(I.B.) International Baccalaureate ή Γενικό Λύκειο (Δημόσιο);

Iron Alex

Νεοφερμένος

Ο Iron Alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, είμαι στο μεγάλο δίλημμα αν θα πρέπει να στοχεύσω ΙΒ του χρόνου ή να συνεχίσω στο Γενικό Λύκειο(δημόσιο) στο οπόιο φοιτώ στην Ά Λυκείου. Δίνω proficiency φέτος τον Μάιο(Michigan & Cambridge) και έχω τα Αγγλικά σα μητρική γλώσσα. Δυστηχώς το ΙΒ είναι μόνο σε ιδιώτικα σχολεία, αλλά στο κάτω κάτω σκέφτομαι οτι όσα θα έδινα απο φέτος(που φέτος δε δίνω) μέχρι τη τρίτη λυκείου σε φροντιστήριο, θα μπορούσα να τα δώσω εκεί(Αν και δε ξέρω πόσο είναι περίπου τα δίδακτρα.) Συν ότι μπορώ να δώσω παννελήνιες αμα γουστάρω να μπω σε Α.Ε.Ι. Πιστεύω είναι καλή φάση το ΙΒ απλώς θέλω τη γνώμη σας. Παρακαλώ απαντήστε το συντομότερο. Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν σκέφτεσαι ακόμη το ΙΒ αλλά θα στο πρότεινα. ;)
Είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρον και λυπάμαι που έμαθα για αυτό στην Β λυκείου. :/

Αν έχεις πρόβλημα με τα δίδακτρα, μπορείς να στοχεύσεις σε υποτροφία ή ημιυποτροφία που δίνουν μερικά σχολεία, όπως αυτό το Κωστέα Γείτονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εχω μια απορία... Παρακολουθώντας τοπρόγραμμα του ΙΒ δεν δινεις πανελλήνιες. Άμα γίνει μια στραβή όμως, μπορείς να σπουδάσεις στην Ελλάδα? Δηλαδή αναγνωρίζεται? Και κατά πόσο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
To IB δεν ξέρω κατά πόσο αναγνωρίζεται στην Ελλάδα.
Πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρη πως το θέλεις και πως έχεις την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσεις στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μμμμ... Η οκονομικη δυνατοτητα ειναι το προβλημα... :/ Οποτε αμα δεν μπορεσω να φυγω στο εξωτερικο θα πρεπει να παρακολουθησω τη γ' λυκειου και να δωσω πανελληνιες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Μμμμ... Η οκονομικη δυνατοτητα ειναι το προβλημα... :/ Οποτε αμα δεν μπορεσω να φυγω στο εξωτερικο θα πρεπει να παρακολουθησω τη γ' λυκειου και να δωσω πανελληνιες??
Μπορείς να δώσεις πανελλήνιες από το baccalaureate. Πρακτικά όμως είναι σχεδόν αδύνατο.
Πρέπει να διαβάζεις παράλληλα και τα μαθήματα των πανελληνίων, διότι τα μαθήματα του baccalaureate δεν έχουν καμιά σχέση με τα μαθήματα της Γ' Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Μμμμ... Η οκονομικη δυνατοτητα ειναι το προβλημα... :/ Οποτε αμα δεν μπορεσω να φυγω στο εξωτερικο θα πρεπει να παρακολουθησω τη γ' λυκειου και να δωσω πανελληνιες??
Βασικά γιατί να ξεκινήσεις το IB από την στιγμή που δε θα μπορέσεις να σπουδάσεις στο εξωτερικό;
Το ΙΒ σε προετοιμάζει για τα ξένα πανεπιστήμια. Όλα τα μαθήματα είναι στα αγγλικά, διδάσκεσαι αποκλειστικά 6 μαθήματα τα οποία εσύ επιλέγεις άλλα σε κανονικό και άλλα σε υψηλό επίπεδο. Το ΙΒ δεν είναι απλό και θέλει πολύ διάβασμα και αφοσίωση στον στόχο σου. Αν το ξεκινήσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να προετοιμαστείς και για τις Πανελλήνιες γιατι θα σου είναι πάρα πολύ δύσκολο.

Πέρασε σε κάποιο ελληνικό πανεπιστήμιο και μετά σκέψου το εξωτερικό για το μεταπτυχιακό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aikat_

Νεοφερμένος

Η aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
To IB απευθύνεται σε άτομα που έχουν σκοπό να σπουδάσουν στο εξωτερικό και έχει τελείως διαφορετική δομή , ύλη και μαθήματα . Με το IB ουσιαστικά σου ανοίγονται οι δρόμοι για την εισαγωγή σε ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού . 'Oμως κάτι τέτοιο ανάλογα και με τους βαθμούς σου μπορεί να γίνει και τελειώνοντας ένα γενικό λύκειο στις περισσότερες περιπτώσεις . Γνώμη μου είναι πως το ΙΒ και οι σπουδές στο εξωτερικό απαιτούν πολλά χρήματα και η λήψη υποτροφίας είναι σχεδόν ανέφικτη , οπότε αν έχεις χρήματα και είσαι σίγουρη για τις σπουδές έξω επέλεξε το . Αλλιώς τελείωσε το γενικό λύκειο δίνοντας έτσι στον ευατό σου την δυνατότητα και να μπει σε κάποιο ελληνικό πανεπιστήμιο και να σκεφτεί τις σπουδές έξω σε περίπτωση που τελικά δεν τα καταφέρεις ή προτιμήσεις το εξωτερικό και τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εντελως πληροφοριακα, το ΙΒ δεν ειναι για το μεσο μαθητη στις πιο πολλες περιπτωσεις.Ειναι για τους αριστους μαθητες, ωστε να τους δοθουν οι ευκαιριες που αξιζουν, ειτε για τους σκραπες, ωστε με τα χιλια ζορια να πανε σε καποιο πανεπιστημιο του εξωτερικου με καποιο μεσο του κοινωνικου τους περιγυρου, μιας και απο πανελληνιες(αλλα και απο δημοσιο σχολειο) δε θα ειχαν καμια ελπιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aikat_

Νεοφερμένος

Η aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
H μόνη προυπόθεση εισαγωγής σε ΙΒ class είναι το First Certificate του Πανεπιστημίου Cambridge , ζητάνε βέβαια να δούνε βαθμούς και λοιπά στοιχεία αλλά δεν ύπαρχει κάποια ελάχιστη βαθμολογία . Επειδή το γνωρίζω προσωπικά από συναδέλφους αν έχεις το lower και τα χρήματα για το ιδιωτικό σχολείο που παρέχει τέτοιο πρόγραμμα είσαι δεκτός άμεσα . Το επίπεδο στο ΙΒ είναι όμως όντως αρκετά καλό και γίνεται καλή δουλειά και δεν θεωρώ πως πάνε παιδιά που θα αποτύγχαναν στις πανελλήνιες στην πλειοψηφία τους . Άλλωστε στην πρώτη λυκείου που καλούνται να πάρουν την απόφαση για ΙΒ ή όχι είναι αρκετά νωρίς για να βγουν τέτοια συμπεράσματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Είναι δύσκολο να πάρεις υποτροφία σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Εντελως πληροφοριακα, το ΙΒ δεν ειναι για το μεσο μαθητη στις πιο πολλες περιπτωσεις.Ειναι για τους αριστους μαθητες, ωστε να τους δοθουν οι ευκαιριες που αξιζουν, ειτε για τους σκραπες, ωστε με τα χιλια ζορια να πανε σε καποιο πανεπιστημιο του εξωτερικου με καποιο μεσο του κοινωνικου τους περιγυρου, μιας και απο πανελληνιες(αλλα και απο δημοσιο σχολειο) δε θα ειχαν καμια ελπιδα.

Λάθος. Από πού λαμβάνεις τα statistics σου;

Το IB είναι για τους μαθητές που θέλουν να φύγουν να σπουδάσουν στο εξωτερικό και το distribution των μαθητών (άριστος-μέσος-σκράπας) θα έλεγα ότι δεν διαφέρει πολύ από το αντίστοιχο του γενικού λυκείου. Βέβαια σε πολλά IB πέφτει γερό ξύσιμο (καμία σχέση τι συμβαίνει στο IB 2 με το τι συμβαίνει στη Γ' Λυκείου), αλλά ο δουλευταράς IBιτης θα δουλέψει και θα βγει μπροστά.

Πάντως καλό είναι να γνωρίζει όποιος πάει IB ότι είναι ξεγραμμένος από ΑΕΙ / ΤΕΙ (εκτός αν μετά δώσει πανελλήνιες...ή μπει άνευ εξετάσεων με πολύ πιο δύσκολους τρόπους). Αν όμως δεν μπει πουθενά στο εξωτερικό, υπάρχει και το Deree...:P

Είναι δύσκολο να πάρεις υποτροφία σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού?

Η ερώτηση είναι πολύ αόριστη...ποια πανεπιστήμια, σε ποιες χώρες; Τι είδους υποτροφία (λόγω οικονομικών, αθλητικών, μαθησιακών επιδόσεων); Όπως και να έχει, είναι πολύ δύσκολο να πάρεις υποτροφία από τα καλά πανεπιστήμια. Χρειάζεται ένα καλό βιογραφικό για αρχή (εννοώντας και διακρίσεις σε κάποιους τομείς, όχι απλώς συμμετοχές, γιατί ο καθένας μπορεί να συμμετέχει κάπου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marimar!33

Νεοφερμένος

Η Mrs. Mars αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Γεια σας! Βρίσκομαι σε δίλημμα και θα ήθελα τη γνώμη σας:

Η οικογένεια μου δεν έχει την οικονομική δυνατότητα ώστε να μπορέσω να παρακολουθήσω το IB αλλά μου δόθηκε υποτροφία που μου το επιτρέπει. Πέρυσι το καλοκαίρι μου δόθηκε υποτροφία για Introduction to Law από το Oxford Royale Academy (summer school) και σε ένα μήνα φεύγω επίσης με ολική υποτροφία για τρεις βδομάδες στο Stanford για Legal Studies. Ως τώρα σκεφτόμουν πως θα δώσω πανελλήνιες και με το C2 στα Γερμανικά που ελπίζω να περάσω το χειμώνα να έχω ανοιχτό και το δρόμο της Γερμανίας και να αποφασίσω σε δύο χρόνια τι θα κάνω. Όμως τώρα παρουσιάστηκε αυτή η ευκαιρία την οποία μάλλον θέλω να ακολουθήσω απλά νιώθω ότι δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά αφού πιέζομαι να πάρω την απόφαση αυτή (Ελλάδας - εξωτερικού) εδώ και τώρα. Το πρόγραμμα μου αρέσει πάρα πολύ όπως το βλέπω (του IB) και πιστεύω πως ταιριάζει πολύ καλύτερα στην προσωπικότητα και τις ικανότητες μου από ότι οι Πανελλήνιες. Δεν έχω πρόβλημα να διαβάσω πολύ αλλά θέλω να κάνω κάτι δημιουργικό. Με φοβίζει ότι θα είμαι μακριά από την οικογένεια μου, αλλά από την άλλη πιστεύω πως θα μου δοθούν πολλές ευκαιρίες και εφόδια να εξελιχθώ (από τις σπουδές στο εξωτερικό). ΤΙ θα κάνατε στη θέση μου;

Θα χαρώ πολύ να ακούσω οποιαδήποτε γνώμη, συμβουλή/ πρόταση έχετε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρώτα την Stefaniat.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επειδή δεν την καταλαβαίνετε, εννοεί να δώσεις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark dream

Νεοφερμένος

Η Dark dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εάν σκοπεύεις να σπουδάσεις/δουλέψεις στο εξωτερικό τότε δεν θεωρώ πως θα ήταν σωστό να υποβάλεις τον εαυτό σου στην διαδικάσια των πανελληνίων αφού σου έχει παρουσιαστεί αυτή η ευκαιρία .Φυσικά εσύ είσαι η μόνη που μπορείς να κρίνεις αν σου ταιριάζει το ib και αν αξίζει να φύγεις απο την οικογένεια σου .Πάντως για να πέρνεις υποτροφίες απο τέτοια προγραμμάτα μάλλον έχεις μεγάλο ταλέντο στο αντικείμενο σου και είναι κρίμα να μείνεις εδώ και να σπαταλήσεις τις δυνατότητες σου

Υγ.στο oxford summer school είναι "εύκολο" να πάρεις υποτροφεία ή η διαδικασία είναι πολύ μπερδεμένη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marimar!33

Νεοφερμένος

Η Mrs. Mars αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εάν σκοπεύεις να σπουδάσεις/δουλέψεις στο εξωτερικό τότε δεν θεωρώ πως θα ήταν σωστό να υποβάλεις τον εαυτό σου στην διαδικάσια των πανελληνίων αφού σου έχει παρουσιαστεί αυτή η ευκαιρία .Φυσικά εσύ είσαι η μόνη που μπορείς να κρίνεις αν σου ταιριάζει το ib και αν αξίζει να φύγεις απο την οικογένεια σου .Πάντως για να πέρνεις υποτροφίες απο τέτοια προγραμμάτα μάλλον έχεις μεγάλο ταλέντο στο αντικείμενο σου και είναι κρίμα να μείνεις εδώ και να σπαταλήσεις τις δυνατότητες σου

Υγ.στο oxford summer school είναι "εύκολο" να πάρεις υποτροφία ή η διαδικασία είναι πολύ μπερδεμένη;


https://www.oxford-royale.co.uk/students/scholarships - Εδώ θα δεις ό,τι χρειάζεσαι! Αυτή ήταν η πρώτη αίτηση που έστειλα ποτέ (πέρυσι) και τότε μου φάνηκε σχετικά οκ. Σε σχέση με της Αμερικής πολύ πιο εύκολη και κατανοητή. Προτείνω σε όποιον θέλει να το δοκιμάσει, πραγματικά δεν έχεις να χάσεις τίποτα! Η διαδικασία λοιπόν δεν είναι μπερδεμένη, αν και τουλάχιστον για μένα είχε τρέξιμο επειδή δεν είχα καθόλου εμπειρία και κάποιον να με βοηθήσει άμεσα. Δίνουν όμως, δυστυχώς, αρκετά λίγες υποτροφίες. Πέρυσι πήραν άλλα 24 παιδιά μαζί με εμένα 25, φέτος πήραν μόνο 5. Κανείς δεν ξέρει βέβαια πόσες θα δώσουν του χρόνου.

Συμφωνώ με αυτά που λες - δεν ξέρω που θα ήθελα να δουλέψω μόνιμα ακόμα και ειδικά με τη νομική, είναι θέμα, όμως δεν είμαι σίγουρη αν θέλω να γίνω δικηγόρος/ δικαστικός που θα πρέπει κάπου να μπορώ να ασκώ το επάγγελμα. Τώρα το βλέπω πιο ακαδημαϊκά και μετά απ'το master θα αποφασίσω. Πριν από τα προγράμματα αυτά σκεφτόμουν πως θα πάω για master έξω, αλλά τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει εντελώς. Με πειράζει που θα πρέπει να φύγω από την οικογένεια μου για αυτό το διάστημα από την άλλη σκέφτομαι πως θα είναι πιο πιθανό μέσω αυτών των ευκαιριών να μπορώ να τους βοηθήσω στο μέλλον. Ευχαριστώ που απάντησες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark dream

Νεοφερμένος

Η Dark dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
https://www.oxford-royale.co.uk/students/scholarships - Εδώ θα δεις ό,τι χρειάζεσαι! Αυτή ήταν η πρώτη αίτηση που έστειλα ποτέ (πέρυσι) και τότε μου φάνηκε σχετικά οκ. Σε σχέση με της Αμερικής πολύ πιο εύκολη και κατανοητή. Προτείνω σε όποιον θέλει να το δοκιμάσει, πραγματικά δεν έχεις να χάσεις τίποτα! Η διαδικασία λοιπόν δεν είναι μπερδεμένη, αν και τουλάχιστον για μένα είχε τρέξιμο επειδή δεν είχα καθόλου εμπειρία και κάποιον να με βοηθήσει άμεσα. Δίνουν όμως, δυστυχώς, αρκετά λίγες υποτροφίες. Πέρυσι πήραν άλλα 24 παιδιά μαζί με εμένα 25, φέτος πήραν μόνο 5. Κανείς δεν ξέρει βέβαια πόσες θα δώσουν του χρόνου.

Συμφωνώ με αυτά που λες - δεν ξέρω που θα ήθελα να δουλέψω μόνιμα ακόμα και ειδικά με τη νομική, είναι θέμα, όμως δεν είμαι σίγουρη αν θέλω να γίνω δικηγόρος/ δικαστικός που θα πρέπει κάπου να μπορώ να ασκώ το επάγγελμα. Τώρα το βλέπω πιο ακαδημαϊκά και μετά απ'το master θα αποφασίσω. Πριν από τα προγράμματα αυτά σκεφτόμουν πως θα πάω για master έξω, αλλά τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει εντελώς. Με πειράζει που θα πρέπει να φύγω από την οικογένεια μου για αυτό το διάστημα από την άλλη σκέφτομαι πως θα είναι πιο πιθανό μέσω αυτών των ευκαιριών να μπορώ να τους βοηθήσω στο μέλλον. Ευχαριστώ που απάντησες!:)

Καταρχάς ευχαριστώ για τις πληροφορίες .

Δεν χρειάζετε φυσικά να βιαστείς να αποφασίσεις με τι ακριβώς θα ασχοληθείς έχεις πόλυ χρόνο μπροστά σου , αν και χωρίς να έχω ψάξει πότε για την συγκεκριμένη σχολή έχω την εντύπωση πως τα δικαία όλλων των χώρων διαφέρουν και έτσι ίσως να πρέπει να επιλέξεις την χώρα στην οποία θες να δουλέψεις .Παρολαυτά αυτά τα λέω με κάθε επιφύλαξη.Προσωπικά θεωρώ πως θα ήταν κρίμα να γυριζές την πλάτη σου σε αυτήν την ευκαίρια .Το να αναλωθείς σε μία κατεστραμένη χώρα δεν είναι καλό .Αλλά η επιλογή είναι 100% δική σου . Το να απομακρυνθείς από την οικογένεια σου είναι σίγουρα σκληρό .Αν αξίζει το ξες μόνο εσύ , πάντως αν φύγεις στο εξωτερικό μαλλόν θα πρέπει να τους αποχωριστείς για ενα μεγαλύτερο χρονικό διαστήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marimar!33

Νεοφερμένος

Η Mrs. Mars αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μη διστάσεις αν θες τίποτα άλλο!

Αυτό που λες με τα δίκαια ισχύει, αλλά όπως είπα δεν ξέρω ακόμα ακριβώς τι και που θέλω να το κάνω. Στο μυαλό μου το έχω πιο σταδιακά - είναι αρκετός χρόνος τα 2 χρόνια που θα είναι για να φύγω- και 3-4 χρόνια σπουδών (ανάλογα τη χώρα - ενδιαφέρομαι για Αγγλία ή Γερμανία) - πιστεύω θα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα και σε προσωπικό αλλά και σε κοινωνικό/παγκόσμιο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top