Eπαγγελματική αποκατάσταση αποφοίτων μαθηματικών τμημάτων

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αν εισαι νεος περιπου 2-3 ευρω την ωρα.

Σε φροντιστήριο δεν πληρώνεσαι και τόσο καλά. Αλλά άμα είσαι καλός, κάθεσαι μερικά χρόνια στο φροντιστήριο, να φτιάξεις όνομα, και μετά βγαίνεις στα ιδιαίτερα. Εκεί πας με 15-20-25 ευρώ την ώρα, αναλόγως την περιοχή που βρίσκεσαι και το όνομα που έχεις φτιάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αν εισαι νεος περιπου 2-3 ευρω την ωρα.
αυτό το υποθέτεις ? ή το ξέρεις ?
μου φαίνονται εξευτελιστικά λίγα για καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
αυτό το υποθέτεις ? ή το ξέρεις ?
μου φαίνονται εξευτελιστικά λίγα για καθηγητή.
Eιναι επιβεβαιωμένο απο συγγενικο προσωπο που δουλευε στο κλαδο.Τωρα δε ξερω αν ανεβαινει ο μισθος καθως περναν τα χρονια ,παντως για νεους ισχυει αυτο που ειπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Γιαννη το εφ/νων μαθηματικων με το μαθηματικο στην Κρητη μην νομιζεις οτι εχει πολλες διαφορες.
Θα σου προτεινα το καθαρα μαθηματικο και μετα το εξιδικευεις οπου εσυ θες και σου αρεσει.

Επισης το χω αχτι να δω καποιον αποφοιτο απο σχολες οπως το μαθηματικο και το φυσικο να πει οτι θελει να γινει καθηγητης,δεν ειναι επαγγελμα που πληρωνεσαι καλα αλλα ειναι τοσο ομορφο σαν λειτουργημα,δεν μπορω να φανταστω πως σε καποιον μπορει να μην αρεσει-ισως και να ειχα καθηγητες που αγαπουσαν την δουλεια τους και μου περασαν αυτη την γνωμη.


εμενα με ενθουσιαζει η διδακτικη,αν πηγαινα σε αυτες τις σχολες,θα πηγαινα γιατι θα εβρισκα το αντικειμενο απειρως πιο ενδιαφερον απο τις εφαρμοσμενες σπουδες(μηχανικων και πληροφορικης) και για να γινω καθηγητης

Τα μαθηματικά είναι επιστήμη:P

ο R.Feynman διαφωνει μαζι σου :D
τρεφει απεριοριστο σεβασμο στα μαθηματικα και δεν εχει καμια διαθεση υποτιμησης φυσικα αυτων,αλλα δεν τα θεωρει επιστημη καθοτι η επιστημη υπονοει και πειραμα.

απο φυσικο δεν ειναι αυτο??:)

ναι
για μαθηματικο δεν ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Aναρωτιεμαι αν γινοταν μια τεραστια μεταρρυθμιση στη παιδεια και αλλαζε η νοοτροπια του Ελληνα ετσι ωστε ελαχιστοι να πηγαιναν φροντιστηριο,τι θα
γινονταν με ολους τους καθηγητες των φροντιστηριων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
βασικα η μεταρρυθμιση στην νοοτροπια του μεσου ελληνα θα επρεπε να γινει

βεβαιως και θα θελαμε σκανδιναβικα σχολεια και οι μπουφοι των εκαστοτε κυβερνησεων δεν ριχνουν λεφτα για μεγαλα σχολεια με αριστες υποδομες(αφου αλλωστε στελνουν τα παιδια τους κολλεγιο συνηθως),αλλα ποιος αμφιβαλλει πως και τοτε θα ζητουσαν φροντιστήριο

ο μονος τροπος για να παψει το φροντιστηριο ειναι να ανελθει το κατα κεφαλην ΑΕΠ
οποτε και θα ανθιζαν τα ιδιαιτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μα τα Τμ.Φυσικής δεν απευθύνονται σε παιδιά Dirac, De Broglie, Schrodinger,...Einstein :P


υπαρχει ωστοσο μεγαλο ποσοστο εγκαταλειψης,ενω ελαχιστοι(8% στην κρητη) το παιρνουν σε 4 χρονια

παραδοσιακα θεωρειται το τμημα φυσικης παλουκι ,δεν το εχω ζησει απο μεσα,υποθετω ο συνδυασμος μιας καλης επαφης με τα μαθηματικα και γερη προσπαθεια αρκουν για την αποφοιτηση,τωρα βεβαια αν θελει καποιος και βαθμο

μιλωντας για υποβαθρο ...ξεκινανε απ την αρχη μεσα...αλλα αν καποιος ειναι ασχετος με τα φυσικομαθηματικα απο το σχολειο,πως γνωριζει πως του αρεσουν;

και βεβαια αν μιλαμε για διδακτορικα ειναι τα δυσκολοτερα ολων και τα πιο λιγα,εκει θελει να φερνεις καπως σε dirac :D

δεν χρειαζεται ομως να απογοητευεται κανενας,οποιος προσπαθησει σοβαρα δεν υπαρχει περιπτωση να βγει χαμενος...θα τα καταφερει πιστευω και αν σε επιπεδο διδακτορικου η εμπνευση κ.λπ παιζουν μεγαλο ρολο,ε σε επιπεδο προπτυχιακο και μεταπτυχιακο οι πιθανοτητες ειναι αυξημενες...μην μασατε προσπαθεια χρειαζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
το προβλημα με την φυσικη σε υψηλο επιπεδο ειναι οτι χρησιμοποιει πολυπλοκα μαθηματικα(δεν ειναι λιγες οι φορες που φυσικοι βρηκαν μαθηματικα εργαλεια που δεν υπηρχαν πριν προκειμενου να τους βοηθησουν στον σκοπο)για να φορμαλιστουν αφηρημενες εννοιες φυσικων φαινομενων που δεν μπορουν να οπτικοποιηθουν..γι αυτο και η θεωρητικη φυσικη βρισκεται στην κορυφη της δυσκολιας
σε προπτυχιακο επιπεδο τα ειπαμε
σοβαρη προσπαθεια και κανεις δνε βγαινει χαμενος

τελος παντων μια παρενθεση σε προηγουμενες αποριες ηταν αυτη για ενα διαφορετικης στοχευσης παλαιο νημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

Μια συνέντευξη από έναν μαθηματικό ο οποίος χρησιμοποίησε και αγάπησε την επιστήμη του σε όλες τις εκφάνσεις της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παντα υπαρχει η κρυφη επιλογη της διδασκαλειας ανθρωπων που βρισκονται στην μεση μεθη εκπαιδευση ανημποροι να βοηθηθουν απο το παρον συστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balloon7

Νεοφερμένος

Η Balloon7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια σας , έχω τελειώσει μαθηματικο και αναρωτιεμαι τι αν μπορώ να μπω πουθενά μονο με αυτο το πτυχίο ., και τι μου προτινεται να κάνω ... πχ αν μπορώ σε κάποια εταιρία ή να ασχοληθώ με τα ιδιαίτερα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ίσως σε τράπεζες ή στατιστικές/δημοσκοπικές εταιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μετά το Μαθηματικό ... το Χάος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
η κατασταση ειναι τραγικη για ολους τους αποφοιτους των ΑΕΙ . Οι περισσοτεροι μαθηματικοι ασχολουνται με την εκπαιδευση. Λιγοι ειναι εκεινοι που θα κανουν κατι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η κατασταση ειναι τραγικη για ολους τους αποφοιτους των ΑΕΙ . Οι περισσοτεροι μαθηματικοι ασχολουνται με την εκπαιδευση. Λιγοι ειναι εκεινοι που θα κανουν κατι αλλο.

Ίσως την επαγγελματική αποκατάσταση θα έπρεπε να τη σκέφτεται κανείς προτού επιλέξει μια σχολή και όχι μόλις τελειώσει.

Γεια σας , έχω τελειώσει μαθηματικο και αναρωτιεμαι τι αν μπορώ να μπω πουθενά μονο με αυτο το πτυχίο ., και τι μου προτινεται να κάνω ... πχ αν μπορώ σε κάποια εταιρία ή να ασχοληθώ με τα ιδιαίτερα ..

Κοίτα να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό. Το κακό με το πτυχίο μαθηματικών είναι πως είναι ένα καθαρά θεωρητικό πτυχίο με ελάχιστες πρακτικές εφαρμογές. Το καλό είναι πως ένα bachelor μαθηματικών είναι μια ισχυρή βάση για μια πληθώρα μεταπτυχιακών. Αν θες να έχεις μια αξιοπρεπή δουλειά, κυνήγησε ένα μεταπτυχιακό στην πληροφορική/προγραμματισμό ή στα οικονομικά. Αυτά βέβαια είναι επιλογές αν έχεις ένα σοβαρό βαθμό πτυχίου 7+ ας πούμε. Αν είσαι στο 5-6 άστο.

Τώρα για τα ιδιαίτερα ένα έχω να σου πω, μην εγκλωβίζεσαι σε αυτή τη λογική δηλαδή τις μαύρης διδασκαλίας, γιατί πρώτων ο τόπος έχει γεμίσει από μαθηματικούς που κάνουν ιδιαίτερα, δεύτερον διότι και να βρεις παιδιά θα έχεις μισθό πείνας και τρίτον γιατί μετά από 10 χρόνια θα κάνεις ακόμη αυτό μαύρα ιδιαίτερα σε παιδιά γυμνάσιου λυκείου.

αναρωτιεμαι τι αν μπορώ να μπω πουθενά.
Συγνώμη αλλά αυτό μου ακούγεται λίγο σαν την ατάκα του Βουτσά "να τρουπώσω θέλω μωρέ εγώ, άμα τρουπώσω θα τη βρω την άκρη". Φρόντισε αν είσαι αυτής της νοοτροπίας να αλλάξεις αν δεν θες να είσαι στην λίστα των ανέργων του ΟΑΕΔ για την επόμενη δεκαετία. Η Ελλάδα του δημοσίου έχει πεθάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MEC

Νεοφερμένος

Ο MEC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αποφοιτώντας από το μαθηματικό μπορείς να έχεις μια πολύ καλή δουλειά, σε οποίο τομέα σε ενδιαφέρει, επενδύσεις, τηλεπικοινωνίες, τράπεζας. Κανένας από τους συμφοιτητές μου δεν είναι άνεργος σήμερα, μετά από μεταπτυχιακό η σε Ελλάδα η σε εξωτερικό. Οι επιλογές είναι απεριόριστες και ξαφνιάζομαι όταν μερικοί απαντάνε για διδασκαλία και ιδιαίτερα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αποφοιτώντας από το μαθηματικό μπορείς να έχεις μια πολύ καλή δουλειά, σε οποίο τομέα σε ενδιαφέρει, επενδύσεις, τηλεπικοινωνίες, τράπεζας. Κανένας από τους συμφοιτητές μου δεν είναι άνεργος σήμερα, μετά από μεταπτυχιακό η σε Ελλάδα η σε εξωτερικό. Οι επιλογές είναι απεριόριστες και ξαφνιάζομαι όταν μερικοί απαντάνε για διδασκαλία και ιδιαίτερα.

Ύστερα από ψάξιμο στο εξωτερικό ακόμη και με μεταπτυχιακές σπουδές, δεν θέλουν τους Μαθηματικούς. Σε πολλές εταιρίες στη Γερμανία ή Αυστρία ή Ελβετία, θέλουν περισσότερο μια ασαφή προϋπηρεσία και κάτι SAP, VBA,... που δεν διδάσκονται σε Τμήματα Μαθηματικών. Οι σπουδές Μαθηματικών σύμφωνα με στελέχη τραπεζών από ευρωπαϊκές τράπεζες κατόπιν συζήτησης, το θεωρούν αναχρονιστικό και ολίγον ακατανόητο ως προς τι δεξιότητες εκπαιδεύει. Μάλιστα βάζουν το πτυχίο στην έσχατη εναλλακτική μετά από μια σειρά άσχετων πτυχίων όπως Λογιστική, Φυσική, Μηχατρονική ή.... Μαθηματικών. Συνεπώς, δεν είναι απεριόριστες οι επιλογές. Πίστευα και εγώ για αυτές τις επιλογές αλλά το εργασιακό τοπίο έχει αλλάξει μετά το 2010. Στην αγορά εργασίας έχουν εισχωρήσει νέες ειδικότητες πολύ πιο "στοχευμένες" από την Μαθηματική επιστήμη για τους τομείς που αναφέρεις. Αυτές οι γενικολογίες ότι "Κανένας από τους συμφοιτητές μου δεν είναι άνεργος σήμερα, μετά από μεταπτυχιακό η σε Ελλάδα η σε εξωτερικό" δεν ισχύουν. Έχω και εγώ τέτοια παραδείγματα και όσες φορές ρώτησα κάτι σχετικό με τη δουλειά, δεν είχαν ξεκάθαρη απάντηση ή δεν μου είπαν ακριβώς τι κάνουν λες και είναι κρατικά μυστικά. Τελικά κατάλαβα, ότι η δουλειά θέλει προώθηση (βύσμα) και κάποιες πιστοποιήσεις. Ακόμη και για απλή πρακτική, δεν δίνουν δεκάρα για τα πτυχία αυτά. Θέλουν πολύ συγκεκριμένες πιστοποιήσεις και εκπαιδεύσεις. Το πτυχίο / μεταπτυχιακό είναι μια γενικόλογη πατάτα για την αγορά εργασίας του τραπεζικού κλάδου.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Επειδη το ειχα παντα απορια πως γινεται ο διορισμος ενος καθηγητη στο δημοσιο??Τελειωνει και παιρνεις το πτυχιο πως μπορει να διοριστει μετα??Εξηγηστε με οσο το δυνατον κατανοητα λογια για να το καταλαβει καποιος αρχαριος!
 

EiriniS20

Νεοφερμένος

Η EiriniS20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γνωρίζω ότι θέλω να ασχοληθώ με εφαρμογή των μαθηματικών στην πληροφορική, τεχνητή νοημοσύνη κλπ.Μπορώ να ακολουθήσω αυτή την επαγγελματική πορεία αποκτώντας το πτυχίο του μαθηματικού και κάνοντας το κατάλληλο μεταπτυχιακό;Γενικά σε ποιους τομείς μπορεί να εργαστεί ένας Μαθηματικός , πέρα από την εκπαίδευση που δε με ενδιαφέρει(ενδιαφέρομαι για Ελλάδα αλλά κυρίως για εξωτερικό).Θα ήταν προτιμότερο να επιλέξω τη σχολή ΗΜΜΥ ; Αυτή ήταν η αρχική μου πρόθεση αλλά αρχίζω να αμφιταλαντεύομαι για το αν η τόση φυσική είναι απαραίτητη για το επάγγελμα που θέλω να ακολουθήσω.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζω ότι θέλω να ασχοληθώ με εφαρμογή των μαθηματικών στην πληροφορική, τεχνητή νοημοσύνη κλπ.Μπορώ να ακολουθήσω αυτή την επαγγελματική πορεία αποκτώντας το πτυχίο του μαθηματικού και κάνοντας το κατάλληλο μεταπτυχιακό;Γενικά σε ποιους τομείς μπορεί να εργαστεί ένας Μαθηματικός , πέρα από την εκπαίδευση που δε με ενδιαφέρει(ενδιαφέρομαι για Ελλάδα αλλά κυρίως για εξωτερικό).Θα ήταν προτιμότερο να επιλέξω τη σχολή ΗΜΜΥ ; Αυτή ήταν η αρχική μου πρόθεση αλλά αρχίζω να αμφιταλαντεύομαι για το αν η τόση φυσική είναι απαραίτητη για το επάγγελμα που θέλω να ακολουθήσω.
@nPb @eukleidhs1821
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top