DELF B2

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Μου έπεσε κάτι για το ipod και τη συνήθεια να ακούνε μουσική στο δρόμο και στους δημόσιους χώρους με το ακουστικό στο αυτί. Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.:P
Μέσα στα άλλα που άκουσα, όπως στρατιωτική θητεία, εθελοντισμός και μόλυνση του αέρα το δικό μου ήταν από τα δυσκολότερα.
Πάντως, ενω είχα ετοιμάσει 2 σελίδες να της πω, μόλις της ανέλυσα το κείμενο μου κανε δυο-τρεις ερωτησούλες και με έδιωξε σε 5 λεπτά. Κανονικά σχεδόν 20 λεπτά δεν πρέπει να μιλάς;;;


Καλά, εσύ τα εύκολα τα κάνεις δύσκολα και το αντίθετο!:P Νταξ, σα θέμα δε μου ακούγεται δύσκολο, μπαίνει μέσα και μουσική και συνήθειες των νέων κτλ, απλά ίσως δεν έχεις και τόσα πολλά να πεις. Τα άλλα μου φαίνονται κάπως δύσκολα. Εκπλήσσομαι που ξαναμπήκε θέμα με περιβάλλον και μόλυνση, γιατί πέρσι στην Β1 πάλι το ίδιο μου έπεσε, και γενικώς πέφτει πάντα. Κι αυτό με τη στρατιωτική θητεία έχει ξαναπέσει νομίζω, έχω κάνει παρόμοιο στο φροντιστήριο. Γενικώς ανακυκλώνουν συνεχώς τα θέματα. Και όντως, υποτίθεται πως πρέπει να μιλάς για περίπου ένα μισάωρο κι απορώ γιατί σε έδιωξε τόσο γρήγορα. Μήπως ήσουν από τους τελευταίους και είχε καμιά πτήση, τίποτα τέτοιο και φοβούνταν μήπως τη χάσει?
Εγώ πάλι θα δω αύριο.. Σήμερα είχα τα γραπτά της Γ1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, δεν ήμουν τελευταίος.
Πάντως ελπίζω να με βαθμολόγησε καλά, γιατί ο προηγούμενος σχεδόν δε μιλησε. Και η συγκριση παίζει...
Δεν ήταν δύσκολο καθόλου το θέμα, απλά συγκριτικά με άλλα μπορούσα να πω λιγότερα.
Η βασική ιδεά του κειμένου, απ'οσο κατάλαβα, είναι το πόσο το να ακούς μουσική στα αυτιά με ένα ipod σε αποξενώνει από την επικοινωνία με τους άλλους. Δεν είχε τόσο να κάνει με το ipod συγκεκριμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ναι, κατάλαβα... Όντως, δεν έχεις και πάρα πολλά να πεις.. Και σε σταμάτησε κιόλας.. Τουλάχιστον πρόλαβες να πεις τα περισσότερα απ'αυτά που έγραψες? Α και κάτι άλλο.. Όσον αφορά το θέμα του χρόνου........... δεν είχες πρόβλημα ε? Σε αφήνουν κανονικά μισάωρο να προετοιμαστείς ή γενικώς ότι ώρα τελειώσει ο προηγούμενος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frodo_i

Νεοφερμένος

Ο frodo_i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
αυτά τα θέματα που είπατε τώρα είναι για Β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
αυτά τα θέματα που είπατε τώρα είναι για Β2?

Ναι.

Ναι, κατάλαβα... Όντως, δεν έχεις και πάρα πολλά να πεις.. Και σε σταμάτησε κιόλας.. Τουλάχιστον πρόλαβες να πεις τα περισσότερα απ'αυτά που έγραψες? Α και κάτι άλλο.. Όσον αφορά το θέμα του χρόνου........... δεν είχες πρόβλημα ε? Σε αφήνουν κανονικά μισάωρο να προετοιμαστείς ή γενικώς ότι ώρα τελειώσει ο προηγούμενος?

Όχι, με άφησε μόνο να της παρουσιάσω το κείμενο. :(
Με το χρόνο κανένα πρόβλημα προσωπικά. 20 λεπτά έκανα και της είπα εγώ όταν ήμουν έτοιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy

Νεοφερμένος

Η bessy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μια χαρα τα πηγες απ' οτι καταλαβα. Κι εγω δινω γραπτα σημερα και την τριτη προφορικα. Μαλλον αφου επεσε σε εσας αυτο δε νομιζω να πεσει και σε εμας. Στα προφορικα δε σου εκανε αλλες ερωτησεις;

Επισης εμαθα οτι επεσε σα θεμα και η ανεργια.. Θυμασαι καποια αλλα θεματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frodo_i

Νεοφερμένος

Ο frodo_i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μια χαρα τα πηγες απ' οτι καταλαβα. Κι εγω δινω γραπτα σημερα και την τριτη προφορικα. Μαλλον αφου επεσε σε εσας αυτο δε νομιζω να πεσει και σε εμας. Στα προφορικα δε σου εκανε αλλες ερωτησεις;

Επισης εμαθα οτι επεσε σα θεμα και η ανεργια.. Θυμασαι καποια αλλα θεματα;

στην κύπρο είχε για φόβους των νέων και για τα παπουτσία του basket που τα φορουν οι νέοι. βασικά για την μόδα των sneakers and converse
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ουφ, παιδάκια τελείωσα.. Λοιπόν, εμάς στα προφορικά καμία απολύτως σχέση τα θέματα.. Είχε για διάστημα, υπολογιστές, πρότυπα των νέων, ισότητα.. Εμένα όπως πάντα μου έπεσε ένα θέμα που δεν έπεσε σε κανέναν άλλον.. :(Είχε να κάνει με ένα site το οποίο δημιουργήθηκε προσφάτως και έχει τη δυνατότητα να διαγράψει διάφορα... "traces" που μπορεί να έχει αφήσει κάποιος σε ένα site και θέλει να τα διαγράψει. Τέλος πάντων, πολύ χαζό θέμα σε σχέση με τα άλλα. Αλλά παρόλα αυτά, τα πήγα περίφημα. Μίλησα και γενικά για το ίντερνετ. Βασικά δεν κοιτούσα σχεδόν καθόλου αυτά που είχα γράψει, τα έλεγα όλα στο αυθόρμητο. Μετά ανοίξαμε συζήτηση με την εξετάστρια και με ρωτούσε διάφορα πράγματα όπως τί είναι τα blog, το MSN, το chat και τις διαφορές τους. Πάρα πολύ καλά. Όσον αφορά τα γραπτά, ε, δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένη ούτε απ'το θέμα της κασέτας, ούτε απ'των κειμένων. Στην έκθεση όμως έσκισα!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frodo_i

Νεοφερμένος

Ο frodo_i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ρε παιδία σκέφτομαι για C1 είναι καλύτερα σε group ή μόνος ?? και πιο ήταν το θέμα της έκθεσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
ρε παιδία σκέφτομαι για C1 είναι καλύτερα σε group ή μόνος ?? και πιο ήταν το θέμα της έκθεσης?[/quote

Ότι θεωρείς εσύ καλύτερο για σένα, ότι σε βολεύει...:) Εγώ έκανα πάντως σε γκρουπάκι και δεν είχα πρόβλημα. Όσο για το θέμα της έκθεσης, δεν γνωρίζω, έδωσα το C1 αλλά το Κρατικό, όχι το Ευρωπαϊκό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy

Νεοφερμένος

Η bessy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τα γραπτα του B2 με εκαναν να ανησυχησω λιγακι. Η εκθεση ηταν ενα θεμα σχετικα ευκολο. Δεν επρεπε να πεσεις στην παγιδα να παρασυρθεις απο τις αγνωστες λεξεις. Το comprehension oral ηταν αρκετα δυσκολη, τα ιδια περιπου και η ecrit. Εσεις πως τα πηγατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Τα γραπτα του B2 με εκαναν να ανησυχησω λιγακι. Η εκθεση ηταν ενα θεμα σχετικα ευκολο. Δεν επρεπε να πεσεις στην παγιδα να παρασυρθεις απο τις αγνωστες λεξεις. Το comprehension oral ηταν αρκετα δυσκολη, τα ιδια περιπου και η ecrit. Εσεις πως τα πηγατε;

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Ακριβώς τα ίδια κι εγώ!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy

Νεοφερμένος

Η bessy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αυριο δινω προφορικα και δυστυχως θα ειμαι απο τους πρωτους! Εχετε ιδεα τι να διαβασω ακομα και την τελευταια στιγμη; Θεματα που φανταζεστε οτι θα πεσουν η που θα μου φανουν χρησιμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Χμμμ, έχουν πέσει πολλά και διάφορα.. Περισσότερο έπαιξε ίντερνετ (είχε μάλιστα δύο θέματα σχετικά με αυτό) κι έπειτα... διάφορα όπως ισότητα φύλων και κατά πόσο υπάρχει, διάστημα και τέτοια.. Βέβαια απ'ότι μου είπαν εδώ τα παιδιά σε άλλα μέρη έπαισαν και άλλα όπως εθελοντισμός κτλ. Αυτό που σου προτείνω να κάνεις είναι να ρίξεις μία ματιά στα διάφορα θέματα που έχεις κάνει έως τώρα και ειδικά αυτά που αφορούν την τεχνολογία και το περιβάλλον, τα οποία πέφτουν πάντα. Καλή σου επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
άκουσα πως ήταν πολύ δύσκολα σχεδόν όλα!ειδικά στο listening, το 1ο part..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ακριβώς! Εμένα τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε... Στην τύχη τα έβαλα τα περισσότερα στο πρώτο part.. Στο δεύτερο, οκ, κάτι έπιασα, πιστεύω το έσωσα.. Εμένα και τα κείμενα μου φάνηκαν δύσκολα, ειδικά το πρώτο. Είναι η πρώτη φορά που φοβάμαι τα κείμενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
μόλις γύρισα από τα προφορικά...Μου έπεσε σχετικά με το περιβάλλον... Εύκολα....Τώρα σε ότι αναφορά τα γραπτά η έκθεση ήταν εύκολη... Να φανταστείτε πριν μπω έριξα μια ματιά σε παρόμοια.... Ήξερα κατά βάθος ότι θα πέσει κάτι τέτοιο.... Λπ δεν θα διαφωνίσω ότι το ακουστικό ήταν δύσκολο... Βασικά το πρώτο... Εκεί αυτοσχεδίασα...!!!!!!!Στα κείμενα δυσκολεύτηκα στο 2.... Αλλά κατά τα άλλα καλά... Ελπίζωω οτι το έχω περάσει.... !!!! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy

Νεοφερμένος

Η bessy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ειμαι πολυ χαρουμενη! Πριν λιγο γυρισα απο το εξεταστικο κεντρο. Περιμενα να τελειωσουν οι φιλοι μου και μετα εφυγα. Ολοι πηγαν μια χαρα και εγω εδινα στην "φουρνια", των 5.30. Σε εμας επεσαν 4 θεμματα.

- Χρηση κινητου και αναγνωση κειμενων ηλεκτρονικα
- Περιβαλλον και φαινομενο του θερμοκηπιου
- Internet θετικα/αρνητικα
- Στερεοτυπα-σεξισμος, ρατσισμος

Για εμενα το τελευταιο ηταν το δυσκολοτερο, γιατι στο κειμενο το συσχετιζε με τις γαλλικες λεξεις που δινουν ιδιοτητα, οι οποιες εχουν μονο αρσενικο γενος. Ηταν καπως περιεργο. Εμενα μου επεσε το κινητο και ετσι συνεχιζα την κουβεντα μιλωντας για την τεχνολογια. Ελπιζω να εχουμε παει καλα ολοι.

Καλα αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ακριβώς τα ίδια θέματα που έπεσαν και σε μας! Τέλος πάντων, παιδάκια, καλά μας αποτελέσματα και με τη νίκη!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Missie21

Νεοφερμένος

Η Missie21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μακαρι τι αλλο να πουμε! εδωσα κι εγω Β2. τα γραπτα οντως ηταν δυσκολα αλλα ειδικα το comprehation oral,part 1..και οσο για τα προφορικα ακριβως τα ιδια επεσαν και σε μας.Καλη μας τυχη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top