Data Analytics

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ.

Θέλω την άποψη σας πάνω σε ένα θέμα καθώς με απασχολεί το τελευταίο καιρό. Όπως ξέρετε είμαι φοιτητής οικονομικών στο 3ο έτος σπουδών. Μέχρι τώρα δόξα το θεό πάω άριστα στα μαθήματα, έχω εξασφαλίσει αρκετές συστατικές επιστολές από καθηγητές και μάλιστα 2 θα μου δώσουν και επιστολικό σημείωμα. Του χρόνου που μπαίνω 4ο έτος πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι τον κλάδο που θα ακολουθήσω στο μέλλον και σαν μεταπτυχιακό και σαν επάγγελμα. Αρχικά έλεγα να γίνω λογιστής καθώς ήταν ένα επαγγέλμα που μου κέντριζε το ενδιαφέρον μου. Πριν λίγο καιρό όμως και μετά από συζήτηση με καθηγητές μου με συμβούλευσαν να ακολουθήσω τον κλάδο της Στατιστικής καθώς έχει μεγαλύτερη ζήτηση, αρκετά υψηλότερους μισθούς και δεν είναι κορεσμένο επάγγελμα όπως η λογιστικη. Προφανώς η Στατιστική είναι ένας κλάδος που πάντα μου άρεσε καθώς μου αρέσει να ασχολουμε με αριθμούς, διαγράμματα, δεδομένα, πιθανότητες αλλά και να κάνω και τις δικές μου εργασίες πάνω σε διαφορά ζητήματα αξιοποιώντας δεδομένα και μετατρέποντας τα σε πίνακες και διαγράμματα.

Το ερώτημα μου είναι αν είναι καλύτερη σαν επιλογή να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στην κοινή Στατιστική η στο Data analysis, όπου το δεύτερο είναι ένας κλάδος που αναπτύσσεται δυναμικά τα τελευταία χρόνια και προσφέρει πολύ καλές προοπτικές. Θεωρείται πιο καλή επιλογή να κάνω μεταπτυχιακό στο Data analysis η πάνω στην Στατιστική που στο κάτω κάτω και ο πρώτος κλάδος Στατιστική είναι ουσιαστικά. Επίσης, θεωρείτε τον κλάδο της Στατιστικής στο σύνολο της κλάδο με περισσότερες προοπτικές από την λογιστικη και το Finance??

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά εκ των προτέρων.😁😁
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Κάποιος μια συμβουλή/ άποψη;;
 

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κάποιος μια συμβουλή/ άποψη;;
Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι στον τομέα σου για να ξέρω τι γίνεται απλά θα σου πω την γνώμη μου. Όπως τα ακούω αυτά τα δύο ο γενικός κλάδος της στατιστικής φαίνεται καλύτερη για εμένα επιλογή καθώς θεωρώ οτι θα σου δώσει την ευκαιρία να γνωρίσεις το αντικείμενο σφαιρικά και να καταλάβεις καλύτερα τι προαφαίρει ο κάθε κλάδος της αφού όπως λες η στατιστική είναι η κατηγορία "ομπρέλα" που έχει τα άλλα μέσα. Τώρα βέβαια μια τέτοια επιλογή μπορεί να υπονοεί ότι αργότερα θα χρειαστείς και ένα δεύτερο μεταπτυχιακό το οποίο δεν ξέρω αν θες και μπορείς να κάνεις, ή αν σκεφτόσουν ότι με την ολοκλήρωση του πρώτου θα βγεις στην αγορά εργασίας
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι στον τομέα σου για να ξέρω τι γίνεται απλά θα σου πω την γνώμη μου. Όπως τα ακούω αυτά τα δύο ο γενικός κλάδος της στατιστικής φαίνεται καλύτερη για εμένα επιλογή καθώς θεωρώ οτι θα σου δώσει την ευκαιρία να γνωρίσεις το αντικείμενο σφαιρικά και να καταλάβεις καλύτερα τι προαφαίρει ο κάθε κλάδος της αφού όπως λες η στατιστική είναι η κατηγορία "ομπρέλα" που έχει τα άλλα μέσα. Τώρα βέβαια μια τέτοια επιλογή μπορεί να υπονοεί ότι αργότερα θα χρειαστείς και ένα δεύτερο μεταπτυχιακό το οποίο δεν ξέρω αν θες και μπορείς να κάνεις, ή αν σκεφτόσουν ότι με την ολοκλήρωση του πρώτου θα βγεις στην αγορά εργασίας
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο σας. Η Στατιστική είναι όντως μια ομπρέλα που έχει κάποιες ειδικότητες μέσα της. Στα μεταπτυχιακά σου δίνουν την επιλογή να κανείς είτε γενικευμένη στατιστική η Data Analytics που είναι άλλο πρόγραμμα σπουδών. Πάνω εδώ δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να κάνω γενικό μεταπτυχιακό πάνω στην Στατιστική η να επιλέξω κατευθείαν το δεύτερο.
 

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο σας. Η Στατιστική είναι όντως μια ομπρέλα που έχει κάποιες ειδικότητες μέσα της. Στα μεταπτυχιακά σου δίνουν την επιλογή να κανείς είτε γενικευμένη στατιστική η Data Analytics που είναι άλλο πρόγραμμα σπουδών. Πάνω εδώ δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να κάνω γενικό μεταπτυχιακό πάνω στην Στατιστική η να επιλέξω κατευθείαν το δεύτερο.
οκ κατάλαβα.
Οπότε αν θεωρείς οτι στο δεύτερο μπαίνεις άμεσα σε μια επιθυμητή κατεύθυνση χωρίς επιπλέον κόπο 2ου μεταπτυχιακού και ότι πρόκειται για κάτι που όπως είδα λες ότι έχει γρήγορη αποκατάσταση οκ τότε ίσως αξίζει το data analytics.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
οκ κατάλαβα.
Οπότε αν θεωρείς οτι στο δεύτερο μπαίνεις άμεσα σε μια επιθυμητή κατεύθυνση χωρίς επιπλέον κόπο 2ου μεταπτυχιακού και ότι πρόκειται για κάτι που όπως είδα λες ότι έχει γρήγορη αποκατάσταση οκ τότε ίσως αξίζει το data analytics.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Οποιος άλλος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
λογιστές υπάρχουν πολλοί αλλα λίγοι ασχολούνται με τον κλάδο αν ασχοληθείς σίγουρα έχει ψωμί
 

labs

Νεοφερμένος

Ο labs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
φιλε data analysis καλυτερα να κανεις. θα ξαναμπω να γραψω δεν εχω χρονο τρ. τι μαθηματα εχει το data analysis που κοιτας;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
λογιστές υπάρχουν πολλοί αλλα λίγοι ασχολούνται με τον κλάδο αν ασχοληθείς σίγουρα έχει ψωμί
Γενικά υπάρχει ένα θαυμαστό φαινόμενο τα τελευταία χρόνια . Οι πιο "παραδοσιακές" ειδικότητες στα διάφορα επαγγέλματα, που είχαν κορεστεί, πλέον έχουν αρχίσει να εμφανίζουν τεράστιο έλλειμα διότι όλοι κατευθύνονται στα πιο "πιασάρικα/δημοφιλή" και "μοντέρνα" θέματα όπως Data analytics, Machine learning κτλπ. Το αποτέλεσμα είναι να δημιουργούνται ευκαιρίες σε ειδικότητες που ο κόσμος θεωρούσε κορεσμένες ως τώρα, διότι είναι κρίσιμες και αναντικατάστατες, και ολοένα και λιγότερος κόσμος τις μαθαίνει, αυξάνοντας την πιθανότητα ανεύρεσης εργασίας για όσους εστιάζουν στις λιγότερο δημοφιλή περιοχές.

Αντίθετα κλάδοι όπως το Data analytics πιστεύω οτι θα βαλτώσουν(τουλάχιστον ως έννοια) καθώς και η κουτσή Μαρία θα έχει μεταπτυχιακό εκεί στο μέλλον.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάποιος μια συμβουλή/ άποψη;;
Τίποτα απο τα δύο. Πήγαινε κάνε πρακτική σε μια εταιρία που θες και κάνε το μεταπτυχιακό σου στο μέλλον ανάλογα τις ανάγκες τους και τα ενδιαφέροντα σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

labs

Νεοφερμένος

Ο labs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Επίσης, θεωρείτε τον κλάδο της Στατιστικής στο σύνολο της κλάδο με περισσότερες προοπτικές από την λογιστικη και το Finance??
δεν ξερω.οσο αφορα τα υπολοιπα.
απο οσα ειπες μαλλον δεν ξερεις και πολα απο στατιστικη. η στατιστικη εχει να κανει με στατιστικα μοντελα. τα διαγραμματα και αυτα ειναι σαν κατι παραπανω απο την στατιστικη της 3ης λυκειου. ειναι πολυ δυσκολο να κανεις σαν επαγγελμα στατιστικη στατιστικη, δλδ κατι παραπανω απο απο πραγματακια στο εξελ.και για να ασχοληθεις με μοντελα σε μια δουλεια θα πρεπει να χεις γερες γνωσεις. μπες linkedin και δες ποσες δουλειες ζητουν statistician ή Modeler ή κατι τετοιο και πως δουλειες ζητανε data analyst. οι πιο πολλες ειναι analyst. το data analyst δεν ειναι σαφες ορισμενο τι ακριβως ειναι. εγω εχοντας ενα μεταπτυχιακο στην στατιστικη θα πω οτι ειναι κατι σαν τα πρακτικα και πιο ευκολα θεματα του κλαδου της στατιστικης. στην ελλαδα ειτε εχεις μεταπτυχιακο στο ενα ειτε στο αλλο επαγγελματικα δεν θα χεις μεγαλη διαφορα. θα σου προτεινα analyst. ακουγεται περισσοτερο στις μερες, ειναι πιο πιασαρικο, ειναι πιο ευκολο ειδικα για καποιον που προερχεται απο αλλον κλαδο οπως τα οικονομικα. γενικα σε οτι κανεις η ελλαδα με το εξωτερικο ειναι δυο διαφορετικοι κοσμοι. και με μεταπτυχιακα σε finance λογιστικα και οτι θες μια χαρα δουλειες μπορεις να βρεις στο εξωτερικο, ισως και στην ελλαδα αλλα εδω αλλος θα ναι ο μισθος και αλλες οι αρμοδιοτητες σου στην δουλεια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top