Failure is the key to success

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Failure is the key to success... Συμφωνείτε με την άποψη? Είναι πράγματι η αποτυχία το κλειδί για την επιτυχία ή απλά το λέμε για να δικαιολογήσουμε την αποτυχία? Παραθέστε τις εμπειρίες σας, τις αποτυχίες σας και πως αυτές σας επηρέασαν καθώς και τις απόψεις σας. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Απο τα λάθη και τις αποτυχίες μαθαίνουμε.
Όσο περισσότερο αργήσει να έρθει η αποτυχία, τόσο πιο επώδυνη θα είναι. Οπότε φροντίστε να αποτύχετε γρήγορα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
...then I'm a fucking Harvard PhD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
...then I'm a fucking Harvard PhD.

Κι όμως Θέμη, μπορείς να πεις πράγματι πως οι αποτυχίες σου δε σε βοήθησαν να γίνεις αυτό που είσαι τώρα; Δηλαδή δε χρωστάς τίποτα σε αυτές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
kay, kayyyy... Ο ήλιος kay!
Ahem, κρίσις συγγνώμην. (Αα μόλις είδα οτι το αλλάξατε ^^)


Επί του θέματος, νομίζω σάντοουφαξ οτι έχεις ένα πόιντ σ'αυτό που λες. Και αν η κάθε αποτυχία δεν είναι το κλειδί για την επιτυχία, συντελεί τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό για να τη φτάσεις. Άλλωστε, απο τα λάθη μας μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι, έτσι δεν είναι? Η κάθε αποτυχία δεν είναι αυτή που μας βάζει σε σκέψεις, μας πεισμώνει, μας κάνει να θέλουμε να ξαναπροσπαθήσουμε μέχρι να τα καταφέρουμε? Δεν ξέρω, με μένα τουλάχιστον αυτό συμβαίνει (τις περισσότερες φορές) :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
βασικά, μπορεί από τα λάθη να μαθαίνεις, αλλά εμένα δεν μου αρέσει να αποτυγχάνω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ξέρω και εγώ μια έκφραση που λέει ότι όσο πιο πάτο πιάσεις τόσο ποιο ψηλά σηκώνεσαι μετά (πρόσεχε μόνο να μην πέσεις από τόσο ψηλά:P). Βέβαια καθένας έχει διαφορετικό κλειδί για την επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Σιγουρα απο τα λαθη μας μαθαινουμε και η αποτυχια ειναι απαραιτητη για να ερθει επιτυχια αλλα χρειαζεται και μεγαλη προσπαθεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Κι όμως Θέμη, μπορείς να πεις πράγματι πως οι αποτυχίες σου δε σε βοήθησαν να γίνεις αυτό που είσαι τώρα; Δηλαδή δε χρωστάς τίποτα σε αυτές?

Η αληθεία είναι πως συνειδητά, όχι, δεν θυμάμαι κάποια αποτυχία μου να μ' έχει βοηθήσει αισθητά σε κάτι. Βέβαια σε κανένα συμβατικό κριτήριο "επιτυχίας" της κοινωνίας μας (Πανελλήνιες, Proficiency, ECDL) δεν θα μπορούσε κανείς να πει ότι έχω αποτύχει, αλλού είχα προβλήματα :P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Σιγουρα οι ανθρωποι μαθαινουν απο τις αποτυχιες τους.Το ζητημα ειναι οτι ισως καποιοι "αργουν" να αποτυχουν τοσο οσο χρειαζεται για να ακμασουν ή αργουν να καταλαβουν τα λαθη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εμενα οι αποτυχιες παντα με αποθαρρυναν και με εκαναν να τα παραταω! :P Αυτην την περιοδο της ζωης μου αρχιζω και αναθεωρω τις αποψεις μου πανω στο θεμα αποτυχια... :P Τελικα δεν ειναι και ΤΟΣΟ τραγικο οσο πιστευα.

Στη ζωη μου (σε ολους τους τομεις της) κατα κοινη ομολογια οι αποτυχιες ειναι πολυ περισσοτερες απο τις επιτυχιες. Αλλα ενταξει, και αυτες οι λιγες επιτυχιες μου δινουν δυναμη και συνεχιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Εντάξει καλές κ οι αποτυχίες αλλά δε βοηθάνε πάντα.Πολλές φορές απλά θέλουν να δικαιολογήσουν την αποτυχία τέτοιες φράσεις όπως προανέφερες.Απλά είναι αλήθεια ότι η αποτυχία βοηθάει στο να γίνουμε καλύτεροι όπως είπε ο Αλέξης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εμενα οι αποτυχιες παντα με αποθαρρυναν και με εκαναν να τα παραταω! :P Αυτην την περιοδο της ζωης μου αρχιζω και αναθεωρω τις αποψεις μου πανω στο θεμα αποτυχια... :P Τελικα δεν ειναι και ΤΟΣΟ τραγικο οσο πιστευα.

Στη ζωη μου (σε ολους τους τομεις της) κατα κοινη ομολογια οι αποτυχιες ειναι πολυ περισσοτερες απο τις επιτυχιες. Αλλα ενταξει, και αυτες οι λιγες επιτυχιες μου δινουν δυναμη και συνεχιζω...

Οι αποτυχίες είναι πολύ περισσότερες από τις επιτυχίες; Μήπως έχεις τυφλωθεί από τις πρώτες και δε βλέπεις τις δεύτερες;

Εγώ την αποτυχία τη φοβάμαι. Όταν έρθει, όμως, και είναι αναπόφευκτη, τότε πεισμώνω ακόμη περισσότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Οι αποτυχίες είναι πολύ περισσότερες από τις επιτυχίες; Μήπως έχεις τυφλωθεί από τις πρώτες και δε βλέπεις τις δεύτερες;

Εγώ την αποτυχία τη φοβάμαι. Όταν έρθει, όμως, και είναι αναπόφευκτη, τότε πεισμώνω ακόμη περισσότερο!
Κοιτα, μαλλον παιζει κι αυτο! :P

Παντα την επιτυχια (οταν ερχοταν) την περνουσα λιγο στο... ντουκου! :P Ελεγα "ενταξει μωρε σιγα, ποιος ξερει τι εγινε;". Στις αποτυχιες αντιθετα εφερνα (και φερνω) την καταστροφη. Αρα μαλλον ειναι λογικο να θυμαμαι πιο εντονα τις αποτυχιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Χμμμ...έχω βιώσει έντονα κάποιες αποτυχίες, και τώρα όταν τις ξανασκέφτομαι (1-2 χρόνια μετά) αισθάνομαι πολύ όμορφα και γι αυτες. Γινόμουν χάλια αλλα ακόμα και τότε μου άρεσε η όλη προσπάθεια που έκανα να το ξεπεράσω και να βελτιώσω το ο,τιδήποτε πήγαινε στραβα.

Δεν ξέρω..αλλα μέσα από κάποια γεγονότα ωριμάζεις πολύ (ίσως απότομα μερικές φορές) και αναθεωρείς πολλά ζητήματα. Το θέμα είναι πάντα να ξέρεις να τη διαχειριστείς και όχι να σε πάρει από κάτω.

Τελικά δεν ξέρω αν θα ήταν τόσο όμορφη η ζωή μου αν όλα μου πήγαιναν όπως τα ήθελα και δεν χρειαζόταν να προσπαθήσω για κάτι..θα ήταν ίσως πιο βαρετή...
[ame="https://www.youtube.com/watch?v=J6PUwHYBYMA"][/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Tι νοημα θα ειχαν οι επιτυχιες χωρις τις αποτυχιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Απο τα λάθη και τις αποτυχίες μαθαίνουμε.
Όσο περισσότερο αργήσει να έρθει η αποτυχία, τόσο πιο επώδυνη θα είναι. Οπότε φροντίστε να αποτύχετε γρήγορα :P

:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Απο τα λάθη και τις αποτυχίες μαθαίνουμε.
Όσο περισσότερο αργήσει να έρθει η αποτυχία, τόσο πιο επώδυνη θα είναι. Οπότε φροντίστε να αποτύχετε γρήγορα :P


Και από εμένα :no1: ;) :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Δεν ισχύει σε μένα ο τίτλος του θέματος! Δεν το πιστεύω με τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top