Erasmus

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ξερει κανεις για ΑΣΟΕΕ ποσα/ποια μαθηματα πρεπει να εχω περασει για να κανω αιτηση για erasmus? Γιατι εμαθα οτι πρεπει να εχω περασει 10 οποιαδηποτε μαθηματα ομως αλλου λεει οτι πρεπει να εχω περασει ολα τα μαθηματα του πρωτου ετους...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ξερει κανεις για ΑΣΟΕΕ ποσα/ποια μαθηματα πρεπει να εχω περασει για να κανω αιτηση για erasmus? Γιατι εμαθα οτι πρεπει να εχω περασει 10 οποιαδηποτε μαθηματα ομως αλλου λεει οτι πρεπει να εχω περασει ολα τα μαθηματα του πρωτου ετους...:/

Θα πρέπει να έχεις περάσει τουλάχιστον 10 μαθήματα ;)
Αλλά για τους δευτεροετείς που κάνουν αίτηση, προλαβαίνουν να βγούν και οι βαθμοί του Γ'εξαμήνου :)

100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Θα πρέπει να έχεις περάσει τουλάχιστον 10 μαθήματα ;)
Αλλά για τους δευτεροετείς που κάνουν αίτηση, προλαβαίνουν να βγούν και οι βαθμοί του Γ'εξαμήνου :)

100%
Τελεια! Thanks :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiii1692

Νεοφερμένος

Η marakiii1692 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γεια σας παιδια!! εχω μερικες αποριες για το ερασμους. αρχικα ειμαι στο πολιτικο του παντειου. ποια χωρα θα μου προτεινατε να επιλεξω? την γαλλια την φοβαμαι γιατι ακουσα οτι ειναι πολυ ακριβη και γιατι δεν εχω καλο επιπεδο γαλλικων.. πιο πολυ μου κανει κλικ η φιλανδια (tambere uni) . τι λετε? και απο βελγιο Ghent uni.

Και το 2ο σκελος,εχει να κανει με τις προυποθεσεις. τωρα μπαινω 2ο ετος και χρωσταω 4 μαθηματα. θα τα δωσω μεσα στην χρονια(2 χειμερινα + 2εαρινα) . διαλεγουν συνηθως φοιτητες με τους πιο καλους βαθμους? παιζει ρολο αν εχεις παρακολουθησει ημεριδες κλπ? αν ξερεις πληροφορικη? πειτε μ! πειτε μ! ααα και ποτε εχω την δυνατοτητα να κανω την αιτηση.. ΑΥΤΑΑ :P:P:P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Μία φίλη μου που σπουδάζει στο ΜΜΕ στο ΕΚΠΑ πήγε Lyon φέτος για το χειμερινό εξάμηνο. Έχει Sorbonne C2 και επάρκεια στα Γαλλικά και χρωστούσε νομίζω 1 μάθημα μόνο. Είναι δύσκολη η προσαρμογή αλλά αξίζει. Και για το χρηματικό θέμα αν ξέρεις που να τρως και πως να κινείσαι δεν θα αντιμετωπίσεις σπουδαίο θέμα. Το erasmus της δίνει νομίζω 500 ευρώ το μήνα και καλύπτει μόνη της τα υπόλοιπα. Να συμβουλευτείς όσους συμφοιτητές έχουν πάει για τα κατατόπια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Αν έχεις ένα Β2 στα Γαλλικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Σε ποια πόλη της Γαλλίας έχει συνεργασία το Πάντειο;
Πάντως η Φινλανδία είναι πολύ πιο ακριβή εφόσον σκέφτεσαι τα χρήματα... Το Βέλγιο κινείται στα ίδια επίπεδα με τη Γαλλία.
Η προϋπόθεση για να κάνει κανείς αίτηση για εράσμους είναι αρχικά να έχει περάσει τόσα μαθήματα, όσα αντιστοιχούν σε ένα έτος σπουδών. Δηλαδή μέχρι να κάνεις την αίτηση, θα πρέπει να έχεις περάσει όλα τα μαθήματα του πρώτου έτους. Από κει και πέρα, αν υπάρχει ζήτηση, ρόλο παίζει η γλωσσομάθεια, ο μέσος όρος, το εξάμηνο που είσαι (αυτοί που είναι σε μεγαλύτερα προηγούνται), καθώς και τα πρόσθετα προσόντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiii1692

Νεοφερμένος

Η marakiii1692 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν έχεις ένα Β2 στα Γαλλικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. .
δεν εχω ακομα Β2,του χρονου λογικα θα το παρω.. :/



Σε ποια πόλη της Γαλλίας έχει συνεργασία το Πάντειο;
ειναι παρα πολλα πανεπιστημια.. μερικες πολεις ουτε που τις ξερω βασικα :P λοιπον.. Grenoble , Bordeaux , Toulouse , Lille , Normandie , Paris , Rochelle , Dauphine , Marsellie , Montpeller , Sophia Antipolis , Marne , Lorraine , Strasbourg , Sorbonne .. Αυτα τα λιγα :P ποια απ ολες τις πολεις θα μου προτεινες? παντως.. εχω ακουσει οτι στην Γαλλια ειναι πολυ σοβινιστες και λιγο ξενερωτοι σαν λαος.. ενω αντιθετα στην φιλανδια ειναι πολυ πιο ξεφρενος λαος..! :P τωρα θα μου πεις ,για σπουδες θα πας,οχι για διακοπες,αλλα στην Φιλανδια εμαθα οτι συνδιαζει και τα δυο.. βεβαια το οικονομικο ειναι θεμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
γεια σας παιδια!! εχω μερικες αποριες για το ερασμους. αρχικα ειμαι στο πολιτικο του παντειου. ποια χωρα θα μου προτεινατε να επιλεξω? την γαλλια την φοβαμαι γιατι ακουσα οτι ειναι πολυ ακριβη και γιατι δεν εχω καλο επιπεδο γαλλικων.. πιο πολυ μου κανει κλικ η φιλανδια (tambere uni) . τι λετε? και απο βελγιο Ghent uni.
Αν τελικά αποφασίσεις να έρθεις Φινλανδία στο Uni. Tampere, θα χαρώ να σου δώσω πληροφορίες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Μαρακι Στρασβουργο με τα χίλια! Θα με θυμηθείς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Στρασβούργο και Lorraine. Πήγαν φίλοι μου και στα δύο και πέρασαν πολύ ωραία. Ειδικά, στη Lorraine, επειδή είναι σχετικά μικρές οι πόλεις οι φοιτητές ερασμους περνάνε ΄τελεια. Είναι και σε καλή θέση γεωγραφικά για ταξίδια ;)
Παρίσι, ούτε να το σκέφτεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις αν με lower εχω αρκετες πιθανοτητες να με δεχτουν?(εχω υψηλο Μ.Ο ,και δεν χρωσταω μαθηματα) .Γενικα περνουν κοσμο με lower ή ειναι απιθανο. Στις προυποθεσεις παντως ελεγε πως δεχονται απο lower και πανω, απλα δεν ξερω τι παιζει με τον ανταγωνισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Θεωρώ πως έχεις πιθανότητες, ναι. Εξαρτάται βέβαια και από τη βαρύτητα που δίνει κάθε υπεύθυνος όμως. πχ. Μια καθηγήτρια προτίμησε να στείλει έξω μια φοιτήτρια με Μ.Ο 6.5 και Γ1, παρά μια άλλη με μέσο όρο 7 και κάτι και Β2 γιατί θεώρησε πως η πρώτη θα ανταποκριθεί καλύτερα στις απαιτήσεις των μαθημάτων. Αντίστοιχα, ένας καθηγητής προτίμησε να στείλει έναν φοιτητή έξω με μ.ό. 8,5 και Β2, παρά μία με Γ2 και μ.ό 7. Οπότε, παίζει και αυτό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiii1692

Νεοφερμένος

Η marakiii1692 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν τελικά αποφασίσεις να έρθεις Φινλανδία στο Uni. Tampere, θα χαρώ να σου δώσω πληροφορίες. :)
αν θελεις πες μου κ απο τωρα γιατι το ψηνω πολυ για φιλανδια!! :D

Στρασβούργο και Lorraine. Πήγαν φίλοι μου και στα δύο και πέρασαν πολύ ωραία. Ειδικά, στη Lorraine, επειδή είναι σχετικά μικρές οι πόλεις οι φοιτητές ερασμους περνάνε ΄τελεια. Είναι και σε καλή θέση γεωγραφικά για ταξίδια ;)
Παρίσι, ούτε να το σκέφτεσαι.

παρισι γιατι ουτε καν? υποθετω αυτες οι 2 πολεις θα ειναι κ πιο οικονομικες ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Συνήθως είναι καλύτερα στις μικρότερες πόλεις και από άποψη οικονομική, αλλά και από άποψη ποιότητας ζωής και διασκέδασης. Αν έχεις λεφτά για ξόδεμα, πήγαινε Παρίσι, απλά εγώ δε θα το προτιμούσα.
Εννοείται πως είναι πιο οικονομικά. Ενα απλό παράδειγμα, το δωμάτιο σε εστία στην Λορραίνη είναι περίπου στα 200-250 ευρώ ενώ στο Παρίσι στα 600. Δεν είναι και αμελητέα η διαφορά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiii1692

Νεοφερμένος

Η marakiii1692 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Συνήθως είναι καλύτερα στις μικρότερες πόλεις και από άποψη οικονομική, αλλά και από άποψη ποιότητας ζωής και διασκέδασης. Αν έχεις λεφτά για ξόδεμα, πήγαινε Παρίσι, απλά εγώ δε θα το προτιμούσα.
Εννοείται πως είναι πιο οικονομικά. Ενα απλό παράδειγμα, το δωμάτιο σε εστία στην Λορραίνη είναι περίπου στα 200-250 ευρώ ενώ στο Παρίσι στα 600. Δεν είναι και αμελητέα η διαφορά....

συγγνωμη,και αυτα τα χρηματα τα δινουμε απο την τσεπη μας η μας τα δινει το πανεπιστημιο? για την λιλ τι ξερεις? ειναι πολυ κομβικη πολη,αναμεσα σε λουξεμβουργο κ βελγιο και κοντα στην αγγλια.. στο μεγεθος ειναι σαν την αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι υποτροφίες δίνει το Πάντειο, αλλά για Γαλλία το ΕΚΠΑ δίνει γύρω στα 500 ευρώ, τα οποία δεν τα παίρνεις όλα. Τη δεύτερη δόση στη δίνουν αφού γυρίσεις (το 20% περίπου). Υπολόγισε ότι στο Παρίσι στην εστία θα δίνεις 600 ευρώ, οπότε θα είναι από την τσέπη σου.
Για τη Λιλ να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω γιατί το τμήμα μου δεν έχει συμφωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas10

Νεοφερμένος

Ο nikolas10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αυτη τη στιγμη ειμαι Erasmus στο Παρισι και ειναι τελεια..!!!!!!!!! (Δεν υπαρχουν λογια για να το περιγραψω) ..Θελω να διευκρινισω οτι τα λεφτα που δινει το ελληνικο κρατος για Γαλλια ειναι 520 ευρω το μηνα και δεν παιζει ρολο σε ποιο πανεπιστημιο εισαι στην Ελλαδα..Και τα ενοικια στην εστια δεν ειναι 600 ευρω..Μενω σε εστια στο Παρισι και δινω 330 το μηνα..Αν θες να νοικιασεις βεβαια σπιτι τοτε ναι ειναι πανακριβα, οπως και ολη η ζωη εδω αλλωστε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Αν θες πες μας μερικα πραγματα για το πως τα περναει ενας ερασμιτης στο παρισι, να ξερουμε κι εμεις πανω κατω τι παιζει εκει πανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ξέρει κανεις αν μπορεις να πας erasmus αλλα και erasmus placement? γιατι αυτο ακουσα κι εχω μπερδευτει πολυ :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ξέρει κανεις αν μπορεις να πας erasmus αλλα και erasmus placement? γιατι αυτο ακουσα κι εχω μπερδευτει πολυ :/
Απο οτι εμαθα μπορεις να κανεις και τα 2! Μαλιστα, το erasmus placement μπορεις να το κανεις και μεχρι 1 ετος αφου παρεις το πτυχιο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top