Harvard

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Του Yale δεν είναι καλύτερο; Ή μήπως το μπερδεύω με των Πολιτικών Επιστημών;
Θα σε γελασω. Veni δωσε τα φωτα σου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ίσως είμαι μικρή για να αναρρωτιέμαι και να ψάχνω από τώρα, όμως θα ήθελα να ξέρω τι να κάνω για να μπω στο Harvard.

1) Ξέρω πως υπάρχουν οι εξετάσεις SAT, τις οποίες δίνουν περίπου ένα χρόνο πριν(όταν βρίσκονται στην 3η Λυκείου), όμως πως μπορεί κάποιος να προετοιμαστεί γι' αυτές;
2) Επειδή τα δίδακτρα είναι πολλά, υποτροφία δίνεται με βάση την επιτυχία στις εξετάσεις SAT, στο βιογραφικό του μαθητή ή στο εισόδημα των γονιών του;
3) Όταν λέμε ότι μετράει το βιογραφικό, εννοούμε ξένες γλώσσες, εξωσχολικές δραστηριότητες(χόμπι, αθλήματα, χορός, μουσική,...κτλ) ή ακόμα και κάτι ιδιαίτερο, όπως τα παιδιά ιδιοφυίες;
4) Όλα τα αντικείμενα σπουδών καλύπτονται καλά στο Harvard;
5) Η φοίτηση είναι 4 χρόνια;
6) Τι ωφέλη υπάρχουν στο να σπουδάσει κανείς εκεί; Μειονεκτήματα υπάρχουν;

Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ γιατί έχω περάσει και εγώ από παρόμοια φάση στην ηλικία σου, με διαφορά ότι εγώ ήθελα να πάω Οξφόρδη για ιατρική. Και εγώ εκεί στην Τρίτη γυμνασίου την ψώνισα για τα καλά! Δεν θέλω να σε προσβάλω απλά θα σου δώσω να καταλάβεις πως ενώ εσύ για αυτά τα εικοσάρια μπορεί να διαβάζεις με τις ώρες για κάποιο άλλο παιδί της ηλικίας σου που δεν είναι στην επαρχία, είναι σε ένα πιο δυνατό σχολείο και έχει μεγαλύτερη οικονομική ευκαιρία με σένα μπορεί να γίνεται με τις μισές ώρες… και για να γίνω πιο συγκεκριμένος. Στην α λυκείου αποφάσισα να κάνω κάποια A LEVELS. Όταν πήγα για πρώτη φορά να κάνω μάθημα, δεν πίστευα στα μάτια μου πόσοι πολλοί είχαν πάει για να κάνουν a Levels και ακόμα πόσο πιο πολλοί είχαν ξεκινήσει να κάνουν a levels από την Α ή Β γυμνασίου επειδή οι γονείς τους είχαν χρήματα για προετοιμασία από τόσο νωρίς. Τα ίδια παιδιά είχαν διπλώματα σε 2-3 γλώσσες μέχρι την Α λυκείου, ταυτόχρονα πολλά χόμπι και διακρίσεις σε αυτά… Και δεν νομίζω στον χορό και στο πιάνο να μπορεί κάποιος κανονικό παιδί να πάρει διάκριση αν δεν πληρώνει χοντρά για πολύωρα μαθήματα! Παράλληλα έβλεπα πως στις ολυμπιάδες και τους διαγωνισμούς τα παιδιά που έκαναν προετοιμασία σε πιο μικρές ηλικίες έβγαιναν πρώτοι. Οπόταν όταν εγώ τα μάθαινα στο σχολείο αυτοί τα έκαναν επανάληψη. Και δεν είναι μόνο αυτά…. Γενικά για να καταφέρεις να μπεις σε ένα τέτοιο πανεπιστήμιο απαιτεί απίστευτο κόπο, απίστευτες ώρες διαβάσματος, και πολλά πολλά λεφτά από ΠΡΙΝ… Πρέπει να βγάλεις ένα τέλειο απολυτήριο ενοιτε 20 καθαρό,,,, που κάτι τέτοιο απαιτεί φροντιστήρια και επίσης αρκετές ώρες διαβάσματος, απαιτεί πολλά λεφτά γιατί πρέπει να βρεις τους καλύτερους καθηγητές, οι οποίοι δεν είναι και φτηνοί! Και ταυτόχρονα πρέπει να προετοιμάζετε και για τα sats όπου και εκεί πρέπει να βρεις επίσηςπολύ καλούς καθηγητές, το ίδιο για τη γλώσσες,,, και παράλληλα πρέπει να έχεις και ένα σορό εξωσχολικές δραστηριότητες στις οποίες πρέπει να είσαι και εξίσου καλή…. Με λίγα λόγια το σύστημα στην Ελλάδα από μόνο του όπως λειτουργεί δεν σε βοηθά στο να υλοποιήσεις ένα τέτοιο όνειρο! (Για παράδειγμα το αμερικανάκι της ηλικία σου έχει το πολύ 1 ώρα διάβασμα στο σπίτι, και κάνει μαθήματα πού πιο ανωτέρου επίπεδου από ότι εσύ, και έχει άπλετο χρόνονα ασχοληθεί με του κόσμου τις εξωσχολικές δραστηριότητες,,, ακόμη και να μάθε ιπράγματα όπως τι γενετική, τη κβαντική μηχανική, μια γλώσσα προγραμματισμού ή φροϋδική ψυχανάλυση, πράγματα που εσύ δεν έχεις ούτε τις ικανότητες του αμερικανακίου ή όποιου άλλου ευρωπαίου με ανώτερο σύστημα εκπαίδευση-διότι δεν θα ανταγωνιστής μόνο με τα ελληνόπουλα και από αυτά-από μια γκάμα αυτών πιστεύω θα υστερείς λόγω οικονομικών λόγων. Εκτός και αν είσαι το παιδί θαύμα. Αλλά αν ήσουν δεν θα στόχευες να πας στο Harvard θα στόχευες απλά να ξεπεράσεις τον εαυτό σου και να πας ψηλά,,,, το Harvard και όποιο Harvard τέλος πάντων σε αυτή τη περίπτωση θα έρθει ως φυσικό επακόλουθο των πραγμάτων …. όπως και κανένας επιστήμονας δεν γίνεται επιστήμονας με απώτερο σκοπό να πάρει νόμπελ. Καταλαβαίνω επίσης πως αυτά τα όνειρα είναι φυσική απόρροια κάποιων δυσκολιών που καταλαβαίνω πως βιώνεις. Θέλεις να αποδείξεις στου άλλους ότι είσαι ανώτερη, καλύτερη, εξυπνότερη. Θέλεις να δείξεις αυτούς που τους ζηλεύεις υποσυνείδητα επειδή φαίνονται πιο καλοί από σένα επειδή φαίνονται να διασκεδάζουν και να είναι πιο ευτυχισμένοι από σένα ότι δεν αξίζουν τίποτα μπροστά σου… Δεν είναι έτσι όμως κορίτσι μου,,,, απλά ότι κάνεις να το κάνεις πραγματικά για σένα, γιατί αυτό σε γεμίζει ως άνθρωπο,,,,,συνέχισε να ονειρεύεσαι κανείς δεν μπορεί να σε σταματήσει σε αυτό,,,, απλά καλό είναι μερικές φορές να επιστρέφουμε στην πραγματικότητα και να αναθεωρούμαι για να αποφύγουμε τυχόν απότομη προσγείωση στη πραγματικότητα…. Και να θυμάσαιότι όταν όλα τα φώτα σβήσουν, το μόνο που μένει είναι το είναι κανείς πραγματικά…. Και όταν εγώ είδα τα φώτα σβησμένα για αυτούς τους κάποιους που μου φαίνοντας πως πραγματικά ζουν, είναι ευτυχισμένοι, είναι στις πιο ιν παρέες και τα λοιπά…. Τα πράγματα δεν ήταν καθόλου ρόδινα για αυτούς… ζούσαν απλά μια κόλαση την οποία προσπαθούσαν να καλύψουν με τα γλίτερ των φανφάρων και τουχαβαλέ…. Ξέρω είσαι πολύ μικρή για να τα καταλάβεις αυτά που σου λέω,,,, και μένα κάποιος μου τα είχε πει και νόμιζα πως ήταν κάποιος κομπλεξικός αλλά δεν άργησα να τα καταλάβω,,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγω για δημοσιογραφια ενδιαφερομαι.Και εκει λενε οτι ειναι κορυφαιο.Οχι;
Σεν το γνωρίζω αυτό.
Τι γλώσσες ξέρεις;
Ε νταξει δε σκοπευω να σπουδαζω μεχρι τα 40 μου. Πως το εννοεις το "πρωτα Ευρωπη"? Για μεταπτυχιακο?
Btw το νομικο τμημα του Harvard ειναι κορυφαιο!
Ποιος μίλησε για σπουδές μέχρι τα 40;
Ναι μεταπτυχιακό. Το Αμέρικα θέλει έτοιμους.
Προσωπικά εκτιμώ άλλα πανεπιστήμια. Αλλά ναι, κορυφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ γιατί έχω περάσει και εγώ απόπαρόμοια φάση στην ηλικία σου, με διαφορά ότι εγώ ήθελα να πάω Οξφόρδη γιαιατρική. Και εγώ εκεί στην Τρίτη γυμνασίουτην ψώνισα για τα καλά! Δεν θέλω να σεπροσβάλω απλά θα σου δώσω να καταλάβεις πως ενώ εσύ για αυτά τα εικοσάριαμπορεί να διαβάζεις με τις ώρες για κάποιο άλλο παιδί της ηλικίας σου που δενείναι στην επαρχία, είναι σε ένα πιο δυνατό σχολείο και έχει μεγαλύτερηοικονομική ευκαιρία με σένα μπορεί να γίνεται με τις μισές ώρες… και για ναγίνω πιο συγκεκριμένος. Στην α λυκείουαποφάσισα να κάνω κάποια A LEVELS. Όταν πήγα για πρώτη φορά να κάνω μάθημα, δενπίστευα στα μάτια μου πόσοι πολλοί είχαν πάει για να κάνουν a Levels και ακόμα πόσο πιοπολλοί είχαν ξεκινήσει να κάνουν a levels από την Α ή Β γυμνασίου επειδή οιγονείς τους είχαν χρήματα γιαπροετοιμασία από τόσο νωρίς. Τα ίδιαπαιδιά είχαν διπλώματα σε 2-3 γλώσσες μέχρι την Α λυκείου, ταυτόχρονα πολλά χόμπικαι διακρίσεις σε αυτά… Και δεν νομίζω στον χορό και στο πιάνο να μπορείκάποιος κανονικό παιδί να πάρει διάκριση αν δεν πληρώνει χοντρά για πολύωραμαθήματα! Παράλληλα έβλεπα πως στις ολυμπιάδεςκαι τους διαγωνισμούς τα παιδιά που έκαναν προετοιμασία σε πιο μικρές ηλικίεςέβγαιναν πρώτοι. Οπόταν όταν εγώ ταμάθαινα στο σχολείο αυτοί τα έκαναν επανάληψη. Και δεν είναι μόνο αυτά…. Γενικά για να καταφέρεις να μπεις σε ένατέτοιο πανεπιστήμιο απαιτεί απίστευτο κόπο, απίστευτες ώρες διαβάσματος, καιπολλά πολλά λεφτά από ΠΡΙΝ… Πρέπει να βγάλεις ένα τέλειο απολυτήριο ενοιτε 20καθαρό,,,, που κάτι τέτοιο απαιτεί φροντιστήρια και επίσης αρκετές ώρες διαβάσματος, απαιτεί πολλά λεφτά γιατί πρέπει να βρειςτους καλύτερους καθηγητές, οι οποίοι δεν είναι και φτηνοί! Και ταυτόχροναπρέπει να προετοιμάζετε και για τα sats όπου και εκεί πρέπει να βρεις επίσηςπολύ καλούς καθηγητές, το ίδιο για τη γλώσσες,,, και παράλληλα πρέπει να έχεις καιένα σορό εξωσχολικές δραστηριότητες στις οποίες πρέπει να είσαι και εξίσου καλή…. Με λίγα λόγια το σύστημα στην Ελλάδα απόμόνο του όπως λειτουργεί δεν σε βοηθά στο να υλοποιήσεις ένα τέτοιο όνειρο! (Γιαπαράδειγμα το αμερικανάκι της ηλικία σου έχει το πολύ 1 ώρα διάβασμα στο σπίτι,και κάνει μαθήματα πού πιο ανωτέρου επίπεδου από ότι εσύ, και έχει άπλετο χρόνονα ασχοληθεί με του κόσμου τις εξωσχολικές δραστηριότητες,,, ακόμη και να μάθειπράγματα όπως τι γενετική, τη κβαντική μηχανική, μια γλώσσα προγραμματισμού ή φροϋδική ψυχανάλυση, πράγματα που εσύ δεν έχειςούτε τις ικανότητες του αμερικανακίου ή όποιου άλλου ευρωπαίου με ανώτεροσύστημα εκπαίδευση- διότι δεν θα ανταγωνιστής μόνο με τα ελληνόπουλα και από αυτά-απόμια γκάμα αυτών πιστεύω θα υστερείς λόγω οικονομικών λόγων. Εκτός και αν είσαι το παιδί θαύμα. Αλλά αν ήσουν δεν θα στόχευες να πας στο Harvard θα στόχευες απλά ναξεπεράσεις τον εαυτό σου και να πας ψηλά,,,, το Harvard καιόποιο Harvard τέλος πάντων σε αυτή τη περίπτωση θα έρθει ως φυσικόεπακόλουθο των πραγμάτων …. όπως και κανέναςεπιστήμονας δεν γίνεται επιστήμονας με απώτερο σκοπό να πάρει νόμπελ. Καταλαβαίνω επίσης πως αυτά τα όνειρα είναιφυσική απόρροια κάποιων δυσκολιών που καταλαβαίνω πως βιώνεις. Θέλεις να αποδείξεις στου άλλους ότι είσαιανώτερη, καλύτερη, εξυπνότερη. Θέλειςνα δείξεις αυτούς που τους ζηλεύεις υποσυνείδητα επειδή φαίνονται πιο καλοί απόσένα επειδή φαίνονται να διασκεδάζουν και να είναι πιο ευτυχισμένοι από σέναότι δεν αξίζουν τίποτα μπροστά σου… Δεν είναι έτσι όμως κορίτσι μου,,,, απλάότι κάνεις να το κάνεις πραγματικά για σένα, γιατί αυτό σε γεμίζει ως άνθρωπο,,,,,συνέχισε να ονειρεύεσαι κανείς δεν μπορεί να σε σταματήσει σε αυτό,,,, απλάκαλό είναι μερικές φορές να επιστρέφουμε στην πραγματικότητα και να αναθεωρούμαιγια να αποφύγουμε τυχόν απότομη προσγείωση στη πραγματικότητα…. Και να θυμάσαιότι όταν όλα τα φώτα σβήσουν, το μόνο που μένει είναι το είναι κανείςπραγματικά…. Και όταν εγώ είδα τα φώτα σβησμένα για αυτούς τους κάποιους πουμου φαίνοντας πως πραγματικά ζουν, είναι ευτυχισμένοι, είναι στις πιο ιν παρέεςκαι τα λοιπά…. Τα πράγματα δεν ήταν καθόλου ρόδινα για αυτούς… ζούσαν απλά μιακόλαση την οποία προσπαθούσαν να καλύψουν με τα γλίτερ των φανφάρων και τουχαβαλέ…. Ξέρω είσαι πολύ μικρή για να τακαταλάβεις αυτά που σου λέω,,,, και μένα κάποιος μου τα είχε πει και νόμιζα πωςήταν κάποιος κομπλεξικός αλλά δεν άργησα να τα καταλάβω,,,,
Πως χωρεσαν τοσες αληθειες σ ενα μηνυμα?
Σεν το γνωρίζω αυτό.
Τι γλώσσες ξέρεις;

Ποιος μίλησε για σπουδές μέχρι τα 40;
Ναι μεταπτυχιακό. Το Αμέρικα θέλει έτοιμους.
Προσωπικά εκτιμώ άλλα πανεπιστήμια. Αλλά ναι, κορυφή.
Καλα μη φανταστεις οτι εχω κανει και το τρελο ψαξιμο..Δηλαδη για τις εξετασεις τους και τετοια δεν εχω ιδεα.Απλα θελω να ειμαι πληρης προσοντων και λοιπων δραστηριοτητων.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαντάμ_Σουσού

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαντάμ_Σουσού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
κατω απο την φωτο σου λεει οτι είσαι ηδη φοιτητης νομικής...γιατί δεν κοιτάς να βγάλεις με καλο βαθμό, αν όχι άριστο , το πτυχίο σ ,και μετά να ενδιαφερθείς για τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να εισαχθείς στο χαρβάρντ. ?:hmm: οπως μεταπτυχιάκο εκεί, αν και δύσκολο αλλά οχι ακατόρθωτο.
Επισης το χρηματικό ειναι κάτι που πρέπει να σε απασχολήσει πριν απο όλο αυτό το νταβαντούρι, εξκιουζε μουά κιολας, αλλά αντέχει η τσέπη σου τόσα έξοδα ? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Δεν το γνωρίζω αυτό.
Τι γλώσσες ξέρεις;

Το θεμα με τις γλωσσες θελει πολυυ δουλεια ακομη,αν τελικα καταληξω στη Δημοσιογραφια,πραγμα για το οποιο δεν ειμαι σιγουρη.Στην αρχη,επελεξα τη Νομικη μονο για τη Δημοσιογραφια.Αλλα,οσο περναει ο καιρος,ο αρχικος στοχος ξεθωριαζει.Οψόμεθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Αγαπητή Βάλια, τα όνειρα είναι καλά!!!
Κι εγώ από πάντα είχα ένα κόλλημα με την Αμερικάνικη και Βρετανική κουλτούρα και την αγγλική γλώσσα.
Θυμάμαι στην ηλικία σου έλεγα στη μάνα μου ότι θα πάω να μείνω στην Καλιφόρνια (ουυ ουυ).
Τέλος πάντων.. Όλοι στο δημοτικό και το γυμνάσιο παίρνουμε τέλειους βαθμούς. Ε μετά στο λύκειο κατεβαίνουν 1η και 2α και μετά στην 3η παίρνουν όλοι απολυτήριο 20. So what?
Όλοι κάνουν κι απο 2 γλώσσες, άλλοι κάνουν μπαλέτο και πιάνο και άλλοι κάνουν κιθάρα και πρωταθλητισμό. Μερικά παιδιά εκτός αυτών λαμβάνουν μέρος και σε πανελλήνιους διαγωνισμούς και ευρωπαϊκούς και κερδίζουν βραβεία. Τί σημαίνει αυτό?
Απ' ΄οτι ξέρω στο Χάρβαρντ παίρνουν τα παιδάκια που είναι ιδιοφυΐες και θεωρούνται ικανά να παραλείψουν π.χ όλες τις τάξεις του λυκείου μη σου πω και του γυμνασίου. Η δεύτερη κατηγορία του Χάρβαρντ είναι οι λεφτάδες, μιλάμε για εκατομμύρια όμως όχι ψίχουλα.

Αυτή είναι η αλήθεια... Τώρα δεν μπορώ να σε κρίνω γιατί κι εγώ ονειροπολώ ακόμα ότι θα κάνω μεταπτυχιακό στο Κέιμπριτζ ή την Οξφόρδη. Ίσως γίνει. Αλλά μπορώ να συμβιβαστώ και με ένα λιγότερο καλό πανεπιστήμιο.
Απλά...σε 4, 5 χρόνια θα δεις τα πράγματα αλλιώς πίστεψέ με. Άλλο 14 και άλλο 18, 19, 20.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θα σε γελασω. Veni δωσε τα φωτα σου.:P
Ivy league. Άρα ναι Yale. Είναι κι άλλα.
Πως χωρεσαν τοσες αληθειες σ ενα μηνυμα?

Καλα μη φανταστεις οτι εχω κανει και το τρελο ψαξιμο..Δηλαδη για τις εξετασεις τους και τετοια δεν εχω ιδεα.Απλα θελω να ειμαι πληρης προσοντων και λοιπων δραστηριοτητων.:P
θέλει από τώρα ψάξιμο.
κατω απο την φωτο σου λεει οτι είσαι ηδη φοιτητης νομικής...γιατί δεν κοιτάς να βγάλεις με καλο βαθμό, αν όχι άριστο , το πτυχίο σ ,και μετά να ενδιαφερθείς για τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να εισαχθείς στο χαρβάρντ. ?:hmm: οπως μεταπτυχιάκο εκεί, αν και δύσκολο αλλά οχι ακατόρθωτο.
Επισης το χρηματικό ειναι κάτι που πρέπει να σε απασχολήσει πριν απο όλο αυτό το νταβαντούρι, εξκιουζε μουά κιολας, αλλά αντέχει η τσέπη σου τόσα έξοδα ? :whistle:
Λάθος. Θα είναι αργά.
Και με αυτό τον τρόπο θα πληρώσει λίγα.
Το θεμα με τις γλωσσες θελει πολυυ δουλεια ακομη,αν τελικα καταληξω στη Δημοσιογραφια,πραγμα για το οποιο δεν ειμαι σιγουρη.Στην αρχη,επελεξα τη Νομικη μονο για τη Δημοσιογραφια.Αλλα,οσο περναει ο καιρος,ο αρχικος στοχος ξεθωριαζει.Οψόμεθα.

Γερμανικά ξέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

Thetawaves

Νεοφερμένος

Ο Thetawaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Και εμένα μου αρέσει η ιδέα να σπουδάσω σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, και συγκεκριμένα να κάνω μεταπτυχιακό εκεί. Όσο για τους βαθμούς, θυμάμαι 6η δημοτικού να έχω τρία 9 και ένα 8. Γυμνάσιο και λύκειο, αν δεν κάνω λάθος, ποτέ δεν είχα καθαρό τρίμηνο/τετράμηνο με τα πάντα 20ρια. Αλλά τι να κάνουμε και εμείς οι θνητοί, προσπαθούμε. :D
Πάντως τα παιδιά έχουν δίκιο. Θα πρέπει να διακριθείς σε πανελλήνιους ή διεθνείς διαγωνισμούς. Εκεί θα φανεί κατά πόσο είσαι καλός σε ένα τομέα. Προφανώς δε φτάνουν τα 20ρια στο σχολείο. Πρέπει να είσαι μπροστά από την εποχή σου. Ξέρω άτομο που έφυγε στα 18 Αγγλία για μαθηματικός αλλά είχε βγάλει την ύλη της 3ης λυκείου Μαθηματικών στη 3η γυμνασίου... Επίσης ήταν πολύ καλός και σε διαγωνισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Ωραίοι είστε εσείς ρε.Μπράβο.

Τη γνώμη σας ζήτησε η κοπέλα και πέσατε να την φάτε.Είναι δύσκολο,δεν θα τα καταφέρεις και άλλες τέτοιες μαλακίες.Το μέλλον της είναι ακόμα αβέβαιο.Δείξτε της τον δρόμο και αφήστε την να κάνει ό,τι θέλει.

Ηττοπαθείς βλάκες όλοι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ωραίοι είστε εσείς ρε.Μπράβο.

Τη γνώμη σας ζήτησε η κοπέλα και πέσατε να την φάτε.Είναι δύσκολο,δεν θα τα καταφέρεις και άλλες τέτοιες μαλακίες.Το μέλλον της είναι ακόμα αβέβαιο.Δείξτε της τον δρόμο και αφήστε την να κάνει ό,τι θέλει.

Ηττοπαθείς βλάκες όλοι σας.
Aν εσυ το ρεαλισμο τον οριζεις ως ηττοπαθεια τοτε οκ.Δε λεω οτι η κοπελα δε μπορει να προσπαθησει και ισως να τα καταφερει κιολας, αλλα, give me a break, ειναι 14, η εικονα της για τετοια πανεπιστημια προκυπτει εν πολλοις απ την "Οικογενεια Γκιλμορ" και το "Gossip Girl". Πιστευω πως ειναι καλο που μαθαινει πως ακριβως εχουν τα πραγματα εξω απ το τετραγωνο κουτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αν ησουν η εξαιρεση θα ησουν σε ενα δωματιο να λυνεις ενας θεος ξερει τι με σκοπο να παρεις την υποτροφια δεν θα μας ελεγες ποσα χρονια πιανο εκανες .
Τεσπα οταν ξυπνησεις απο το ονειρο τα ξαναλεμε τοτε

Πες τα...πες τα μπας και κατεβει απο το καλαμι,γιατι νομιζουν ολοι οτι ειναι ιδιοφυιες.:)
:whistle::whistle:

Ηττοπαθείς βλάκες όλοι σας.

Ρεαλιστες.Αλλα ρεαλιστες βλακες δεν παει.

Παει ομως αιθεροβαμωνες βλακες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
για να πας σε τετοιο πανεπιστημιο δεν αρκουν αυτα...πρεπει να εχεις διακριθει σε καποιο αθλημα να μιλας πολλες γλωσες...μετρανε πολυ αυτα...και για μαστερ απο 9 και πανω και αν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
@Veni η αληθεια ειναι με αγχωσες λιγο. Που μπορω να βρω τα προαπαιτουμενα για ενα μεταπτυχιακο σε ενα πανεπιστημιο τυπου Χαρβαρντ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@Veni η αληθεια ειναι με αγχωσες λιγο. Που μπορω να βρω τα προαπαιτουμενα για ενα μεταπτυχιακο σε ενα πανεπιστημιο τυπου Χαρβαρντ?
Στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων. Επίσης απευθείας επικοινωνία μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top