ECPE 2020

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
ειδα παραπανω νμζ (ή ηταν σ αλλο θρεντ; συγχωρηστε με αλλα βρμ να τσεκαρω :') οτι ο τελικος βαθμος ουσιαστικα βγαινει απ το συναθροισμα ολων των επιμερων βαθμων και μετα βγαζοντας τον μεσο ορο τους.. ισχυει ακομα αυτο; αν ναι, τοτε δν εχεις τπτ να φοβασαι!! ^^

παντα μ εκνευριζε το οτι τα αποτελεσματα αργουσαν τοσο πολυ :(( οχι οτι τους αδικω με τοσα που εχουν μαλλον να διορθωσουν αλλα οταν εχεις αγχος δεν σε ηρεμει τπτ :laugh:
Ναι πλέον (νομίζω παλιά δεν ήταν έτσι) τα part συμψηφιζονται πάλι καλά
Ισχύει είναι σπαστικό αυτό με την αναμονή αλλά τι να κάνουμε...
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καθηγήτρια εδώ :)

Τα τέσσερα parts συμψηφίζονται, οπότε ό,τι κερδίζεις από το ένα, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να ενισχύσεις το βαθμό κάποιου άλλου. Ο μέσος όρος πρέπει να είναι 65% (650) για να περάσεις.

Από την έκθεση και τα προφορικά είναι δύσκολο να μαζέψεις βαθμούς, αλλά δύσκολα σε κόβουν επίσης. Οι περισσότεροι κόβονται στο Listening.

Όχι ότι έχει σημασία πού κόβεσαι και πού περνάς, αφού αυτό που μετράει είναι ο συνολικός μέσος όρος.

Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα σε όλους σας!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καθηγήτρια εδώ :)

Τα τέσσερα parts συμψηφίζονται, οπότε ό,τι κερδίζεις από το ένα, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να ενισχύσεις το βαθμό κάποιου άλλου. Ο μέσος όρος πρέπει να είναι 65% (650) για να περάσεις.

Από την έκθεση και τα προφορικά είναι δύσκολο να μαζέψεις βαθμούς, αλλά δύσκολα σε κόβουν επίσης. Οι περισσότεροι κόβονται στο Listening.

Όχι ότι έχει σημασία πού κόβεσαι και πού περνάς, αφού αυτό που μετράει είναι ο συνολικός μέσος όρος.

Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα σε όλους σας!

Να ρωτήσω κάτι μιας και είστε καθηγήτρια Αγγλικών από ότι κατάλαβα. Στα προφορικά του ECPE, πόσα άτομα μπαίνουμε για να εξεταστούμε μαζί? Και γενικά το speaking του ECPE από τι αποτελείται?

Και για το writing θα ήθελα να ρωτήσω, πέφτουν 2 ειδών εκθέσεις και ο εξεταζόμενος γράφει τη μια?
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι μιας και είστε καθηγήτρια Αγγλικών από ότι κατάλαβα. Στα προφορικά του ECPE, πόσα άτομα μπαίνουμε για να εξεταστούμε μαζί? Και γενικά το speaking του ECPE από τι αποτελείται?

Και για το writing θα ήθελα να ρωτήσω, πέφτουν 2 ειδών εκθέσεις και ο εξεταζόμενος γράφει τη μια?

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι μπαίνουν 2 άτομα στο speaking. Αρχικά είναι κάποιες ερωτήσεις προσωπικές και μετά υπάρχει ένα θέμα στο οποίο πρέπει να παρουσιάσεις τις επιλογές σου και να συνομιλήσεις με το άλλο άτομο που είσαι μαζί και να φτάσετε σε μια απόφαση. στο τέλος είναι κάποιες ερωτήσεις πάνω στην απόφασή σας. πχ έχετε να αποφασίσετε που θα γίνει η σχολική γιορτή για το τέλος του σχολικού έτους, έχεις εσύ 2 επιλογές, έχει και το άλλο άτομο 2 επιλογές τις παρουσιάζετε λέτε ο καθένας ποια από τις 2 επιλογές του προτιμάει και μετά συνομιλείτε για να φτάσετε στην τελική επιλογή και γιατί. Αφού το λέτε στον εξεταστή μετά σας ρωτάει πχ γιατί επιλέξατε αυτό αντί για το άλλο, ή μου είπες ότι έχει αυτό το μειονέκτημα μήπως δεν είναι η καλύτερη επιλογή? Αυτά σε γενικές γραμμές.

Όσον αφορά το writing υπάρχουν 2 εκθέσεις και γράφεις τη μια.

Αλλά ας απαντήσει και η nina-nana μήπως έχει αλλάξει κάτι ή αν είναι κάτι άλλο που μου διέφυγε.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι μπαίνουν 2 άτομα στο speaking. Αρχικά είναι κάποιες ερωτήσεις προσωπικές και μετά υπάρχει ένα θέμα στο οποίο πρέπει να παρουσιάσεις τις επιλογές σου και να συνομιλήσεις με το άλλο άτομο που είσαι μαζί και να φτάσετε σε μια απόφαση. στο τέλος είναι κάποιες ερωτήσεις πάνω στην απόφασή σας. πχ έχετε να αποφασίσετε που θα γίνει η σχολική γιορτή για το τέλος του σχολικού έτους, έχεις εσύ 2 επιλογές, έχει και το άλλο άτομο 2 επιλογές τις παρουσιάζετε λέτε ο καθένας ποια από τις 2 επιλογές του προτιμάει και μετά συνομιλείτε για να φτάσετε στην τελική επιλογή και γιατί. Αφού το λέτε στον εξεταστή μετά σας ρωτάει πχ γιατί επιλέξατε αυτό αντί για το άλλο, ή μου είπες ότι έχει αυτό το μειονέκτημα μήπως δεν είναι η καλύτερη επιλογή? Αυτά σε γενικές γραμμές.

Όσον αφορά το writing υπάρχουν 2 εκθέσεις και γράφεις τη μια.

Αλλά ας απαντήσει και η nina-nana μήπως έχει αλλάξει κάτι ή αν είναι κάτι άλλο που μου διέφυγε.
Ναι κι εγω που το έδωσα φέτος αυτή τη μορφή είχε το speaking και το writing αλλά εννοείται εφόσον είναι καθηγήτρια λογικά θα ξέρει περισσότερες λεπτομέρειες.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Ναι κι εγω που το έδωσα φέτος αυτή τη μορφή είχε το speaking και το writing αλλά εννοείται εφόσον είναι καθηγήτρια λογικά θα ξέρει περισσότερες λεπτομέρειες.

Εγώ έδωσα το 2016 οπότε δεν ήμουν και 100% σίγουρη γιατί λέω κάτι μπορεί να έχουν αλλάξει από τότε. Γι αυτό και είπα να δώσει περισσότερες πληροφορίες η καθηγήτρια. Απ ότι λες όμως δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι πάνω στη δομή του τεστ.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εγω ειχα δωσει τον μαιο 2018(γ γυμνασιου ημουν)proficiency -Michigan και Cambridge-περασα μονο το Michigan, το αλλο δεν το περασα για 10(γκαντεμια) και το πιο δυσκολο παρτ ηταν το listening τουλαχιστον και τους υπολοιπους που ρωτησα το ιδιο ειπαν. Μπορω να πω οτι σαν τυπος εξετασης μου αρεσει περισσοτερο το Cambridge, οσοι εχετε δωσει και τα 2 θελω να μου πειτε ποιο σας αρεσε παραπανω. Επισης, οσοι δινετε να ξερετε οτι θα ειστε αγχωμενοι πριν μπειτε μετα θα ειστε μια χαρα θα μιλησετε και με κανεναν φιλο σας και γενικοτερα θα χαλαρωσετε και θα ειστε συγκεντρωμενοι οταν πατε μεσα και παρετε τα θεματα. Αυτα απο την δικη μου εμπειρια.🤟
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που έδωσε Ecpe τον Ιούνιο??
Γνωρίζει περίπου κανείς πότε αναμένεται να βγουν τα αποτελέσματα??
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
οσοι εχετε δωσει και τα 2 θελω να μου πειτε ποιο σας αρεσε παραπανω.

Καλησπέρα , είχα δώσει Cambridge Lower και το ECPE (Michigan). Εμένα προσωπικά μου άρεσαν και τα 2 ΑΛΛΑ επειδή έχω δώσει και προσομοίωση CPE (Cambridge proficiency) υπάρχει αυτή η άσκηση που σου δίνεται ένα κείμενο , σε ορισμένα σημεία των παραγράφων έχει κενά και σου δίνονται ορισμένες προτάσεις οπού εσύ πρέπει να βρεις σε ποιο σημείο του κειμένου αντιστοιχούν (υπήρχε και στο Lower αυτή η άσκηση σε λίγο πιο εύκολο επίπεδο). Ε λοιπόν αυτή η άσκηση δεν μου άρεσε καθόλου :laugh: :laugh: , ορισμένα κείμενα ήταν δύσκολα και στο Lower αλλά στο CPE ξεφεύγει πολύ το κειμενο. Επίσης υπήρχε διαφορετικό λεξιλόγιο σε ορισμένες λέξεις (ήταν στα Βρετανικά Αγγλικά πχ το φορτηγό το λένε Lorry οι Βρετανοί ενώ οι Αμερικάνοι το λένε Truck κλπ). Τη θυμάσαι αυτή την άσκηση @Unboxholics?
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Καλησπέρα , είχα δώσει Cambridge Lower και το ECPE (Michigan). Εμένα προσωπικά μου άρεσαν και τα 2 ΑΛΛΑ επειδή έχω δώσει και προσομοίωση CPE (Cambridge proficiency) υπάρχει αυτή η άσκηση που σου δίνεται ένα κείμενο , σε ορισμένα σημεία των παραγράφων έχει κενά και σου δίνονται ορισμένες προτάσεις οπού εσύ πρέπει να βρεις σε ποιο σημείο του κειμένου αντιστοιχούν (υπήρχε και στο Lower αυτή η άσκηση σε λίγο πιο εύκολο επίπεδο). Ε λοιπόν αυτή η άσκηση δεν μου άρεσε καθόλου :laugh: :laugh: , ορισμένα κείμενα ήταν δύσκολα και στο Lower αλλά στο CPE ξεφεύγει πολύ το κειμενο. Επίσης υπήρχε διαφορετικό λεξιλόγιο σε ορισμένες λέξεις (ήταν στα Βρετανικά Αγγλικά πχ το φορτηγό το λένε Lorry οι Βρετανοί ενώ οι Αμερικάνοι το λένε Truck κλπ). Τη θυμάσαι αυτή την άσκηση @Unboxholics?
Γενικοτερα αυτα με προετοιμασια εβγαιναν δλδ στις αρχες μας δυσκολευαν αλλα μετα ηταν οκευ. Εγω θυμαμαι οταν εδινα επειδη κανουμε διαλειμματα ολα τα πρωτα μου ηταν οκευ και συζητουσαμε με τα παιδια και λεγαμε αν ειναι ετσι και τα αλλα θα το περασουμε οριακα αλλα μετα καναμε listening και ηταν αρκετα περιεργο ολοι απο εκει χασαμε 😂😂
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που έδωσε Ecpe τον Ιούνιο??
Γνωρίζει περίπου κανείς πότε αναμένεται να βγουν τα αποτελέσματα??
Εγώ έδωσα ecpe στις 28 Ιουνίου και από το σαιτ της ελληνοαμερικανικης ενώσεις στο Facebook από ότι κατάλαβα τα αποτελέσματα θα βγουν τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου
Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εγώ έδωσα ecpe στις 28 Ιουνίου και από το σαιτ της ελληνοαμερικανικης ενώσεις στο Facebook από ότι κατάλαβα τα αποτελέσματα θα βγουν τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου
Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!
Και εγώ στις 28 έδωσα απλά μήπως ενημέρωσαν με πιο συγκεκριμένη ημερομηνία γτ είχα μιλήσει και μ είπανε ακριβώς το ίδιο πριν λίγες βδομάδες
Καλά αποτελέσματα και σε εσένα
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Και εγώ στις 28 έδωσα απλά μήπως ενημέρωσαν με πιο συγκεκριμένη ημερομηνία γτ είχα μιλήσει και μ είπανε ακριβώς το ίδιο πριν λίγες βδομάδες
Καλά αποτελέσματα και σε εσένα
Ναι κατάλαβα... Αντέ να δούμε και ευχαριστώ πολύ!
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

ioanchatzip

Νεοφερμένος

Ο ioanchatzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Και εγώ έδινα παιδιά στις 28 Ιούνη. Σύνολο 76% και στα επιμέρους είχα Speaking 760 (Pass), listening 675(Low Pass), GCVR 785 (Pass), writing 820 (Pass). Σίγουρα η μία γιαγιά μου έκοψε από το speaking γιατί περίμενα 800 περίπου 😂😂😂. Αναστατώθηκαν από την προφορά μου μάλλον χαχαχα
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Και εγώ έδινα παιδιά στις 28 Ιούνη. Σύνολο 76% και στα επιμέρους είχα Speaking 760 (Pass), listening 675(Low Pass), GCVR 785 (Pass), writing 820 (Pass). Σίγουρα η μία γιαγιά μου έκοψε από το speaking γιατί περίμενα 800 περίπου 😂😂😂. Αναστατώθηκαν από την προφορά μου μάλλον χαχαχα
Καμία απολύτως σημασία δεν έχει ο βαθμός μιας και το πτυχίο λέει ότι απλά έχεις το πιστοποιητικό του ECPE.
 

ioanchatzip

Νεοφερμένος

Ο ioanchatzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top