Eθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης και Τοπικής Αυτοδιοίκησης

Thodwris98

Νεοφερμένος

Ο Thodwris98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ θα απευθυνθω σε φροντιστήριο εννοείται απλα ηθελα να μαθω Κατα ποσο ειναι εφικτο χωρις να εχω ιδεα απο νομική
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ γνωρίζω δύο άτομα που θα έδιναν στις επόμενες, χωρίς να έχουν πάει φροντιστήριο, με προοπτικές να πετύχουν. Νομική και Πολιτικές Επιστήμες. Αν είσαι άτομο που μπορεί να αφιερώσει χρόνο, να βγάλει πρόγραμμα και να ψάξει να βρει σημειώσεις/βιβλία, τότε μπορείς να το προσπαθήσεις.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ναι είναι εφικτό αρκετοί από ΟΠΑ παρά κάθονται στις εξετάσεις και επιτυγχάνουν.

Ελπίζω να προετοιμαστείς κατάλληλα και να επιτύχεις🙂
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπερα! τελειωσα το οικονομικο της νομιικης και σκεφτομαι για τις εξετασεις της σχολης (εσδδ).Διαβαζω ομως οτι ειναι πολυ δυσκολη η εισαγωγή. Το οικονομικο κομματι λογικα θα μπορω να το καλυψω ευκολοτερα .. με προβληματιζει το αλλο μαθημα που σχετιζεται με πολιτικες επιστημες και νομικη (συνταγματικο διοικητικο δικαιο κλπ) πιστευετε θα μπορεσω να ανταπεξελθω στο διαβασμα χωρις τις γνωσεις επι του θεματος;; Ευχαριστω εκ των προτερων !

 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

Όσο off-topic και να είναι αυτό που θα πω, ΘΑ ΤΟ ΠΩ:
Η Λένω είναι σαν τον καθηγητή που μας σημάδευσε στο Πανεπιστήμιο. Είναι πάντα εκεί για εμάς και πάντα μας γεμίζει με γνώσεις και πληροφορίες.

#τέλοςερωτικήςεξομολόγησης:inlove:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσο off-topic και να είναι αυτό που θα πω, ΘΑ ΤΟ ΠΩ:
Η Λένω είναι σαν τον καθηγητή που μας σημάδευσε στο Πανεπιστήμιο. Είναι πάντα εκεί για εμάς και πάντα μας γεμίζει με γνώσεις και πληροφορίες.

Σ΄ευχαριστώ ειλικρινά πάρα πολύ αγαπητέ!
Και επειδή ξέρω τα ενδιαφέροντά σου, θα σου πρότεινα όταν με το καλό ολοκληρώσεις τις σπουδές σου, να βάλεις στις επιλογές της επαγγελματικής σου σταδιοδρομίας και αυτήν τη Σχολή.
Υπάρχει Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Υποθέσεων, οι απόφοιτοι του οποίου στελεχώνουν τα ανάλογα Τμήματα των Υπουργείων.
Ρίξε μια ματιά εδώ:
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Σ΄ευχαριστώ ειλικρινά πάρα πολύ αγαπητέ!
Και επειδή ξέρω τα ενδιαφέροντά σου, θα σου πρότεινα όταν με το καλό ολοκληρώσεις τις σπουδές σου, να βάλεις στις επιλογές της επαγγελματικής σου σταδιοδρομίας και αυτήν τη Σχολή.
Υπάρχει Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Υποθέσεων, οι απόφοιτοι του οποίου στελεχώνουν τα ανάλογα Τμήματα των Υπουργείων.
Ρίξε μια ματιά εδώ:

Το σκέφτομαι σοβαρά! Αν και μάλλον προσανατολίζομαι περισσότερο προς ΟΕΥ μιας και έχουν μία πιο άμεση επαφή με το διεθνές περιβάλλον λόγω της απασχόλησής τους σε Πρεσβείες/Αντιπροσωπείες/ΓΠ. Σκέφτομαι σοβαρά και το ΔΣ...

Πολλές σκέψεις. :P
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σκέφτομαι σοβαρά! Αν και μάλλον προσανατολίζομαι περισσότερο προς ΟΕΥ μιας και έχουν μία πιο άμεση επαφή με το διεθνές περιβάλλον λόγω της απασχόλησής τους σε Πρεσβείες/Αντιπροσωπείες/ΓΠ. Σκέφτομαι σοβαρά και το ΔΣ...

Πολλές σκέψεις. :P

Να ξέρεις ότι είναι σύνηθες για όσους αποφασίζουν αυτές τις επιλογές, να δίνουν εξετάσεις τόσο για τη Διπλωματική Ακαδημία όσο και για την ΕΣΔΔΑ.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Να ξέρεις ότι είναι σύνηθες για όσους αποφασίζουν αυτές τις επιλογές, να δίνουν εξετάσεις τόσο για τη Διπλωματική Ακαδημία όσο και για την ΕΣΔΔΑ.

Λόγω της σχολής μου, τα μαθήματα της ΕΣΔΔΑ μου είναι οικεία. Οι εξετάσεις για ΔΣ είναι αρκετά πιο απαιτητικές και θα πρέπει να αφιερώσω πολύ περισσότερο χρόνο για προετοιμασία. Δεν ξέρω αν θα τα βγάλω πέρα αν προσπαθήσω να προετοιμαστώ και για τις 2... θα δείξει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λόγω της σχολής μου, τα μαθήματα της ΕΣΔΔΑ μου είναι οικεία. Οι εξετάσεις για ΔΣ είναι αρκετά πιο απαιτητικές και θα πρέπει να αφιερώσω πολύ περισσότερο χρόνο για προετοιμασία. Δεν ξέρω αν θα τα βγάλω πέρα αν προσπαθήσω να προετοιμαστώ και για τις 2... θα δείξει.

Συμφωνώ!
Η αλήθεια είναι ότι η προετοιμασία συγχρόνως και για τις 2 είναι πάρα πολύ δύσκολη, πιθανόν και απαγορευτική.

Επίσης θα πρέπει ο υποψήφιος να έχει αποφασίσει ποια από τις 2 αυτές Σχολές είναι προτεραιότητά του επειδή προκύπτουν και άλλα θέματα.
Για την ΕΣΔΔΑ ξέρω σίγουρα ότι ο διοριζόµενος υποχρεούται να υπηρετήσει στο δηµόσιο για δέκα (10) τουλάχιστον χρόνια. Αν παραιτηθεί προτού συµπληρωθεί η δεκαετία, επιστρέφει τις αποδοχές που εισέπραξε κατά τη διάρκεια των σπουδών του στη Σχολή.
Επειδή και στη Διπλωματική Ακαδημία ισχύει το ίδιο καθεστώς (θεωρούνται από την εισαγωγή τους δόκιμοι δημόσιοι υπάλληλοι και πληρώνονται, ο χρόνος φοίτησης είναι συντάξιμος κτλ) πιθανόν να ισχύει και εκεί κάτι ανάλογο (δεν το ξέρω).

΄Εχεις καιρό ακόμα να το σκεφτείς αλλά αν, όπως λες, αισθάνεσαι πιο οικεία με τα μαθήματα της ΕΣΔΔΑ δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να μην προσανατολιστείς κατευθείαν σ΄αυτήν!
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Συμφωνώ!
Η αλήθεια είναι ότι η προετοιμασία συγχρόνως και για τις 2 είναι πάρα πολύ δύσκολη, πιθανόν και απαγορευτική.

Επίσης θα πρέπει ο υποψήφιος να έχει αποφασίσει ποια από τις 2 αυτές Σχολές είναι προτεραιότητά του επειδή προκύπτουν και άλλα θέματα.
Για την ΕΣΔΔΑ ξέρω σίγουρα ότι ο διοριζόµενος υποχρεούται να υπηρετήσει στο δηµόσιο για δέκα (10) τουλάχιστον χρόνια. Αν παραιτηθεί προτού συµπληρωθεί η δεκαετία, επιστρέφει τις αποδοχές που εισέπραξε κατά τη διάρκεια των σπουδών του στη Σχολή.
Επειδή και στη Διπλωματική Ακαδημία ισχύει το ίδιο καθεστώς (θεωρούνται από την εισαγωγή τους δόκιμοι δημόσιοι υπάλληλοι και πληρώνονται, ο χρόνος φοίτησης είναι συντάξιμος κτλ) πιθανόν να ισχύει και εκεί κάτι ανάλογο (δεν το ξέρω).

΄Εχεις καιρό ακόμα να το σκεφτείς αλλά αν, όπως λες, αισθάνεσαι πιο οικεία με τα μαθήματα της ΕΣΔΔΑ δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να μην προσανατολιστείς κατευθείαν σ΄αυτήν!

Λογικά, θα είναι παρόμοια τα υποχρεωτικά έτη υπηρέτησης.
Η ΕΣΔΔΑ όντως είναι μία καλή επιλογή, ιδίως επειδή η εξέταση και εκπαίδευση των Ακολούθων Οικονομικών και Εμπορικών Υποθέσεων έχει πάρα πολλά κοινά με το ΔΕΟΣ. Από την άλλη, με ενδιαφέρουν περισσότερο τα θέματα που χειρίζεται ο πολιτικός διπλωμάτης. Βέβαια, ο πολιτικός διπλωμάτης "κινδυνεύει" από πολύ χειρότερες μεταθέσεις. Είναι αλήθεια ότι, εξαιτίας των λίγων γραφείων ΟΕΥ που έχει η Ελλάδα στο εξωτερικό, οι οικονομικοί διπλωμάτες πηγαίνουν σε πιο "φυσιολογικές" και "κοντινές" χώρες.
Αυτό είναι ένα από τα σημαντικότερα θέματα που με κάνουν να τείνω περισσότερο προς ΟΕΥ. Μπορεί στα 21 μου να θέλω να ασχοληθώ με διεθνείς σχέσεις, διεθνή ασφάλεια και να θέλω να υπηρετήσω στα πιο τρελά μέρη του κόσμου όντας Ακόλουθος/Γραμματέας/Σύμβουλος Πρεσβείας, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι ίδιες οι επιθυμίες μου όταν θα είμαι 30-35. Από την πρακτική μου σε Αρχή μας στο εξωτερικό, έχω γνωρίσει άτομα, που αν και είναι τέρατα μορφώσεως και άκρως επιτυχημένα στον επαγγελματικό τομέα (προαγωγές ανά 3-4 χρόνια, μεταθέσεις σε "σκληρά" και "σημαντικά" πόστα, αξιόλογες θέσεις στο Κέντρο κλπ.), δεν έχουν οικογένεια. Αντιλαμβάνομαι ότι ίσως να ήταν επιλογή τους, αλλά έτσι όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα, οι μεταθέσεις του ΔΣ είναι απαγορευτικές για να κάνεις μια υγιή οικογένεια. Για παράδειγμα, δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω τα παιδιά μου να αλλάζουν περιβάλλον κάθε 3-4 χρόνια εξαιτίας μου και προφανώς δεν θέλω να με ακολουθεί η σύζυγός μου όπου μετατίθεμαι και να της αλλάζω και τη δική της ζωή. Και προφανώς δεν επιθυμώ να αφήνω τα παιδιά μου και τη σύζυγό μου στην Ελλάδα και να τους επισκέπτομαι για λίγες εβδομάδες κάθε χρόνο...
Κλείνοντας με τους προσωπικούς στοχασμούς που ελάχιστα ενδιαφέρουν τους περισσότερους, πρέπει να επισημάνω ότι το ΔΣ θέλει πολλές θυσίες και κόστη. Όχι μόνο οικονομικά, αλλά και προσωπικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κλείνοντας με τους προσωπικούς στοχασμούς που ελάχιστα ενδιαφέρουν τους περισσότερους

Και όμως! Εμένα αυτοί οι στοχασμοί είναι που με ενδιαφέρουν περισσότερο!
΄Οσα λες αναμφίβολα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και χαίρομαι ιδιαίτερα που ένα άτομο 21 ετών μπορεί να βάλει κάτω τα δεδομένα και να τα αξιολογήσει σωστά!
Πάντα στη ζωή πρέπει να κάνουμε επιλογές!
Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα γι΄αυτό πρέπει να θέτουμε τις προτεραιότητές μας!
Κάτι κερδίζουμε, κάτι χάνουμε!
Κι εγώ με τον ίδιο τρόπο σκέφτομαι και παίρνω τις αποφάσεις μου!
Χάρηκα που τα είπαμε!
Είμαι σίγουρη ότι θα πετύχεις ο,τι στοχεύσεις!
 

eva1212

Νεοφερμένος

Η eva1212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα! Γνωρίζω ότι για να μπορεί κ΄ποιος να συμμετέχει στο διαγωνισμό πρέπει να είναι απόφοιτος ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Αν κάποιος είναι απόφοιτος στρατιωτικής σχολής πχ ΣΑΝ, μπορεί να συμμετέχει;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα! Γνωρίζω ότι για να μπορεί κ΄ποιος να συμμετέχει στο διαγωνισμό πρέπει να είναι απόφοιτος ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Αν κάποιος είναι απόφοιτος στρατιωτικής σχολής πχ ΣΑΝ, μπορεί να συμμετέχει;
https://www.ekdd.gr/wp-content/uploads/2020/02/ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ_ΑΔΑ_27os.pdf

Στην σελίδα 5 προς 6.

Μπορεί να είναι απόφοιτος ΤΕΙ.

Το ΣΑΝ είναι Ανώτατη Εκπαίδευση.
 

eva1212

Νεοφερμένος

Η eva1212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Οι στρατιωτικές σχολές (όχι οι υπαξιωματικοί ακόμα, μέχρι νεοτέρας) είναι χαρακτηρισμένες ως ΣΑΕΙ (στρατιωτικά ΑΕΙ)
 

eva1212

Νεοφερμένος

Η eva1212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

SMK

Νεοφερμένος

Ο SMK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σκοπεύω να συμμετάσχω στις εισαγωγικές εξετάσεις για την Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης και για αυτό το λόγο θα ήθελα τις απόψεις/προτάσεις σας για φροντιστήρια στην Αθήνα.
 

EmperorPalpatine

Νεοφερμένος

Ο EmperorPalpatine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Το πτυχίο (η αποφοίτηση) από την ΕΣΔΔΑ θεωρείται σαν μεταπτυχιακό ή κάτι παραπλήσιο (ανεξαρτήτως της ένταξης στο δημόσιο);
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top