Eμπορικό-Πολεμικό Nαυτικό

Pan0s21

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
και μασ το λεσ τωρα?τα χουμε κανει τα μηχανογραφικα!!!χαχχαχ ποια λεσ?:P

χαχαχα αχ τι κριμααα.. μάλλον κατά πάσα πιθανότητα εγώ εδώ περνάω και είναι η Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν) έχεις υψηλό μισθό από τα 2 εκπαιδευτικά ταξίδια/εξάμηνα που θα κανείς με το καράβι...στο πρώτο εκπεδευτικο ταξίδι ο μισθός είναι 1600+/μήνα και στο δεύτερο εκπεδευτικο σαν δόκιμος περνεις γύρο στα 2500+/μήνα. Μιλάμε για εμπορικό ναυτικό έτσι, όπου πρέπει να σφίξεις καρδιά και να αντέξεις χαχα.....(edit>) Και να φανταστείς όταν τελειώσεις την σχολη θα έχεις πτοιχιο Ανθυποπλοιάρχου/Μηχανικού Γ όπου ο μισθός είναι 4500/μήνα και στην συνέχεια με κάποια σεμινάρια μπορείς να ανέβεις σε Υποπλοίαρχος/Μηχανικός Β (6000/μήνα) και στα 32-33 σου να γίνεις Πλοίαρχος/Μηχανικός Α όπου τα λεφτά είναι πολύ ποιο υψηλά 9500+/μήνα....Η Ελλάδα έχει τον μεγαλύτερο εμπορικό στόλο παγκοσμίως και έχουμε πρωτιά στην ναυτιλία.... Όσο για καράβι βρίσκεις πολύ εύκολα έρχονται και σου χτυπάνε την πόρτα απλά το μόνο που χρειάζεται είναι να αντέξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
χαχαχα αχ τι κριμααα.. μάλλον κατά πάσα πιθανότητα εγώ εδώ περνάω και είναι η Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν) έχεις υψηλό μισθό από τα 2 εκπαιδευτικά ταξίδια/εξάμηνα που θα κανείς με το καράβι...στο πρώτο εκπεδευτικο ταξίδι ο μισθός είναι 1600+/μήνα και στο δεύτερο εκπεδευτικο σαν δόκιμος περνεις γύρο στα 2500+/μήνα. Μιλάμε για εμπορικό ναυτικό έτσι, όπου πρέπει να σφίξεις καρδιά και να αντέξεις χαχα.....

αααααααα την ξερω ναι...απλα κανεισ να δεισ στερια αιωνεσ ρε...που θα τα ξοδεψεισ τα λεφτα?χαχαχαχαχαχαχαχα:P αλλα ισχυει εχει πολλα λεφτα για οσουσ εχουν κοτσια και αντεχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
χαχαχα αχ τι κριμααα.. μάλλον κατά πάσα πιθανότητα εγώ εδώ περνάω και είναι η Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν) έχεις υψηλό μισθό από τα 2 εκπαιδευτικά ταξίδια/εξάμηνα που θα κανείς με το καράβι...στο πρώτο εκπεδευτικο ταξίδι ο μισθός είναι 1600+/μήνα και στο δεύτερο εκπεδευτικο σαν δόκιμος περνεις γύρο στα 2500+/μήνα. Μιλάμε για εμπορικό ναυτικό έτσι, όπου πρέπει να σφίξεις καρδιά και να αντέξεις χαχα.....

Ένας φίλος μου θέλει εμπορικό ναυτικό ρε μεγάλε, αλλά πρέπει να'ναι γερό πέος.Τα λεφτά είναι καλά(άραγε μετά την εκπαίδευση βρίσεις πλοίο εύκολα; ) αλλά είναι τεράστιο ζόρι.6 μήνες στεριά(όπου να'ναι) και 6 μήνες θάλασσα(μεγάλες βόλτες, απ'ότι μαθαίνω).Μέχρι ποια ηλικία να βασιστεί κανείς να κάνει αυτή τη δουλειά;30;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
αααααααα την ξερω ναι...απλα κανεισ να δεισ στερια αιωνεσ ρε...που θα τα ξοδεψεισ τα λεφτα?χαχαχαχαχαχαχαχα:P αλλα ισχυει εχει πολλα λεφτα για οσουσ εχουν κοτσια και αντεχουν...

Noμίζω πως το πιο εύκολο είναι να ξοδευτούν τα χρήματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pan0s21

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
αααααααα την ξερω ναι...απλα κανεισ να δεισ στερια αιωνεσ ρε...που θα τα ξοδεψεισ τα λεφτα?χαχαχαχαχαχαχαχα:P αλλα ισχυει εχει πολλα λεφτα για οσουσ εχουν κοτσια και αντεχουν...
Ένας σωστός δεν θα τα ξοδέψει τόσο εύκολα.. χαχα απλά να μην είναι κανένα χούφταλο και τον παρασύρουν πάνω στο καράβι και ξεκινήσει τον τζόγο, θα του τα φάνε όλα...

Ένας φίλος μου θέλει εμπορικό ναυτικό ρε μεγάλε, αλλά πρέπει να'ναι γερό πέος.Τα λεφτά είναι καλά(άραγε μετά την εκπαίδευση βρίσεις πλοίο εύκολα; ) αλλά είναι τεράστιο ζόρι.6 μήνες στεριά(όπου να'ναι) και 6 μήνες θάλασσα(μεγάλες βόλτες, απ'ότι μαθαίνω).Μέχρι ποια ηλικία να βασιστεί κανείς να κάνει αυτή τη δουλειά;30;

Καλή επιτυχία στον φίλο σου και μακάρι να τον συναντήσω χεχε...αν είσαι καλός στα εκπαιδευτικά ταξίδια και αφήσεις καλές εντυπώσεις θα σε ζητήσουν πολύ εύκολα ειδικά η εταιρία θα σου χτυπάει την πόρτα για να μην σε πάρει καμία άλλη εταιρία μιλάμε για μεγάλο ανταγωνισμό για ψιλοπράγματα χαχα.... όταν τελειώσεις την σχολή και καταλάβεις ότι δεν μπορείς να συνεχίσεις μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για λιμενικό σώμα να σωθείς φίλε χαχα αλλά τα λεφτά εκεί είναι λίγα.. καλό θα ήταν να συνεχίσεις στα καράβια...Το καλό στο εμπορικό ναυτικό είναι ότι δεν θα κορεστεί ποτέ αυτός ο τομέας και σε 20-25 χρόνια θαλάσσιας υπηρεσίας βγενεις σύνταξη από πολύ νωρίς χαχα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσο για καράβι βρίσκεις πολύ εύκολα έρχονται και σου χτυπάνε την πόρτα απλά το μόνο που χρειάζεται είναι να αντέξεις...

Ξέρεις τι μέσο πέφτει για να πας σε καλό καράβι και σε καλή εταιρία; Κι αν πας σε σαπιοκάραβο, θα καταλάβεις για ποιο λόγο έχει τέτοιο μισθό (και λίγος θα 'ναι για τη δουλειά που θα 'χεις να κάνεις, μιας και όλο προβλήματα θα παρουσιάζει και δε θα μπορεί να γίνει κανένα πρόγραμμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pan0s21

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ξέρεις τι μέσο πέφτει για να πας σε καλό καράβι και σε καλή εταιρία; Κι αν πας σε σαπιοκάραβο, θα καταλάβεις για ποιο λόγο έχει τέτοιο μισθό (και λίγος θα 'ναι για τη δουλειά που θα 'χεις να κάνεις, μιας και όλο προβλήματα θα παρουσιάζει και δε θα μπορεί να γίνει κανένα πρόγραμμα).
Δεν υπάρχουν σαπιοκάραβα πλέον φίλε τα βαπόρια είναι πολύ εξελιγμένα μέσα, ειδικά κάτω στο μηχανοστάσιο όλα είναι αυτόματα και ο θόρυβος μειωμένος δεν ξέρω και πολλά περισσότερα διότι είμαι ψαγμενος και εγώ λιγάκι τον τελευταίο καιρό...Οσο για το μεσο και το βισμα που λες υπάρχει μονο στα κρουαζιεροπλοια και στα ακτοπλοικα..Επισης κατα την γνωμη μου πιστευω οτι ο μισθος ειναι τοσο υψηλος για τα χρονια που χανεις και την ζωη που χαραμας και οταν πλεον μεγαλωσεις θα λες οχι ρε γ.... τι εκανα στην ζωη μου χαχα ετσι ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχουν σαπιοκάραβα πλέον φίλε τα βαπόρια είναι πολύ εξελιγμένα μέσα, ειδικά κάτω στο μηχανοστάσιο όλα είναι αυτόματα και ο θόρυβος μειωμένος δεν ξέρω και πολλά περισσότερα διότι είμαι ψαγμενος και εγώ λιγάκι τον τελευταίο καιρό...Οσο για το μεσο και το βισμα που λες υπάρχει μονο στα κρουαζιεροπλοια και στα ακτοπλοικα..Επισης κατα την γνωμη μου πιστευω οτι ο μισθος ειναι τοσο υψηλος για τα χρονια που χανεις και την ζωη που χαραμας και οταν πλεον μεγαλωσεις θα λες οχι ρε γ.... τι εκανα στην ζωη μου χαχα ετσι ειναι...

(βγαίνουμε off, συγνώμη προς τους mods, συμβαίνουν αυτά :redface: )

Έχω πατέρα κι αδερφό που είναι ναυτικοί. Λιγοστά πλοία είναι τόσο εξελιγμένα (αν και δεν έχω ιδέα τι ακριβώς συμβαίνει στη μηχανή). Το μέσο παίζει ΠΑΡΑ πολύ σε οποιοδήποτε πλοίο, θα το διαπιστώσεις και μόνος σου. Άσε που τώρα πια όλο και περισσότερους Φιλιππινέζους (κλπ) ναυτικούς παίρνουν και λιγότερους Έλληνες, οπότε να είσαι προετοιμασμένος για ανταγωνισμό. Πουθενά τα πράγματα δεν είναι εύκολα. Ο μισθός είναι μια χάρα, όμως η ζωή στο καράβι έχει και τις δυσκολίες της: η δουλειά είναι σκληρή, βρίσκεσαι μακριά από την οικογένεια για μήνες, μπορεί οι συνάδελφοι να είναι βλαμμένοι, το φαγητό είναι πανάθλιο, δε θα περνά ο καιρός...
Τέλος πάντων, σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλή επιτυχία! :) Απλώς σε συμβουλεύω να είσαι προετοιμασμένος για ό,τι κι αν γίνει! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantinos K

Νεοφερμένος

Ο Constantinos K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια δε χρειαζεται να το δηλωσεις στο μηχανογραφικο...στο εμπορικο μπορει να παει ο οποιοσδηποτε, αρκει να βρει μια εταιρεια που θα τον ενταξει σε ενα καραβι.
Γεια σας θα ήθελα να μου πείτε 1) Αν μπορείς να μπεις στο εμπορικό ναυτικό(για πλοίαρχος) ενώ έχεις επιλέξει 1ο και 3ο πεδίο για τις πανελλήνιες!-νομίζω από 2ο και 4ο μπορείς να μπεις σε αυτή τη σχολή και μόνο.:( 2) Δηλώνεις τη σχολή στο μηχανογραφικό;;;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Μπορείς να μπεις και με απολυτήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantinos K

Νεοφερμένος

Ο Constantinos K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Άρα αν δωσω πανελληνιες με ανοικτα μονο τα πεδια 1,3 και οχι 2,4 μπορω να περασω αεν για πλοιαρχος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Άρα αν δωσω πανελληνιες με ανοικτα μονο τα πεδια 1,3 και οχι 2,4 μπορω να περασω αεν για πλοιαρχος?

ναι αλλά δεν υπάρχει λόγος. Αν θες αποκλειστικά αεν μην δώσεις πανελλαδικές, πάρε ενδοσχολικο απολυτήριο για να μπεις σίγουρα (μιας και θα έχεις μεγάλο απολυτήριο ενώ οι πανελλαδικές σε ρίχνουν). Πάντως να ξέρεις με απολυτήριο λίγα άτομα παίρνουν και έχουν προτεραιότητα οι πολύτεκνοι-τριτεκνοι.

Ένας φίλος μου έχει απολυτήριο 13.5 είναι και πολυτέκνος αλλά δεν τον δέχτηκαν. Φαντάσου δηλαδή τι ανταγωνισμός υπάρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Constantinos K

Νεοφερμένος

Ο Constantinos K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παω σε ιδιωτικο σχολειο αρα το απολυτηριο μου θα ειναι πολυ παραπανω απο 13.5(κανα 17 μεχρι 19 θα μου βαλουν)!:)και εχω δυο proficiency και β2 στα γαλλικα,εναν αδερφο επισης .Αρα η ερωτηση μου ειναι αν θα εχω πιο πολλες πιθανοτητες να με παρουν με καλο βαθμο απολυτηριου και με τα πτυχια μου...2)Αυτα που μου απαντατε ειναι (χωρις περεξηγηση!) εγκυρα?chaos φιλε μου αν μπορεις απαντησε στις δυο τελευταιες μου ερωτησεις εδω:)σε ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι αλλά δεν υπάρχει λόγος. Αν θες αποκλειστικά αεν μην δώσεις πανελλαδικές, πάρε ενδοσχολικο απολυτήριο για να μπεις σίγουρα (μιας και θα έχεις μεγάλο απολυτήριο ενώ οι πανελλαδικές σε ρίχνουν). Πάντως να ξέρεις με απολυτήριο λίγα άτομα παίρνουν και έχουν προτεραιότητα οι πολύτεκνοι-τριτεκνοι.

Πάντως, ένας καθηγητής στο σχολείο μας, ο οποίος έχει κάνει μεταπτυχιακό ΣΕΠ και γενικά ασχολείται με αυτά (εφημερίδες, τηλεόραση κτλ), μας είπε ότι "εκτιμάται" περισσότερο ένα απολυτήριο λυκείου που επιβεβαιώνει ότι ο χ διαγωνίστηκε πανελλαδικά...
Just saying... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantinos K

Νεοφερμένος

Ο Constantinos K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
και πανελληνιες θα δωσω και και απολυτηριο καλλιστο θα εχω φιλη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

M.A

Νεοφερμένος

Ο Πανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Να ρωτησω και γω...μιας και πλησιαζουν οι πανελλαδικες θελω ν ρωτησω..γινεται να βαλω ΑΕΝ ως τελευταια επιλογη μου και ανα μπω στην σχολη αν αποκλειστουν οι παραπανω επιλογες μου η στο μηχανογραφικο θελει μονο να δηλωσω αεν..ρωταω εδω γτ στο σχολειο μου λενε οτι πρεπει ν δηλωσω μονο ΑΕΝ αν θελω ν παω για καπετανιος-μηχανικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Να ρωτησω και γω...μιας και πλησιαζουν οι πανελλαδικες θελω ν ρωτησω..γινεται να βαλω ΑΕΝ ως τελευταια επιλογη μου και ανα μπω στην σχολη αν αποκλειστουν οι παραπανω επιλογες μου η στο μηχανογραφικο θελει μονο να δηλωσω αεν..ρωταω εδω γτ στο σχολειο μου λενε οτι πρεπει ν δηλωσω μονο ΑΕΝ αν θελω ν παω για καπετανιος-μηχανικος

Στο μηχανογραφικο θα βαλεις της σχολες με την σειρα που εσυ επιθημεις πχ αν θες να γινεις καπετανιος θα βαλεις αεν αλλα αν θες ποιο πολλη να περασει πχ ιατρικη θα βαλεις την ιατρικη και μετα την αεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.A

Νεοφερμένος

Ο Πανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Nα σαι καλα! Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini1995

Νεοφερμένος

Η fotini1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γειά σας.Πάω γ' λυκείου και είμαι θεωρητική κατεύθυνση και έχω επιλέξει βιολογία.Μπορώ να δηλώσω υποψηφιότητα για σχολές ακαδημιών εμπορικού ναυτικού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Μόνο με απολυτήριο. Απο πανελλαδικές δε μπορείς γιατί είναι στο τέταρτο πεδίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top