Iατρική: Οι τελειωμένοι

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:clapup:

Αυτό είναι το θέμα για μας που τελειώσαμε ιατρική. Γιατί είμαστε ακόμα μαθητές αφού μαθαίνουμε ακόμα μη ξεχνάτε ότι μετά το πτυχίο ουσιαστικά αρχίζουμε και ο κάθε ειδικευόμενος εκτός από εργαζόμενος είναι και μαθητής.

Για την ώρα είμαι μόνος μου αλλά είμαι σίγουρος ότι θα ξεσκεπαστούν και άλλοι αποφοιτοι σιγά σιγα

Αρχίσω με την πρώτη είδηση


ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΙΑΤΡΕΊΟ
Επίδομα θέσης στους γιατρούς των «άγονων» αγροτικών ιατρείων 0
29 ΜΑΙΟΥ 2016 | 00:52 Docmed+
Έως το τέλος της επόμενης εβδομάδας θα έχουν ορισθεί όλοι οι διοικητές των νοσοκομείων της χώρας ανακοίνωσε ο αναπληρωτής υπουργός υγείας Παύλος Πολάκης, μιλώντας σε ανοικτή σύσκεψη με το Ιατρονοσηλευτικό προσωπικό κατά την επίσκεψη του στο Μποδοσάκειο νοσοκομείο Πτολεμαΐδας αλλά και στο Μαμάτσειο νοσοκομείο Κοζάνης. Ανακοίνωσε ακόμη ότι την επόμενη βδομάδα ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Ξάνθος θα υπογράψει την απόφαση, σύμφωνα με τη οποία οι γιατροί που θα επανδρώσουν τα τετρακόσια αγροτικά ιατρεία σε «άγονες» περιοχές της χώρας – που κατά κύριο λόγο βρίσκονται στα νησιά και την ορεινή Ηπειρωτική Ελλάδα – θα λαμβάνουν επίδομα τετρακόσια ευρώ το μήνα. «Πιστεύουμε ότι θα υπάρξει ένα διαφορετικό κίνητρο για τους αγροτικούς ιατρούς να δηλώσουν αυτές τις απομακρυσμένες περιοχές» είπε.

Ο κ. Πολάκης έκανε εκτενή αναφορά στις υπερπροσπάθειες του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού να κρατηθούν όρθια τα νοσοκομεία σε όλη την προηγούμενη περίοδο και υποσχέθηκε ότι το επόμενο διάστημα, με τις τοποθετήσεις 1.000 επικουρικών ιατρών και τις τοποθετήσεις που αναμένονται σε Ιατρονοσηλευτικό προσωπικό από διαγωνισμούς που έχουν ολοκληρωθεί και άλλους που θα τρέξουν άμεσα, η κατάσταση θα είναι πολύ καλύτερη και ότι το σύστημα θα αρχίσει να σταθεροποιείται.
https://tvxs.gr/news/ellada/epidoma-thes


Και νησάκι και λεφτουδάκια

:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

η καλύτερη δουλειά είναι η ιατρική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
:clapup:


η καλύτερη δουλειά είναι η ιατρική

Πιστεύω πως η καλύτερη δουλεία είναι αυτή που συμφωνεί με την ψυχαγωγία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Πιστεύω πως η καλύτερη δουλεία είναι αυτή που συμφωνεί με την ψυχαγωγία σου.

Ακριβώς!
Αν ο άλλος δεν μπορεί καθόλου τα αίματα και τα διάφορα υγρά ή τα πτώματα προφανώς και για αυτόν η ιατρική θα είναι το χειρότερο επάγγελμα...
Να μην γουστάρει και την χημεία -βιοχημεία πάει, την έκατσε την βάρκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιστεύω πως η καλύτερη δουλεία είναι αυτή που συμφωνεί με την ψυχαγωγία σου.

Ακριβώς!
Αν ο άλλος δεν μπορεί καθόλου τα αίματα και τα διάφορα υγρά ή τα πτώματα προφανώς και για αυτόν η ιατρική θα είναι το χειρότερο επάγγελμα...
Να μην γουστάρει και την χημεία -βιοχημεία πάει, την έκατσε την βάρκα...

:P φίλοι μου νομίζω ότι το λάθος μου δεν είναι ότι είπα για το καλύτερο επάγγελμα αλλά τα λεφτουδάκια γιατί δε πρέπει κατά την γνώμη μου να βάζουμε τα λεφτά μπροστά στις επιθυμίες μας θα καταλήξουμε δυστυχισμένοι έτσι.

Το καλύτερο επάγγελμα είναι προσωπικό για το καθένα και το καθορίζουν πολλοί παράμετροι αλλά προσωπικά δε θεωρώ σοβαρό λόγο να αποφύγεις την ιατρική γιατί έχεις φοβία με το αίμα.

Προσωπιά θεωρώ το καλύτερο επάγγελμα την Οδοντιατρική. Μακάρι να ήμουνα απόφοιτος Οδοντιατρικής τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μακάρι να ήμουνα απόφοιτος Οδοντιατρικής τώρα
Εγώ θα έλεγα μακάρι να έκανες stand-up comedy. Τέλος πάντων, αλίμονο στους πελάτες σου... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα μακάρι να έκανες stand-up comedy. Τέλος πάντων, αλίμονο στους πελάτες σου... :P

Το stand up comedy είναι για πολύ έξυπνους εγώ δυστυχώς δεν είμαι τόσο έξυπνος ώστε να συγκεντρώνω κόσμο σε ένα μαγαζί μόνο με τον λόγο μου.

Με τους ασθενείς μου θα προσπαθήσω να είμαι σωστος δεν πρέπει να παίζουμε με την υγεία νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Προσωπιά θεωρώ το καλύτερο επάγγελμα την Οδοντιατρική. Μακάρι να ήμουνα απόφοιτος Οδοντιατρικής τώρα

Plot twist: Θα δώσεις κατατακτήριες για Οδοντιατρική. :P

Αγροτικό πού;

https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Plot twist: Θα δώσεις κατατακτήριες για Οδοντιατρική. :P

Αγροτικό πού;

https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/

αυτέ τις ημέρες βγαίνουν οι αιτήσεις, δηλώνουμε 9 επιλογες και ανάλογα με τα μόρια μπαίνουμε, δε ξέρω ακόμα τι θα δηλώσω , πριν πρέπει να παίρνω τηλεφωνά για να ρωτώ πως είναι στους αγροικούς που κάνουν αυτή την στιγμή.

νησιά θα δηλώσω πάντως

αν μπω με κατατακτήριες θα μπω 3 έτος και σε δύο χρόνια θα τελειώσω αλλά έχω κουραστεί και θέλω να βγω στην αγορά εργασίας. Ο λόγος που δεν έδωσα τότε ήταν ότι μόνο η Θεσσαλονίκη έκανε είσοδο με βάση το βαθμό πτυχίου και ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
αυτέ τις ημέρες βγαίνουν οι αιτήσεις, δηλώνουμε 9 επιλογες και ανάλογα με τα μόρια μπαίνουμε, δε ξέρω ακόμα τι θα δηλώσω , πριν πρέπει να παίρνω τηλεφωνά για να ρωτώ πως είναι στους αγροικούς που κάνουν αυτή την στιγμή.

νησιά θα δηλώσω πάντως

Έχει μοριοδότηση για να κάνεις αγροτικό; Δεν είναι first come-first served? :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έχει μοριοδότηση για να κάνεις αγροτικό; Δεν είναι first come-first served? :eek:

Προηγείται αυτός που πήρε πιο γρήγορα πτυχίο (χρόνος λήψης πτυχίου)

αν οι δύο υποψήφιοι έχουν ίδιο χρόνο από την λήψη του πτυχίου τότε μετράει ο βαθμός.

Ουσιαστικά αφού εγώ πήρα το πτυχίο πρόσφατα δε θα περάσω σίγουρα την πρώτη επιλογή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Προηγείται αυτός που πήρε πιο γρήγορα πτυχίο (χρόνος λήψης πτυχίου)

αν οι δύο υποψήφιοι έχουν ίδιο χρόνο από την λήψη του πτυχίου τότε μετράει ο βαθμός.

Ουσιαστικά αφού εγώ πήρα το πτυχίο πρόσφατα δε θα περάσω σίγουρα την πρώτη επιλογή μου.

Αν βάλεις άγονη γραμμή, λογικά θα σε πάρουν. Πόσοι να θέλουν άγονη γραμμή και ειδικά σε νησιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τσάκο μπράβο πάντως που μετά από τόσα χρόνια σπουδών τελείωσες και θα δουλέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οικονομικά κίνητρα σε αγροτικούς γιατρούς άγονων περιοχών
Θα χορηγείται μηνιαίο επίδομα 400 ευρώ
ΕΛΛΑΔΑ21:24 • 28/06/2016
Οικονομικά κίνητρα σε αγροτικούς γιατρούς άγονων περιοχών

Tην παροχή οικονομικών κινήτρων σε 311 αγροτικούς γιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου (υπόχρεους και επί θητεία), οι οποίοι υπηρετούν σε άγονες περιοχές, προβλέπει Κοινή Υπουργική Απόφαση του υπουργού Υγείας Ανδρέα Ξανθού και των αναπληρωτών υπουργών Υγείας Παύλου Πολάκη και Οικονομικών Γιώργου Χουλιαράκη.

Ειδικότερα, στους γιατρούς αυτούς θα χορηγείται μηνιαίο επίδομα 400 ευρώ, ενώ η απόφαση θα έχει αναδρομική ισχύ από 21 Φεβρουαρίου 2016, οπότε και δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης ο νόμος 4368/2016 («παράλληλο πρόγραμμα»). Η αναδρομική ισχύς της ΚΥΑ αφορά όσους γιατρούς συνεχίζουν να υπηρετούν στα Περιφερειακά Ιατρεία και Κέντρα Υγείας των περιοχών αυτών, κατά την ημερομηνία δημοσίευσής της.

Στόχος της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου είναι με αυτό τον τρόπο να «ενισχύσει τη στελέχωση των δημόσιων δομών υγείας στις άγονες, δυσπρόσιτες και νησιωτικές περιοχές της χώρας», αναγνωρίζοντας παράλληλα τη σημαντική συμβολή των γιατρών στην προάσπιση της δημόσιας περίθαλψης και στη διασφάλιση του δικαιώματος των κατοίκων αυτών των περιοχών σε αξιόπιστη υγειονομική φροντίδα.

https://www.newsbeast.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνουν είναι ότι με 400 ευρώ δεν προσφέρουν ανταγωνιστικούς μισθούς. Όταν ο αρχικός μισθός ειδικευόμενου στο εξωτερικό είναι στα 4000 ευρώ και άνω, δεν μπορείς να προσφέρεις 1000 και κάτι και να ελπίζεις να σου έρθουν από την καλή τους την καρδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ε ντάξει όλο και κανά αυγουλάκι θα τσιμπάτε από τους ντόπιους, καμιά κοτούλα, κανά μοσχάρι, οπότε και με λίγα λεφτάκια ζωάρα θα κάνετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνουν είναι ότι με 400 ευρώ δεν προσφέρουν ανταγωνιστικούς μισθούς. Όταν ο αρχικός μισθός ειδικευόμενου στο εξωτερικό είναι στα 4000 ευρώ και άνω, δεν μπορείς να προσφέρεις 1000 και κάτι και να ελπίζεις να σου έρθουν από την καλή τους την καρδιά.

Καλα δεν ειναι ο αρχικος ειδικευομενου 4000 καθαρα, μπορει 4000 μεικτα σε καποιες χωρες, γενικα ομως ισχυει πως οντως ενας ειδικευομενος γιατρος εχει ενα καλο εισοδημα στο εξωτερικο ωστε να ζει απο αξιοπρεπως μεχρι καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Παιδιά ξεχνάτε κάτι. Για να γίνεις ιατρός σε Γερμανία/Αγγλία πρέπει να δώσεις μια περιουσία. Αντίθετα στην Ελλάδα οι σπουδές είναι δωρεάν για όλους. Σε κάθε περίπτωση οι ειδικευόμενοι ιατροί παίρνουν 1500 ευρώ ενώ άλλοι απόφοιτοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με 8ωρο παίρνουν 390 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Παιδιά ξεχνάτε κάτι. Για να γίνεις ιατρός σε Γερμανία/Αγγλία πρέπει να δώσεις μια περιουσία. Αντίθετα στην Ελλάδα οι σπουδές είναι δωρεάν για όλους. Σε κάθε περίπτωση οι ειδικευόμενοι ιατροί παίρνουν 1500 ευρώ ενώ άλλοι απόφοιτοι τριβάθμιας εκπαίδευσης με 8ωρο παίρνουν 390 ευρώ.

Στην Γερμανία οι σπουδές είναι δωρεάν τώρα πια, ενώ στην Αγγλία μέχρι τώρα τα δίδακτρα πληρώνονταν με πολύ ευνοϊκά δάνεια με ειδικούς όρους. Αλλά και πάλι, δεν μπορεί να περιμένουν να πάει κόσμος σε αγροτικά ιατρεία δίνοντας το 1/3 με 1/4 του μισθού που θα περίμενε κάποιος στο εξωτερικό, μαζί με τα πλεονεκτήματα ενός νοσοκομείου και της εκπαίδευσης στην ειδικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Στην Γερμανία οι σπουδές είναι δωρεάν τώρα πια, ενώ στην Αγγλία μέχρι τώρα τα δίδακτρα πληρώνονταν με πολύ ευνοϊκά δάνεια με ειδικούς όρους...
Δωρεάν για πολίτες της Ε.Ε. που ο μέσος Έλληνας φοιτητής δεν θέλει να είμαστε μέλος.

Εδώ λέει ότι δεν έχει δίδακτρα αλλά απαιτείται συνεισφοράς 200 -300 ευρώ το εξάμηνο και το κόστος των βιβλίων επιβαρύνεται ο φοιτητής. Eπίσης τα βιβλία τα πληρώνει ο φοιτητής.

Επίσης κοίτα και τη περίλθαψη στη Γερμανία μια και μιλάμε για ιατρική
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1021&langId=el&intPageId=1738


Για τη Αγγλία το δάνεια παραμένει δάνειο και κάποτε θα κληθείς να το πληρώσεις.

Αλλά και πάλι, δεν μπορεί να περιμένουν να πάει κόσμος σε αγροτικά ιατρεία δίνοντας το 1/3 με 1/4 του μισθού που θα περίμενε κάποιος στο εξωτερικό, μαζί με τα πλεονεκτήματα ενός νοσοκομείου και της εκπαίδευσης στην ειδικότητα.
Σεβαστό αλλά και ο κάτοικος στην Ελλάδα δεν είναι σωστό να χρηματοδοτεί τις σπουδές τόσο γιατρών και παράλληλα τα νοσοκομεία μεγάλων επαρχικακών πόλεων να έχουν έλλειψη βασικών ειδικοτήτων. Η λογική λέει επιβολή διδάκτρων στη τριτοβάθμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στην Γερμανία οι σπουδές είναι δωρεάν τώρα πια, ενώ στην Αγγλία μέχρι τώρα τα δίδακτρα πληρώνονταν με πολύ ευνοϊκά δάνεια με ειδικούς όρους. Αλλά και πάλι, δεν μπορεί να περιμένουν να πάει κόσμος σε αγροτικά ιατρεία δίνοντας το 1/3 με 1/4 του μισθού που θα περίμενε κάποιος στο εξωτερικό, μαζί με τα πλεονεκτήματα ενός νοσοκομείου και της εκπαίδευσης στην ειδικότητα.

Ξερω κοσμο που προτιμα να μεινει στην Ελλαδα και με πολυ χειροτερες συνθηκες απο το να φυγει για το εξωτερικο, υπαρχουν ατομα που μεχρι να ερθει η ωρα να αποφοιτησουν η μοναδικη τους εμπειρια στο εξωτερικο ειναι ενα τριημερο στη Ρωμη οποτε το να μετακομισουν στο Κοτμπους, το Καρντιφ ή το Σαντερλαντ ειναι βουνο. Γιατι οταν καποιος ψαχνει στο εξωτερικο να βρει ειδικοτητα, δεν σημαινει οτι θα βρει στο Αμβουργο, το Μαντσεστερ ή το Εδιμβουργο. Μπορει και το Κοτμπους να ειναι μεγαλο μερος σε συγκριση με αυτα που θα βρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top