H Seniora Elis θα πάει στο ΙΕΚ Ακμή

Kafkaesque

Νεοφερμένος

Ο Kafkaesque αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Είχα πάντα όνειρο να γίνω βοηθός φαρμακοποιού... Επιτέλους θα γίνει πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
H Seniora Elis θα πάει στο ΙΕΚ <διαφήμιση>
στ' αρχίδια μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί είστε τόσο αρνητικοί μερικοί εδώ μέσα. Καταρχάς δεν είπε σε κανέναν από σας να πάει στο ΙΕΚ Ακμή και να σπουδάσει. Όπως και όταν καθείς εδώ μέσα μιλά για τη σχολή του δε σημαίνει ότι λέμε στους υπόλοιπους να ρθουν εδώ που είμαστε (πάντως όποιος θέλει CPS στο UU τον περίμενω :P ). Από την άλλη δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ ΙΕΚ και ΑΕΙ/ΤΕΙ. Το ένα είναι vocational training και το άλλο university. Κανένας δεν τα σύγκρινε κι ούτε θέλουμε συγκρίσεις (αρκετά μας τα χετε πρήξει εδώ μέσα με τη σύγκριση ΑΕΙ-ΤΕΙ δε θέλουμε να μπει και το ΙΕΚ στη μέση). Το εάν διαβάζει η ξύνεται κανείς κατά τη διάρκεια τη σχολικής του παρείας δεν μπορεί να το κρίνει κανείς σας εδώ μέσα, εκτός εάν έχετε καθημερινές επαφές. Επίσης ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί να κάνει (και λίγο παραπάνω εννοείται). Εάν μερικοί εδώ μέσα νομίζετε πως είστε διάνοιες που θα μπείτε στο ΑΠΘ ή στο ΕΚΠΑ να στέλνατε μια αιτησούλα και στο ΜΙΤ, Cambridge, Oxford κά (μη σας φοβίζουν τα δίδακτρα, έχουν και υποτροφίες). Βλέπω μερικούς από εσάς να μιλάτε για επαγγελματική αποκατάσταση ( :hehe: :hehe: :hehe: ). Σας ενοχλεί που τι, δεν αναγνωρίζεται λέει το πτυχίο της; Κι εγώ να ρθω Ελλάδα αναγνωριση δε θα έχω παρόλο που βρίσκομαι στο 40ο καλύτερο παν/μιο παγκοσμίως για φαρμακολογία (μερικοί θα πείτε σιγά την κατάταξη, τη στιγμή που το Αριστοτέλειο βρίσκεται καπου μεταξύ 601-800). Να ρωτήσω κάτι άλλο όμως εσάς... Επιλέγετε τη σχολή σας εάν είναι ΤΕΙ/ΑΕΙ/ΙΕΚ, εάν είναι Θεσσαλονίκη ή Πάτρα, εάν εκεί έχει πάει να σπουδάσει και ο Παπανδρέου (μακριά από κει) ή δεν ξέρω γω τι; Η κοπέλα κατάλαβε το νοήμα των σπουδών... Δεν είναι ούτε να χαρεί η μανούλα και η γιαγιά έαν πέρασατε Νομική, Ιατρική ή Πολυτεχνείο και να το 'χουν καμάρι να το λένε από δω κι από κει. Το σημαντικότερο είναι εσείς να είστε χαρούμενοι με την επιλογή σας είτε αυτή είναι ΙΕΚ είτε πανεπιστήμιο. Και να μιλήσω προσωπικά, κι εμένα με κατέκριναν οικογένεια, καθηγητές, γνωστοί (και η μάνα μου σαφώς) που επέλεξα να μη δώσω πανελλήνιες και να ρθω να σπουδάσω στην Ολλανδία Φαρμακευτικές Επιστήμες, γιατί αυτό ήταν που ήθελα και τίποτε άλλο. Και είμαι χαρούμενος με την επιλογή μου κι ας μου βγαίνει ο κώλος στο διάβασμα κι ας έχω πολύ παραπάνω έξοδα από ότι θα χα στην Ελλάδα. Κάνω αυτό που μ'αρέσει και που αγαπάω κι αυτό εν τέλει κάνει τη μάνα μου και την αδερφή μου άκομη πιο ευτυχισμένες. Ας μην είχαν να πουν ότι πέρασα Ιατρική ή δεν ξέρω γω τι. Είχαν να πουν όμως ότι εγώ έκανα αυτό που ήθελα και το κατάφερα μόνος μου όσο κι αν φαινομενικά ήταν απίθανο (η σχολή δέχεται max. 50 άτομα το χρόνο και τελικά εκείνη τη χρονιά επέλεξαν 39). Η ζωή είναι πολύ μικρή ρε αλάνια για να τρελαίνεστε σε χαζομάρες. Κάντε αυτό που αγαπάτε και μην ακούτε κανένα. Γιατί εάν αγαπάτε πραγματικά αυτό που κάνετε θα πετύχετε και θα χετε μεράκι και ενέργεια να το κυνηγάτε μια ζωή. Καλό σας απόγευμα!


Να ξεκαθαρίσω βέβαια ότι δεν επιτίθεμαι σε κανένα, θεωρώ αυτά που λέω είναι λογικά και πασιφανή σε όλους (προκαταβολικά συγγνώμη εάν παρεξηγήθηκε κανείς).

υγ: δε μίλησα για την προσωπική που εμπειρία για να το παίξω κάποιος, απλώς θέλω να δώσω ένα πάραδειγμα του να κυνηγάτε τα όνειρά σας όσο κι αν οι άλλοι θέλουν να σας εμποδίσουν

Την ψωνισες και εσυ ε? Μαθε λοιπον οτι προπτυχιακα ειτε σπουδαζεις στο MIT ειτε στο ΑΠΘ ειτε στην Κενυα τα ιδια πραγματα θα μαθεις ,απο τον φοιτητη εξαρταται και μονο .Τα rankings προκύπτουν απο τις δημοσιέυσεις κυρίως και το επιπεδο των μεταπτυχιακων φοιτητων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Στα ΙΕΚ δεν πας για να γίνεις επιστήμονας. Δες τα ΙΕΚ πληροφορικής. Τα μόνα μαθήματα που έχουν είναι coding και τα θεωρητικά με άμεση εφαρμογή όπως δομές. Προγραμματιστής που τέλειωσε ΙΕΚ είναι απλά code monkey και στοχεύει μόνο στις χειρότερες προγραμματιστικές δουλειές. Στα ΙΕΚ λοιπόν πας μόνο όταν θες να πάρεις το bare minimum των ικανοτήτων για να πιάσεις δουλειά. Οπότε δεν έχει νόημα η σύγκρισή τους με τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ όπου πας κυρίως για το θεωρητικό κομμάτι της επιστήμης (Ιδιαίτερα στα ΑΕΙ).

Γι'αυτό το λόγο δεν μπορώ να ακούω συμβουλές του τύπου "πήγαινε σε μια καλή σχολή μην πας ΙΕΚ", διότι το καλή σχολή εξαρτάται από τους στόχους του άλλου και το πόσο θέλει να εμβαθύνει.


Από τους 100 που είναι ας πούμε ΙΕΚ πληροφορικής, πόσοι νομίζεις είναι αυτοί που λένε " εγώ θα πάω στα ΙΕΚ γιατί θέλω να πάρω το bare minimum των ικανοτήτων για να πιάσω μια δουλεία, ή όπως είπες, μία από τις χειρότερες προγραμματιστικές δουλειές."?

Ξέρω εγώ... Κανένας από τους 100? Σιγά μην το παραδεχτούν, χαζοί είναι?

Οπότε εφόσον δεν το παραδέχονται, αλλά λένε ότι θέλουν να μάθουν προγραμματισμό, κανείς μπορεί να τους πει: "παράτα το ΙΕΚ, είναι γτπ, πήγαινε σε ΤΕΙ/ΑΕΙ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
1 λεπτό παιδιά υπάρχει κόσμος που πάει σε ιεκ και έχει πτυχιο για να μάθει κάτι που δε ξέρει (πχ κομμωτική) (εκεί κάνω τα στραβά μάτια)
Βέβαια στην Ελλάδα τα καλύτερα πανεπιστήμια είναι τα δημόσια (δεν είμαι κατά των ιδιωτικών)
Αλλά σε Παγκόσμιο Επίπεδο δε φοβάμαι να πω ότι είναι τύπου Χαρβαρντ, london school of economics και τα λοιπά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από τους 100 που είναι ας πούμε ΙΕΚ πληροφορικής, πόσοι νομίζεις είναι αυτοί που λένε " εγώ θα πάω στα ΙΕΚ γιατί θέλω να πάρω το bare minimum των ικανοτήτων για να πιάσω μια δουλεία, ή όπως είπες, μία από τις χειρότερες προγραμματιστικές δουλειές."?

Ξέρω εγώ... Κανένας από τους 100? Σιγά μην το παραδεχτούν, χαζοί είναι?

Οπότε εφόσον δεν το παραδέχονται, αλλά λένε ότι θέλουν να μάθουν προγραμματισμό, κανείς μπορεί να τους πει: "παράτα το ΙΕΚ, είναι γτπ, πήγαινε σε ΤΕΙ/ΑΕΙ".

Ναι φυσικά δεν θα το παραδεχθούν, γιατί στην Ελλάδα ζούμε ακόμη στην νοοτροπία του ανώτερου και του κατώτερου. Το ΤΕΙ είναι ανώτερο του ΙΕΚ, το ΑΕΙ ανώτερο του ΤΕΙ και άμα περάσεις πολυτεχνείο είσαι κάτι σε φάση ημίθεου. Πράγματα τελείως ηλίθια που καλλιεργούνται από τη δημοσιουπαλληλίστικη νοοτροπία του Έλληνα όπου το μόνο που μετρά είναι το πτυχίο του. Βέβαια στην αγορά δεν κρίνεσαι για το χαρτί σου αλλά για το αν μπορείς να κάνεις την δουλειά που σε προσέλαβαν να κάνεις και εκεί έχεις μια ισοπέδωση των πτυχίων από τα ΙΕΚ μέχρι τα πολυτεχνία και οι κατηγορίες είναι άλλες.

Τα παιδιά από τα ΙΕΚ της πληροφορικής αντικειμενικά δεν έχουν καθόλου θεωρητικό υπόβαθρο και αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από low end δουλειές σε low end εταιρίες. Τουλάχιστο ας είναι ειλικρινείς με τον εαυτό τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κατώτεροι και οι άλλοι ανώτεροι, απλά έχουν άλλες γνώσεις και κινηθούν ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Για την αγορά, δεν μετράνε ούτε τα rankings, ούτε η διαφήμιση του Πανεπιστημίου σε επαγγελματικά links π.χ. Linkedin και αλλού. Για παράδειγμα τα δημόσια Γερμανικά Πανεπιστήμια ανήκουν στα 100-200 του κόσμου. Δεν είναι καλά; :P Αν ο πτυχιούχος είναι για τα μπάζα σαν προσωπικότητα και διδακτορικό να έχει, άνεργος θα είναι. Κάνουμε πολύ συχνά το λάθος να θεωρούμε δεδομένη επαγγελματική επιτυχία την μανιακή συλλογή πτυχίων ή τις ακριβείς σπουδές σε ξένα Πανεπιστήμια ενώ δεν κοιτάμε τις πραγματικές δυνατότητες που έχει ο καθένας μας ή την ποιότητα της παιδείας σε βάθος χρόνου. Ξαναλέω, σε βάθος χρόνου αυτό που δεν κοιτάμε στη χώρα μας. Οι καλές συστάσεις για ένα Πανεπιστημιακό Τμήμα (πλέον αξιολογούνται μεμονωμένα) δεν αφορούν το πρόγραμμα σπουδών όσο την ερευνητική παρουσία του Τμήματος. Για παράδειγμα, προπτυχιακή Διαφορική Γεωμετρία μαθαίνουν σε όλο τον κόσμο με τη ίδια περίπου ύλη και παντού οι φοιτητές έχουν πάρα πολύ χαμηλές επιδόσεις! Φταίει, λέτε το κάθε Τμήμα; :P Βέβαια ρίχνω ένα δίκιο στη λάθος νοοτροπία, εφόσον το υπαλληλικό Ελληνικό κράτος τόσα χρόνια εξύψωσε τη συλλογή πτυχίων ως ένα βασικό κριτήριο μοριοδότησης για το δημόσιο. Το δημόσιο όμως, ποτέ δεν θυμάμαι να είχε θέσεις με προσοντολόγιο και skills. Οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
1 λεπτό παιδιά υπάρχει κόσμος που πάει σε ιεκ και έχει πτυχιο για να μάθει κάτι που δε ξέρει (πχ κομμωτική) (εκεί κάνω τα στραβά μάτια)
Βέβαια στην Ελλάδα τα καλύτερα πανεπιστήμια είναι τα δημόσια (δεν είμαι κατά των ιδιωτικών)
Αλλά σε Παγκόσμιο Επίπεδο δε φοβάμαι να πω ότι είναι τύπου Χαρβαρντ, london school of economics και τα λοιπά
νομίζω πως στα ελληνικά πανεπιστήμια παίρνουμε πολύ καλές ακαδημαϊκές γνώσεις αλλά στερούμαστε πλήρως από πρακτικές γνωσεις που είναι και το σημαντικότερο κομμάτι μιας σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω ως προς αυτό που λες αλλά και το ίδιο το Χάρβαρντ να είχαμε, τα ίδια αποτελέσματα θα προέκυπταν αν οι φοιτητές του ήταν φοιτητές~τουρίστες. Αν κάποιος το παλέψει και το αξίζει πραγματικά θα βρει τον δρόμο του, δεν χρειάζεται μέσα, γνωριμίες και φήμη αλλουνού για να προοδεύσει. Και καλώς ή κακώς αυτό γίνεται και μέσω των Ελληνικών Πανεπιστημίων. Απλά το χαλί δεν είναι στολισμένο με ροδοπέταλα.

Όσο για το τοπικ, εντάξει δε περίμενα κάτι καλύτερο. Δε με εκπλήσσεις καθόλου πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Όσο για το τοπικ, εντάξει δε περίμενα κάτι καλύτερο. Δε με εκπλήσσεις καθόλου πλέον.

:P
είχα βρει και άλλο θέμα πιο ωραίο αλλά δε το έβαλα τελευταία στιγμή και προτίμησα αυτό γιατί ήταν επίκαιρο ελπίζω να έκανα καλή επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Για την αγορά, δεν μετράνε ούτε τα rankings, ούτε η διαφήμιση του Πανεπιστημίου σε επαγγελματικά links π.χ. Linkedin και αλλού.
Για την αγορά παίζει να έχουν το σημαντικότερο ρόλο.
Αν ο πτυχιούχος είναι για τα μπάζα σαν προσωπικότητα και διδακτορικό να έχει, άνεργος θα είναι.
Σαν προσωπικότητα;
λολ
Εργαζόμενο ψάχνουν ή γκόμενο;
ενώ δεν κοιτάμε τις πραγματικές δυνατότητες που έχει ο καθένας μας ή την ποιότητα της παιδείας σε βάθος χρόνου.
Οι εταιρ(ι)ες δεν ενδιαφέρονται για την ποιότητα της παιδείας των εργαζομένων τους.
Πολλές φορές μάλιστα μπορεί να παίξει αρνητικό ρόλο (overqualification).
Για παράδειγμα, προπτυχιακή Διαφορική Γεωμετρία μαθαίνουν σε όλο τον κόσμο με τη ίδια περίπου ύλη και παντού οι φοιτητές έχουν πάρα πολύ χαμηλές επιδόσεις! Φταίει, λέτε το κάθε Τμήμα;
Όχι, φταίει το σύστημα μέσα στο οποίο λειτουργούν.
εφόσον το υπαλληλικό Ελληνικό κράτος
Υπαλληλικό. Σωστά τα λες.
Ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να λειτουργεί σε εθελοντική βάση, ας πούμε.
Το δημόσιο όμως, ποτέ δεν θυμάμαι να είχε θέσεις με προσοντολόγιο και skills. Οπότε...
Κρίμα, νέο παιδί να έχεις προβλήματα μνήμης.
Εγώ θυμάμαι ότι πάντα (με ασεπ και χωρίς) οι προσλήψεις/προαγωγές γίνονταν με βάση συγκεριμένα τυπικά προσόντα και την προϋπηρεσία.

ΥΓ: Μόνο εσύ θα μπορούσες να το πας από την εύρεση εργασίας, στα πανεπιστήμια, στην νοοτροπία των φοιτητών/πτυχιούχων/γονέων και μετά να καταλήξεις και στο δημόσιο. Από εμένα έχεις ένα μπράβο μόνο για αυτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
I know what you did there.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λέω κάτι δεν πάει καλά οπότε το πάτησα και μετά κατάλαβα what he did there.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και να μιλήσω προσωπικά, κι εμένα με κατέκριναν οικογένεια, καθηγητές, γνωστοί (και η μάνα μου σαφώς) που επέλεξα να μη δώσω πανελλήνιες και να ρθω να σπουδάσω στην Ολλανδία Φαρμακευτικές Επιστήμες, γιατί αυτό ήταν που ήθελα και τίποτε άλλο. Και είμαι χαρούμενος με την επιλογή μου κι ας μου βγαίνει ο κώλος στο διάβασμα κι ας έχω πολύ παραπάνω έξοδα από ότι θα χα στην Ελλάδα. Κάνω αυτό που μ'αρέσει και που αγαπάω κι αυτό εν τέλει κάνει τη μάνα μου και την αδερφή μου άκομη πιο ευτυχισμένες. Ας μην είχαν να πουν ότι πέρασα Ιατρική ή δεν ξέρω γω τι. Είχαν να πουν όμως ότι εγώ έκανα αυτό που ήθελα και το κατάφερα μόνος μου όσο κι αν φαινομενικά ήταν απίθανο (η σχολή δέχεται max. 50 άτομα το χρόνο και τελικά εκείνη τη χρονιά επέλεξαν 39).

Νομίζω ότι το δικό σου επιχείρημα (με το οποίο δεν θα διαφωνήσω), βασίζεται στο ότι ξέρεις τι σε κάνει ευτυχισμένο. Ξέρεις με τι θέλεις να ασχοληθείς, ξέρεις τι αγαπάς, ξέρεις τι θέλεις να κάνεις επάγγελμα. Και το κυνηγάς ως την άκρη του κόσμου, με τις χ,ψ θυσίες. Εσύ το βρήκες και το κάνεις. Σε ένα πανεπιστήμιο που για να παίρνει στο συγκεκριμένο πρόγραμμα μάξιμουμ 50, υπάρχουν κάποια standards που πρέπει να πληροί ο υποψήφιος, άρα για μένα δεν τίθεται καν η σύγκριση με το ΙΕΚ όπου μπορεί να φοιτήσει το πρώτο βραβείο της μαθηματικής Ολυμπιάδας και το τελευταίο πυρότουβλο της Κάτω Ραχούλας με τα ίδια κριτήρια και μηδέν συναγωνισμό.Το 12χρονο, 15χρονο κλπ που μπορεί να υποστεί brainwash ακόμα και από διαφήμιση δημητριακών, πολύ αμφίβολο το να ξέρει τι θέλει. Θα δει το δημοφιλές, αυτό με τον ελάχιστο κόπο, αυτό που προμοτάρεται σωστά, και θα πάει να το κάνει. Αν αυτό είναι αυτό που θέλει να κάνει η youtuber (την οποία δεν ξέρω, ούτε μπήκα στον κόπο να δω το βίντεό της για να καταλάβω αν είναι διαφήμιση), δεν το λες ακριβώς συνειδητή και συνειδητοποιημένη επιλογή, αλλά νοοτροπία της αγέλης.

https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπράβο παίδες, φιλοσοφία για την Seniora Elis!
Στο επόμενο post να συζητήσουμε γιατί ο Ντόναλντ Ντακ δε φοράει παντέλονι! Μα καλά, τι πρότυπο αποτελεί για τα παιδάκια??!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ε οχι ρε φιλε,2016 και ακομα πεφτω θυμα του rickroll.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

αυτη η seniora elis θα πρέπει οπωσδήποτε να κανει λογαριασμό στο esteki
θα βοηθηθεί πολύς κόσμος εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.


:clapup:
οπως είχε πει ο fockos η Seniora Ellis εδωσε κανονικά πανελλήνιες και μάλιστα τα πήγε καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημητρης Αγν

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Αγν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γιατι σε αυτο το βιντεο ντυθηκε λες και πηγε στην ανασταση;

Αν ακυρώσει το ιεκ τελικά θα πληρωσει προστημο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top