DELF B2

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Sorry ρε παιδιά για την καθυστέρηση αλλά όπως μαντέψατε ήμουν σε διακοπούλες! Λοιπόν η έκθεση που πρόκειται να διαβάσετε έχει θέμα:
Une usine qui fabrique des produits chimiques doit s'installer à un kilometre de votre lieu d'habitation. Vous vous inquiétez des conséquences sur votre vie quotidienne. Vous écrivez à un journal local en prenant position et en expliquant vos craintes.(250 mots environ)



Récemment, dans notre région, il a été décidé d'installer une usine fabriquant des produits toxiques. Comme tous les habitants le savent, c'est la première fois qu'une usine d'une telle ampleur sera mise en marche si prés de notre lieu d'habitation.
Tout d'abord, nous faisons face à une abondance de menaces, pas seulement pour notre santé mais aussi pour notre qualité de vie quotidienne. La nouvelle usine qui paraît comme une aubaine pour l'économie régionale, maintenant, elle est considérée un vrai couchemar pour les habitants étant donné que les incovénients dépassent les avantages.
En premier lieu, on est préoccupé par notre environnement ainsi que par notre santé. Il est manifeste que la dégradation écologique est imminente et tôt ou tard on va la sentir. Une autre menace à laquelle nous sommes confrontés est celle de la contamination grave de la mer, du sol et même de l'air. En d'autres termes, la pollution qu'on subira sera tellement accablante qu'elle va engendrer trop de problémes concernant notre bien-être.
Ensuite, il est irréfutable qu'après la construction de cette usine, d'autres créations d'industries suivront. Aussi notre ville appartiendra-t-elle à la zone industrielle. C'est-à-dire que nous sommes obligés d'accepter toute l'industrie lourde et simultanément d'en supporter les conséquences pénibles.
Enfin, notre région va perdre son image autrefois conviviale et désormais elle va devenir un ''enfer'' grouillant puisqu'il est sûr que de nombreuses personnes travailleront à la nouvelle usine.
Pour conclure, certes il y a des intérêts colossaux derrière ces plans et d'énormes sommes d'argent sont en jeu, mais il faut que tous les habitants s'opposent à la menace qui pèse sur nous! Ne les laissez pas détruire notre ville!

Θα με συγχωρεσετε αν καποιο λαθος μου εχει ξεφυγει....Οποιος θελει ,να σχολιασει την εκθεση...Καθε κριτικη αποδεκτη...
Το θεμα της παραπανω εκθεσης ειναι παρμενο απο επισημο past paper....Καλη αναγνωση(ελπιζω να μην σας πεταχτουν τα ματια εξω με αυτα που θα διαβασετε!)

Συγχαρητήρια! Είναι υπέροχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefthe

Νεοφερμένος

Η Eλευθερiα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
χαιρομαι ειλικρινα που σας αρεσε!!!!!μπορω την επομενη φορα να σας γραψω αλλη μια.....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Μπιούτιφουλ! Με το πάσο σου! Κάνε κανα μπανάκι πρώτα!:P 'Εχουμε χρόνο άπειρο μπροστά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,204 μηνύματα.
Αδημονώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Α προπό, ωραίο ρήμα, αδημονώ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
δε νομιζω να υπαρχει καλυτερη εκθεση απο την προηγουμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εδώ στο ischool?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,204 μηνύματα.
χαιρομαι ειλικρινα που σας αρεσε!!!!!μπορω την επομενη φορα να σας γραψω αλλη μια.....!


Από διακοπές πάμε καλά I see!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Εγώ φέτος θα δώσω Β2 αλλά προβληματίζομαι έντονα γιατί εξαιτίας κάποιων περιστάσεων θα χάσω αρκετά μαθήματα με την καθηγήτριά μου, επομένως θα πρέπει μεγάλο μέρος της ύλης να το καλύψω μόνη μου. Τολμώ να πω πως είμαι αρκετά καλή στα Γαλλικά συνεπώς το πρόβλημα δε θα είναι τόσο μεγάλο. Υπάρχουν κάποια βιβλία επιπέδου Β2 (Μιλώντας πάντα για DELF) στα οποία μπορώ να στηριχθώ; Έχω προμηθευτεί ήδη το AtoutDelf B2 και το αντίστοιχο Delf του Roboly. Για τη γραμματική έχω πάλι του Roboly, το La grammaire par l' example et l'exercice- preparation au DELF.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Εγώ φέτος θα δώσω Β2 αλλά προβληματίζομαι έντονα γιατί εξαιτίας κάποιων περιστάσεων θα χάσω αρκετά μαθήματα με την καθηγήτριά μου, επομένως θα πρέπει μεγάλο μέρος της ύλης να το καλύψω μόνη μου. Τολμώ να πω πως είμαι αρκετά καλή στα Γαλλικά συνεπώς το πρόβλημα δε θα είναι τόσο μεγάλο. Υπάρχουν κάποια βιβλία επιπέδου Β2 (Μιλώντας πάντα για DELF) στα οποία μπορώ να στηριχθώ; Έχω προμηθευτεί ήδη το AtoutDelf B2 και το αντίστοιχο Delf του Roboly. Για τη γραμματική έχω πάλι του Roboly, το La grammaire par l' example et l'exercice- preparation au DELF.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :thanks:

Πολύ καλό το AtoutDelf B2.Κι εγώ αυτό έκανα.Απλά,επειδή δεν έχει λεξιλόγιο,ο καθηγητής μου μού έδινε φωτοτυπίες με λεξιολόγιο από τα κείμενα και γενικά από κάθε unite και σε κάθε λέξη,έβαζε γαλλικά συνώνυμα και αντώνυμα ή διάφορες εκφράσεις που υπάρχουν.Δηλαδή τα μάθαινα από γαλλικά σε γαλλικά.Βέβαια,μου έγραφε και στα ελληνικά τι σημαίνει η κάθε λέξη,απλά και μόνο αν δεν καταλαβαίνω τα συνώνυμα.
Να σου πω όλα τα βιβλία που είχα εγώ:
ΑtoutDelfB2(ecrit et production orale)
AtoutDelfB2(oral)
PrepadelfB2(oral)
Edito(σαν μέθοδο)
L'exercisier(γραμματική)
Nα πω ότι είχα τελειώσει και το La grammaire par l'exemple et l'exercisier του Roboly,αλλά έκανα και το L'exercisier επειδή είναι λιγάκι πιο δύσκολο,έχει κάποιες ασκήσεις ανώτερεου επιπέδου.:P
Κατα τ'άλλα φωτοτυπίες από άρθρα σε εφημερίδες,περιοδικά,τα οποία μου έφερνε ο καθηγητής μου και τα αναλύαμε.
Ακόμα είχα κάνει συνδρομή στο ca m'interesse(γαλλικό περιοδικό) κι αναλύαμε κι από έκει κάποια ενδιαφέροντα άρθρα.:P
Αυτά τα ολίγα.:P
Ελπίζω να βοήθησα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Πολύ καλό το AtoutDelf B2.Κι εγώ αυτό έκανα.Απλά,επειδή δεν έχει λεξιλόγιο,ο καθηγητής μου μού έδινε φωτοτυπίες με λεξιολόγιο από τα κείμενα και γενικά από κάθε unite και σε κάθε λέξη,έβαζε γαλλικά συνώνυμα και αντώνυμα ή διάφορες εκφράσεις που υπάρχουν.Δηλαδή τα μάθαινα από γαλλικά σε γαλλικά.Βέβαια,μου έγραφε και στα ελληνικά τι σημαίνει η κάθε λέξη,απλά και μόνο αν δεν καταλαβαίνω τα συνώνυμα.
Να σου πω όλα τα βιβλία που είχα εγώ:
ΑtoutDelfB2(ecrit et production orale)
AtoutDelfB2(oral)
PrepadelfB2(oral)
Edito(σαν μέθοδο)
L'exercisier(γραμματική)
Nα πω ότι είχα τελειώσει και το La grammaire par l'exemple et l'exercisier του Roboly,αλλά έκανα και το L'exercisier επειδή είναι λιγάκι πιο δύσκολο,έχει κάποιες ασκήσεις ανώτερεου επιπέδου.:P
Κατα τ'άλλα φωτοτυπίες από άρθρα σε εφημερίδες,περιοδικά,τα οποία μου έφερνε ο καθηγητής μου και τα αναλύαμε.
Ακόμα είχα κάνει συνδρομή στο ca m'interesse(γαλλικό περιοδικό) κι αναλύαμε κι από έκει κάποια ενδιαφέροντα άρθρα.:P
Αυτά τα ολίγα.:P
Ελπίζω να βοήθησα.:)

Μαρία μου σε ευχαριστώ πολύ. :)
Θα τα ψάξω όλα τα παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Εγώ έκανα το Prepadelf B2 της Trait d'union. Αρκετά δύσκολο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Μαρία μου σε ευχαριστώ πολύ. :)
Θα τα ψάξω όλα τα παραπάνω...

Τίποτα βρε,σιγά.:)
Αν δεν μπορείς να βρεις κάτι,αν έχεις καμιά απορία ή θέλεις να σου στείλω σημειώσεις κλπ,πες μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Τίποτα βρε,σιγά.:)
Αν δεν μπορείς να βρεις κάτι,αν έχεις καμιά απορία ή θέλεις να σου στείλω σημειώσεις κλπ,πες μου.:)

Θα σε έχω στο νου μου και ευχαριστώ εκ των προτέρων Μαρία μου. :kiss::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Quelles amenites!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Μαρία μου σε ευχαριστώ πολύ. :)
Θα τα ψάξω όλα τα παραπάνω...

συγχαρητηρια.απο αλληλεγγυη σκιζουμε:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
elephte τώρα που γύρισες από τις διακοπές σου φαντάζομαιι πως έχεις να εκπληρώσεις μια υποχρέωση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
elefthe σε περιμένει όλο το ischool για μια έκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
έχει καιρό να γράψει στο ischool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
καπου εδω ειχε ενα λινκ με θεματα πανω από το Σορμπον II.Μηπως θυμαται κανεις που ακριβως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top