DELF B2

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τυπικά μπορείς να σπουδάσεις Γαλλική Φιλολογία (και άλλες ξενόγλωσσες) απλά και μόνο αν περάσεις στις Πανελλήνιες, οι οποίες έχουν και ειδικό μάθημα γλώσσας. Δεν ειναι προυπόθεση κανένα ερασιτεχνικό πτυχίο από κανένα φορέα. Φυσικά εννοείται πως ένας απόφοιτος ξένης φιλολογίας θεωρείται και ειναι γλωσσικά ανώτερος απο οποιονδήποτε απλό ερασιτέχνη γλωσσομαθή με πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Το B1 αντιστοιχεί στο DELF 1ου βαθμού (Α1-Α4) και το Β2 στο DELF 2ου βαθμού (Α5-Α6), δηλαδή αν έχεις το Β2, έχεις ολόκληρο το DELF που παλιά είχε τις 6 αυτές ενότητες από Α1 μέχρι Α6. Το Γ1 αντιστοιχεί στο Sorbonne I (που υπάρχει ακόμη) και το Γ2 στο Sorbonne II. Το Sorbonne III δεν έχει αντιστοιχία στο CEF του Ευρωπαικού Συμβουλίου, γιατί είναι αρκετά ανώτερο ακόμη κι από το Γ2. Το Γ2, επίσης, είναι ισάξιο με ολόκληρο το DALF.


O καθηγητής μου λέει ότι το Β1 είναι κάτω από το παλιό DELF 1 και το Β2 αντιστοιχεί στο παλιό DELF 1. 'Αρα το DELF 1 αντιστοιχεί με το Lower (όπως το παλιό DELF 1)
Το C1 αντιστοιχεί στο παλιό Α5-Α6 (DELF 2) ενώ το C2 όπως πολύ σωστά είπες είναι ισάξιο με όλο το παλιό DALF.

Tα Sorbonne αποκαλούνται πλέον Sorbonne B2, Sorbonne C1 και Sorbonne C2. Η αντιστοιχία τους με τα Delf είναι DELF B2, DALF C1 και DALF C2 που αντστοιχούν σε Lower, Advanced και Proficiency. 'Aρα όποιος έχει το B2 είναι σαν να έχει το Λόουερ και όποιος έχει το C1 είναι σα να έχει το Αντβανστ και το C2 είναι το Προφίσιενσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, δες τη λίστα του CEF, των ευρωπαικών επιπέδων. Το Β2 είναι το ανώτερο πτυχίο DELF (1+2). Τα Γ1, Γ2 είναι δύο διαφορετικά επίπεδα του DALF. Το Β1 αναγνωρίζεται σαν τις ενότητες Α1-Α4, το Β2 σαν Α5-Α6, ενώ τα δύο μεγάλα ως DALF. Τα Sorbonne απλά είναι ισότιμα πτυχία απο άλλο φορέα. Τα Ι, ΙΙ είναι ισότιμα με Γ1,Γ2 αντίστοιχα, ενώ το ΙΙΙ είναι εκτός κατάταξης επειδή είναι ανώτατη γνώση.
Είμαι βέβαιος, διότι το έχω διαβάσει σε ενημερωτικά φυλλάδια του IFA και το έχει επιβεβαιώσει ο καθηγητής μου που έχει διασυνδέσεις στο Framework for the European Languages του Συμβουλίου της Ευρώπης, που είναι ο θεσμός που καθορίζει όλα αυτά τα επίπεδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Eγώ το λέω από άποψη αναγνωρισιμότητας από το έλληνικό κράτος. Στο DELF1 αναγνώριζαν καλη γνώση στο DELF II πολύ καλή και στο DALF άριστη. Το Β1 τυπικά δεν αναγνωρίζεται στο δημόσιο αν και κάπου είδα ότι καλύπτει μέτρια γνώση γαλλικών. Αυτό που ενδιαφέρει είναι τι αναγνωρίζει το ελληνικό κράτος. Ευχαριστώ παντως για το CEF. Θα το ψάξω και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η αναγνωρισιμότητα καθορίζεται απο το CEF, που αφορά όλα τα ευρωπαικά κράτη και είναι ίδιο για όλους, στην προσπάθειά τους να σταματήσουν το χάος με τα χιλιάδες πτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Βρήκα ένα site με αντιστοιχίες διπλωμάτων. Απ΄ότι φαίνεται το καινούργιο DELF Β2 αντιστοιχεί με το παλιό Α5-Α6.

https://www.alte.org/further_info/altenews_spring02.pdf


Το θέμα είναι όμως ότι το Υπουργείο Παιδείας δίνει για το Β2 μόνο ''καλή'' γνώσση ξένης γλώσσας ενώ με το παλιό Α5-Α6 αναγνώριζε ''πολύ καλή'' γνώσση. Αν κάποιος έχει βρει σελίδα στο 'Ιντερνετ που να δείνει το χαρακτηρισμό αναγνώρισης της ξένης γλώσσας (από το Υπουργίο Παιδείας) για βάση το Β2 και το C1 ας απαντήσει. Θα του ήμουν ευγνώμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
https://www.ifa.gr/rubrique.php3?id_rubrique=689

Από την επίσημη σελίδα του Γαλλικού Ινστιτούτου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
https://www.ifa.gr/rubrique.php3?id_rubrique=689

Από την επίσημη σελίδα του Γαλλικού Ινστιτούτου


Σ'ευχαριστώ πολύ. Είναι ιδιαίτερα διαφωτιστικό. Πολλοί καθηγητές μπερδεύονται με τις αντιστοιχίες του Commun European Framework, κυρίως γιατί ο ΑΣΕΠ δίνει μεγαλύτερη αξία στα παλιά πτυχεία. Τώρα έβαλε και μέτρια γνώση γλωσσομάθειας. Τελικά ο καθηγητής μου είχε δίκιο όταν μου είπε ότι το Β2 δίνει απλώς ''καλή'' γνώση 'οπως το παλαιό
DELF I (Α1,Α2,Α3,Α4) που είχε τέσσερις ενότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς πότε αρχίζουν οι εγγραφές για τα γαλλικά πτυχεία και αν γίνονται και μέσω ταχυδρομείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σ΄ευχαριστώ θερμά Αλίκη. Το site είναι κατατοπιστικότατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
σημερα μ ηρθαν οι βαθμοι μ...

CO=7.5
CE=16.5:jumpy:
PO=13.5:mad::mad:
PE=14 TOTAL=51.5

ειμαι κοντα στη βαση αλλα αν αναλογιστει κανεις οτι τα 3/4 των παιδιων που δωσαν β2 εδω κοπηκαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
σημερα μ ηρθαν οι βαθμοι μ...

CO=7.5
CE=16.5:jumpy:
PO=13.5:mad::mad:
PE=14 TOTAL=51.5

ειμαι κοντα στη βαση αλλα αν αναλογιστει κανεις οτι τα 3/4 των παιδιων που δωσαν β2 εδω κοπηκαν...

Σε πέρασα, σε πέρασα νιανιανιανια! Λολ! Αστειεύομαι φυσικά... Συγχαρητήρια!:jumpy:
Είναι ιδέα μου ή πήρες τα αποτελέσματα λιιιιιιιίγο αργά??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
τωρα πηγαν στο σχολειο... και στο νετ δν δημοσιευονται οι βαθμοι σαν εσας...

με 51,5 παιζει να εχω τον 2ο καλυτερο βαθμο στο σχολειο μ... ο πρωτος ειναι 84/100 απο ενα γαλλο ....

SORBONNE 1 J y viens!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εγώ δεν είχα γράψει τόσο καλά και το πήρα με 68. Στο Σορμπόν Β2 δεν έχει βαθμούς αλλά μόνο χαρακτηρισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
στο 1 εχει νομιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

patriot3355

Νεοφερμένος

Ο patriot3355 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παδιά τι είναι προτιμότερο; Το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας Γ1 ή το DALF C1 και γαιτί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα ότι το κρατικό είναι μόνο για αυτούς που απέτυχαν στο Dalf C1 και γενικά δεν έχουν τόσο καλό επίπεδο στα γαλλικά, δεν ενδιαφέρονται να κάνουν καριέρα στο εξωτερικό. Ξέρω από φίλο μου που δεν τον δέχτηκαν στη σχολή Παστέρ στη Γαλλία γιατί του ζητούσαν το Νταλφ. Πάντως στην Ελλάδα αναγνωρίζονται και τα δύο το ίδιο. Παρέχουν αναγνώριση πολύ καλής γνώσης της γλώσσας, όπως το advanced στα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Είστε ικανοποιημένοι από τους καθηγητές σας ή περισσότερο από τα φροντιστήρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Aπό το Κέντρο Παιδαγωγικών Σπουδών - πρότυπα θεμάτων-
https://www.ciep.fr/delfdalf/sujet.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top