ECPE 2020

JimV2821

Νεοφερμένος

Ο JimV2821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό

Σήμερα έδινα γραπτά ecpe και μπλοκάρα στο voc με αποτέλεσμα να μην προλάβω καν να κάνω το reading το έβαλα στην τύχη σύμφωνα με δικούς μου υπολογισμούς έχω γράψει 50 % gcvr στη χειρότερη 45% το ξέρω πολύ κακό σκρο αλλά έτρεμα και είχα πολύ άγχος μόλις μπήκα στην αίθουσα αλλά στο writing έχω γράψει γύρω στο 80 όπως και στο listening στα προφορικα είμαι καλός δίνω στις 7/06 υπάρχει περίπτωση να κάνουν συμψηφισμό και να με περάσουν?
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Συμψηφίζονται όλα τα parts (listening, gcvr, writing, speaking) και θα πρέπει να έχεις μέσο όρο 65%. Πριν κάποια χρόνια έπρεπε στο κάθε part να έχεις 65% για να περάσεις, κάτι που καθιστούσε την εξέταση πιο απαιτητική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ioanchatzip

Νεοφερμένος

Ο ioanchatzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Και εγώ έδινα την Κυριακή και μπορώ να πω ότι το voc με δυσκόλεψε και μένα αρκετά. Στο speaking σε μας έπεσε να διαλέξουμε έναν basketball coach για σχολείο. Όπως και να χει καλή επιτυχία! :cool2:
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
κι εμενα αυτο μου επεσε στο speaking και κι εγω που εδινα σημερα γραπτα ισχυει οτι το voc ηταν τσιμπημενο αλλα ευτυχως ηταν καλη η γραμματικη
παντως αν εχεις γραψει καλα στα αλλα και τα πας καλα και στα προφορικα εχεις πιθανοτητες οποτε μην απογοητευεσαι ακομα
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
εχουν ανεβασει καπου αυτα τα θεματα ηδη;
 

ioanchatzip

Νεοφερμένος

Ο ioanchatzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Όχι τα θεματα δεν ανεβαίνουν κάπου...
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Τα θέματα του ecpe (όπως και του cpe) δεν δημοσιεύονται
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Παιδιά από περιέργεια, τι σας έπεσε; έδινα το 2017 εγώ, είχε πέσει να συμφωνήσουμε ή να διαφωνισουμε για απόφαση της κυβέρνησης να απαγορεύσει την οδήγηση σε άτομα ηλικίας άνω των 65 χρόνων και το 2ο αφορούσε τα εφόδια που προσφέρουν τα μαθήματα του σχολείου μετέπειτα από τη σχολική ζωή αν θυμάμαι καλά και αν όντως θα χρησιμεύσουν καπου :P
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Όχι τα θεματα δεν ανεβαίνουν κάπου...
Τα θέματα του ecpe (όπως και του cpe) δεν δημοσιεύονται
οο αληθεια; και που μπορω να βρω παλιοτερα θεματα για εξασκηση ας πουμε; δεν το χω ψαξει καθολου γι αυτο ισως να ειναι χαζη η ερωτηση μ 😂 θυμαμαι παλιοτερα στο φροντ ηταν και κατι βιβλιαρακια απ τα οποια η καθ μας εβγαζε φωτοτυπιες.. αυτος ειναι ο μονος τροπος; :/
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι τα practice tests των βιβλίων της ελληνοαμερικάνικης (hau) καθώς είναι εγγύτερα στις απαιτήσεις της εξέτασης. Τα past papers είναι πάγια πολιτική τους να μην τα ανεβάζουν στο διαδίκτυο (τους λόγους δεν τους γνωρίζω).
 

ioanchatzip

Νεοφερμένος

Ο ioanchatzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μπορείς να δεις χρήσιμο υλικό εδώ https://michiganassessment.org/resources/?fwp_tests=ecpe
Στην έκθεση σε μας έπεσε για το πλήθος των μαθητών που πρέπει να έχει ένα σχολείο (αυτό διάλεξα) και το άλλο ήταν για φωτογράφους και celebrities αν αλλαζει η ζωη τους και κατι τέτοια. Δύσκολο θέμα οι παπαράτσι οπότε αναγκαστικά το άλλο.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
σας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις σας ^^
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εμένα στο θέμα της έκθεσης έπεσε αν θα πρέπει το νηπιαγωγείο και το δημοτικό να στεγάζονται στο ίδιο κτήριο γαι τις κοινωνικές και μαθησιακές ανάγκες των παιδιών (εγώ αυτό διάλεξα) και το άλλο για το αν θεωρούμε καλή η καλή την επίδραση των γειτόνων και των κανόνων της γειτονιάς στην παρέμβαση του σπιτιού μας πχ για λάμπες στην αυλή η κάτι τέτοιο δεν το πολυκατάλαβα η αλήθεια είναι...
 

giannist_

Νεοφερμένος

Ο giannist_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι τα practice tests των βιβλίων της ελληνοαμερικάνικης (hau) καθώς είναι εγγύτερα στις απαιτήσεις της εξέτασης. Τα past papers είναι πάγια πολιτική τους να μην τα ανεβάζουν στο διαδίκτυο (τους λόγους δεν τους γνωρίζω).
Καλησπέρα!! Εγώ έδωσα ECPE τον Δεκέμβριο του 2019. Είχα 660/1000 GCVR, 650/1000 SPK, 820/1000 WRI, 585/1000 LST.
Τα θέματα ήταν αρκετά δύσκολα και ειδικά το listening ,καθώς σε όλα τα practice tests που είχα κάνει από τα βιβλία της HAU είχα στάνταρ πάνω από 35/50 ερωτήματα σωστά, οπότε περίπου πάνω από 700/1000. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το ECPE είναι (ανάμεσα στ' άλλα) και θέμα ταχύτητας (πχ: στο ακουστικό να μην χάσεις ερώτημα ή στο gcvr να αφιερώσεις πολλή ώρα στο grammar). Τέλος πάντων, το πήρα.
Είχα και εγώ την απορία, γιατί δεν αναρτώνται τα θέματα, αλλά έμαθα πρόσφατα ότι, όπως σχεδόν σε όλα τα ξενόγλωσσα ιδρυμάτων και πανεπιστημίων (πχ Cambridge, Michigan, Goethe, OSD) τα θέματα ανακυκλώνονται.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ...
Μην αγχώνεστε για τα αποτελέσματα!! (θα αργήσουν-περίπου 2-2,5 μήνες μετά).
Όσοι δε δώσατε speaking, μην αγχώνεστε, δώστε τον καλύτερό σας εαυτό και να ξέρετε... στο ECPE είναι πολύ αυστηροί οι εξεταστές των προφορικών, σε αντίθεση με το ECCE.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Εμένα στο θέμα της έκθεσης έπεσε αν θα πρέπει το νηπιαγωγείο και το δημοτικό να στεγάζονται στο ίδιο κτήριο γαι τις κοινωνικές και μαθησιακές ανάγκες των παιδιών (εγώ αυτό διάλεξα) και το άλλο για το αν θεωρούμε καλή η καλή την επίδραση των γειτόνων και των κανόνων της γειτονιάς στην παρέμβαση του σπιτιού μας πχ για λάμπες στην αυλή η κάτι τέτοιο δεν το πολυκατάλαβα η αλήθεια είναι...
οο αρκετα ενδιαφερον θεμα αυτο που διαλεξες.. αν θυμασαι, και αν θες να αποκαλυψεις δλδ, τι αποψεις (θετικα/αρνητικα) παρουσιασες στην εκθεση σου; ^^
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγχαρητηρια καταρχας για την επιτυχια σου!!:clapup:

Είχα και εγώ την απορία, γιατί δεν αναρτώνται τα θέματα, αλλά έμαθα πρόσφατα ότι, όπως σχεδόν σε όλα τα ξενόγλωσσα ιδρυμάτων και πανεπιστημίων (πχ Cambridge, Michigan, Goethe, OSD) τα θέματα ανακυκλώνονται.
Απολυτως λογικο ακουγεται αλλα δεν το ειχα σκεφτει ποτε οτι γινεται :laugh: Ευχαριστω για την πληροφορια ^^
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
οο αρκετα ενδιαφερον θεμα αυτο που διαλεξες.. αν θυμασαι, και αν θες να αποκαλυψεις δλδ, τι αποψεις (θετικα/αρνητικα) παρουσιασες στην εκθεση σου; ^^
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγχαρητηρια καταρχας για την επιτυχια σου!!:clapup:


Απολυτως λογικο ακουγεται αλλα δεν το ειχα σκεφτει ποτε οτι γινεται :laugh: Ευχαριστω για την πληροφορια ^^
Σε ευχαριστώ πολύ! (αν και δε ξεβρ σίγουρα ακόμα αν το έχω πάρει η όχι... Θα δείξει...)
Στην έκθεση εγώ υποστήριξα ότι ήμουν υπέρ του να είναι στο ίδιο κτήριο γιατί έτσι τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να αλληλεπιδρασουν με μια ευρείας ηλικιακή γκάμα παιδιών όπως ακριβώς και στην κοινωνία που αλληλεπιδρουκε με άτομα διαφορετικης ηλικίας (δλδ είπα ότι στο σχολείο είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας), μετά είπα ότι μιλώντας με τα μεγαλύτερα παιδιά θα έχουν μια ιδέα για το τι προβλήματα και δυσκολίες μπορεί να αντιμετωπίσουν στο μέλλον και έτσι θα είναι προετοίμασε γιατί αν ήταν σε διαφορετικα κτήρια δε θα γνώριζαν άρα θα είχαν άγχος για αυτό το κομμάτι και ειδικα σήμερα που η καθημερινότητα μας είναι γεμάτη άγχος δε θα θέλαμε τα παιδιά μας να έχουν και έξτρα άγχος για αυτό το κομμάτι και τέλος είπα ότι εφόσον θα υπάρχουν περισσότερα παιδιά θα έχουν και περισσότερες ευκαιρίες για να κάνουν αληθινούς φίλους που θα είναι πάντα δίπλα τους και για τα καλά και για τα κακα. Αυτά είπα τωρα... Αν είχε και κανένας άλλος το ίδιο θέμα και θέλει ας μοιραστεί τι έγραψε.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! (αν και δε ξεβρ σίγουρα ακόμα αν το έχω πάρει η όχι... Θα δείξει...)
Στην έκθεση εγώ υποστήριξα ότι ήμουν υπέρ του να είναι στο ίδιο κτήριο γιατί έτσι τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να αλληλεπιδρασουν με μια ευρείας ηλικιακή γκάμα παιδιών όπως ακριβώς και στην κοινωνία που αλληλεπιδρουκε με άτομα διαφορετικης ηλικίας (δλδ είπα ότι στο σχολείο είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας), μετά είπα ότι μιλώντας με τα μεγαλύτερα παιδιά θα έχουν μια ιδέα για το τι προβλήματα και δυσκολίες μπορεί να αντιμετωπίσουν στο μέλλον και έτσι θα είναι προετοίμασε γιατί αν ήταν σε διαφορετικα κτήρια δε θα γνώριζαν άρα θα είχαν άγχος για αυτό το κομμάτι και ειδικα σήμερα που η καθημερινότητα μας είναι γεμάτη άγχος δε θα θέλαμε τα παιδιά μας να έχουν και έξτρα άγχος για αυτό το κομμάτι και τέλος είπα ότι εφόσον θα υπάρχουν περισσότερα παιδιά θα έχουν και περισσότερες ευκαιρίες για να κάνουν αληθινούς φίλους που θα είναι πάντα δίπλα τους και για τα καλά και για τα κακα. Αυτά είπα τωρα... Αν είχε και κανένας άλλος το ίδιο θέμα και θέλει ας μοιραστεί τι έγραψε.
μια χαρα ακουγονται οσα ανεφερες παντως ^^ μακαρι βεβαια να ηταν ετσι οντως τα πραγματα λολ αλλα νταξει μην τα θελουμε κι ολα δικα μας :hehe:

εσυ εισαι αισιοδοξη για τα αποτελεσματα σου; :)

συγχαρητηρια σε οσους δωσανε βασικα και σ οσους θα δωσουν στο μελλον και τυχει να διαβασουν αυτο το μηνυμα χεχε
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Εύχομαι σε όλους σας καλά αποτελέσματα να έχετε !!!

Εγώ έδωσα Μάιο του 2019 το ECPE
Στο gcvr πέτυχα 810/1000 , είχε σχετικά εύκολο voc αλλά τα readings ήταν πολύ δύσκολα
Στο Listening 990/1000 πράγμα που δεν περίμενα γιατί μου φάνηκαν λίγο δύσκολα !
Writing 670/1000 είχε πέσει θέμα πιστεύεις είναι καλύτερο να έχουν δικαίωμα ψήφου στα 18 η 21 και το άλλο που έγραψα εγώ άμα είναι καλύτερο τα παιδιά δημοτικού νομίζω να παίρνουν φαγητό από το σπίτι η από το κυλικείο.
Και τα μαραμενα τα προφορικά , ανάθεμα την ύπαρξη τους 665/1000 . Περίμενα να μην περάσω αλήθεια . Μας πήραν μέσα και μια ώρα πιο νωρίς !Έδινα 13 μαϊου και ο δάσκαλος μου μας άρχισε εξάσκηση στις 5?
Το άγχος μου είχε φτάσει στα ύψη και έκλαιγα από τα νευρα μου γτ είχαν κάνει κιαλλες βλακειες εκεί στο φροντ



Λοιπόν για να μην πολυλογω προς τα παιδιά που δίνουν η θα δώσουν , στα προφορικά όσο να ναι φυσιολογικό να έχετε άγχος , προσπαθήστε να παίρνετε ανάσες πριν μπείτε και όταν με το καλό αρχίσετε το μέρος που ο το άλλο παιδί παρουσιάζει τις επιλογές του κάντε όσο καλύτερες σημειώσεις μπορείτε θα σας βοηθήσει πολύ
Και γραπτά να κοιτάτε τον χρόνο κάπου κάπου , εμένα με βοηθούσε να ελεγχα κάθε τι που έκανα πριν το μεταφέρω στο answer sheet και άφησα στο τέλος 10 λεπτά για να τα ξανά ελέγξω όλα ! Και μετά μου έμεινε και χρόνος να χαλαρώσω .
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
μια χαρα ακουγονται οσα ανεφερες παντως ^^ μακαρι βεβαια να ηταν ετσι οντως τα πραγματα λολ αλλα νταξει μην τα θελουμε κι ολα δικα μας :hehe:

εσυ εισαι αισιοδοξη για τα αποτελεσματα σου; :)

συγχαρητηρια σε οσους δωσανε βασικα και σ οσους θα δωσουν στο μελλον και τυχει να διαβασουν αυτο το μηνυμα χεχε
Χάχα ισχύει :laugh:
Θέλω να πιστεύω πως ναι απλά είμαι λίγο συγκροτημένη γιατί στα practice test που έκανα το gcvr το πέρναγα πάντα πολύ οριακά αλλά θέλω να πιστεύω ότι το έχω περάσει αυτή τη φορά... Τώρα θα δείξει σ έκανα 2μηνο που θα βγουν τα αποτελέσματα
Καλή επιτυχία σε όλους!
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Χάχα ισχύει :laugh:
Θέλω να πιστεύω πως ναι απλά είμαι λίγο συγκροτημένη γιατί στα practice test που έκανα το gcvr το πέρναγα πάντα πολύ οριακά αλλά θέλω να πιστεύω ότι το έχω περάσει αυτή τη φορά... Τώρα θα δείξει σ έκανα 2μηνο που θα βγουν τα αποτελέσματα
Καλή επιτυχία σε όλους!
ειδα παραπανω νμζ (ή ηταν σ αλλο θρεντ; συγχωρηστε με αλλα βρμ να τσεκαρω :') οτι ο τελικος βαθμος ουσιαστικα βγαινει απ το συναθροισμα ολων των επιμερων βαθμων και μετα βγαζοντας τον μεσο ορο τους.. ισχυει ακομα αυτο; αν ναι, τοτε δν εχεις τπτ να φοβασαι!! ^^

παντα μ εκνευριζε το οτι τα αποτελεσματα αργουσαν τοσο πολυ :(( οχι οτι τους αδικω με τοσα που εχουν μαλλον να διορθωσουν αλλα οταν εχεις αγχος δεν σε ηρεμει τπτ :laugh:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top