Data science

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπέρα σας βρίσκομαι στο πρώτο έτος των σπουδών μου και μέχρι στιγμής πάω πολύ καλά ο μ.ο είναι 9,7. Γενικά είμαι άνθρωπος που του αρέσει το διάβασμα...(σπουδάζω λογιστικη και χρηματοοικονομική στην ΑΣΟΕΕ). Ενώ μέχρι και πριν λίγο καιρό έλεγα ότι θα ασχοληθώ σίγουρα με το επάγγελμα του ορκωτού,έχω λατρέψει τα μαθήματα της στατιστικής.Εχω ξεκινήσει μόνος μου προγραμματισμό από βιντεάκια (python) και μπορώ να πω πως μου αρέσει πάρα πολύ και αυτός!Πολύ έχω δει δουλεύουν και remote πράγμα που επίσης θα λάτρευα! Έψαξα επαγγέλματα και βρήκα απίστευτα ενδιαφέρον τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τα data (καθώς υπάρχουν πάρα πολλά δεν ξέρω ακριβώς τις διαφορές μεταξύ τους).Θέλω να ασχοληθώ με αυτό το κομμάτι στο μέλλον και ψάχνω τι μπορώ να κάνω κατά την διάρκεια των σπουδών μου ώστε να είμαι ένα λεβελ πιο πάνω από τους υπόλοιπους υποψηφίους.Ειναι κάνεις στον χώρο που μπορεί να με κατατοπίσει τι σκιλ και τι κορς θα μπορούσα να αποκτήσω και να πάρω αντίστοιχα μέχρι την αποφοίτηση.Ο κλάδος από απολαβές πως είναι; Γενικά υπάρχει πολύ ανταγωνισμός; Και γενικά οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα ήταν χρήσιμη!
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Δεν είμαι ειδικός αλλά επειδή έχω ψαχτεί θα σου πω τι πιστεύω:
Ειναι κάνεις στον χώρο που μπορεί να με κατατοπίσει τι σκιλ
To να διαθέτεις ένα ακαδημαϊκό background στα μαθηματικά, τη στατιστική ή τα οικονομικά, σίγουρα θα σε βοηθήσει!

Όσο αφορά τα hard skills, είναι απαραίτητο να γνωρίζεις γλώσσες προγραμματισμού. Συγκεκριμένα, οι γλώσσες R, Python και SQL είναι από τις πιο χρήσιμες εάν επιθυμείς να εργαστείς ως data analyst. (Για την R θα σου πρότεινα πέρα από videos στο youtube να κατεβάσεις ηλεκτρονικά το βιβλίο για προγραμματισμό στη R δύο καθηγητών στο τμήμα Στατιστικής στο ΟΠΑ (Καρλής & Τζούφρας)! Είναι αναλυτικότατο και θα σε βοηθήσει αρκετά! (προσωπικά με βοήθησε πολύ)
Εργαλεία που χρησιμοποιούν συχνά οι Data Analysts για να αναλύσουν τα δεδομένα που συγκεντρώνουν είναι το Tableau και το Power BI.
Γενικά υπάρχει πολύ ανταγωνισμός;
Nαι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος (όπως σε κάθε κλάδο) και θα πρέπει συνεχώς να βελτιώνεσαι και να βελτιώνεις τα skills σου και να μαζεύεις εμπειρία (όπως σε κάθε κλάδο)
Ο κλάδος από απολαβές πως είναι;
-Ελλάδα :
1) Junior Data Scientist : Σε αυτή τη θέση ουσιαστικά ο εργαζόμενος πρέπει να "μάθει τη δουλεία" που λέμε όποτε ο μισθός είναι περίπου μεταξύ 800-1000 ευρώ / μηνα (εξαρτάται με την εταιρία και τις αρμοδιοτητες που έχει ο κάθε εργαζόμενος σε μια τέτοια θέση)
2) Senior Data Scientist : Σε αυτή τη θέση βρίσκεται κάποιος ο οποίος έχει 3+ χρόνια εμπειρίας πάνω στο κλάδο και μπορεί να διαχειριστεί ένα μεγάλο όγκο δεδομένων σαν project + ότι μπορεί να λειτουργήσει και σαν junior συμβουλευτής για νέους υπαλλήλους στην εταιρεία. Μισθός 1300-1500 ευρώ/μήνα (ανάλογα την εταιρία πάντα)

-Εξωτερικό : Το Glassodor μια απο τις μεγαλύτερες πλατφόρμες δεδομένων στον κόσμο αναφέρει πως ο μισθός του Data Scientist ίσως φτάνει και τα 10.000-15.000 ευρώ/μήνα!!
τι κορς θα μπορούσα να αποκτήσω και να πάρω αντίστοιχα μέχρι την αποφοίτηση.
Το θέμα δεν είναι ο όγκος των courses αλλά η ποιότητα
Ξεκίνα level by level,τσέκαρε udemy courses με θέμα προγραμματισμό με R ή Python ή ακόμα και Excel και χτίσε!!

*Τσέκαρε και κανένα προφίλ στο Linkedin για Data Science και αν μπορείς μίλα με κάποιον επαγγελματία του χώρου για να σε βοηθήσει περισσότερο!!
***Extra Tip που μ έχει πει Data Scientist με μεγάλη εμπειρία στον κλάδο ως μια συμβουλή που δίνει σε αυτόυς που μόλις ξεκινάνε τα βήματα τους στα Big Data...
"Ξεκίνα μια γλώσσα (ΜΟΝΟ ΜΙΑ) και μάθε τη αρκετά καλά-τέλεια" (Εγώ καταπίαστικα με την R)
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Νομίζω ότι σε εμάς κολλάει πιο πολύ ο ρόλος του data analyst από τις γνώσεις μας όχι τόσο του data scientist
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Νομίζω ότι σε εμάς κολλάει πιο πολύ ο ρόλος του data analyst από τις γνώσεις μας όχι τόσο του data scientist
Ναι έχει δίκιο όντως αλλά παρόμοια πράγματα ισχύουν και για τους Data Analysts
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Δες το codecademy
Έχει δωρεάν courses και αν κάνεις και την φοιτητική συνδρομή (100€ τον χρόνο) αποκτάς πρόσβαση σε όλο το υλικό. Έχει αρκετά Career Path να επιλέξεις, ενα από αυτά είναι Data Scientist. Το καλό είναι ότι δεν είναι μόνο θεωρία, αλλά έχει και ασκήσεις μέσα στην πλατφόρμα, οπότε τελειώνοντας κάθε ενότητα, φτιάχνεις και Mini Projects για να τα έχεις στο portfolio σου στο cv σου (Github).
 

Steve9393

Νεοφερμένος

Ο Steve9393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα σας βρίσκομαι στο πρώτο έτος των σπουδών μου και μέχρι στιγμής πάω πολύ καλά ο μ.ο είναι 9,7. Γενικά είμαι άνθρωπος που του αρέσει το διάβασμα...(σπουδάζω λογιστικη και χρηματοοικονομική στην ΑΣΟΕΕ). Ενώ μέχρι και πριν λίγο καιρό έλεγα ότι θα ασχοληθώ σίγουρα με το επάγγελμα του ορκωτού,έχω λατρέψει τα μαθήματα της στατιστικής.Εχω ξεκινήσει μόνος μου προγραμματισμό από βιντεάκια (python) και μπορώ να πω πως μου αρέσει πάρα πολύ και αυτός!Πολύ έχω δει δουλεύουν και remote πράγμα που επίσης θα λάτρευα! Έψαξα επαγγέλματα και βρήκα απίστευτα ενδιαφέρον τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τα data (καθώς υπάρχουν πάρα πολλά δεν ξέρω ακριβώς τις διαφορές μεταξύ τους).Θέλω να ασχοληθώ με αυτό το κομμάτι στο μέλλον και ψάχνω τι μπορώ να κάνω κατά την διάρκεια των σπουδών μου ώστε να είμαι ένα λεβελ πιο πάνω από τους υπόλοιπους υποψηφίους.Ειναι κάνεις στον χώρο που μπορεί να με κατατοπίσει τι σκιλ και τι κορς θα μπορούσα να αποκτήσω και να πάρω αντίστοιχα μέχρι την αποφοίτηση.Ο κλάδος από απολαβές πως είναι; Γενικά υπάρχει πολύ ανταγωνισμός; Και γενικά οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα ήταν χρήσιμη!
Καλησπέρα και από εμένα. Καταρχάς θα πρεπει να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο η στατιστική και άλλο το Data science. Οι αυτοεπικαλλουμενοι data scientists χρησιμοποιούν την στατιστική λανθασμένα κάνοντας κατάχρηση των περιορισμών που την διέπουν και ως γνωστόν αν η στατιστική δνε χρησιμοποιείται σωστά μπορεί να 3ιναι αρκετά επικίνδυνη. Επίσης ένας λογιστής δεν μπορεί να γίνει στατιστικός. Στατιστικός με επαγγελματικά δικαιώματα βγαίνεις μόνο από τα στατιστικά τμήματα ούτε καν από τα μαθηματικά. Αντιθέτως με Data science μπορείς να ασχοληθείς αρκεί να μάθεις κάποια tools άλλωστε πλέον μέχρι και απόφοιτοι λυκείου αυτό αποκαλούνται data scientists μιας και δνε υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία για το επάγγελμα. Γενικά το data science δανείζεται στοιχεία από πληροφορική και στατιστική και ο γενικός κανόνας ειανι ότι ένας στατιστικός μπορεί να είναι data scientist. Ενας data scientist δεν μπορεί να είναι στατιστικός.Τελος θεωρώ ότι δεδομένου του υψηλού ανταγωνισμού στην Ελλάδα σε τέτοιες θεσεις το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να παρακολουθήσεις κάτι boot camps που σε βάζουν στην αγορά εργασίας. Προσωπικά ασχολούμαι με τον χώρο του αναλογισμού καθώς το θεωρώ μακράν πιο επιστημονικό και Mathematical based και επαγγελματικά κατοχυρωμένο. Ίσως θα σε ενδιέφερε να το κοιτάξεις κι αυτό.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα. Καταρχάς θα πρεπει να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο η στατιστική και άλλο το Data science. Οι αυτοεπικαλλουμενοι data scientists χρησιμοποιούν την στατιστική λανθασμένα κάνοντας κατάχρηση των περιορισμών που την διέπουν και ως γνωστόν αν η στατιστική δνε χρησιμοποιείται σωστά μπορεί να 3ιναι αρκετά επικίνδυνη. Επίσης ένας λογιστής δεν μπορεί να γίνει στατιστικός. Στατιστικός με επαγγελματικά δικαιώματα βγαίνεις μόνο από τα στατιστικά τμήματα ούτε καν από τα μαθηματικά. Αντιθέτως με Data science μπορείς να ασχοληθείς αρκεί να μάθεις κάποια tools άλλωστε πλέον μέχρι και απόφοιτοι λυκείου αυτό αποκαλούνται data scientists μιας και δνε υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία για το επάγγελμα. Γενικά το data science δανείζεται στοιχεία από πληροφορική και στατιστική και ο γενικός κανόνας ειανι ότι ένας στατιστικός μπορεί να είναι data scientist. Ενας data scientist δεν μπορεί να είναι στατιστικός.Τελος θεωρώ ότι δεδομένου του υψηλού ανταγωνισμού στην Ελλάδα σε τέτοιες θεσεις το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να παρακολουθήσεις κάτι boot camps που σε βάζουν στην αγορά εργασίας. Προσωπικά ασχολούμαι με τον χώρο του αναλογισμού καθώς το θεωρώ μακράν πιο επιστημονικό και Mathematical based και επαγγελματικά κατοχυρωμένο. Ίσως θα σε ενδιέφερε να το κοιτάξεις κι αυτό.
Πιο συγκεκριμένα σκέφτομαι και το επάγγελμα του data analyst καθώς είναι πολύ κοντά στο αντικείμενο μου (business δλδ) και πιστεύω πως το οικονομικό μου υπόβαθρο θα με βοηθήσει πολύ στον κλάδο
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Πιο συγκεκριμένα σκέφτομαι και το επάγγελμα του data analyst καθώς είναι πολύ κοντά στο αντικείμενο μου (business δλδ) και πιστεύω πως το οικονομικό μου υπόβαθρο θα με βοηθήσει πολύ στον κλάδο
Δύσκολο το οικονομικό υπόβαθρο από το ΛΟΧΡΗ αν δεις τα μαθήματα δεν έχουμε κλασσική οικονομική δλδ 2-3 Μικροοικονομίας και άλλα τόσα Μακροοοικονομίας
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Δύσκολο το οικονομικό υπόβαθρο από το ΛΟΧΡΗ αν δεις τα μαθήματα δεν έχουμε κλασσική οικονομική δλδ 2-3 Μικροοικονομίας και άλλα τόσα Μακροοοικονομίας
Ναι αλλά μαθαίνεις φουλ χρηματοοικονομικα και λογιστική οπότε ξέρεις τα νούμερα που βρίσκεις τι είναι...data analyst πχ σε επιχειρήσεις finance
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ναι αλλά μαθαίνεις φουλ χρηματοοικονομικα και λογιστική οπότε ξέρεις τα νούμερα που βρίσκεις τι είναι...data analyst πχ σε επιχειρήσεις finance
Αυτό γίνεται ναι, αν πάρεις τη συγκεκριμένη κατεύθυνση και ασχολείσαι μόνος σου να μάθεις Python/R και να τη χρησιμοποιείς σε τέτοια project μπορείς να γίνεις Quant financial analyst/Financial Risk analyst
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
[...] Προσωπικά ασχολούμαι με τον χώρο του αναλογισμού καθώς το θεωρώ μακράν πιο επιστημονικό και Mathematical based και επαγγελματικά κατοχυρωμένο. Ίσως θα σε ενδιέφερε να το κοιτάξεις κι αυτό.
Μεγάλες αλήθειες. Αναλογιστικά >> Data Science σόρρυ μάγκες. Το ένα έχει δυνατά εμπόδια εισόδου ενώ το άλλο έχει γίνει μόδα πλέον.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ξεκάθαρα Αναλογιστικα>>
Καθώς ο καθένας πλέον βαφτίζει τον εαυτό του Data Scientist 🤣 και σε λίγο θα αρχίζει να γίνεται ένας κορεσμένος κλάδος!
σκεψου τα Αναλογιστικα σοβαρά
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Ξεκάθαρα Αναλογιστικα>>
Καθώς ο καθένας πλέον βαφτίζει τον εαυτό του Data Scientist 🤣 και σε λίγο θα αρχίζει να γίνεται ένας κορεσμένος κλάδος!
σκεψου τα Αναλογιστικα σοβαρά
Δεν νομίζω ότι έχω τόσο καλό υπόβαθρο χρειάζονται καλά μαθηματικά για αυτό
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,323 μηνύματα.
Καλησπέρα σας βρίσκομαι στο πρώτο έτος των σπουδών μου και μέχρι στιγμής πάω πολύ καλά ο μ.ο είναι 9,7. Γενικά είμαι άνθρωπος που του αρέσει το διάβασμα...(σπουδάζω λογιστικη και χρηματοοικονομική στην ΑΣΟΕΕ). Ενώ μέχρι και πριν λίγο καιρό έλεγα ότι θα ασχοληθώ σίγουρα με το επάγγελμα του ορκωτού,έχω λατρέψει τα μαθήματα της στατιστικής.Εχω ξεκινήσει μόνος μου προγραμματισμό από βιντεάκια (python) και μπορώ να πω πως μου αρέσει πάρα πολύ και αυτός!Πολύ έχω δει δουλεύουν και remote πράγμα που επίσης θα λάτρευα! Έψαξα επαγγέλματα και βρήκα απίστευτα ενδιαφέρον τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τα data (καθώς υπάρχουν πάρα πολλά δεν ξέρω ακριβώς τις διαφορές μεταξύ τους).Θέλω να ασχοληθώ με αυτό το κομμάτι στο μέλλον και ψάχνω τι μπορώ να κάνω κατά την διάρκεια των σπουδών μου ώστε να είμαι ένα λεβελ πιο πάνω από τους υπόλοιπους υποψηφίους.Ειναι κάνεις στον χώρο που μπορεί να με κατατοπίσει τι σκιλ και τι κορς θα μπορούσα να αποκτήσω και να πάρω αντίστοιχα μέχρι την αποφοίτηση.Ο κλάδος από απολαβές πως είναι; Γενικά υπάρχει πολύ ανταγωνισμός; Και γενικά οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα ήταν χρήσιμη!
Συνέχισε με μεταπτυχιακό στην στατιστική και συγκεκριμένα σε κάτι σχετικό με το αντικείμενο του τμήματος σου , όχι στατιστική γενικά και αόριστα . Θεωρώ οτι είναι πιο sound επιστημονικά αυτή την στιγμή σαν επιλογή σε σχέση με το data science το οποίο είναι κάπως αόριστο . Βέβαια εαν ασχοληθείς ακαδημαϊκά , ενδεχομένως να δεις την πιο στέρεη επιστημονική υπόσταση του πεδίου , αλλά να ξέρεις οτι ανοίγει πολύ καθώς όλες οι επιστήμες δουλεύουν με data .
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Συνέχισε με μεταπτυχιακό στην στατιστική και συγκεκριμένα σε κάτι σχετικό με το αντικείμενο του τμήματος σου , όχι στατιστική γενικά και αόριστα . Θεωρώ οτι είναι πιο sound επιστημονικά αυτή την στιγμή σαν επιλογή σε σχέση με το data science το οποίο είναι κάπως αόριστο . Βέβαια εαν ασχοληθείς ακαδημαϊκά , ενδεχομένως να δεις την πιο στέρεη επιστημονική υπόσταση του πεδίου , αλλά να ξέρεις οτι ανοίγει πολύ καθώς όλες οι επιστήμες δουλεύουν με data .
Δεν θα αντιμετωπίσω δυσκολίες στα μαθηματικά;
Και ποιους κλαδους θεωρείς hot να ασχοληθώ σαν combo των αντικειμένων;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,323 μηνύματα.
Δεν θα αντιμετωπίσω δυσκολίες στα μαθηματικά
Με υπομονή θα τα μάθεις εν καιρό όσα χρειάζεσαι . Απλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να διαβάσεις παραπάνω πράγματα απο οτι απαιτεί η σχολή σου . Οπότε θα πρέπει να πάρεις βιβλία , να παρακολουθήσεις διαλέξεις ακόμα και απο άλλα τμήματα ή απο άλλα πανεπιστήμια(μέσω online μαθημάτων) κτλπ . Γενικά μην αφήσεις την εκπαίδευση σου στο τι προσφέρει το τμήμα .
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Με υπομονή θα τα μάθεις εν καιρό όσα χρειάζεσαι . Απλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να διαβάσεις παραπάνω πράγματα απο οτι απαιτεί η σχολή σου . Οπότε θα πρέπει να πάρεις βιβλία , να παρακολουθήσεις διαλέξεις ακόμα και απο άλλα τμήματα ή απο άλλα πανεπιστήμια(μέσω online μαθημάτων) κτλπ . Γενικά μην αφήσεις την εκπαίδευση σου στο τι προσφέρει το τμήμα .
Συμφωνώ σε αυτό και γενικά είμαι άτομο που του αρέσει το διάβασμα απλά είμαι λίγο χαμένος...απλά η ενασχόληση με τα data θα μου αρέσει πολύ και θα ήθελα να εκμεταλλευτω τις σπουδές μου! Πχ να τα χρησιμοποιώ για να συμβουλεύω επιχειρήσεις η να βοηθάω την εταιρεία μου να παίρνει αποφάσεις .
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι έχω τόσο καλό υπόβαθρο χρειάζονται καλά μαθηματικά για αυτό
Ρε συ εδώ γώ είμαι πάντειο στο ΤΟΠΑ που έχει decent μαθηματικά και στατιστική και ξέρω άτομα από το τμήμα μου που αποφοίτησαν και έκαναν μάστερ σε applied statistics ή actuarial science...δυσκολέυτηκαν αλλά με υπομονή όπως είπε και ο @Samael όλα πήγαν μια χαρά!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οπότε θα πρέπει να πάρεις βιβλία , να παρακολουθήσεις διαλέξεις ακόμα και απο άλλα τμήματα ή απο άλλα πανεπιστήμια(μέσω online μαθημάτων) κτλπ .
Μπορείς να βρεις πολύ καλά βιβλία και στο kallipos δωρεάν!! και να τα κατεβάσεις σαν pdf!!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,323 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτό και γενικά είμαι άτομο που του αρέσει το διάβασμα απλά είμαι λίγο χαμένος...απλά η ενασχόληση με τα data θα μου αρέσει πολύ και θα ήθελα να εκμεταλλευτω τις σπουδές μου! Πχ να τα χρησιμοποιώ για να συμβουλεύω επιχειρήσεις η να βοηθάω την εταιρεία μου να παίρνει αποφάσεις .
Κοίτα , γενικά αυτά τα πράγματα δεν είναι απλά . Π.χ. μπορεί να χρειάζεται να αντλήσεις γνώσεις απο γραμμική άλγεβρα , διαφορικές εξισώσεις , βελτιστοποίηση , στατιστική , θεωρία πιθανοτήτων , διακριτά μαθηματικά , επιχειρησιακή έρευνα , inventory theory , θεωρία παιγνίων , και η λίστα συνεχίζεται . Ρεαλιστικά δεν μπορείς να τα καλύψεις όλα σε ένα πρόγραμμα σπουδών . Ο μόνος τρόπος να τα μάθεις είναι να ξεκινήσεις σιγά σιγά , απο τα βασικά όσο είσαι στο προπτυχιακό και μόλις τελειώσεις να συνεχίσεις με μεταπτυχιακό και περαιτέρω διάβασμα . Οπότε σε αυτή την φάση εστιάζεις να μάθεις τα βασικά . Και ακόμα και στο μαθηματικό που λόγω της φύσης του τμήματος υπάρχει ο χρόνος να καλύψεις πολλά απο αυτά , πάλι τα παιδιά όταν βγουν έχουν το θέμα της έλλειψης εμπειρίας και επαφής/αντίληψης με την πράξη . Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι όλοι θα πρέπει να ταλαιπωρηθούν οτι και να τελειώσουν . Δεν χτίζεις καριέρα αλλιώς δυστυχώς ή ευτυχώς .

Ωστόσο , ο λόγος που σου λεω οτι εφόσον σου αρέσουν αυτά καλύτερα να πάρεις το διάβασμα πιο προσωπικά είναι επειδή δυστυχώς πολλές φορές το τμήμα καταλήγει να μην σου μαθαίνει και πολλά . Λίγοι οι συμφοιτητές σου που θα βαριούνται και μπορεί να κάνουν φασαρία , λίγο οι καθηγητές που μπορεί να βαριούνται , λίγο ο προβολέας που μπορεί καμιά μέρα να μην δουλεύει , λίγο το ένα , λίγο το άλλο , χάνονται οι ώρες μαθήματος . Οπότε η πραγματική γνώση έρχεται κυρίως απο το δικό σου ατομικό διάβασμα . Φυσικά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν έχεις να κερδίσεις πολλά και απο το τμήμα . Πάρε όσα σχετικά επιλογής μπορείς .
 
Top