Erasmus

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Απο οτι εμαθα μπορεις να κανεις και τα 2! Μαλιστα, το erasmus placement μπορεις να το κανεις και μεχρι 1 ετος αφου παρεις το πτυχιο σου!

Υπάρχει χρηματοδότηση όμως; σε πληρώνουν;

και μετα υπαρχει περιπτωση να σε κρατησουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Απο οτι εμαθα μπορεις να κανεις και τα 2! Μαλιστα, το erasmus placement μπορεις να το κανεις και μεχρι 1 ετος αφου παρεις το πτυχιο σου!
Το πρώτο ισχύει, το δεύτερο όχι.

Υπάρχει χρηματοδότηση όμως; σε πληρώνουν;

και μετα υπαρχει περιπτωση να σε κρατησουν;
Ναι, παίρνεις υποτροφία όπως για σπουδές, αλλά λίγο μεγαλύτερη. Επίσης αν βρεις πληρωμένη θέση γίνεται να παίρνεις τον μισθό + την υποτροφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Το πρώτο ισχύει, το δεύτερο όχι.
Δεν ξερω αν ισχυε μεχρι τωρα, αλλα με το erasmus+ ισχυει σιγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δεν ξερω αν ισχυε μεχρι τωρα, αλλα με το erasmus+ ισχυει σιγουρα!
Επειδη ειμαι ηδη ερασμους δε τα παρακολουθω ιδιαιτερα, θυμαμαι ομως πως το ερασμους πλας εχει πολλα νεα κολπακια, εχει τεθει σε εφαρμογη ομως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Επειδη ειμαι ηδη ερασμους δε τα παρακολουθω ιδιαιτερα, θυμαμαι ομως πως το ερασμους πλας εχει πολλα νεα κολπακια, εχει τεθει σε εφαρμογη ομως;
Θα ισχυσει για πρωτη φορα απο του χρονου, δηλαδη θα ξεκινησει με οποιους κανουν αιτηση φετος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τι διαφορές θα έχει από το κανονικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Παιδια για να μπω στο ερασμους τι προυποθεσεις πρεπει να πληρω; Πρεπει να εχω συμπληρωσει καποιο συγκεκριμενο ετος φοιτησης στη σχολη; Πρεπει να εχω περασει καποιο ορισμενο αριθμο μαθηματων;; Πως γινεται η επιλογη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παιδια για να μπω στο ερασμους τι προυποθεσεις πρεπει να πληρω; Πρεπει να εχω συμπληρωσει καποιο συγκεκριμενο ετος φοιτησης στη σχολη; Πρεπει να εχω περασει καποιο ορισμενο αριθμο μαθηματων;; Πως γινεται η επιλογη;
Ανεξαστητα απο το ετος σου, για να πας ερασμους πρεπει να εχεις περασει αρκετα μαθηματα ωστε να εχεις συμπληρωσει συνολικα 60 πιστωτικες μοναδες (ECTS). Για παραδειγμα, εμενα στη σχολη μου ολα τα μαθηματα εχουν απο 6 πιστωτικες μοναδες αρα πρεπει να εχω περασει 10 μαθηματα. Επισης πρεπει να εχεις πτυχιο αγγλικων σε επιπεδο απο Advance και πανω (ή Proficiency, εξαρταται και απο το πανεπιστημιο σου). Αν εχεις σκοπο να πας ερασμους στη Γαλλια, στη Γερμανια, στην σπανια ή στην Ιταλια θα πρεπει να εχεις και επαρκεια στην αντιστοιχη γλωσσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ανεξαστητα απο το ετος σου, για να πας ερασμους πρεπει να εχεις περασει αρκετα μαθηματα ωστε να εχεις συμπληρωσει συνολικα 60 πιστωτικες μοναδες (ECTS). Για παραδειγμα, εμενα στη σχολη μου ολα τα μαθηματα εχουν απο 6 πιστωτικες μοναδες αρα πρεπει να εχω περασει 10 μαθηματα. Επισης πρεπει να εχεις πτυχιο αγγλικων σε επιπεδο απο Advance και πανω (ή Proficiency, εξαρταται και απο το πανεπιστημιο σου). Αν εχεις σκοπο να πας ερασμους στη Γαλλια, στη Γερμανια, στην σπανια ή στην Ιταλια θα πρεπει να εχεις και επαρκεια στην αντιστοιχη γλωσσα :)

Ανεξαρτητου ετους ή πρεπει να εχεις συμπληρωσει 60 μοναδες μονο απο το πρωτο ετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ανεξαρτητου ετους ή πρεπει να εχεις συμπληρωσει 60 μοναδες μονο απο το πρωτο ετος?
Απο οποιοδηποτε ετος μπορουν να ειναι τα μαθηματα αυτα, αρκει να συμπληρωνουν τις 60 πιστωτικες μοναδες. Εγω στο πρωτο ετος ειχα συνολικα μονο 8 μαθηματα και αναγκαστικα συμπληρωνω τα υπολοιπα απο το 2ο ετος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
«Erasmus+»: Κατάρτιση και εκπαίδευση στο εξωτερικό για δεκάδες χιλιάδες νέους

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ενέκρινε το νέο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ με σκοπό τη χρηματοδότηση υποτροφιών στο εξωτερικό για φοιτητές, καθηγητές, εκπαιδευτικούς και μαθητευόμενους

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ενέκρινε το νέο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ με σκοπό τη χρηματοδότηση υποτροφιών στο εξωτερικό για φοιτητές, καθηγητές, εκπαιδευτικούς και μαθητευόμενους.

Με συνολικό πανευρωπαϊκό προϋπολογισμό ύψους περίπου 14,7 δισ. ευρώ, το Erasmus+ αναμένεται να υποστηρίξει την κινητικότητα δεκάδων χιλιάδων νέων από την Ελλάδα ηλικίας 13 έως 30 ετών και να παρέχει στους φοιτητές μεταπτυχιακής εκπαίδευσης έναν μηχανισμό εγγύησης δανείων.

Επιλέξιμοι θα είναι και οι επικεφαλής οργανώσεων για τη νεολαία, οι εθελοντές, οι νέοι αθλητές και οι γυναίκες. Παράλληλα ο νέος μηχανισμός εγγύησης δανείων θα επιτρέψει στους μεταπτυχιακούς φοιτητές να λάβουν χαμηλότοκα δάνεια για να χρηματοδοτήσουν τις σπουδές τους στο εξωτερικό.

Χάρη σε αυτόν, οι νέοι μπορούν να πάρουν χαμηλότοκα δάνεια που κυμαίνονται από 12.000 ευρώ (για μεταπτυχιακό ενός έτους) έως 18.000 ευρώ (για σπουδές δύο ετών) προκειμένου να χρηματοδοτήσουν τις σπουδές τους σε άλλη χώρα της ΕΕ χωρίς να επηρεάζονται οι Υποτροφίες που ήδη δίνονται στη χώρα μας.

Το Erasmus+ υποστηρίζει επίσης νέες συμπράξεις μεταξύ εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και επιχειρήσεων. Οι «συμμαχίες γνώσης» και οι «τομεακές συμμαχίες δεξιοτήτων» πρόκειται να επιτρέψουν την κατάρτιση σε πραγματικό επαγγελματικό περιβάλλον, με νέες εκπαιδευτικές προσεγγίσεις και προγράμματα σπουδών προσαρμοσμένα στην αγορά εργασίας.

Το νέο πρόγραμμα συνενώνει όλα τα προγράμματα που υπάρχουν ήδη στους τομείς της εκπαίδευσης, της κατάρτισης και της νεολαίας -Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci (επαγγελματική εκπαίδευση), Grundtvig- και, για πρώτη φορά, περιλαμβάνει τον αθλητισμό.

Να σημειωθεί ότι την περίοδο 2007-2013 είχαν πάρει μέρος στο Erasmus πάνω από 50.000 Έλληνες φοιτητές. Για το Erasmus+ αποφασίστηκε η αύξηση του προυπολογισμού κατά 40%, με αποτέλεσμα οι Έλληνες δικαιούχοι να είναι πολύ περισσότεροι την περίοδο 2014-2020.

Η Ανδρούλα Βασιλείου, επίτροπος αρμόδια για θέματα εκπαίδευσης, πολιτισμού, πολυγλωσσίας και νεολαίας, αναλύοντας το νέο Erasmus+, δήλωσε: «Χαίρομαι που το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ενέκρινε το Erasmus+ και νιώθω περήφανη που κατορθώσαμε να εξασφαλίσουμε αύξηση του προϋπολογισμού κατά 40% σε σχέση με τα σημερινά μας προγράμματα. Το γεγονός αυτό αποδεικνύει την προσήλωση της ΕΕ στην εκπαίδευση και στην κατάρτιση. Το Erasmus+ θα συμβάλει επιπλέον στην καταπολέμηση της ανεργίας των νέων, προσφέροντάς τους την ευκαιρία να αυξήσουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους με την εμπειρία του εξωτερικού. Παράλληλα με την παροχή ατομικών υποτροφιών, το Erasmus+ θα υποστηρίξει συμπράξεις, ώστε να βοηθήσει στη μετάβαση από την εκπαίδευση στην εργασία, καθώς και μεταρρυθμίσεις για τον εκσυγχρονισμό και τη βελτίωση της ποιότητας της εκπαίδευσης στα κράτη μέλη. Πρόκειται για θέματα ζωτικής σημασίας, αν θέλουμε να εφοδιάσουμε τη νέα μας γενιά με τα προσόντα και τις δεξιότητες που χρειάζεται για να πετύχει στη ζωή».
https://www.protothema.gr/greece/art...usi-sto-exoteriko-gia-dekades-hiliades-neous/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Υπάρχει εδώ κανείς απο την ΑΣΟΕΕ απο το τμήμα ΟΔΕ που να έχει πάει Erasmus στη Φινλανδία??? Το ξέρω, ψάχνω ψύλους στ' άχυρα, αλλά αν υπάρχει κανείς ή ξέρει κάποιον please HEEEELP!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ είμαι ΟΔΕ αλλά δεν πήγε κανείς πέρσυ Φιλανδία!
Μπορείς να βρείς πληροφορίες στο γραφείο του ESN AUEB.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εγώ είμαι ΟΔΕ αλλά δεν πήγε κανείς πέρσυ Φιλανδία!
Μπορείς να βρείς πληροφορίες στο γραφείο του ESN AUEB.
Απο οσους εχω ρωτησει μεχρι τωρα απο το ESN κανεις δεν εχει παει Φινλανδια απο ΟΔΕ :/
Απο τα μαθηματα που υπαρχουν στα αγγλικα ελαχιστα αντιστοιχουν σε καποιο μαθημα απο ΟΔΕ και δεν μαζευουν 30 credits που αντιστοιχουν σε ενα εξαμηνο και σε αυτη την περιπτωση δεν μπορω να παω :/ Αλλα γιατι να υπαρχει στη λιστα των πανεπιστημιων για ΟΔΕ αν δεν ταιριαζουν τα μαθηματα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Απο οσους εχω ρωτησει μεχρι τωρα απο το ESN κανεις δεν εχει παει Φινλανδια απο ΟΔΕ :/
Απο τα μαθηματα που υπαρχουν στα αγγλικα ελαχιστα αντιστοιχουν σε καποιο μαθημα απο ΟΔΕ και δεν μαζευουν 30 credits που αντιστοιχουν σε ενα εξαμηνο και σε αυτη την περιπτωση δεν μπορω να παω :/ Αλλα γιατι να υπαρχει στη λιστα των πανεπιστημιων για ΟΔΕ αν δεν ταιριαζουν τα μαθηματα?!
Οταν λες 30 credits απο ολο τον οδηγο σπουδων η απο το ετος που εισαι ;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Οταν λες 30 credits απο ολο τον οδηγο σπουδων η απο το ετος που εισαι ;:redface:
Απο ολο τον οδηγο σπουδων! Μπορεις να αντιστοιχισεις οποιαδηποτε μαθηματα θες απο προηγουμενα ετη τα οποια δεν εχεις περασει ακομα ή του ετους σου ή ακομα και απο επομενο ετος (ευτυχως!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Τοτε παρε αυτα που αντιστοιχουν και τα υπολοιπα extra. Πιστευω η εμπειρια και μονο αξιζει κανα δυο μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Τοτε παρε αυτα που αντιστοιχουν και τα υπολοιπα extra. Πιστευω η εμπειρια και μονο αξιζει κανα δυο μαθηματα.
Πιστεψε με συμφωνω απολυτα...Θελω να παω τοσο απεγνωσμενα που δεν με ενδιαφερει αν δεν περασω ή δεν αναγνωριστει και κανενα μαθημα! :P Αλλα δυστυχως πρεπει να δηλωσω την αντιστοιχια των μαθηματων μαζι με την αιτηση και να τα ελεγξει και ο υπευθυνος Erasmus του τμηματος :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ναι τα αντιστοιχα μαθηματα θα στα ανγνωρισουν κανονικα, τα extra θα μεινουν σαν τα προαιρετικα δικα μας και θα αναγραφοντε πανω στο πτυχιο σου ως diploma supplement (θα εχεις πανω απο 240 ects).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Να ρωτησω, στο δικο σας τμημα θελει lower ή απαιτει prof ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top