Grotesque [ταινία]: Στα όρια της ανθρώπινης ανοχής.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Ναι ο σκοπος του σωστου θριλερ ειναι αυτος,οχι αυτες τις αηδιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Μα γιατί να συνηθίσουμε σε τέτοιους είδους εικόνες?Να μένουμε παγερά αδιάφοροι?Ζώα έιμαστε?
...
Αυτό που εννοώ είναι ότι αρχές,φόβοι,πιστεύω,αξίες ζητήματα ηθικής, αν θες, είναι που μας σοκάρουν αυτή τη στιγμή βλέποντας μια τέτοια ταινία.
Ένα μικρό παιδί δεν έχει υιοθετήσει τέτοια βιώματα ακόμη και το μόνο πράγμα που υποθέτω θα το αναστατώσει είναι ενστικτά και δε γνωρίζω καν, αν αυτά τα ένστικτα θα το επηρεάσουν αρνητικά ως προς την εικόνα που παρακολουθεί... (με πιάνεις; ) :)

Εμ ναι.
Σε μικρή ηλικία δε νομίζω ότι έχουμε πολλά στοιχεία να μας διαφοροποιούν από τα ζώα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ούτε εγώ συμφωνώ με την απαγόρευση ταινιών λόγω πολιτικών,οικονομικών κτλ συμφερόντων.Μόνο για τα συγκεκριμένα films που μου είπες λέγονται splatter.Μόνο αυτά μου φαίνονται κάπως.

Αν δεις κάποιες σελίδες πίσω με είχες ρωτήσει για τις συγκεκριμένες ταινίες και σου είχα πει πως λέγονται splatter.:P Η όποια λογοκρισία δέχεται ένα έργο (ανεξαρτήτως με το αν συμβαδίζει με τη δική μου ή τη δική σου αισθητική) είναι αθέμιτη. Ας στο θέσω αλλιώς. Οι ταινίες splatter καλώς ή κακώς αρέσουν σε κάποιους (ονόμασέ τους όπως θέλεις. Αδιαφορώ για την ψυχική τους κατάσταση). Ένας σκηνοθέτης δημιουργεί μια ταινία που ικανοποιεί την παραπάνω ομάδα ανθρώπων αλλά αηδιάζει εμένα και εσένα. Ποιος είναι υπεύθυνος να καθορίσει τι θα προβληθεί στους κινηματογράφους ώστε να μην προσβληθούμε εσύ και εγώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεις κάποιες σελίδες πίσω με είχες ρωτήσει για τις συγκεκριμένες ταινίες και σου είχα πει πως λέγονται splatter.:P Η όποια λογοκρισία δέχεται ένα έργο (ανεξαρτήτως με το αν συμβαδίζει με τη δική μου ή τη δική σου αισθητική) είναι αθέμιτη. Ας στο θέσω αλλιώς. Οι ταινίες splatter καλώς ή κακώς αρέσουν σε κάποιους (ονόμασέ τους όπως θέλεις. Αδιαφορώ για την ψυχική τους κατάσταση). Ένας σκηνοθέτης δημιουργεί μια ταινία που ικανοποιεί την παραπάνω ομάδα ανθρώπων αλλά αηδιάζει εμένα και εσένα. Ποιος είναι υπεύθυνος να καθορίσει τι θα προβληθεί στους κινηματογράφους ώστε να μην προσβληθούμε εσύ και εγώ;

Κανείς.Συμφωνώ με αυτό που λες.Παρ'όλα αυτά θα συνεχίσω να το βρίσκω αηδιαστικό.

...
Αυτό που εννοώ είναι ότι αρχές,φόβοι,πιστεύω,αξίες ζητήματα ηθικής, αν θες, είναι που μας σοκάρουν αυτή τη στιγμή βλέποντας μια τέτοια ταινία.
Ένα μικρό παιδί δεν έχει υιοθετήσει τέτοια βιώματα ακόμη και το μόνο πράγμα που υποθέτω θα το αναστατώσει είναι ενστικτά και δε γνωρίζω καν, αν αυτά τα ένστικτα θα το επηρεάσουν αρνητικά ως προς την εικόνα που παρακολουθεί... (με πιάνεις; ) :)

Εμ ναι.
Σε μικρή ηλικία δε νομίζω ότι έχουμε πολλά στοιχεία να μας διαφοροποιούν από τα ζώα.

Νομίζω.
Εγώ πάντως δεν το θεωρώ καλό να βλέπουν μικρά παιδιά τέτοια πράγματα.Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να επηρεάσει μια τέτοια ταινία και με ποιον τρόπο.Δεν είναι τόσο απλό το θέμα.
Εδώ υπάρχει περιστατικό παιδιού που είδε τον Superman και επιχείρησε να πετάξει και τα αποτελέσματα ήταν τραγικά.Δεν νομίζω ότι με αυτά τα θέματα μπορούμε να παίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
κι εγώ αυτό το περιστατικό θα έλεγα τώρα. Τα παιδιά έχουν μια τάση να αντιγράφουν αυτά που βλέπουν στην τηλαόραση. Ένας απο τους πιο διάσημους εφηβουν κατασυρροήν δολοφονους είχε επιρρεαστεί απο ταινία του james deαn, ταυτίστηκε με τον ρόλο και σκότωσε εφτά ανθρώπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Κανείς.Συμφωνώ με αυτό που λες.Παρ'όλα αυτά θα συνεχίσω να το βρίσκω αηδιαστικό.
Και εγώ αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
κι εγώ αυτό το περιστατικό θα έλεγα τώρα. Τα παιδιά έχουν μια τάση να αντιγράφουν αυτά που βλέπουν στην τηλαόραση. Ένας απο τους πιο διάσημους εφηβουν κατασυρροήν δολοφονους είχε επιρρεαστεί απο ταινία του james deαn, ταυτίστηκε με τον ρόλο και σκότωσε εφτά ανθρώπους
Για τον Starkweather λες;Ναι,κάπως έτσι ήταν...Βέβαια είχε τα προβλήματα που είχε,είδε και την ταινία και μετά άρχισε...
11 δεν σκότωσε;Μαζί με την κοπέλα!
Πιστεύω ότι σημαντικό ρόλο σε όλα,παίζει το οικογενειακό περιβάλλον και οι σχέσεις μεταξύ των μελών τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Αυτός ο 19χρονος που σκότωνε κόσμο με μια 14 χρονη στην Αμερική?
Η κοπέλα δεν πέθανε, αποφυλακίστηκε κιόλας μετα απο 18 χρονάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Σχετικά με τα παραδείγματα σας γιατί περίμενα να το αναφέρετε.

Το παιδί που θέλησε να παραστήσει το superman αλλά και το παιδί που εξελίχθηκε σε δολοφόνο, δεν είχαν φυσιολογικές εμπειρίες και βιώματα, με την καμία όμως.

Δηλαδή, αν δεν δομηθείς σωστά ως προσωπικότητα-ευθύνη της οικογένειας, πώς θα είσαι σε θέση να διαχωρίσεις το φανταστικό από το πραγματικό και στην τελική ποιός είναι σε θέση να το κάνει βρε αδερφέ;

Και για να δώσουμε και μια άλλη διάσταση, αν θέλετε δείτε το και αλλιώς.
Το παιδί απλά δεν έιχε τις δικές μας αναστολές, μας έμαθαν ότι δε μπορούμε να πετάξουμε και μεις το πιστεύουμε απλά.
Και επειδή κάποιοι δεν το κατάφεραν προφανώς έχουμε πειστεί.

Δεν πάει έτσι όμως...δεν φταίει η ταινία, φταίει το ότι οι αναστολές δεν λειτούργησαν σε ένα μικρό παιδί, μια αφορμή έψαχνε και τη βρήκε.

Σχετικά με τον τζουνιορ δολοφόνο, λέω πάλι...η ταινία ήταν η αφορμή-αν θέλουμε το πιστεύουμε.
Και ας μην ξεχνάμε κάτι βασικό.
Το ονομάζουμε αφορμή και όχι αιτία, γιατί αν δεν ήταν αυτό, εξίσου εύκολα θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
εμένα τέτοιες ταινίες ούτε με τρομάζουν ούτε με ξαφνιάζουν. Αυτά τα πετυγχαίνουν πολύ καλύτερα τα ψυχολογικά θρίλερ π.χ

+1.

Mόλις θυμήθηκα περίπτωση ενός έφηβου που από ένα απλό videogame που σκότωνε και εγώ δεν ξέρω τι...πήγε και πυροβόλησε-ή μχαίρωσε- δεν θυμάμαι τους γονείς του...νομίζοντας ότι θα ξαναζωντανέψουν.
Κύριο αίτιο για μένα, είναι και εικόνες που προβάλλονται...όχι μόνο σε ταινίες...αλλά και ο χαρακτήρας του εκάστοτε παιδιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
ίσως να ήταν και η αφορμή αλλά απο γιατί να δώσουμε αυτή την αφορμή και να μην προσπαθήσουμε να αποτρέψουμε το γεγονός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το παιδί που θέλησε να παραστήσει το superman αλλά και το παιδί που εξελίχθηκε σε δολοφόνο, δεν είχαν φυσιολογικές εμπειρίες και βιώματα, με την καμία όμως.


Γιατί?Μικρά ήταν.Εμπειρίες,βιώματα δεν είχαν για να ξέρουν το σωστό και το λάθος και επηρεάστηκαν.Δεν είναι κάτι για ένα μικρό παιδί να ταυτιστεί με έναν ήρωα.Γιατί άλλωστε στις Απόκριες ντύνονται Spiderman κτλ.Για να νιώσουν λίγο σαν τον ήρωά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Σχετικά με τα παραδείγματα σας γιατί περίμενα να το αναφέρετε.

Το παιδί που θέλησε να παραστήσει το superman αλλά και το παιδί που εξελίχθηκε σε δολοφόνο, δεν είχαν φυσιολογικές εμπειρίες και βιώματα, με την καμία όμως.

Δηλαδή, αν δεν δομηθείς σωστά ως προσωπικότητα-ευθύνη της οικογένειας, πώς θα είσαι σε θέση να διαχωρίσεις το φανταστικό από το πραγματικό και στην τελική ποιός είναι σε θέση να το κάνει βρε αδερφέ;

Και για να δώσουμε και μια άλλη διάσταση, αν θέλετε δείτε το και αλλιώς.
Το παιδί απλά δεν έιχε τις δικές μας αναστολές, μας έμαθαν ότι δε μπορούμε να πετάξουμε και μεις το πιστεύουμε απλά.
Και επειδή κάποιοι δεν το κατάφεραν προφανώς έχουμε πειστεί.

Δεν πάει έτσι όμως...δεν φταίει η ταινία, φταίει το ότι οι αναστολές δεν λειτούργησαν σε ένα μικρό παιδί, μια αφορμή έψαχνε και τη βρήκε.

Σχετικά με τον τζουνιορ δολοφόνο, λέω πάλι...η ταινία ήταν η αφορμή-αν θέλουμε το πιστεύουμε.
Και ας μην ξεχνάμε κάτι βασικό.
Το ονομάζουμε αφορμή και όχι αιτία, γιατί αν δεν ήταν αυτό, εξίσου εύκολα θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο.
Σωστά...
Η οικογένεια παίζει τον σημαντικότερο ρόλο στην διάπλαση του χαρακτήρα ενός παιδιού.Ένα παιδάκι μπορεί να δει τον Σούπερμαν,ας πούμε,χωρίς να δοκιμάσει να πετάξει απο το μπαλκόνι.Γιατί οι γονείς του του έχουν μάθει κάποια πράγματα!Αν όχι,τότε θα δοκιμάσει να πετάξει απο το μπαλκόνι...
Το ίδιο πάνω κάτω ισχύει και για τον τζούνιορ δολοφόνο...
-----------------------------------------
Γιατί?Μικρά ήταν.Εμπειρίες,βιώματα δεν είχαν για να ξέρουν το σωστό και το λάθος και επηρεάστηκαν.Δεν είναι κάτι για ένα μικρό παιδί να ταυτιστεί με έναν ήρωα.Γιατί άλλωστε στις Απόκριες ντύνονται Spiderman κτλ.Για να νιώσουν λίγο σαν τον ήρωά τους.
Άλλο να ντύνεται ένα μικρό παιδί spiderman και superman και μέχρι εκεί!
Και άλλο να προσπαθεί να πετάξει απο το μπαλκόνι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Απο το τρέιλερ, πιστεύω οτι είναι μια ταινία με σοβαρές κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις που δίνει συμπυκνωμένη την σαδιστική εκμετάλευση της βάσης της πυραμίδας απο την πλουτοκρατία.
Έχω δει και πιο φρικιαστικά hentai βέβαια. Απλά το νιώθεις πιο πολύ στο πετσί σου όταν είναι με πραγματικούς ηθοποιούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλο να ντύνεται ένα μικρό παιδί spiderman και superman και μέχρι εκεί!
Και άλλο να προσπαθεί να πετάξει απο το μπαλκόνι:)

Ε,πρώτα έρχεται η ταύτιση και ύστερα ή μίμιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
ίσως να ήταν και η αφορμή αλλά απο γιατί να δώσουμε αυτή την αφορμή και να μην προσπαθήσουμε να αποτρέψουμε το γεγονός
Οι γονείς του παιδιού που πέταξε απο το μπαλκόνι για να μοιάσει στον superman,έπρεπε να του είχαν πει κάποια πράγματα ότι ο άνθρωπος δεν πετάει-αν και θα ήθελε-και να το εμπεδώσει καλά το παιδί αυτό:)Και για άλλα θέματα βεβαίως βεβαίως!Τώρα αν οι γονείς του τον άφηναν έτσι,μόνο και αβοήθητο με μια ταινία που ένας άνθρωπος πετάει και ξεκλείδωτη την μπαλκονόπορτα στον 5ο όροφο,τι να κάνει το μικρό παιδί;Θα δοκιμάσει τις δυνάμεις του,όπως κάνει και ο superman.Άμα του έλεγαν κάποια πράγματα οι γονείς του,δεν νομίζω ότι θα το έκανε...
-----------------------------------------
Ε,πρώτα έρχεται η ταύτιση και ύστερα ή μίμιση.
Μα τις στολές τις φοράει μια φορά τον χρόνο και δεν κάνει τίποτα επικίνδυνο...Και εγώ φορούσα στολή του Ντ'αρτανιάν,αλλά δεν πήρα ένα κουζινομάχαιρο για να αντιγράψω τις κινήσεις του:D
Απλώς οι γονείς μου-και φυσικά οι γιαγιάδες,παππούδες κλπ-ενδιαφέρονταν για μένα και μου έμαθαν κάποια πράγματα,όταν ήμουν μικρός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα τις στολές τις φοράει μια φορά τον χρόνο και δεν κάνει τίποτα επικίνδυνο...Και εγώ φορούσα στολή του Ντ'αρτανιάν,αλλά δεν πήρα ένα κουζινομάχαιρο για να αντιγράψω τις κινήσεις του:D
Απλώς οι γονείς μου-και φυσικά οι γιαγιάδες,παππούδες κλπ-ενδιαφέρονταν για μένα και μου έμαθαν κάποια πράγματα,όταν ήμουν μικρός!

Σωστό κι αυτό.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Είδα το τρέιλερ!!Τι βλακεία...αυτό δεν είναι ταινία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
+να προσθέζω ότι ψυχασθενής και ανώμαλος δεν είναι μόνο αυτός που έγραψε, αυτός που το γύρισε, αυτός που το έβγαλε στην κυκλοφορία αλλά και οι "ηθοποιοί" και όσοι θα το δουν! Έκκληση προς όσους βλέπουν τέτοια: κάντε σαμποτάζ σε αυτήν την κωλοταινία!!!!

μηπως εννοεις μποϊκοταζ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Γιατί?Μικρά ήταν.Εμπειρίες,βιώματα δεν είχαν για να ξέρουν το σωστό και το λάθος και επηρεάστηκαν.Δεν είναι κάτι για ένα μικρό παιδί να ταυτιστεί με έναν ήρωα.Γιατί άλλωστε στις Απόκριες ντύνονται Spiderman κτλ.Για να νιώσουν λίγο σαν τον ήρωά τους.
Ένα παιδί στα 5, στα 10 δεν έχει εμπειρίες, βιώματα;
Εδώ διαφωνώ.Και δεν είναι απαραίτητο να καταπιαστούμε με κακοποιήσεις,εγκατάλειψη και τα σχετικά, γι' αυτό το λόγο αναφέρω παρακάτω και την ύπαρξη αναστολών.
Εξάλλου, προσωπικά θεωρώ ότι η οικογένεια επηρεάζει στο μέγιστο βαθμό αλλά δεν είναι μόνο αυτό.
Πιστεύω δηλαδή στη περίπτωση αυτό το παιδί ''γενετικά'' να μην μπόρεσε να αναπτύξει αναστολές και το φόβο σε κάτι άγνωστο.

Μια τέτοια ταινία θα το αφυπνίσει πιθανόν, δεν θα είναι η αιτία όμως ξαναλέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top