Eπικοινωνίας & Mέσων Mαζικής Eνημέρωσης Αθήνας (ΕΚΠΑ)

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
https://www2.media.uoa.gr/emme/news/read.php?id=5398 Επιτελους το Τμημα μας εδωσε σημεια υπαρξης του !!! :)

αντε να μαζευτεί το παρεάκι...καιρός ήταν:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna-what if??

Νεοφερμένος

Η anna-what if?? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ε, να τα πούμε επιτέλους κι από κοντά! :-) Βασικά, μήπως θέλετε να συναντηθούμε? :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Ε, να τα πούμε επιτέλους κι από κοντά! :-) Βασικά, μήπως θέλετε να συναντηθούμε? :-P

Δεν είναι κακή ιδέα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna-what if??

Νεοφερμένος

Η anna-what if?? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Βασικά μπορούμε να βρεθούμε για να πάμε όλοι μαζί στην εκδήλωση την τρίτη, ή να πάμε για κανένα καφέ, αύριο το πρωί... Αν θέλουν κι αλλά παιδιά...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ενδιαφέρεται ένας φίλος για κατατακτήριες και θέλει να μάθει σχετικά με το επίπεδο δυσκολίας των εξεταστέων μαθημάτων.. Κάποιος/-α;
btw, αυτά είναι:
Εισαγωγή στις Νέες Τεχνολογίες
Βασικές Έννοιες στη Θεωρία της Επικοινωνίας
Εισαγωγή στην Ψυχολογία της Επικοινωνίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μερόπη Αντωνίου

Νεοφερμένος

Η Μερόπη Αντωνίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ροβέρτα ξέρεις αν οι κατατακτήριες δεν είναι εύκολες σε αυτό το τμήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ροβέρτα ξέρεις αν οι κατατακτήριες δεν είναι εύκολες σε αυτό το τμήμα;

Καλησπέρα Μερόπη! :flowers: Υπάρχουν στο τμήμα μου αρκετά άτομα που έχουν εισαχθεί μέσω των κατατακτηρίων εξετάσεων. Δεν γνωρίζω όμως τη δομή των εξετάσεων αυτών. Παρακάτω σου παραθέτω την ύλη των μαθημάτων για τις κατατακτήριες.

Ενημερωτικά, η προηγούμενη ονομασία του μαθήματος "Τεχνολογία της Πληροφορίας στην Επικοινωνία και τα ΜΜΕ" ήταν "Εισαγωγή στις Νέες Τεχνολογίες και Εργαστηριακές Εφαρμογές". Είχαμε λοιπόν και γραπτή εξέταση (θεωρία) και εργαστήρια πληροφορικής (εφαρμογή θεωρίας), αλλά η ύλη βασιζόταν κυρίως στις παραδόσεις και όχι ιδιαίτερα στο βιβλίο του Beekman που ήταν το σύγγραμμα μας. Προφανώς στις κατατακτήριες εξετάζεται μόνο το θεωρητικό τμήμα του μαθήματος.

Ακολούθως, όσον αφορά το μάθημα "Βασικές Έννοιες στη Θεωρία της Επικοινωνίας" το ένα σύγγραμμα που είχαμε ήταν "Ο πολιτισμός πηγή δυστυχίας" του Φρόιντ, όπου παρουσιάζονται με έναν μονομερή και απόλυτο τρόπο οι απόψεις του φημισμένου αυτού ψυχαναλυτή...:hmm: Δεν είναι και τόσο ευχάριστο ανάγνωσμα. Υπήρχε όμως και "ο Αναγνώστης Άμλετ" (το άλλο προτεινόμενο) σύγγραμμα το οποίο ήταν το βιβλίο της ίδιας της διδάσκουσας. Σαφώς ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον και πιο προσεγγίσιμο σε σχέση με το άλλο του Φρόιντ, αλλά δεν είναι στην ύλη των κατατακτηρίων.

Τέλος, όσον αφορά την "Εισαγωγή στην Ψυχολογία της Επικοινωνίας", η ύλη είναι ακριβώς ίδια με αυτήν που είχαμε και εμείς. Η εξέταση ήταν με ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής στο μάθημα αυτό αλλά ενδέχεται για τις κατατακτήριες να είναι ανάπτυξης. Η ύλη του μαθήματος είναι λίγο εξειδικευμένη όσον αφορά τις θεματικές ενότητες από το βιβλίο του διδάσκοντος ("Το πρόσωπο και οι άλλοι") και συνεπώς και λίγο πιο απαιτητική σε κάποια σημεία. Το περιεχόμενο των άλλων δύο βιβλίων που εντάσσονται στην εξεταστέα ύλη είναι πιο ενδιαφέρον με την έννοια ότι υπάρχει συσχετισμός των παραδειγμάτων και της θεωρίας και με την καθημερινότητα. Πάντως στις εξετάσεις τα θέματα βασίζονται σε συγκεκριμένες θεματικές ενότητες και των τριών αυτών βιβλίων.

Επιπλέον, το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος αναδιαρθρώθηκε με την έναρξη του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους (2015-2016) και έτσι υπάρχουν κάποιες αλλαγές στα μαθήματα αλλά και διαχωρισμός ανάμεσα σε παλαιό και νέο πρόγραμμα σπουδών . :angelnot:


Σκοπεύεις να δώσεις κατατακτήριες στο τμήμα μου ή σκέφτηκες να με ρωτήσεις για καθαρά ενημερωτικούς λόγους; :)
Ελπίζω να σε κατατόπισα λίγο ή πολύ σχετικά με τα μαθήματα και τις ύλες των μαθημάτων των κατατακτηρίων εξετάσεων στο τμήμα μας ! (Τα τρία αυτά μαθήματα τα παρακολούθησα στο Α' Εξάμηνο σπουδών). :book:

"Ανακοινώνεται ότι τα εξεταζόμενα μαθήματα και η ύλη για τις κατατακτήριες εξετάσεις ακαδ. έτους 2016-2017 είναι:

Τεχνολογία της Πληροφορίας στην Επικοινωνία και τα ΜΜΕ

1. Evans Alan, Martin Kendall, Poatsy Mary Anne Εισαγωγή στην Πληροφορική
Εκδόσεις Κριτική, Έκδοση 1η/ 2014
2. Ben Beekman George Beekman, Εισαγωγή στην Πληροφορική - 10η Έκδοση Έτος Έκδοσης 2015 Εκδόσεις Χ. Γκιούρδας ΣΙΑ ΕΕ

• Βασικές Έννοιες στη Θεωρία της Επικοινωνίας

1. Σίγκμουντ Φρόιντ: Ο πολιτισμός πηγή δυστυχίας, εκδόσεις Επίκουρος.
2. Ρολάν Μπάρτ: Απόλαυση - Γραφή - Ανάγνωση, εκδόσεις Πλέθρον 2005
3. Νιλ Πόσμαν: Τεχνοπώλειο, εκδόσεις Καστανιώτης

• Εισαγωγή στην Ψυχολογία της Επικοινωνίας
1. Christensen, L.B. (2007) Η πειραματική μέθοδος στην επιστημονική έρευνα Αθήνα: Παπαζήσης. (8η αγγλ. έκδ 2001) (Κεφ.1)
2. Παπαδάτου, Δ. & Μπελλάλη, Θ. (2008). Βασικές γνώσεις ψυχολογίας για επαγγελματίες υγείας. Αθήνα Κριτική (Κεφ.1,3,4,5 και 6)
3. Χρηστάκης Ν. (2010). Το πρόσωπο και οι άλλοι. Θέματα επικοινωνίας και κοινωνικής ψυχολογίας. Αθήνα : Παπαζήσης. (Ενότητες 1 και 2)

Για τις ημερομηνίες υποβολής δικαιολογητικών και ημερομηνίες διεξαγωγής των εξετάσεων θα ακολουθήσει άλλη ανακοίνωση. Διευκρινίζουμε ότι οι επιτυχόντες θα εγγραφούν στο Γ 'Εξάμηνο σπουδών με την υποχρέωση ότι θα εξετασθούν επιτυχώς και στα μαθήματα των προηγούμενων εξαμήνων (εκτός από τα τρία μαθήματα πού θα εξεταστούν με το βαθμό επιτυχίας."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eleftheriaa__

Νεοφερμένος

Η eleftheriaa__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα σας! Ειμαι πρωτοετης φοιτητρια του τμηματος επικοινωνιας και ΜΜΕ του εκπα και θα με ενδιεφερε να αποσπασω περισσοτερες πληροφοριες για τη σχολη μου . Αρχικα , να τονισω οτι με το ενδιαφερον μου να μαθω περισσοτερα πραγματα δεν σημαινει οτι ειμαι αδαης ή οτι μπηκα τυχαια σε αυτη τη σχολη. Εχω δει αναλυτικα το προγραμμα σπουδων και τα πραγματα που μπορεις να κανεις επαγγελματικα αρκετες φορες και αυτη η σχολη ηταν και η πρωτη μου επιλογη ! Θα ηθελα ομως , καποιος ο οποιος γνωριζει και μπορει να κρινει να μου πει εαν θεωρει χρησιμες τις σπουδες επικοινωνιας και ΜΜΕ στη Ελλαδα και εαν πιστευει οτι ειναι μια σχολη στη οποια μπορεις πραγματικα να εχεις προοπτικες και να ξεφυγεις απο τη " μαστιγα " της ανεργιας στη δημοσιογραφια. Προσωπικα δεν αποκλειω τη δημοσιογραφια ως επαγγελμα αλλα θεωρω ( εστω και στη ηλικια των 18 αχχαχα) οτι θα με ενδιεφερε να ασχοληθω περισσοτερο με μαρκετινγκ , δημοσιες σχεσεις ή διαφημιση και γι αυτο σκεφτομαι και ως μεταπτυχιακο το τμημα μαρκετινγκ και επικοινωνιας στο ΟΠΑ ( ξερω οτι σκεφτομαι πολυ μακροπροθεσμα αλλα με το μελλον σου πρεπει να ασχολεισαι!). Τελος , γνωριζοντας οτι δεν υπαρχουν κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα απο αυτες τις σπουδες θα πρεπει να θεωρω ως απειλη τις ιδιωτικες σχολες στο αντιστοιχο κλαδο ;; Θα μου ηταν πολυ χρησιμο να μου δωσει οποιαδηποτε πληροφορια οποιος γνωριζει κατι !
Ευχαριστω εκ των προτερων <3
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα σας! Ειμαι πρωτοετης φοιτητρια του τμηματος επικοινωνιας και ΜΜΕ του εκπα και θα με ενδιεφερε να αποσπασω περισσοτερες πληροφοριες για τη σχολη μου . Αρχικα , να τονισω οτι με το ενδιαφερον μου να μαθω περισσοτερα πραγματα δεν σημαινει οτι ειμαι αδαης ή οτι μπηκα τυχαια σε αυτη τη σχολη. Εχω δει αναλυτικα το προγραμμα σπουδων και τα πραγματα που μπορεις να κανεις επαγγελματικα αρκετες φορες και αυτη η σχολη ηταν και η πρωτη μου επιλογη ! Θα ηθελα ομως , καποιος ο οποιος γνωριζει και μπορει να κρινει να μου πει εαν θεωρει χρησιμες τις σπουδες επικοινωνιας και ΜΜΕ στη Ελλαδα και εαν πιστευει οτι ειναι μια σχολη στη οποια μπορεις πραγματικα να εχεις προοπτικες και να ξεφυγεις απο τη " μαστιγα " της ανεργιας στη δημοσιογραφια. Προσωπικα δεν αποκλειω τη δημοσιογραφια ως επαγγελμα αλλα θεωρω ( εστω και στη ηλικια των 18 αχχαχα) οτι θα με ενδιεφερε να ασχοληθω περισσοτερο με μαρκετινγκ , δημοσιες σχεσεις ή διαφημιση και γι αυτο σκεφτομαι και ως μεταπτυχιακο το τμημα μαρκετινγκ και επικοινωνιας στο ΟΠΑ ( ξερω οτι σκεφτομαι πολυ μακροπροθεσμα αλλα με το μελλον σου πρεπει να ασχολεισαι!). Τελος , γνωριζοντας οτι δεν υπαρχουν κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα απο αυτες τις σπουδες θα πρεπει να θεωρω ως απειλη τις ιδιωτικες σχολες στο αντιστοιχο κλαδο ;; Θα μου ηταν πολυ χρησιμο να μου δωσει οποιαδηποτε πληροφορια οποιος γνωριζει κατι !
Ευχαριστω εκ των προτερων <3
Σε αυτό θα σε βοηθήσει η @Revekka . Εκείνη είναι μετρ του είδους. Ότι σου πει αυτό είναι καθώς ασχολείται με αυτά.

Από εκεί και πέρα εγώ θα σου καταθέσω τη γνώμη μου σε ένα σκέλος ως Μιχάλης καθώς κάποτε ήθελα να γίνω δημοσιογράφος. Όλα τα επαγγέλματα κάνουν το κύκλο τους και ξανα-ανοίγουν. Ένα από αυτά είναι και η δημοσιογραφία. Δυστυχώς, το επάγγελμα περνάει τεράστια κρίση, αλλά εδώ που τα λέμε εν έτη 2021 στην Ελλάδα και ποιο επάγγελμα δεν περνάει το φάσμα της ανεργίας. Εδώ δικηγόρους βλέπεις, πολιτικούς μηχανικούς που σκοτώνουν μύγες. Αυτά που σου αρέσουν και θες να ασχοληθείς μπορείς να το κανεις , καθως νομιζω το τμημα του ΕΚΠΑ προσφέρει ένα ευρύ φάσμα ευρυσιτεχίας και σε συνδυασμό με ένα μάστερ αργότερα μπορείς να τα κάνεις πραγματικότητα. Να σου πω την αλήθεια δεν το μετάνιωσα που δεν έγινα δημοσιογράφος. Όχι ότι φταίει το επάγγελμα γι αυτό. Αυτό είναι στη δική μου αντίληψη. Αν είσαι καλός, δεν θα χαθείς στη δημοσιογραφία. Θέλει γερή πένα, γερά στομάχια, πρέπει να κανεις τεράστια υπονομή, να αντέξεις και να ανταμοιφθείς. Δυστυχώς, θα με έτρωγαν οι δρόμοι, ακόμα και σε κανάλι να ήμουν. 7 ήμερες ( αντε πες ενα ρεπό), δουλεύοντας πολλές ωρες για χρήματα τα οποία δεν θα αντιπροσώπευαν τις ώρες που δουλεύω. Προτίμησα το επάγγελμα του λογιστή, που μου έδωσε ενα σταθερο ωραριο με αξιοπρεπη χρηματα και 5 ημερες την εβομαδα. Για μενα κυνήγα επικοινωνία και μαρκετιγκ, αφου σου αρεσουν, μπορεις να γινεις επικοινωνιολογος, υπευθυνη τυπου σε γραφεια , να δουλεψεις σε εταιρειες και αλλα πολλά.

Όσο για το θέμα για τα ιεκ που έθεσες, δεν είναι το ίδιο να τελειώνεις δημοσιογραφία από ενα πανεπιστήμιο και απο ενα ιεκ. Μεγαλύτερη εξέλιξη θα εχεις από το πανεπιστήμιο, και προώθηση στις θεσεις μεσα στα media.
 

eleftheriaa__

Νεοφερμένος

Η eleftheriaa__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε αυτό θα σε βοηθήσει η @Revekka . Εκείνη είναι μετρ του είδους. Ότι σου πει αυτό είναι καθώς ασχολείται με αυτά.

Από εκεί και πέρα εγώ θα σου καταθέσω τη γνώμη μου σε ένα σκέλος ως Μιχάλης καθώς κάποτε ήθελα να γίνω δημοσιογράφος. Όλα τα επαγγέλματα κάνουν το κύκλο τους και ξανα-ανοίγουν. Ένα από αυτά είναι και η δημοσιογραφία. Δυστυχώς, το επάγγελμα περνάει τεράστια κρίση, αλλά εδώ που τα λέμε εν έτη 2021 στην Ελλάδα και ποιο επάγγελμα δεν περνάει το φάσμα της ανεργίας. Εδώ δικηγόρους βλέπεις, πολιτικούς μηχανικούς που σκοτώνουν μύγες. Αυτά που σου αρέσουν και θες να ασχοληθείς μπορείς να το κανεις , καθως νομιζω το τμημα του ΕΚΠΑ προσφέρει ένα ευρύ φάσμα ευρυσιτεχίας και σε συνδυασμό με ένα μάστερ αργότερα μπορείς να τα κάνεις πραγματικότητα. Να σου πω την αλήθεια δεν το μετάνιωσα που δεν έγινα δημοσιογράφος. Όχι ότι φταίει το επάγγελμα γι αυτό. Αυτό είναι στη δική μου αντίληψη. Αν είσαι καλός, δεν θα χαθείς στη δημοσιογραφία. Θέλει γερή πένα, γερά στομάχια, πρέπει να κανεις τεράστια υπονομή, να αντέξεις και να ανταμοιφθείς. Δυστυχώς, θα με έτρωγαν οι δρόμοι, ακόμα και σε κανάλι να ήμουν. 7 ήμερες ( αντε πες ενα ρεπό), δουλεύοντας πολλές ωρες για χρήματα τα οποία δεν θα αντιπροσώπευαν τις ώρες που δουλεύω. Προτίμησα το επάγγελμα του λογιστή, που μου έδωσε ενα σταθερο ωραριο με αξιοπρεπη χρηματα και 5 ημερες την εβομαδα. Για μενα κυνήγα επικοινωνία και μαρκετιγκ, αφου σου αρεσουν, μπορεις να γινεις επικοινωνιολογος, υπευθυνη τυπου σε γραφεια , να δουλεψεις σε εταιρειες και αλλα πολλά.

Όσο για το θέμα για τα ιεκ που έθεσες, δεν είναι το ίδιο να τελειώνεις δημοσιογραφία από ενα πανεπιστήμιο και απο ενα ιεκ. Μεγαλύτερη εξέλιξη θα εχεις από το πανεπιστήμιο, και προώθηση στις θεσεις μεσα στα media.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Χαίρομαι που σου ήρθαν όλα καλά και δεν μετάνιωσες για τις αποφάσεις σου!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Χαίρομαι που σου ήρθαν όλα καλά και δεν μετάνιωσες για τις αποφάσεις σου!
Δεν είναι θέμα "αν μετανιώνω". Είναι ότι για τα δεδομένα της χώρας προτίμησα κάτι πιο safe από τη δημοσιογραφία. Τόσο απλά. Αν με ρωτούσες τι θα σπούδαζα αν ζούσα και μεγάλωνα στο Εξωτερικό θα σου έλεγα δημοσιογραφία. Δυστυχώς όλα αυτά που θες να κάνεις, θα τα βρεις στο Εξωτερικό. Εδώ είμαστε έτη φωτός πίσω σε όλα τα επαγγέλματα. Έχω φίλους που τελείωσαν το τμήμα που φοιτάς στο ΕΚΠΑ και έφυγαν όλοι στο Εξωτερικό για να κάνουν αυτά που θες να κάνεις και εσύ. Εδώ η αγορά είναι μικρή, και η πίτα για λίγους.

Επίσης από το τμήμα που είσαι δεν βγαίνεις μόνο δημοσιογράφος. Βγαίνεις επικοινωνιολογος, μαρκετιγκ και αλλα πολλά. Μετα με ένα μάστερ τα εξειδικεύεις. Αν για παράδειγμα έκανα ενα μαστερ στη δημοσιογραφία, θα έκανα οικονομικό ρεπορταζ λόγω του bachelor.

Εγώ μέχρι εδώ μπορώ να σε βοηθήσω με τη γνώμη μου. Η Ρεβέκκα είναι η κατάλληλη για να σε βοηθήσει με το τμήμα που σπουδάζεις.
 

eleftheriaa__

Νεοφερμένος

Η eleftheriaa__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα "αν μετανιώνω". Είναι ότι για τα δεδομένα της χώρας προτίμησα κάτι πιο safe από τη δημοσιογραφία. Τόσο απλά. Αν με ρωτούσες τι θα σπούδαζα αν ζούσα και μεγάλωνα στο Εξωτερικό θα σου έλεγα δημοσιογραφία. Δυστυχώς όλα αυτά που θες να κάνεις, θα τα βρεις στο Εξωτερικό. Εδώ είμαστε έτη φωτός πίσω σε όλα τα επαγγέλματα. Έχω φίλους που τελείωσαν το τμήμα που φοιτάς στο ΕΚΠΑ και έφυγαν όλοι στο Εξωτερικό για να κάνουν αυτά που θες να κάνεις και εσύ. Εδώ η αγορά είναι μικρή, και η πίτα για λίγους.

Επίσης από το τμήμα που είσαι δεν βγαίνεις μόνο δημοσιογράφος. Βγαίνεις επικοινωνιολογος, μαρκετιγκ και αλλα πολλά. Μετα με ένα μάστερ τα εξειδικεύεις. Αν για παράδειγμα έκανα ενα μαστερ στη δημοσιογραφία, θα έκανα οικονομικό ρεπορταζ λόγω του bachelor.

Εγώ μέχρι εδώ μπορώ να σε βοηθήσω με τη γνώμη μου. Η Ρεβέκκα είναι η κατάλληλη για να σε βοηθήσει με το τμήμα που σπουδάζεις.
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι! Σου εύχομαι όλα τα καλά !
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Με φωνάξατε; :) Διόρθωνα εργασίες, με συγχωρείτε!

Γεια σου Ελευθερία και ευχαριστώ και τον Μιχάλη που με φώναξε.

Από τα ΕΜΜΕ του ΕΚΠΑ κατά βάση βγαίνεις επικοινωνιολόγος που όπως γράφω αρκετά αναλυτικά ΕΔΩ, μπορεί να σε βγάλει σε αρκετά μονοπάτια, ανάλογα με τις επιλογές μαθημάτων και μεταπτυχιακών μετά.

Από εκεί και πέρα, είσαι ακόμα στην αρχή. Στην αρχή, ειδικά στο 1ο και λίγο στο 2ο έτος, τα μαθήματα είναι αρκετά γενικά γιατί πρέπει να πάρεις κάποιες βασικές γνώσεις οι οποίες σε πρώτη φάση θεωρείς ότι είναι άσχετες αλλά στην πορεία συνειδητοποιείς ότι είναι η βάση για να κατανοήσεις τι ακούς, τι λες και τι γράφεις επαγγελματικά μετά.

Δικαιώματα δεν υπάρχουν σε πολλά επαγγέλματα. Αλλά αν είσαι καλός, δεν χάνεσαι, και πλέον οι ευκαιρίες που έχουν οι φοιτητές των σχολών ΜΜΕ είναι πολλές καθώς υπάρχουν και πρακτικές και πολλοί συνεχίζουν στις δουλειές αυτές και μετά. Πολλά από τα νέα παιδιά που βλέπουμε και διαβάζουμε ήταν φοιτητές μου! :) Και υποθέτω είναι και πολλοί άλλοι που απλά δεν τους είχα ποτέ εγώ.

Εδώ είμαι για πιο εξειδικευμένες απορίες!
 

eleftheriaa__

Νεοφερμένος

Η eleftheriaa__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Με φωνάξατε; :) Διόρθωνα εργασίες, με συγχωρείτε!

Γεια σου Ελευθερία και ευχαριστώ και τον Μιχάλη που με φώναξε.

Από τα ΕΜΜΕ του ΕΚΠΑ κατά βάση βγαίνεις επικοινωνιολόγος που όπως γράφω αρκετά αναλυτικά ΕΔΩ, μπορεί να σε βγάλει σε αρκετά μονοπάτια, ανάλογα με τις επιλογές μαθημάτων και μεταπτυχιακών μετά.

Από εκεί και πέρα, είσαι ακόμα στην αρχή. Στην αρχή, ειδικά στο 1ο και λίγο στο 2ο έτος, τα μαθήματα είναι αρκετά γενικά γιατί πρέπει να πάρεις κάποιες βασικές γνώσεις οι οποίες σε πρώτη φάση θεωρείς ότι είναι άσχετες αλλά στην πορεία συνειδητοποιείς ότι είναι η βάση για να κατανοήσεις τι ακούς, τι λες και τι γράφεις επαγγελματικά μετά.

Δικαιώματα δεν υπάρχουν σε πολλά επαγγέλματα. Αλλά αν είσαι καλός, δεν χάνεσαι, και πλέον οι ευκαιρίες που έχουν οι φοιτητές των σχολών ΜΜΕ είναι πολλές καθώς υπάρχουν και πρακτικές και πολλοί συνεχίζουν στις δουλειές αυτές και μετά. Πολλά από τα νέα παιδιά που βλέπουμε και διαβάζουμε ήταν φοιτητές μου! :) Και υποθέτω είναι και πολλοί άλλοι που απλά δεν τους είχα ποτέ εγώ.

Εδώ είμαι για πιο εξειδικευμένες απορίες!
Σας ευχαριστώ πολυυυ!! Είστε καθηγήτρια ΕΜΜΕ στο εκπα ; Θα σας συναντήσω κάποια στιγμή δηλαδή;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top