Grotesque [ταινία]: Στα όρια της ανθρώπινης ανοχής.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Το να βλέπεις σκηνές ωμής βιας και να το ευχαριστιέσαι αυτό είναι διαστροφή. Το μόνο που βλέπεις είναι τον ανθρώπινο πόνο και δεν έχει καμία άλλη πλοκή όπως εξιχνιαση του εγκλίματος ή ψυχολογία για να πει κανείς ότι έχει κάποιο ενδιαφέρον. Μόνο αίμα και πόνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δεν βρίσκω κάποιον λόγο για να παρακολουθήσει κάποιος μία τέτοια ταινία.Τι είδους διασκέδαση σου προσφέρει να βλέπεις από την αρχή μέχρι το τέλος τον βασανισμό κάποιων ατόμων?Ούτε κάποιο σενάριο έχει,ούτε κάποια πλοκή.Αν άρχιζε με κάποιο έγκλημα και υπήρχε κάτι άλλο εκτός από αίμα,βία κτλ ίσως να μην με ένοιαζε αν θα κυκλοφορήσει.Τώρα όμως απλά δεν έχει τίποτα.Είναι σαν να φτιάχτηκε αποκλειστικά για άτομα που ευχαριστιούνται με τον πόνο των άλλων.Γιατί εδώ δεν μιλάμε για ένα ξυλοδαρμό,ή έναν βιασμό όπως υπάρχουν σε διάφορες ταινίες θρίλερ κτλ.Μιλάμε για κατακρεούργηση ανθρώπινων σωμάτων μπροστά στα μάτια μας.Δεν γυρίζει η κάμερα και ακούς απλά έναν ουρλιαχτό,αλλά βλέπεις ακόμα και την παραμικρή λεπτομέρεια.
Για να είμαι ειλικρινής δεν το ξέρω καλά το story αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου. Εγώ φοβάμαι να δω το trailer (:P), εσύ πιστεύεις πως η προβολή τέτοιων ταινιών είναι άσκοπη αλλά η ταινία θα άρεσε σε ένα σαδιστή (λέω εγώ...:P) ή πιο ρεαλιστικά κάποιος θα ήθελε να καλύψει την περιέργειά του. Η ένστασή μου είναι η άσκηση λογοκρισίας στις ταινίες και όχι σε ποιους απευθύνονται αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kastrato

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Δεν βρίσκω κάποιον λόγο για να παρακολουθήσει κάποιος μία τέτοια ταινία.Τι είδους διασκέδαση σου προσφέρει να βλέπεις από την αρχή μέχρι το τέλος τον βασανισμό κάποιων ατόμων?Ούτε κάποιο σενάριο έχει,ούτε κάποια πλοκή.Αν άρχιζε με κάποιο έγκλημα και υπήρχε κάτι άλλο εκτός από αίμα,βία κτλ ίσως να μην με ένοιαζε αν θα κυκλοφορήσει.Τώρα όμως απλά δεν έχει τίποτα.Είναι σαν να φτιάχτηκε αποκλειστικά για άτομα που ευχαριστιούνται με τον πόνο των άλλων.Γιατί εδώ δεν μιλάμε για ένα ξυλοδαρμό,ή έναν βιασμό όπως υπάρχουν σε διάφορες ταινίες θρίλερ κτλ.Μιλάμε για κατακρεούργηση ανθρώπινων σωμάτων μπροστά στα μάτια μας.Δεν γυρίζει η κάμερα και ακούς απλά έναν ουρλιαχτό,αλλά βλέπεις ακόμα και την παραμικρή λεπτομέρεια.

Χα !!!.... Μπορει ομως να υπαρχουν ατομα που να τους αρεσουν αυτες οι ταινιες !.. Μπορει να ειναι ανωμαλοι ή και οχι (μην παρεξηγηθειτε τωρα) και να τους αρεσει αυτο το ειδους θεαμα ... Σε αυτους που παλι δεν αρεσει ας μην τις βλεπουν ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Βασιλική, μέσα στο κλίμα είμαστε...δεν το θέμα η ταινία εδώ αλλά όπως λέει και ο τίτλος να μιλήσουμε για τα όρια της αντοχής.
Απλά, τα παιδιά πριν το έκαναν λίγο πιο προσωπικό
Εμμ... και εδώ θα διαφωνήσω. Δε δοκιμάζονται οι αντοχές του ανθρώπου που παρακολουθεί την ταινία. Βλέπει κάτι αποτρόπαιο και αυτό βαφτίζεται τέχνη. Εγώ έχω ενστάσεις όπως προείπα σχετικά με τη λογοκρισία που ασκείται σε αυτές. Δηλαδή δε με νοιάζει αν την ταινία θα την παρακολουθήσουν οι ψυχικά άρρωστοι. Με ενδιαφέρει που κάποιος στερεί το "δικαίωμα" (?) αν μπορώ να το θέσω κατ' αυτό τον τρόπο σε αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να είμαι ειλικρινής δεν το ξέρω καλά το story αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου. Εγώ φοβάμαι να δω το trailer (:P), εσύ πιστεύεις πως η προβολή τέτοιων ταινιών είναι άσκοπη αλλά η ταινία θα άρεσε σε ένα σαδιστή (λέω εγώ...:P) ή πιο ρεαλιστικά κάποιος θα ήθελε να καλύψει την περιέργειά του. Η ένστασή μου είναι η άσκηση λογοκρισίας στις ταινίες και όχι σε ποιους απευθύνονται αυτές.


Nαι αλλά αφού η ταινία αυτή θα κυκλοφορήσει ανετότατα σε ένα videoclub, μπορούν να την δούν και παιδιά κάτω των 18 λόγω περιέργειας και αυτό να έχει κακά αποτελέσματα(αν τελικά μπει αυτό ως όριο ηλικίας)Βέβαια τώρα θα μου πεις εσύ,οι άλλες που βγήκαν (Saw,Hostel,O δολοφόνος με το πριόνι) ?
Εμ κακώς.Βέβαια δεν ξέρω αν ήταν της ίδιας 'εντασης'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Nαι αλλά αφού η ταινία αυτή θα κυκλοφορήσει ανετότατα σε ένα videoclub, μπορούν να την δούν και παιδιά κάτω των 18 λόγω περιέργειας και αυτό να έχει κακά αποτελέσματα(αν τελικά μπει αυτό ως όριο ηλικίας)Βέβαια τώρα θα μου πεις εσύ,οι άλλες που βγήκαν (Saw,Hostel,O δολοφόνος με το πριόνι) ?
Εμ κακώς.Βέβαια δεν ξέρω αν ήταν της ίδιας 'εντασης'.
Αν την δουν είναι δικό τους πρόβλημα και των γονιών τους απο τη στιγμή που υπάρχει η προειδοποίηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Nαι αλλά αφού η ταινία αυτή θα κυκλοφορήσει ανετότατα σε ένα videoclub, μπορούν να την δούν και παιδιά κάτω των 18 λόγω περιέργειας και αυτό να έχει κακά αποτελέσματα(αν τελικά μπει αυτό ως όριο ηλικίας)Βέβαια τώρα θα μου πεις εσύ,οι άλλες που βγήκαν (Saw,Hostel,O δολοφόνος με το πριόνι) ?
Εμ κακώς.Βέβαια δεν ξέρω αν ήταν της ίδιας 'εντασης'.

Εδώ απαγορεύτηκε η προβολή και εσύ είδες τις πρώτες παρτίδες των DVD να κυκλοφορούν στα videoclubs;:P Το θέμα είναι πως αν κάποιος είναι σαδιστής, είναι ψυχικά άρρωστος, είναι δεν ξέρω και 'γω τι μπορεί να επιθυμεί να την παρακολουθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν την δουν είναι δικό τους πρόβλημα και των γονιών τους απο τη στιγμή που υπάρχει η προειδοποίηση....
Ναι και σε αυτό έχεις δίκιο.Αλλά και πάλι το κακό θα γίνει.Βασικά τώρα που το σκέφτομαι δίκιο έχει και η Βασιλικη για την λογοκρισία.Χμμ δεν ξέρω.Πάντως είναι λίγο θλιβερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ναι και σε αυτό έχεις δίκιο.Αλλά και πάλι το κακό θα γίνει.Βασικά τώρα πουτο σκέφτομαι δίκιο έχει και η Βασιλικη για την λογοκρισία.Χμμ δεν ξέρω.Πάντως είναι λίγο θλιβερό.

Δεν ξέρω αν διάβασες και μία παράθεση που έκανα από το Έθνος για μια άλλη ταινία...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kastrato

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Αν την δουν είναι δικό τους πρόβλημα και των γονιών τους απο τη στιγμή που υπάρχει η προειδοποίηση....

+++++
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Γενικά, αν θέλετε ρίξτε μια ματιά εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Το ξερα ότι δε θα ταν τόσο εύκολο:D

Χα !!!.... Μπορει ομως να υπαρχουν ατομα που να τους αρεσουν αυτες οι ταινιες !.. Μπορει να ειναι ανωμαλοι ή και οχι (μην παρεξηγηθειτε τωρα) και να τους αρεσει αυτο το ειδους θεαμα ... Σε αυτους που παλι δεν αρεσει ας μην τις βλεπουν ... :P
Ρε παιδιά, θα μας βγάλετε στο τέλος ΚΑΙ ανώμαλους;;:D
'Αλλα πράγματα να μας απασχολούν, να μας αηδιάζουν και να μας τρομάζουν λέω εγώ.

Και σχετικά με την απαγόρευση, ντάξει.
Επίθεση στη νοημοσύνη του καθένα,με το να μη σου επιτρέπουν να την παρακολουθήσεις.
Δε βλέπω τι κακό μπορεί να προξενήσει και τελικά όλοι αυτοί που κατά καιρούς λένε ότι επηρεάστηκαν από τη συνεχή βία που προβάλλεται, δε νομίζω να είχαν και την ομορφότερη παιδική ηλικία, ούτε τις καλύτερες αναμνήσεις.
Υποκρισία.
Η ταινία με το εντεράκι μας πείραξε ξαφνικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Αυτή η ταινία τώρα τι έχει να προσφέρει? Αν κάποιος θέλει να βλέπει σκηνές βίας δεν είναι απαραίτητο να τις δει σε ταινία, οπουδήποτε μπορεί να τις βρει. Απορώ γιατί έφτιαξαν ταινία, αφού ήθελαν να έχουν σκηνές βίας, ας έφτιαχναν κάποια βίντεο που θα έδειχναν τέτοιες σκηνές. Ποια η διαφορά? Βέβαια είναι και το οικονομικό στη μέση.
Όπως και να 'χει τέτοιες ταινίες βγαίνουν πάντα, απλά άλλες διαφημίζονται και άλλες όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάντως στο Δημοτικό που είχα δει (λίγες σκηνές δηλαδή,φαντάσου!)τον εξορκιστή(που ειναι soft) ένα σοκ το έπαθα.Δεν μπορούσα να κοιμηθώ.Άρα συνέπειες υπάρχουν.:P
-----------------------------------------
Γενικά, αν θέλετε ρίξτε μια ματιά εδώ.


Ούτε εγώ συμφωνώ με την απαγόρευση ταινιών λόγω πολιτικών,οικονομικών κτλ συμφερόντων.Μόνο για τα συγκεκριμένα films που μου είπες λέγονται splatter.Μόνο αυτά μου φαίνονται κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
όντως υπάρχουν συνέπειες. Και οι αδελφή μου που πήγε μια φορά σε πάρτι όταν ήταν πέμπτη του δημοτικού κάτι βλαμμένα αγορακια για να το παίξουν έξυπνα έβαλαν μια τέτοια ταινία και είχε εφιάλτες για μια βδομάδα και φοβόταν να μείνει μόνη της στο δωμάτιο
πιστεύω ότι αυτες οι ταινίες έπρεπε να έχουν την ίδια μεταχείρηση με τα πορνο, που μπορούν με ειδικούς κωδικούς να τα νοικιάσουν μόνο ενήλικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
όντως υπάρχουν συνέπειες. Και οι αδελφή μου που πήγε μια φορά σε πάρτι όταν ήταν πέμπτη του δημοτικού κάτι βλαμμένα αγορακια για να το παίξουν έξυπνα έβαλαν μια τέτοια ταινία και είχε εφιάλτες για μια βδομάδα και φοβόταν να μείνει μόνη της στο δωμάτιο
Αυτό δεν είναι συνέπειες που θα την οδηγήσουν να γίνει κατα συρροήν όμως.
Την τρόμαξε γιατί έπρεπε να την τρομάξει αν θες τη γνώμη μου, με λίγα λόγια ο περίγυρος επηρέασε την ψυχολογία της.
Μια υπόθεση κάνω, αλλά αν μας είχαν μεγαλώσει διαφορετικά ή αν θες μας έβαζαν να δούμε κατι τέτοιο σε μικρή ηλικία, θα μας άφηνε αδιάφορους, για να μην πω κάτι παραπάνω και με πείτε ανώμαλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα γιατί να συνηθίσουμε σε τέτοιους είδους εικόνες?Να μένουμε παγερά αδιάφοροι?Ζώα έιμαστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Μα ο σκοπος του θριλερ ειναι να σε τρομαζει και να σε ξαφνιαζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι συνέπειες που θα την οδηγήσουν να γίνει κατα συρροήν όμως.
Την τρόμαξε γιατί έπρεπε να την τρομάξει αν θες τη γνώμη μου, με λίγα λόγια ο περίγυρος επηρέασε την ψυχολογία της.
Μια υπόθεση κάνω, αλλά αν μας είχαν μεγαλώσει διαφορετικά ή αν θες μας έβαζαν να δούμε κατι τέτοιο σε μικρή ηλικία, θα μας άφηνε αδιάφορους, για να μην πω κάτι παραπάνω και με πείτε ανώμαλη
όχι, δεν θα σε πούμε ανώμαλη γιατί είναι δικαίωμα σου η ελευθερια λόγου αλλά και αυτό είχε αρνητική επίπτωση στην αδελφή μου. Δεν είπαμε ότι θα γίνουν δολοφόνοι κιόλας!

Μα ο σκοπος του θριλερ ειναι να σε τρομαζει και να σε ξαφνιαζει
εμένα τέτοιες ταινίες ούτε με τρομάζουν ούτε με ξαφνιάζουν. Αυτά τα πετυγχαίνουν πολύ καλύτερα τα ψυχολογικά θρίλερ π.χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top