Harvard

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Σε περίπτωση που δεν το προσέξατε, δεν είπα πως οι βαθμοί του γυμνασίου μου ανοίγουν πύλη γι ατο Harvard! Εγώ απλώς ρωτάω αν οι δραστηριότητες που προανέφερα μπορεί να με βοηθήσουν στο να υλοποιήσω το στόχο μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, ας ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:
Φυσικά και ξέρω πως το να καταφέρω να μπω στο Harvard και μάλιστα με υποτροφία είναι πολύ δύσκολο αλλά όχι ακατόρθοτο. Ο λόγος όμως που το ψάχνω είναι γιατί δεν ξύπνησα ένα πρωί και είπα:<<Α, δεν έχω τι να κάνω, ωραίο θα ήταν να σπουδάσω στο Harvard>>.
Από μικρή ήθελα να σπουδάσω σε ένα απ' τα σπουδαία πανεπιστήμια της Αμερικής και μου άρεσε η ιδέα να πάω στο Harvard. Επιπλέον, ποτέ δε με ενθουσίαζε η ιδέα να σπουδάσω στην Ελλάδα, ενώ ήθελα να γνωρίσω και κάτι καινούριο, έναν άλλο τρόπο ζωής.
Ίσως νομίσετε ότι είμαι ονειροπόλα και θέλω πράγματα που δε γίνονται, απλά και μόνο γιατί ζω στο δικό μου κόσμο. Αντιθέτως όμως, παρ' όλο που είμαι 14 ετών, ξέρω πολύ καλά τι θέλω και οι ασχολίες και οι δραστηριότητές μου δεν είναι ίδιες με άλλα παιδιά στην ηλικία μου.
Καταρχήν,
- όλο το δημοτικό έβγαζα άριστα και τις δύο τελευταίες τάξεις με άριστα(10). Στο γυμνάσιο επίσης, την 1η και τη 2α έβγαλα Μ.Ο. απόλυτο 20.
- είμαι πολύ καλή και στις θετικές, αλλά και στις θεωρητικές επιστήμες(δεν υπάρχει κάτι που να υστερώ ή να είμαι καλύτερη, και στα δύο τα πάω εξίσου καλά).
- κάνω πιάνο από 5,5 χρονών, δηλάδη έχω συμπληρώσει 9 χρόνια και δεν πρόκειται να το σταματήσω(μέχρι να πάρω το δίπλωμα!)
- κάνω ζωγραφική 7 χρόνια και ειδικότερα 5 χρόνια καθαρό σχέδιο.
- έχω κάνει λάτιν(όπου είχα πάρει μέρος και σε πανελλήνιο διαγωνισμό στη Θεσσαλονίκη όταν ήμουν 9) και μπαλέτο.
- ξέρω αγγλικά και γαλλικά, ενώ μέσα στον επόμενο χρόνο θα έχω τελειώσει και με τα δύο(Proficiency στα αγγλικά και C2 στα γαλλικά)
- και άλλα ακόμη.

Πιστεύετε πως αυτά δεν μου δίνουν κάποιο λόγο ή κίνητρο ώστε να καταφέρω να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα;
Τέλος, επειδή γνωρίζω πως είναι δύσκολο, γι' αυτό ζητάω από τώρα συμβουλές, που είμαι ακόμα στο γυμνάσιο.


Παιδί, πότε ήσουν; Έπαιξες ποτέ με το χώμα; Κυνηγητό, κρυφτό; Τσακώθηκες με το μισό χωριό-πόλη; Δεν το λέω καθόλου για πλάκα, είναι πολύ σοβαρό θέμα. Είναι ανάγκη το ΠΑΙΔΙ να ζει σαν ΠΑΙΔΙ και όχι ως ένα ρομπότ που δέχεται και παράγει πληροφορίες.

Λες ότι αντιμετωπίζεις πολλές παράξενες καταστάσεις στο σχολείο σου. Σε καταλαβαίνω όσο δεν πάει. Γίνεσαι πιο δυνατή έτσι, πίστεψέ με, συνέχισε και μην υπολογίζεις τίποτα.

On τώρα: Για να σπουδάσει κάποιος στο Harvard ως προπτυχιακός φοιτητής πρέπει να έχει λεφτά. Κι όταν λέω λεφτά εννοώ πολλά λεφτά. Ακόμα και υποτροφία να πάρει κάποιος, θα είναι μαζί με εκατομμυριούχους που θα πάνε για σκι στην Ελβετία το Σαββατοκύριακο, θα υπάρχει χάσμα τρόπου ζωής μεταξύ των φοιτητών. Εκτός από αυτό, υποτροφίες παίρνουν οι ελάχιστοι των ελάχιστων για πολύ συγκεκριμένους και παράξενους λόγους, δηλαδή δεν αρκεί να είσαι καλός, πρέπει να έχεις πάρει βραβεία ή να είσαι μέλος στον Ερυθρό Σταυρό και να έχεις πάει με αποστολή στην Αφρική (δεν ξέρω ακριβώς τι θέλουν, υποθέσεις κάνω).

Προτείνω πάντως να πάρεις πρώτο πτυχίο στην Ελλάδα. Γίνεται πραγματική δουλειά, ανεξάρτητα από όλα τα παράπλευρα πολιτικά θέματα. Όποιος θέλει να προκόψει, θα το κάνει. Άσε που με υψηλό βαθμό πτυχίου μπορείς πολύ πιο εύκολα να διεκδικήσεις υποτροφία σε μεταπτυχιακό και από εκεί να συνεχίσεις. ;) Μετράει το πτυχίο των Ελληνικών Πανεπιστημίων στο εξωτερικό.

(Off: Να με συγχωρείτε, αλλά το γεγονός ότι ο ΓΑΠ και ο Σαμαράς έχουν σπουδάσει στο Harvard, για εμένα αποδεικνύει ότι τελικά το επίπεδό του δεν είναι και τόσο υψηλό, και παίζει η πελατειακή σχέση. Ας μη θεοποιούμε οτιδήποτε μη ελληνικό που μας το παρουσιάζουν ως το καλύτερο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Στο λύκειο προβλέπω αισθητή πτώση.

Γιατί;

Λες και ξέρατε όλοι εσείς στα 14 σας περί βαθμών και τι γίνεται στο λύκειο. Αλλά υποθέτω αν τότε είχατε όνειρα δεν θα θέλατε να σας έλεγαν ότι θα αποτύχετε και δεν θα πάτε πουθενά ε;

Α, να σας πω ότι οι βαθμοί ''με το κιλό'' είναι ανάλογα την αυστηρότητα του σχολείου. Στο δικό μου δεν έμπαιναν και φαντάζομαι δεν θα ήταν το μοναδικό.

Μπράβο η κοπέλα που ασχολείται με τόσα πράγματα, και Βάλια βάλε παρωπίδες στις κακίες, μόνο πίσω θα σε τραβήξουν. Άλλωστε, όπως είπαν και πριν δεν έχεις τίποτα να χάσεις, το πολύ πολύ να πας σε κάποιο άλλο πανεπιστήμιο. Και υπάρχουν και Ελληνικά πανεπιστήμια που είναι εξαιρετικά στον τομέα τους.

Επίσης μεγαλώνοντας μπορεί να δεις ότι δεν τραβάς για κάτι τέτοιο και να το αφήσεις στην άκρη και να βάλεις νέους στόχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michalis_94

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Στοματικό έρωτα στον πρύτανη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πρωτη Γυμνασιου ,ναι.Μεχρι την Τριτη,ομως,τα πραγματα αλλαζουν αρδην.Εκει,ο καθενας παιρνει ο,τι του αξιζει.
Συμφωνώ, εξάλλου έχω κι εγώ περιπτώσεις που στην 1η έπαιρναν 19 και δεν το άξιζαν ΚΑΘΟΛΟΥ! Στη 2α όμως, οι περισσότεροι απ' αυτούς έπεσαν και λίγοι μόνο κατάφεραν και φέτος να βγάλουν πάνω από 19.
Ήταν αδικία όταν ένα παιδί με 18.5 στην 1η πήρε αριστείο ενώ δεν άξιζε για πάνω από 15!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Για να μπει καποιος/α στο Χαρβαρντ πρεπει ειτε να του βγει ο πωπος,ειτε να δειξει πωπο,ειτε και τα δυο μαζι.Και παλι βεβαια οι πιθανοτητες ειναι 1% ,αλλα το λεω για να εχετε ακομα ελπιδες και για να μην γκρεμισω τα ονειρα σας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ειναι μικρη ακομη...θα μεγαλωσει και θα εισελθει στα κομματια του στυγνου ρεαλισμου σιγα σιγα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδί, πότε ήσουν;
Έπαιξες ποτέ με το χώμα; Κυνηγητό, κρυφτό; Τσακώθηκες με το μισό χωριό-πόλη; Δεν το λέω καθόλου για πλάκα, είναι πολύ σοβαρό θέμα. Είναι ανάγκη το ΠΑΙΔΙ να ζει σαν ΠΑΙΔΙ και όχι ως ένα ρομπότ που δέχεται και παράγει πληροφορίες.

Λες ότι αντιμετωπίζεις πολλές παράξενες καταστάσεις στο σχολείο σου. Σε καταλαβαίνω όσο δεν πάει. Γίνεσαι πιο δυνατή έτσι, πίστεψέ με, συνέχισε και μην υπολογίζεις τίποτα.

On τώρα: Για να σπουδάσει κάποιος στο Harvard ως προπτυχιακός φοιτητής πρέπει να έχει λεφτά. Κι όταν λέω λεφτά εννοώ πολλά λεφτά. Ακόμα και υποτροφία να πάρει κάποιος, θα είναι μαζί με εκατομμυριούχους που θα πάνε για σκι στην Ελβετία το Σαββατοκύριακο, θα υπάρχει χάσμα τρόπου ζωής μεταξύ των φοιτητών. Εκτός από αυτό, υποτροφίες παίρνουν οι ελάχιστοι των ελάχιστων για πολύ συγκεκριμένους και παράξενους λόγους, δηλαδή δεν αρκεί να είσαι καλός, πρέπει να έχεις πάρει βραβεία ή να είσαι μέλος στον Ερυθρό Σταυρό και να έχεις πάει με αποστολή στην Αφρική (δεν ξέρω ακριβώς τι θέλουν, υποθέσεις κάνω).

Προτείνω πάντως να πάρεις πρώτο πτυχίο στην Ελλάδα. Γίνεται πραγματική δουλειά, ανεξάρτητα από όλα τα παράπλευρα πολιτικά θέματα. Όποιος θέλει να προκόψει, θα το κάνει. Άσε που με υψηλό βαθμό πτυχίου μπορείς πολύ πιο εύκολα να διεκδικήσεις υποτροφία σε μεταπτυχιακό και από εκεί να συνεχίσεις. ;) Μετράει το πτυχίο των Ελληνικών Πανεπιστημίων στο εξωτερικό.

(Off: Να με συγχωρείτε, αλλά το γεγονός ότι ο ΓΑΠ και ο Σαμαράς έχουν σπουδάσει στο Harvard, για εμένα αποδεικνύει ότι τελικά το επίπεδό του δεν είναι και τόσο υψηλό, και παίζει η πελατειακή σχέση. Ας μη θεοποιούμε οτιδήποτε μη ελληνικό που μας το παρουσιάζουν ως το καλύτερο.)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Στην ερώτησή σου αν ήμουν παιδί, φυσικά και ήμουν. Δεν ήρθα σα ρομπότ και ποτέ μα ΠΟΤΕ δε με πίεσε κανείς για να κάνω αυτά που κάνω. Πάντα μόνη μου ζητούσα και δυστυχώς είχα μια πολύ άσχημη παιδική ηλικία η οποία με ωρίμασε πολύ νωρίς και με ώθησε στο να ασχολούμαι με αυτές τις δραστηριότητες.
Επειδή απ' την 1η δημοτικού είχαμε ανταγωνισμό στην τάξη, οι ''φίλες'' μου μού έκαναν τη ζωή κόλλαση...
Και για να μην τα πολυλογώ, τώρα δυστυχώς δεν έχω καμία φίλη...
οπότε καταλαβαίνεις...

Γιατί;

Λες και ξέρατε όλοι εσείς στα 14 σας περί βαθμών και τι γίνεται στο λύκειο. Αλλά υποθέτω αν τότε είχατε όνειρα δεν θα θέλατε να σας έλεγαν ότι θα αποτύχετε και δεν θα πάτε πουθενά ε;

Α, να σας πω ότι οι βαθμοί ''με το κιλό'' είναι ανάλογα την αυστηρότητα του σχολείου. Στο δικό μου δεν έμπαιναν και φαντάζομαι δεν θα ήταν το μοναδικό.

Μπράβο η κοπέλα που ασχολείται με τόσα πράγματα, και Βάλια βάλε παρωπίδες στις κακίες, μόνο πίσω θα σε τραβήξουν. Άλλωστε, όπως είπαν και πριν δεν έχεις τίποτα να χάσεις, το πολύ πολύ να πας σε κάποιο άλλο πανεπιστήμιο. Και υπάρχουν και Ελληνικά πανεπιστήμια που είναι εξαιρετικά στον τομέα τους.

Επίσης μεγαλώνοντας μπορεί να δεις ότι δεν τραβάς για κάτι τέτοιο και να το αφήσεις στην άκρη και να βάλεις νέους στόχους.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και χαίρομαι που έχεις τέτοια γνώμη. Μέχρι τότε εξάλλου έχω καιρό.:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Βαλια,μην αφηνεις κανενα να σε αποθαρρυνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laina5

Νεοφερμένος

Ο laina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
καλησπερα , οτι γραψω θα το γραψω καθαρα με σκοπο να σε ενημερωσω ειτε να πω την αποψη μου και οχι να σου χαλασω οσα ονειρα σχεδια ειτε στοχους εχεις
1. οσο αφορα τις υποτροφιες ειναι πρακτικα απιθανο , υποτροφιες για να παρεις εκει συναγωνιζεσαι ατομα αλλου επιπεδου με διακρισεις διαφορων ειδων.Μια καλη αρχη θα ηταν πχ αν εβγαινες στο λυκειο 1η-2η σε κανεναν πανελληνιο μαθηματικο διαγωνισμο(αρχιμιδης λεγεται?) και απο κει εκανες και παρα πολυ καλη πορεια σε πανευρωπαικο διαγωνισμο μαθηματικων και ταυτοχρονα με κανενα τεστ της Μενσα που θα εδειχνε οτι εχεις υψηλο iq
με απλα λογια πρεπει να εχεις προσοντα που θα τους κανει να σε πληρωσουν αδρα(μιλαμε για δεκαδες χιλιαδες $ ανα ετος) ωστε να τους κανεις την τιμη να πας και να μην σε παρει αλλη σχολη
2. οι επιδοσεις που αναφερεις χωρις να θελω να σε στεναχωρησω δεν ειναι κατι το απιθανο ειτε κατι που βλεπεις πολυ σπανια οσο αφορα ειδικα τους βαθμους του σχολειου το 80% στην ελλαδα εχει απολυτα 10αρια στο δημοτικο και παρα παρα παρα πολλοι απολυτα 20αρια σε γυμνασιο και λυκειο, μπραβο σου βεβαια και μακαρι να συνεχισεις ετσι αλλα δεν προκειται ουτε αυτο να σου προσφερει υποτροφια
επισης εχε υποψη σου οτι μπορει να ζητηθει να γραψεις επιπλεον εξετασεις ωστε να δουν το επιπεδο σου και σε τετοια θεματα το επιπεδο των αγγλικων ειναι αρκετα πανω απτο C2 ειτε γιατι μιλαμε για ορολογια μαθηματων ειτε γιατι οσο καλα και να μιλας την γλωσσα δεν εχεις την εμπειρια που εχει ενας native speakеr
3. θα σου προτεινα το εξης , εαν θελεις να σπουδασεις ελλαδα προσπαθησε να μπεις και να τελιωσεις γρηγορα την οποια σχολη επιλεξεις και απο κει και περα φυγε για μεταπτυχιακο ειτε σε τοπ σχολη uk ειτε usa . Αναφερω το uk γιατι τα πτυχια τους γινονται αμεσα αποδεκτα σε ολες τις χωρες της κοινοπολιτειας(καναδας αυστραλια κλπ κλπ) χωρις πολλα πολλα. Επισης το να κανεις μονο μεταπτυχιακο στις ΗΠΑ θα σου βγει απιστευτα πιο φτηνο και θα σου προσφερει επισης πολυ καλες ευκαιριες απασχολησης + οτι θα εχεις καποιο επιπλεον χρονο να μαζεψεις λεφτα. Ξανατονιζω αυτο που ανεφερα πριν και εξηγω οτι ξερω αμετρητα παιδια που βγαζαν 20αρι καθαρο και 19++++++ χιλιαδες μορια και οταν μπηκαν στη σχολη τους φαγανε αγγουρι απο δω μεχρι το ΜΙΤ σε μηκος γιατι δεν ηταν προετοιμασμενοι ειτε δεν μπορουσαν να συνηθησουν στο διαβασμα που απαιτειται σε μια σχολη που ειναι αρκετα διαφορετικο απο των πανελληνιων , γιαυτο δωσε προσοχη και κανε τις καταλληλες προσπαθειες απο μερους σου ωστε με τον εναν ή αλλο τροπο να πραγματοποιησεις οτι σχεδιαζεις
4. υπαρχουν αρκετες πολυ καλες ευρωπαικες σχολες που δεν εχουν και πολλα να ζηλεψουν απτο καθε harvard (νταξ μεγαλη κουβεντα λεω) αλλα οντως υπαρχουν αριστες σχολες στην ευρωπη βεβαια αλλο μεγεθος χωρας βιομηχανιας και οικονομιας εχουν οι ΗΠΑ και αλλο η Γαλλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Στην ερώτησή σου αν ήμουν παιδί, φυσικά και ήμουν. Δεν ήρθα σα ρομπότ και ποτέ μα ΠΟΤΕ δε με πίεσε κανείς για να κάνω αυτά που κάνω. Πάντα μόνη μου ζητούσα και δυστυχώς είχα μια πολύ άσχημη παιδική ηλικία η οποία με ωρίμασε πολύ νωρίς και με ώθησε στο να ασχολούμαι με αυτές τις δραστηριότητες.
Επειδή απ' την 1η δημοτικού είχαμε ανταγωνισμό στην τάξη, οι ''φίλες'' μου μού έκαναν τη ζωή κόλλαση...
Και για να μην τα πολυλογώ, τώρα δυστυχώς δεν έχω καμία φίλη...
οπότε καταλαβαίνεις...
Λοιπον αν και δεν σε γνωριζω προσωπικα θα σου προτεινα καταρχην να ζησεις ως ενα παιδι 14 χρονων εχει τοσα καλα η παιδικη ηληκια που δεν αξιζει να τα χασεις ταυτοχρονα ομως παλεψε και για τον στοχο σου καλο θα ηταν να βρεις καποιον που σπουδαζει εκει να του στειλεις κανα μαιλ με ερωτησεις σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Βαλλια καλο μου ακου να σου πω κι εγω μερικα πραγματα ( φιλικα παντα). 1ον Οι βαθμοι που λες ( 20 στο γυμνασιο και 10 στο δημοτικο) δεν δειχνουν πλεον τιποτα. Στο δημοτικο το 95% τελειωνει με 10 ολες τις ταξεις ενω στα γυμνασια πλεον οι βαθμοι μπαινουν αβερτα ( χωρις να σε υποτιμω βεβαια). Στο λεω επειδη κι εγω τετπιους βαθμους ειχα. Στο λυκειο φαινεται ποιος τα αξιζε. Εγω πχ το κρατησα το 20 αλλα οι αλλοι 6 που ειχαν τον ιδιο βαθμο με μενα στο γυμνασιο πανω απο 18,5 δεν εβγαλαν. 2ον οι υποτροφιες ειναι υπερβολικα λιγες για τα εκκατομυρια υποψηφιους. Φαντασου οτι θα διαγωνιστεις με πραγματικα αστερια, που εχουν τελειωσει δυσκολα κομματια της εκαστοτε επιστημης στην ηλικια σου ( πχ εχω διαβασει για ενα 14χρονο που παιζει την κβαντομηχανικη και τη θεωρια των χορδων στα δαχτυλα). Ειναι σιγουρο οτι αυτα τα αστερια θα προωθηθουν. 3ον σκεψου λιγο το κοστος. Θα σου βγαινει κοντα στα 200.000 $ το χρονο. Εχεις την δυνατοτητα να τα καλυψεις. Κακα τα ψεματα κι εγω θα ηθελα να σπουδασω στο Imperial αλλα μπικικινια γιοκ....... Σπουδασε Ελλαδα. Μην σνομπαρεις τα Ελληνικα πανεπιστημια. 14 εισαι και οσο κι αν διαφωνεις δεν εχεις ιδεα τι εστι πανεπιστημιο. Αν εδω θελει μια φορα διαβασμα για να τα βγαλεις περα, στο Harvard θελει 100. Πηγαινε για μεταπτυχιακο εξω. Και πιο φθηνα θα ειναι και θα εχεις και πιο καλα προσοντα με αυτο που κατα πασα πιθανοτητα θα ασχοληθεις.

Φιλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymo$

Νεοφερμένος

Ο anwnymo$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
μην αφηνεις κανενα να σε απομακρυνει απο τα ονειρα σου...απλα αγνοησε τους...δε ξερω αμα οι δεξιοτητες σου αρκουν για πανεπιστημιο τετοιου βελινεκους παντως ειναι αξιοθαυμαστο να βλεπει κανεισ ενα μικρο φιλοδοξο κοριτσι να ασχολειται με τοσες δραστηριοτητες. Τι λενε οι γονεις σου σχετικα με αυτο? Αμα εχεις και την υποστηριξη τους τοτε ακολουθησε απλα το ονειρο σου! Τωρα σχετικα με τους βαθμους μην το πολυ ;ναφερεις ακομα κι αν πραγματικα τους αξιζεις. Γελασα με την ψυχη μου με τα 10ρακια στο δημοτικο...ελεος 9/10 10περναν και στο λυκειο κατω απο 10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Nikosxdxd,
Εσύ μπορείς να χτυπήσεις πανεπιστήμιο τύπου Χάρβαρντ. ;)
Αν δε το λες ειρωνικα, κι εγω το ιδιο ευχομαι.Ηδη φορτωνω το βιογραφικο με της παναγιας τα ματια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$Johnny$

Νεοφερμένος

Ο $Johnny$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδια , ο μονος < πραγματοποιησιμος > τροπος που ξερω για να πας να σπουδασεις στο Χαρβαντ και σε αντιστοιχα πανεπιστημια ειναι να γραφτεις στο προγραμμα ΙΒ ! το ΙΒ φιλοξενειται στο Ανατολια ( και καπου αλλου στην Αθηνα ) και αντικαθιστα τη β και γ λυκειου .
Πρεπει να γνωριζεις ΑΨΟΓΑ Αγλλικα καθως ολλα τα μαθηματα γινονται σε αυτα και για δυο χρονια πρεπει να λειτουργεις σαν μαθητης -φοιτητης και να κανεις ερευνητικες εργασιες κ.α Αν ? τα καταφερεις και αποφοιτησεις με καλο βαθμο 8,5 και πανω τοτε θα εχεις ελπιδα να σε δεχτει καποιο πανεπιστημιο απο αυτα που εχεις κανει αιτηση

Υ.Σ Εαν εχεις τελειωσει το ΙΒ δεν ειναι χρειαζεται να δωσεις πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Αν δε το λες ειρωνικα, κι εγω το ιδιο ευχομαι.Ηδη φορτωνω το βιογραφικο με της παναγιας τα ματια.

Το θεμα δεν το εχω πολυψαξει ακομη,αλλα νομιζω οτι εξαιρετικο ειναι και το Columbia.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν δε το λες ειρωνικα, κι εγω το ιδιο ευχομαι.Ηδη φορτωνω το βιογραφικο με της παναγιας τα ματια.
Κυριολεκτώ. Είσαι σε καλό δρόμο.
Hint: πρώτα Ευρώπη, μετά Βόρειος Αμερική.

Όχι Μυρτάλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Κυριολεκτώ. Είσαι σε καλό δρόμο.
Hint: πρώτα Ευρώπη, μετά Βόρειος Αμερική.

Όχι Μυρτάλη.
Ε νταξει δε σκοπευω να σπουδαζω μεχρι τα 40 μου. Πως το εννοεις το "πρωτα Ευρωπη"? Για μεταπτυχιακο?
Btw το νομικο τμημα του Harvard ειναι κορυφαιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Btw το νομικο τμημα του Harvard ειναι κορυφαιο!
Του Yale δεν είναι καλύτερο; Ή μήπως το μπερδεύω με των Πολιτικών Επιστημών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top