Emo

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πηγαινεις σε ιδιωτικο σχολειο σημαινει οτι ανηκεις στο κεφαλαιο. Εκ φυσεως ο καθε ανθρωπος προστατευει το "σπιτι" του. Αρα λογικα, ενδομυχα τουλαχιστον, υποστηριζεις το κεφαλαιο. Κι αν οχι εσυ, σιγουρα οι γονεις σου, αρα επωφελεισαι απο το κεφαλαιο. Αυτο ακριβως ειναι ο καπιταλιστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
και ένας πάμπτωχος προστατεύει το σπίτι του. τί σημαίνει αυτό, ότι είναι καπιταλιστής???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
miv είσαι το 1ο άτομο που και στα 1.145 posts του έχει πάντα δίκιο. Συγχαρητήρια από εμένα πάντως :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πηγαινεις σε ιδιωτικο σχολειο σημαινει οτι ανηκεις στο κεφαλαιο. Εκ φυσεως ο καθε ανθρωπος προστατευει το "σπιτι" του. Αρα λογικα, ενδομυχα τουλαχιστον, υποστηριζεις το κεφαλαιο. Κι αν οχι εσυ, σιγουρα οι γονεις σου, αρα επωφελεισαι απο το κεφαλαιο. Αυτο ακριβως ειναι ο καπιταλιστης.

λυπάμαι πάλι δεν με αντιπροσωπεύουν αυτά που λες.
Και άσε εμένα να ξέρω αν ενδόμυχα υποστηρίζω το κεφάλαιο. Δεν με χαρακτήριζε και ούτε θα με χαρακτηρίσει ποτέ, όπως και τους γονείς μου - δεδομένα τα οποία μπορώ να σου εξηγήσω και προσωπικά όχι στο τοπικ. Η θεωρία που λες είναι πολύ γενική και δεν εκφράζει κάθε άτομο που έχει την δυνατότητα να πηγαίνει σε ένα ιδιωτικό σχολείο. Χωρίς ειρωνία, εγώ πολύ θα ήθελα να τα συζητήσουμε και από κοντά αυτά. Η γνώμη που έχεις σχηματίσει για μένα δεν με χαρακτηρίζει ούτε στο ελάχιστο.
Τώρα στο θέμα του ''σπιτιού'' και των γονιών ένα γενικότερο σχόλιο. Δεν νομίζεις ότι με αυτό που λες είναι σαν να υποστηρίζεις την κλασική παροιμία 'το μήλο κάτω απ την μηλιά"? Εφόσον ανέφερες πριν ότι πιστεύεις και στην ατομικότητα, ίσως να έπρεπε να σκεφτείς ότι με αυτό που λες περιορίζεις την ελευθερία επιλογών της ιδεολογίας ενός ατόμου από την στιγμή της γέννησης του. Εάν οι γονείς κάποιου είναι καπιταλιστές, νεοναζί, κομμουνιστές, φασίστες δεν είναι αναγκαίο ενδόμυχα να υποστηρίζουν και οι απόγονοι τους το ίδιο. Αλλιώς θα είχαμε διαιώνιση ιδεολογιών και τίποτα καινούριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
λυπάμαι αλλά όχι.
Και άσε εμένα να ξέρω αν ενδόμυχα υποστηρίζω το κεφάλαιο. Δεν με χαρακτήριζε και ούτε θα με χαρακτηρίσει ποτέ, όπως και τους γονείς μου - δεδομένα τα οποία μπορώ να σου εξηγήσω και προσωπικά όχι στο τοπικ. Η θεωρία που λες είναι πολύ γενική και δεν εκφράζει κάθε άτομο που έχει την δυνατότητα να πηγαίνει σε ένα ιδιωτικό σχολείο. Χωρίς ειρωνία, εγώ πολύ θα ήθελα να τα συζητήσουμε και από κοντά αυτά. Η γνώμη που έχεις σχηματίσει για μένα δεν με χαρακτηρίζει ούτε στο ελάχιστο.
Τώρα στο θέμα του ''σπιτιού'' και των γονιών ένα γενικότερο σχόλιο. Δεν νομίζεις ότι με αυτό που λες είναι σαν να υποστηρίζεις την κλασική παροιμία 'το μήλο κάτω απ την μηλιά"? Εφόσον ανέφερες πριν ότι πιστεύεις και στην ατομικότητα, ίσως να έπρεπε να σκεφτείς ότι με αυτό που λες περιορίζεις την ελευθερία επιλογών της ιδεολογίας ενός ατόμου από την στιγμή της γέννησης του. Εάν οι γονείς κάποιου είναι καπιταλιστές, νεοναζί, κομμουνιστές, φασίστες δεν είναι αναγκαίο ενδόμυχα να υποστηρίζουν και οι απόγονοι τους το ίδιο. Αλλιώς θα είχαμε διαιώνιση ιδεολογιών και τίποτα καινούριο.

Ενταξει, σε ενα φορουμ κανενας δεν ξερει τον αλλο. Προσπαθουμε ολοι μας, αλλα φυσικα κανενας δε μπορει να αντικαταστησει μια πραγματικη σχεση. Ολα στον ψηφιακο κοσμο ειναι εικασιες και συμπερασματα απο αυτο που ο καθενας βλεπει.

Anacron σε ευχαριστω για την εκτιμηση. Απλα εχω συζητησει με αρκετο κοσμο και τελικα αυτο που παιζει ρολο ειναι το δημοσιο αισθημα. Ουσιαστικα μεταφερω αποψεις ολων αυτων με τους οποιους συζητω ολα μου τα χρονια. Κι υπηρξαν πολλοι. Το αν εχω δικιο και στα 1145 μου ποστ ενταξει, ειναι λιγο υπερβολικο!:D
Θεωροντας οτι το δικιο ειναι αυτο που νιωθει ο κοσμος, κι επειδη ειμαι πολυ ανοιχτος ανθρωπος που συζηταω με τους παντες, μεταφεροντας αυτες τις αποψεις εδω ισως και καπου να εχω κι εγω δικιο. Δεν υποτιμω κανεναν. Απο τη στιγμη που δεν σας ξερω, δεν ξερω αν κι εσεις οι υπολοιποι εχετε αρκετα ερεθισματα ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εισαι απλα πολυ σωστος. Κι εγω μαζι σου.
Φυσικα τα παντα εχουν την ιδια πηγη, την ιδια την κοινωνια. Κι ακριβως αυτο λεω. Σε προηγουμενο ποστ ειπα οτι προσπαθω με επιχειρηματα να πεισω τους emo οτι δεν ωφελουν κανεναν με τη συμπεριφορα τους. Αυτοματα αυτο νομιζω οτι ειναι μια κινηση για να βοηθησει τα ατομα αυτα να επανενταχτουν και να ξεπερασουν το προβλημα που εννοειται οτι η κοινωνια η ιδια γεννησε. Ουσιαστικα λοιπον, θελω να βοηθησω μια προβληματικη ομαδα της κοινωνιας και σε μικρο ή μεγαλο βαθμο ολοκληρη την κοινωνια.
Το να αναγαγουμε ομως το θλιβερο αυτο φαινομενο σε "επιλογη", ειναι εγκλημα, γιατι αποδεχομαστε μια τραγικη κατασταση. Δεν ειναι επιλογη, ειναι καρκινωμα και πρεπει να αλλαξει. Αυτο που δεν κατανοουν καποιοι ειναι οτι ευλογουν τον ωχαδερφισμο που οι ιδιοι κατηγορουν λεγοντας, "οκ, επιλογη τους, αφηστε τους να κανουν ο,τι θελουνε". Και κατηγορωντας τους καγκουρες, ουσιαστικα απορριπτω την καταστολη και πιστευω οτι αποτελεσματικοτερη λυση αποτελει η αλλαγη της νοοτροπιας τους μεσα απο το να καταλαβουν το πραγματικο νοημα της μοδας τους.


Από τα λόγια του mostel εγώ κατάλαβα πως το φλέγον δεν είναι να επανενταχθούν τα άτομα αλλά να καταλάβουμε ποιοι παράγοντες τους οδήγησαν εκεί και να τους αλλάξουμε. Με το να επανεντάξεις τα άτομα δεν λύνεις το πρόβλημα, απλώς το καλύπτεις. Φυσικά και είναι επιλογή του καθενός να ακολουθήσει όποια μόδα θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ειναι τοσο ευκολο να αλλαξεις τις ριζες αμεσως. Οποτε πρωτα πρεπει να καθαρισεις την επιφανεια και μετα να πας σε βαθος. Δηλαδη να μην επανεντασσουμε τους ναρκομανεις, αλλα να ψαχνουμε να βρουμε γιατι ξεκινησαν τη χρηση? Φυσικα και αυτο πρεπει να γινει, αλλα παντα παραλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι τοσο ευκολο να αλλαξεις τις ριζες αμεσως. Οποτε πρωτα πρεπει να καθαρισεις την επιφανεια και μετα να πας σε βαθος. Δηλαδη να μην επανεντασσουμε τους ναρκομανεις, αλλα να ψαχνουμε να βρουμε γιατι ξεκινησαν τη χρηση? Φυσικα και αυτο πρεπει να γινει, αλλα παντα παραλληλα.

Δεν διαφωνώ στο να γίνουν παράλληλα, αλλά το πιθανότερο, στην ελληνική κοινωνία είναι να μην ψαχτεί ποτέ το βάθος όταν καλυφτεί η επιφάνεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μην προτρεχεις. Υπαρχουν πολλοι αξιοι Ελληνες και τουλαχιστον το παρηγορο ειναι οτι αυτος εδω ο λαος δεν κοιμηθηκε ποτε, οπως εκαναν αλλοι. Απλα ωρες ωρες βρισκεται σε χειμερια ναρκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johndrim

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Όταν λέει χρηστά ήθη.
π.χ.
Πέσε ότι είσαι γυμνιστής(λέμε τώρα) δεν μπορείς να κυκλοφοράς γυμνός στους δρόμους
ακόμα και άν είναι στην προσωπικότητα σου που επιτρέπει το άρθρο να αναπύξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μην προτρεχεις. Υπαρχουν πολλοι αξιοι Ελληνες και τουλαχιστον το παρηγορο ειναι οτι αυτος εδω ο λαος δεν κοιμηθηκε ποτε, οπως εκαναν αλλοι. Απλα ωρες ωρες βρισκεται σε χειμερια ναρκη.


Σωστά, Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ασε αυτον το φαντασιοπληκτο εκτος της συζητησης...Ουτε που ξερω σε ποια καναλια παιζει. Απλως ξερω οτι ο ελληνας ευτυχως δεν ειναι τοσο κοιμισμενος οσο αλλοι.
Δηλαδη ο,τι εχει ειπωθει απο ακροδεξιους και ψευτοελληναραδες σημαινει οτι ειναι φασιστικο αρα και απορριπτεο? Δηλαδη ο Αδωνις Γεωργιαδης οταν ειπε στη Βουλη οτι μονο οταν το κρατος δωσει λεφτα στους εργαζομενους θα εχουν ηθικο δικαιωμα οι βουλευτες να ζητανε μεγαλυτερες βουλευτικες αποζημιωσεις, ηταν λαθος? Τι με νοιαζει αν προερχεται απο το ΛΑΟΣ (ξεκαθαρα ξενοφοβικο κομμα, το ξερω), αν αυτο που λεει ειναι απολυτως σωστο? Αυτο που ξερω ειναι οτι στην Ελλαδα φτανουμε λιγο στα ακρα, απορριπτωντας αξιωματικα οτιδηποτε προερχεται απο το αντιπαλο δεος, ασχετα αν αυτο ειναι πολυ σωστο.
Ξεφυγαμε λιγο βεβαια, ζητω συγγνωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ασε αυτον το φαντασιοπληκτο εκτος της συζητησης...Ουτε που ξερω σε ποια καναλια παιζει. Απλως ξερω οτι ο ελληνας ευτυχως δεν ειναι τοσο κοιμισμενος οσο αλλοι.
Δηλαδη ο,τι εχει ειπωθει απο ακροδεξιους και ψευτοελληναραδες σημαινει οτι ειναι φασιστικο αρα και απορριπτεο? Δηλαδη ο Αδωνις Γεωργιαδης οταν ειπε στη Βουλη οτι μονο οταν το κρατος δωσει λεφτα στους εργαζομενους θα εχουν ηθικο δικαιωμα οι βουλευτες να ζητανε μεγαλυτερες βουλευτικες αποζημιωσεις, ηταν λαθος? Τι με νοιαζει αν προερχεται απο το ΛΑΟΣ (ξεκαθαρα ξενοφοβικο κομμα, το ξερω), αν αυτο που λεει ειναι απολυτως σωστο? Αυτο που ξερω ειναι οτι στην Ελλαδα φτανουμε λιγο στα ακρα, απορριπτωντας αξιωματικα οτιδηποτε προερχεται απο το αντιπαλο δεος, ασχετα αν αυτο ειναι πολυ σωστο.
Ξεφυγαμε λιγο βεβαια, ζητω συγγνωμη.


Ωραία είπαν και 1/10 σωστά πράγματα, και;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=-6Dmg_4ZA2Y[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξερω ποσο τοις εκατο ειπαν σωστα και δε με ενδιαφερει. Αυτα που ειναι σωστα, αυτα δεχομαι, οσα κι αν ειναι. Δεν ειπα ποτε εγω οτι τους αποδεχομαι τους ακροδεξιους. Το ιδιο και με καθε αλλη πολιτικη ιδεολογια.
Απλα οταν λεω κατι που τυχαινει να το εχει πει και καποιος με του οποιου την ιδεολογια διαφωνεις, μην το σχολιαζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απλα οταν λεω κατι που τυχαινει να το εχει πει και καποιος με του οποιου την ιδεολογια διαφωνεις, μην το σχολιαζεις.

ε; :!::!: αν θέλω να κάνω σχόλιο φυσικά και θα το κάνω, δεν μπορεί να μου το απαγορέψει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το θεωρω προκαταληψη καθε φορα που λεω κατι που σου ακουγεται ακροδεξιο να σχολιαζεις και με τετοιο τροπο. Εγω δεν εχω κανενα σκοπο να αναφερθω σε αυτο το πολιτικο κομματι που φυσικα δεν υποστηριζω, αν και αυτο δε σε αφορα.
Δε μπορεις να ταυτιζεις επιχειρηματα και αποψεις με κομματα και πολιτικες ιδεολογιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το θεωρω προκαταληψη καθε φορα που λεω κατι που σου ακουγεται ακροδεξιο να σχολιαζεις και με τετοιο τροπο. Εγω δεν εχω κανενα σκοπο να αναφερθω σε αυτο το πολιτικο κομματι που φυσικα δεν υποστηριζω, αν και αυτο δε σε αφορα.
Δε μπορεις να ταυτιζεις επιχειρηματα και αποψεις με κομματα και πολιτικες ιδεολογιες.

Που ακριβώς έκανα τέτοιο πράγμα; :S το "ο καιρος γαρ εγγυς" δεν το είπα επειδή το λέει ο Λιακόπουλος που είναι οπαδός (?) του ΛΑΟΣ, ήταν το πιο ταιριαστό απλά. Ούτε που ασχολούμαι με τα κόμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν εχει δηλωσει ποτε οπαδος του ΛΑΟΣ ο Λιακοπουλος.
Εγω το θεωρησα παραπομπη σε αυτον και δικαιως, διοτι δεν το εχω ξανακουσει ποτε απο αλλον και ως αλλη εννοια ουτως ή αλλως δεν ειχε νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν εχει δηλωσει ποτε οπαδος του ΛΑΟΣ ο Λιακοπουλος.
Εγω το θεωρησα παραπομπη σε αυτον και δικαιως, διοτι δεν το εχω ξανακουσει ποτε απο αλλον και ως αλλη εννοια ουτως ή αλλως δεν ειχε νοημα.

Δεν ξέρεις σε ποια κανάλια παίζει αλλά ξέρεις ότι δεν έχει δηλώσει οπαδός του ΛΑΟΣ; :P

όπως είπα, ήταν ταιριαστό σε αυτό που είπες και γι'αυτό το έγραψα, δεν έχει και πολλή σημασία για μένα ποιος το έχει πει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top