανε ο καθενας, χρησιμοποιυν την καθε ιδεα τους προκειμενου να βγαλουν λευτα. Απο εκει και περα, αυτος που φταιει ειναι αυτος που καθετε και μασαεΐ το κουτοχορτο και που βρησκει δικαιολογια στο τραγουδι για να πει οτι αυτο φταιει που ειμαι ετσι, οχι εγω που ειμαι βλακας.

ναι εχω ακουσει σκυλαδικα και συμμετειχα σε σατυρικη διακωμωδηση αυτης της ξεφτιλας..

ωπα ωπα..μισο !!!!!!!!το ρεμπετικο φιλε μου ειναι τεχνη και ειναι κατι το αληθινο...ακουω death metal αλλα παντα μου αρεσε το ρεμπετικο ...καμια σχεση το σκυλαδικο με το ρεμπετικο..και δεν θα μπω σε διαδικασια συσχετισης ή συγκρισης..

βγαινω σαββατα..αλλα δεν βγαινω οπως οι αλλοι...ΒΓΑΙΝΩ με την σημασια της λεξης..ΒΓΑΙΝΩ..δεν κλεινομαι στα μπουζουκια...να μη σε ενδιαφερει αν ζω με λεφτα δικα μου..δεν σε αφορα ουτε θα δινω λογαριασμους γιατι δε γουσταρω..και δεν θα πω τι εχω κανει για υποσιτιζομενους..

τα σκυλαδικα οντως ναι το ξεχασα ..εκφραζουν κατι..τις τσεπες και το χρημα των παραγωγων...του θεοφανους που βγαινει σε ολα τα καναλια και δειχνει το μαλλακι ...του φοιβου που γραφει ο,τι π*παρια του κατεβει και νομιζει οτι ειναι ποιητης....

αχ ρε θα ξυπνησει ο Παλαμας και ο Καρυωτακης...θα ρθει ο Αγγελακας να τους περιποιηθουν...


in flames and freedom tactics
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Σωστοοοος ο Φλογισμένος Γιώργος.......
Συμφωνώ και επαυξάνω!! Φιλαράκο, δεν ξερω για την πρωτεύουσα (ευελπιστώ φέτος οτι θα μαθω, εφοσον περάσω εκει), παντως εδω τα πραγματα είναι αποκαρδιωτικά..(γενικως στην επαρχία νομιζω)
Παντως ξερεις κατι? Πιστεύω οτι πολλοι δεν εχουν νιωσει, το τι είναι πραγματικα να ακους τη μουσική μας!! Το λεω επειδη σε ενα live που καναμε στο σχολείο, εβλεπες τους ίδιους σκυλάδες(εε ενταξει μια μειονοτητα τους τελος πάντων.) να χτυπούνται πχστο for whom the bell tolls!! (και σε αλλα φυσικα:D) Οποτε ίσως να χρειαζεται ενα καλο ταρακουνημα προκειμένου να.."καταλάβουν"

(Καταλαβαίνετε φυσικά, πως σαν γνήσιο μεταλλο, προσπαθώ να διαιωνίσω το είδος μου :D:D)


Μην ξεχναμε οτι καποτε και τα ρεμπετικα θεωρουνταν παρακμη, και σημερα τα εχουμε θεοποιημενα..

Φίλε μην μπερδεύουμε τις Βουρτσες με τις Π****ες...Το λέω και σαν μουσικος, αλλά και ως απλός ακροατης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Oυτε λογαριασμο σου ζηταω, ουτε και εισαι αναγκασμενος να μας δεινεις αναφορα ουτε τιποτα, ουτε και με αφορα φυσικα. Απλος απο την στιγμη που κατηγορεις τους αλλους το λογικο ειναι να διαφερεις. Αν ζεις με δικα σου λευτα, δικαιωμα σου να κρινεις παιδια που ζουν με τα λευτα των γωνιων τους, αν κανεις κατι για τα παιδια που υποσιτιζονται επισης, αλλα αν εισαι το ιδιο πραγμα, και απλα ξοδευεις τα λευτα αλλου, η απλα οι γονεις σου δεν μπορουν οι δεν θελουν να σου δηνουν τοσα λευτα (και αν εχουν και δεν σου δινουν για να μην καλομαθεις, η για να δεις την αξια του χρηματος η οτιδηποτε, η τιμη παει σε αυτους, οχι σε εσενα), αυτο δεν σε κανει ανωτερο, φτιαξε πρωτα τον ευατο σου και μετα κατακρινε τους. Φιλικα στο λεω ετσι, μην αρπαχτουμε.... Και ουτε λεω οτι ειμαι ανωτερος η οτιδηποτε... Με λευτα του πατερα μου ζω, και εχω πολυ καιρο να δωσω λευτα για φιλανθρωπιες.

Παντος γενικοτερα, μπορει το μεγαλητερο ποσοστο αυτων των παιδιων να ειναι μπαζα, αλλα τους βλεπω να προβληματιζονται πολυ περισσοτερο απο πολους μεταλαδες, ροκαδες και hip-hopαδες, προβληματισμενους κατα τα αλλα...

Οσο για το ρεμπετικο, και εγω το θεωρω τεχνη, και μου αρεσει και ακουω αρκετα, αλλα την εποχη του οσοι δεν ητανε ρεμπετες το θεωρουσανε υποκουλτουρα και τα σχετικα...

Ο Παλαμας που αναφερεις, ξερεις ποσους θεωρουσε ηλιθιους και κατεκρινε τα ποιηματα τους;

Δεν θεωρω τα σκυλαδικα ποιοτικα η καμια σοβαρη τεχνη, αλλα και μονο που δημιουργιθιοκα, κατι προσφερουν, οχι σε εμενα και σε ενα, αλλα σε αλλους. Και μακαρι το επιπεδο ολων να ητανε τετιο που να μην ειχαν δημιουργιθει, αλλα εχω βαρεθει ολους τους μεταλαδες που βριζουν τους σκυλαδες, και τους σκυλαδες που βριζουν τους μεταλαδες, χωρις να μπορει να δεχτει ο ενας τα γουστα του αλλου...

@konstantinus σαν μουσικος, δεν ακους οτι υπαρχει μια καπια συνθεση και σε αυτα τα τραγουδια; Πισω απο τηνφωνη που ειναι στο φουλ, υπαρχει και μια μουσικη, πολυ χαμηλα, η οπια μπορει να μην ειναι του γουστου σου η του γουστου μου, και μπορει να μην ειναι και το πιο τελειο εργο που γραφτικε ποτε, αλλα ειναι μουσικη... και δεν μπορει ο καθενας μας να γραψει αυτο το κομματι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
@konstantinus σαν μουσικος, δεν ακους οτι υπαρχει μια καπια συνθεση και σε αυτα τα τραγουδια; Πισω απο τηνφωνη που ειναι στο φουλ, υπαρχει και μια μουσικη, πολυ χαμηλα, η οπια μπορει να μην ειναι του γουστου σου η του γουστου μου, και μπορει να μην ειναι και το πιο τελειο εργο που γραφτικε ποτε, αλλα ειναι μουσικη... και δεν μπορει ο καθενας μας να γραψει αυτο το κομματι...
Κοιτα στην πλειονότητα τους είναι ίδια...Απο ντραμς?? ίδιος ρυθμός , ταμπουρο και hi hat , και φυσικα χαμηλά.
Κιθαρα?? συχγορδιουλες ίσα που να ακούγονται. Μπασο ανύπαρκτο εννοείται (
Και εννοείται κύριο ρόλο παίζει το κλαρίνο και η φωνή.Το τελευταίο ουτε που το συζητώ.Οσο για το κλαρίνο, τι να πω ποτε δεν μου αρεσε ούτε πρόκειται..
Σε γενικες γραμμες αυτό που αλλάζει είναι τα λογια (όχι όμως το θέμα..) και τα πρόσωπα που παίζουν..

και δεν μπορει ο καθενας μας να γραψει αυτο το κομματι
Πραγματικά, εγω οποιαδήποτε κομματι απο αυτά δεν θα μπορούσα να γραψω..Γιατι μετα δεν ξερω αμα θα θέλω να ξαναγραψω οτιδήποτε!!
Παντως,γιατι απο οτι κρίνω και στο ύφος σου και στα λεγόμενα σου, πρεπει να έχεις κατι συγκεκρίμενο υποψην σου.Ποσταρε ενα τραγουδι παραδειγματος χαρην εδώ.
Να συζητησουμε μαζι, ας πουμε τι εχει,τι προσφέρει. (να μην αρχισει ομως να ποσταρει ο καθένας οτι του αρεσει)


Οσο για το ρεμπετικο, και εγω το θεωρω τεχνη, και μου αρεσει και ακουω αρκετα, αλλα την εποχη του οσοι δεν ητανε ρεμπετες το θεωρουσανε υποκουλτουρα και τα σχετικα...
Εννοείται!! οτι είναι καινουργιο διαφορετικο, και μιλάει για πραγματα τα οποία ανέφερε συχνα το ρεμπετικο (πχ όλων των ειδών τα "χόρτα") φυσικό ήταν να το πολεμησουν, και οσοι ακουγαν τα υπολοιπα να το κατακρίνουν!!

Ακριβώς τα ίδια περνάμε και εμείς!! Η Ροκ και η μέταλ περνάνε δυσκολη εποχη για πολλους λόγους(Παντα στην Ελλαδα) λόγω του κατεστημένου, είτε ή δεν υπαρχουν καταλληλοι εκπροσωποι..Η όπως λεει Ο In flames γιατι δεν μιλανε για αγαπες κερατώματα παλιες αγαπες και παρτουζες, πραγμα που δείχνει να πουλαει απο οτι φαίνεται, καθως το ιδιο στυλακι εχουν υιοθετησει και αρκετα αλλα είδη οπως χιπ-χοπ μπαντες..(ονοματα δεν λεμε υποληψεις δεν θιγουμε)


Τι να κάνει ενα κέντρο καποιους που θα παίξουν για την ειρήνη?
τι να κάνει ενα κέντρο καποιους που θα παίξουν για να τα σπάσουνε όλα σε ενα μεγαλο headbangin'?
ti να κανει ενα κέντρο κάποιους που θέλουν να περασουν ενα μήνυμα, που μερικούς "ισχυρους" θα τους κανει να ιδρώσουν?
Ενα κέντρο θέλει καποιους που θα δεν τους ενδιαφέρει τι θα πουν, αρκει να φέρουν κοσμο.Η τραγουδίστρια πρεπει να δειχνει πιο πολυ μπούτι, κτλ κτλ
Η πεμπτουσία αυτών των τραγουδιών..

Υ.Γ. Αυτά που λέω δεν είναι παρα μονο η πρσωπική μου γνώμη.Και φυσικά καθε αντίλογος είναι δεκτός, αρκει να μην παρεκτρεπούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο είναι πως η προσωπική επιλογή και το γούστο του καθενός δεν κρίνεται.
Σαφώς ένα σόλο του Άρμστρονγκ δεν είναι περισσότερο από ένα σόλο του Ζαμπέτα και για κάποιους ούτε περισσότερο από ένα δίδυμο μπουζούκι Καραντίνη-φωνή Χριστοδουλόπουλο. Ό,τι αποτελεί την τέχνη είναι έκφραση. Ακόμη και έκφραση χαβαλέ και προβληματισμού, όπως τα διάφορα παρακμιακά τύπου Μαλλιωτάκη-Μπεζαντάκου.
Από κει και πέρα, ο καθένας μπορεί να είναι περήφανος για όσα αντιπροσωπεύουν τη μουσική του, αλλά για μένα κάθε προσπάθεια του στυλ "εγώ ακούω ΜΟΝΟ την χ μουσική και πεθαίνω γι'αυτήν" ή "εγώ είμαι ανώτερη τέχνη, εσύ είσαι πλέμπα" είναι καθαρά κομπλεξική. Προφανώς όταν κάτι είναι ακίνδυνο (πχ. η μουσική) ο κάθε ανοιχτόμυαλος άνθρωπος πρέπει να δοκιμάσει τα πάντα, πρέπει να μην έχει κόμπλεξ, όταν βρεθεί σε μια παρέα άλλου γούστου, ν'ακούσει τα πάντα, άσχετα με το τι τελικά θα επιλέγει, κατά καιρούς ν'ακούει στο σπίτι του, για το γούστο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κοιτα στην πλειονότητα τους είναι ίδια...Απο ντραμς?? ίδιος ρυθμός , ταμπουρο και hi hat , και φυσικα χαμηλά.
Κιθαρα?? συχγορδιουλες ίσα που να ακούγονται. Μπασο ανύπαρκτο εννοείται (
Και εννοείται κύριο ρόλο παίζει το κλαρίνο και η φωνή.Το τελευταίο ουτε που το συζητώ.Οσο για το κλαρίνο, τι να πω ποτε δεν μου αρεσε ούτε πρόκειται..
Σε γενικες γραμμες αυτό που αλλάζει είναι τα λογια (όχι όμως το θέμα..) και τα πρόσωπα που παίζουν..

Πραγματικά, εγω οποιαδήποτε κομματι απο αυτά δεν θα μπορούσα να γραψω..Γιατι μετα δεν ξερω αμα θα θέλω να ξαναγραψω οτιδήποτε!!
Παντως,γιατι απο οτι κρίνω και στο ύφος σου και στα λεγόμενα σου, πρεπει να έχεις κατι συγκεκρίμενο υποψην σου.Ποσταρε ενα τραγουδι παραδειγματος χαρην εδώ.
Να συζητησουμε μαζι, ας πουμε τι εχει,τι προσφέρει. (να μην αρχισει ομως να ποσταρει ο καθένας οτι του αρεσει)


Εννοείται!! οτι είναι καινουργιο διαφορετικο, και μιλάει για πραγματα τα οποία ανέφερε συχνα το ρεμπετικο (πχ όλων των ειδών τα "χόρτα") φυσικό ήταν να το πολεμησουν, και οσοι ακουγαν τα υπολοιπα να το κατακρίνουν!!

Ακριβώς τα ίδια περνάμε και εμείς!! Η Ροκ και η μέταλ περνάνε δυσκολη εποχη για πολλους λόγους(Παντα στην Ελλαδα) λόγω του κατεστημένου, είτε ή δεν υπαρχουν καταλληλοι εκπροσωποι..Η όπως λεει Ο In flames γιατι δεν μιλανε για αγαπες κερατώματα παλιες αγαπες και παρτουζες, πραγμα που δείχνει να πουλαει απο οτι φαίνεται, καθως το ιδιο στυλακι εχουν υιοθετησει και αρκετα αλλα είδη οπως χιπ-χοπ μπαντες..(ονοματα δεν λεμε υποληψεις δεν θιγουμε)


Τι να κάνει ενα κέντρο καποιους που θα παίξουν για την ειρήνη?
τι να κάνει ενα κέντρο καποιους που θα παίξουν για να τα σπάσουνε όλα σε ενα μεγαλο headbangin'?
ti να κανει ενα κέντρο κάποιους που θέλουν να περασουν ενα μήνυμα, που μερικούς "ισχυρους" θα τους κανει να ιδρώσουν?
Ενα κέντρο θέλει καποιους που θα δεν τους ενδιαφέρει τι θα πουν, αρκει να φέρουν κοσμο.Η τραγουδίστρια πρεπει να δειχνει πιο πολυ μπούτι, κτλ κτλ
Η πεμπτουσία αυτών των τραγουδιών..

Υ.Γ. Αυτά που λέω δεν είναι παρα μονο η πρσωπική μου γνώμη.Και φυσικά καθε αντίλογος είναι δεκτός, αρκει να μην παρεκτρεπούμε!

Ναι ειναι, ιδια, απλος αλαζουν την σειρα στις συνχορδιες. Αλλα και σε μεγαλητερη εκταση, ολα τα τραγουδια, με εφτα νοτες παιζουν... Το θεμα ειναι το πως θα τις διαταξουν... Σιγουρα η συγκεκριμενη μουσικη παταει πανω σε 7-8 συνχορδιες, και απλος αλλαζει σειρα.
Το κλαρινο τωρα, σε καπια τραγουδια ειναι μονο μια καταστροφη για τα αυτια, σε αλλα παλι με κανει να θελω να θελω να μαθω επιτοπου. Δεν ξερω βεβαια αν αυτα τα τραγουδια τα κατατασεις στα σκυλαδικα.
Οσο ευκολο και αν το θεωρουμε, δεν ειναι τοσο απλο να γραψεις ενα τραγουδι, ενταξει συνδιαζουν μερικες συνχορδιες, αλλα δεν μπορει να ειναι και εντελος ατεριαχτες και παραφωνες... Εκ των πραγματων. Δεν ειναι βεβαια και η πιο δυσκολη συνθεση, απλα πιο καλα 3 ταιριαχτες συνχορδιες σκυλαδικου παρα 3 αταιριαχτες σε εντεχνο.

Δεν αχολουμε με τα σκυλαδικα, οτι εχει τυχει να ακουσω τηλεωραση, εκτος και το σκυλαδικα μπει τοσο βαθια που να θεωρουνται και ο τερζης, και ο σφακιανακης και αλλοι (γιατι υπαρχει και πληρης συνχηση περι του τι ειναι και τι δεν ειναι). Αυτοι που ανεφερα εχουν πολυ ωραια μουσικη, ακομα και σε τραγουδια του ρεμου και του πλουταρχου εχω εντωπισει κατι περιεργα γυρισματα, και απο τον δασκαλο μου που δουλευει σε μπουζουκια, εχω διαπιστωση οτι εχει πολλα γυρισματα και παιχνιδια στην κιθαρα, που βεβαια ελαχιστει παρατιρουν. Βεβαια αυτα ειναι πιο πολυ παιχνιδια που κανουν οι ιδιοι οι μουσικοι γιατι βαριουνται, ο δασκαλος μου πχ συγουρα δεν ειναι σκυλας, αλλα αφου περνει καλο μεροκαματο γιατι να μην δουλευει εκει;



Και το ρεμπετικο εχει πολλα τραγουδια για κοπελες και καψουρα... Και η ροκ σε τεραστιο ποσοστο αποτελειτε απο ερωτικα τραγουδια, και η ελληνικο ροκ, και το εντεχνο (μαλιστα δεν μου ερχετε αυτην την στιγμη στο μυαλο καπιο εντεχνο που να μην μηλαει για αγαπη... δεν λεω οτι δεν υπαρχει βεβαια! Απλα δεν μπορω να θυμιθω καπιο) Και ολα τους αναφερονται και σε κερατωματα, και σε παλιες αγαπες, και σε τωρινες αγαπες, και σε μεγαλες πληγες και στα παντα...
Και μην μου πεις οτι πολλες μεταλ και ροκ μπαντες δεν προωθουν αυτο το lifestyle των παρτουζων, του καντε συνεχια σεξ, πιειτε σαν σφουγκαρια, το μονο που αξιζει ειναι το αλκοολ και το σεξ κλπ... Και μην μου πεις οτι το υιοθετισαν ελληνικες μονο μπαντες επειδη πουλαει... σου μιλαω για μπαντες που υπηρχαν πολυ πριν απο το σκυλοκινιμα στην Ελλαδα...

Ενα κεντρο καθαρα σαν επιχειριση, τους θελει και αυτους... Δεν ειναι τυχεο οτι υπαρχουν τοσα ροκαδικα και μεταλαδικα...
Απλος τα περισσοτερα πανε με την πληοψιφια του κοσμου, γιατι οι 10 πελατες θα σου αφησουν περισσοτερα λευτα απο τους 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
πιστευω οτι τ σκυλαδικα ειναι ντροπη γτ την ελληνικη μουσικη


Συμφωνώ κι επαυξάνω!!!:bravo:Όχι στα σκυλάδικα!!!!!!!:nono:Όλα τα άλλα εντάξει και βασικά ροκ!!!!:up::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Oυτε λογαριασμο σου ζηταω, ουτε και εισαι αναγκασμενος να μας δεινεις αναφορα ουτε τιποτα, ουτε και με αφορα φυσικα. Απλος απο την στιγμη που κατηγορεις τους αλλους το λογικο ειναι να διαφερεις. Αν ζεις με δικα σου λευτα, δικαιωμα σου να κρινεις παιδια που ζουν με τα λευτα των γωνιων τους, αν κανεις κατι για τα παιδια που υποσιτιζονται επισης, αλλα αν εισαι το ιδιο πραγμα, και απλα ξοδευεις τα λευτα αλλου, η απλα οι γονεις σου δεν μπορουν οι δεν θελουν να σου δηνουν τοσα λευτα (και αν εχουν και δεν σου δινουν για να μην καλομαθεις, η για να δεις την αξια του χρηματος η οτιδηποτε, η τιμη παει σε αυτους, οχι σε εσενα), αυτο δεν σε κανει ανωτερο, φτιαξε πρωτα τον ευατο σου και μετα κατακρινε τους. Φιλικα στο λεω ετσι, μην αρπαχτουμε.... Και ουτε λεω οτι ειμαι ανωτερος η οτιδηποτε... Με λευτα του πατερα μου ζω, και εχω πολυ καιρο να δωσω λευτα για φιλανθρωπιες.

Παντος γενικοτερα, μπορει το μεγαλητερο ποσοστο αυτων των παιδιων να ειναι μπαζα, αλλα τους βλεπω να προβληματιζονται πολυ περισσοτερο απο πολους μεταλαδες, ροκαδες και hip-hopαδες, προβληματισμενους κατα τα αλλα...

Οσο για το ρεμπετικο, και εγω το θεωρω τεχνη, και μου αρεσει και ακουω αρκετα, αλλα την εποχη του οσοι δεν ητανε ρεμπετες το θεωρουσανε υποκουλτουρα και τα σχετικα...

Ο Παλαμας που αναφερεις, ξερεις ποσους θεωρουσε ηλιθιους και κατεκρινε τα ποιηματα τους;

Δεν θεωρω τα σκυλαδικα ποιοτικα η καμια σοβαρη τεχνη, αλλα και μονο που δημιουργιθιοκα, κατι προσφερουν, οχι σε εμενα και σε ενα, αλλα σε αλλους. Και μακαρι το επιπεδο ολων να ητανε τετιο που να μην ειχαν δημιουργιθει, αλλα εχω βαρεθει ολους τους μεταλαδες που βριζουν τους σκυλαδες, και τους σκυλαδες που βριζουν τους μεταλαδες, χωρις να μπορει να δεχτει ο ενας τα γουστα του αλλου...

@konstantinus σαν μουσικος, δεν ακους οτι υπαρχει μια καπια συνθεση και σε αυτα τα τραγουδια; Πισω απο τηνφωνη που ειναι στο φουλ, υπαρχει και μια μουσικη, πολυ χαμηλα, η οπια μπορει να μην ειναι του γουστου σου η του γουστου μου, και μπορει να μην ειναι και το πιο τελειο εργο που γραφτικε ποτε, αλλα ειναι μουσικη... και δεν μπορει ο καθενας μας να γραψει αυτο το κομματι...

υπαρχουν τεραστιες παρανοησεις στα λεγομενα μου..

τι σχεση εχει ο προβληματισμος με τον κοσμο??και το που ξοδευουν τα λεφτα τους?..δε μιλησα για αυτο φιλε..ειπα το εξης απλο..

οκ μπορει καποιοι σκυλαδες να προβληματιζονται...η μουσικη που ακουνε ομως??πολυ ελαχιστα εως καθολου θα λεγα προβληματιζεται με τα γενικοτερα προβληματα που μαστιζουν τον κοσμο..

συνεπεια: ενας που ακουει σκυλαδικα..και σκεφτεται για αυτα τα προβληματα..απο καποια φαση και μετα..χωρις να το καταλαβει..χανεται στον κοσμο του υποκριτικου ομορφου..του στημενου..του ψευτικου.και αποκοβεται απο την πραγματικοτητα οσο κι αν ο ιδιος λεει οτι "ξερετε εγω ενδιαφερομαι για εκεινο και για εκεινο..."

οχι ποτε δεν ειχα τετοια σχεση εξαρτησης απο τους γονεις μου..απορριπτω αυτα που υποθετεις για μενα..και το τι κανω εγω ειναι ενα θεμα που δεν μας αφορα...

το θεμα ειναι τα σκυλαδικα,..χαιρομαι που τα διαχωριζεις απο τα ρεμπετικα..οντως διαφερουν..

τεσπα, προσωπικα θεωρω τα σκυλαδικα προιοντα υποκουλτουρας, κοιμισης των μαζων , αποπροσανατολισμου της κοινης γνωμης (προπαγανδα), και συγχρονο φασισμο..για λογους που ανεπτυξα και σε αυτο και σε προηγουμενα ποστ για να μην επαναλαμβανομαι..

και σε περιπτωση που δεν το ηξερες:

ο Παλαμας εκτος απο ποιητης, καλλιτεχνης ήταν και σχολιαστης-κριτικος.

λογικο να καυτηριαζε με οξυ τροπο τους συναδελφους του στο εργο τους..αλλωστε υπαρχει δικαιωμα στην λογοκρισια με καποιο μετρο..

οπως επισης και δικαιωμα να ακους οποια μουσικη θελεις.

αν δεν θεωρεις βλασφημια να λεγεται μουσικη-δηλαδη αυτο που ξυπνησε μια θεα της τεχνης, η μουσα-, η μουσικη της μπεζαντακου...


in flames
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
τζαζ-ροκ στο (αστοχο) ερωτημα.
προσωπικα δεν μαρεσει καθολου το σκυλαδικο.βεβαια δεν εχω προβλημα αμα καποιος το γουσταρει,δικαιωμα του φυσικα. αυτο που με ενοχλει ειναι η σημασια που τους δινεται και ακομα περισσοτερο το γεγονος οτι απο ορισμενους εχουν εξισωθει με το γλεντι ή ακομα χειροτερα με τη συγχρονη ελληνικη κουλτουρα (Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΛΑΕΙ)! γιατι οχι δεν διασκεδαζεις, ουτε τα "σπας" μονο με το σκυλαδικο και φυσικα ο ελληνικος πολιτισμος του σημερα εχει κατι καλυτερο να δειξει απο το πικρο μαρτινι που μας κερναει η κουταλιδου.

καθενας εχει δικαιωμα να ακουει και να διασκεδαζει με ο,τι θελει αλλα μια αντικειμενικη (οσο γινεται βεβαια) αξιολογηση ποτε δεν κανει κακο. οκ ας ακουνε οσοι ακουνε αλλα ας αναγνωρισουν επιτελους οτι οταν μιλαμε για σκυλαδικο εξ ορισμου δεν μπορουμε να μιλαμε για κατι υψηλο. και γω δεν θα ακουγα για λογους υποκειμενικους Ζαμπετα αλλα με μια αντικειμενικη ματια θα αναγνωριζα οτι μιλαμε για σπουδαιο καλλιτεχνη. λυπαμαι αλλα για ευνοητους λογους δεν μπορω να το κανω το ιδιο για τη Μπαστα. το ιδιο ζητω απο τους φανς του σκυλαδικου. ας ακουνε αλλα ας παραδεχτουν πως αυτη η μορφη "μουσικης" εχει χαμηλο επιπεδο και εχει πολλα (μα πολλα) να ζηλεψει απο τις αλλες.

δεν ειναι κομπλεξ ορ σαμθινγκ απλως με ενοχλει να θεωρειται πως οι εν λογω τραγουδιστες ειναι φορεις καποιου καλλιτεχνικου ηθους ή οτι μεταβιβαζουν μεσω της μουσικης τους και των στιχων τους κατι πνευματικα ανωτερο στους ακροατες τους. λυπαμαι αλλα δεν ειναι καν Τεχνη το σκυλαδικο. στα σκυλομαγαζα εδω που τα λεμε στριπ σοου γινεται, οχι μουσικη. ας παραδεχτει πχ η στελλιτσα και τοσοι αλλοι οτι κανουν στριπ σοου για καμια αρπαχτη,δεν ειναι κακο. αλλα το να πιανουν τη λεξη Τεχνη αυτοι οι ανθρωποι στην προσπαθεια να προσδιορισουν το επαγγελμα τους ειναι σφετερισμος και απαξιωση των πραγματικων καλλιτεχνων.

προσωπικα ποτε δεν εχω τραγουδησει καποιο τετοιο "κομματι" παρα μονο για λογους μεταφορας καποιου αστειου. και ολη μου η παρεα να το εκανε(π δεν υπαρχει περιπτωση:P) εγω θα ημουν εκτος. αν επιναν δηλαδη ολοι μοχιτο (btw το σιχαινομαι) θα επινα και γω ? γιατι ,συμπαρασταση κανουμε:D? αμα ηθελαν οι ιδιοι ας τραγουδουσαν αλλα εγω να κανω κατι που προσβαλλει την αισθητικη μου (λογικο μιας και αυτη ειναι δομημενη σε πληρως υποκειμενικη βαση) δεν το νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
σκαλι φορ πρεζιντεντ.
τα σκυλαδικα σε καμια περιπτωση δν θεωρουνται τεχνη. προσωπικα εγω καν δεν μπορω να διασκεδασω στις πιστες. και πραγματικα δν θελω να ακουσω για το επιχειρημα "ελα τωρα δν σου αρεσει η κοπελα με την φουστα που χορευει τσιφτετελι". απ οτι ξερω ο τερζης ο πλουταρχος και ο σφακιανακης δεν γραφουν τα τραγουδια τους, ουτε καν τους στιχους. τωρα αν κανω λαθος, ζητω συγγνωμη. με αυτο εννοω οτι τα ευσημα θα επρεπε να πηγαινουν και στους τραγουδοποιους και συνθετες. κατι τετοιο δν γινεται ομως
επισης κατακρινω την λογικη του οτι " α αυτο ειναι παλιο γιατι να το ακουσω?"
ειναι χιλιες φορες προτιμοτερο να εχεις ακουσματα 30 χρονων που ειναι οντως πολυ πιο ωραια απο το τραγουδι του ραδιοφωνου που ξεχνιεται στους 7 μηνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
σκαλι φορ πρεζιντεντ.
τα σκυλαδικα σε καμια περιπτωση δν θεωρουνται τεχνη. προσωπικα εγω καν δεν μπορω να διασκεδασω στις πιστες. και πραγματικα δν θελω να ακουσω για το επιχειρημα "ελα τωρα δν σου αρεσει η κοπελα με την φουστα που χορευει τσιφτετελι". απ οτι ξερω ο τερζης ο πλουταρχος και ο σφακιανακης δεν γραφουν τα τραγουδια τους, ουτε καν τους στιχους. τωρα αν κανω λαθος, ζητω συγγνωμη. με αυτο εννοω οτι τα ευσημα θα επρεπε να πηγαινουν και στους τραγουδοποιους και συνθετες. κατι τετοιο δν γινεται ομως
επισης κατακρινω την λογικη του οτι " α αυτο ειναι παλιο γιατι να το ακουσω?"
ειναι χιλιες φορες προτιμοτερο να εχεις ακουσματα 30 χρονων που ειναι οντως πολυ πιο ωραια απο το τραγουδι του ραδιοφωνου που ξεχνιεται στους 7 μηνες


Pink FLOYD 4 ever:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!_!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!_!!!!!!!!!!!!!!!!!!~!!!!!!!!!!!~!!!!!!~!!!!!!!!!!!!!!~:jumpy::jumpy:A!Θ!A!N!A!T!O!I!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Άμα πω σκυλάδικα θα με κυνηγήσετε;:lol: Αλλά προτιμώ τα έντεχνα κι τα ελαφριά ροκ...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ΡΟΚ
pink floyd,beatles,led zeppelin,πυξ λαξ,μαχαιριτσας,παπακωνσταντινου,Green day κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο είναι πως η προσωπική επιλογή και το γούστο του καθενός δεν κρίνεται.
Σαφώς ένα σόλο του Άρμστρονγκ δεν είναι περισσότερο από ένα σόλο του Ζαμπέτα και για κάποιους ούτε περισσότερο από ένα δίδυμο μπουζούκι Καραντίνη-φωνή Χριστοδουλόπουλο. Ό,τι αποτελεί την τέχνη είναι έκφραση. Ακόμη και έκφραση χαβαλέ και προβληματισμού, όπως τα διάφορα παρακμιακά τύπου Μαλλιωτάκη-Μπεζαντάκου.
Από κει και πέρα, ο καθένας μπορεί να είναι περήφανος για όσα αντιπροσωπεύουν τη μουσική του, αλλά για μένα κάθε προσπάθεια του στυλ "εγώ ακούω ΜΟΝΟ την χ μουσική και πεθαίνω γι'αυτήν" ή "εγώ είμαι ανώτερη τέχνη, εσύ είσαι πλέμπα" είναι καθαρά κομπλεξική. Προφανώς όταν κάτι είναι ακίνδυνο (πχ. η μουσική) ο κάθε ανοιχτόμυαλος άνθρωπος πρέπει να δοκιμάσει τα πάντα, πρέπει να μην έχει κόμπλεξ, όταν βρεθεί σε μια παρέα άλλου γούστου, ν'ακούσει τα πάντα, άσχετα με το τι τελικά θα επιλέγει, κατά καιρούς ν'ακούει στο σπίτι του, για το γούστο του.

θα διαφωνησω. δεν εχει σχεση το αν καποιος ειναι ανοιχτομυαλος με το αν θα δοκιμασει η οχι τα παντα. δν υπαρχει "πρεπει να δοκιμασω τα παντα" σε αυτη την περιπτωση. οπως ειπες ειναι θεμα προσωπικης επιλογης το τι θα επιλεξει καποιος να ακουσει, οπως επισης το τι θα επιλεξει να μν ακουσει. ετσι και αλλιως δν ειναι θεμα κομπλεξ αν διαφερει στις μουσικες του προτιμησεις απο μια παρεα οπως ειπες. καθε ανθρωπος εχει τις δικες του προτιμησεις και επομενος δν ειναι παραλογο να μν μπορει να ακουσει, επειδη δεν θελει ενα ειδος μουσικης. ειναι απολυτα λογικο. αλλα σιγουρα δεν ειναι δειχνει το ποσο ανοιχτομυαλος ειναι καποιος η οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
+1.ειναι καθαρα θεμα γουστου.αμα δεν μπορεις να αντεξεις (κυριολεκτικα) ενα ειδος μουσικης δεν ειναι ουτε κλειστομυαλο,ουτε ρατσιστικο να το αποφευγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsaras7

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κατούνα (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Rock
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Οπου θελει η παρεα.. αρκει να περασουμε καλα...!
:)

Ακριβώς,όπου πας με την παρέα σου είναι σίγουρο ότι θα περάσεις τέλεια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellaki_l

Νεοφερμένος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βουλιαγμένη (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν ρωταμε καλε τα αυτονοητα..rock εννοειται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
:heart: :rockon: :heart:





:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Jazz-rock.

Κάτω τα σκυλάδικα. Έχουν μιάνει κάθε πτυχή της δημόσιας διασκέδασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top