Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα γυαλιά οπότε σε αυτό συμφωνούμε. Αλλά αυτό το πέρα δώθε σε οφθαλμίατρους πολύ κουραστικό.

Σίγουρα όλο αυτό θα έχει τεράστια επίδραση στα μικρά παιδιά, κυρίως σε αυτά που έχασαν τα πρώτα τους σχολικά χρόνια. Γενικά το "μη πλησιάζεις τα άλλα παιδιά" σίγουρα θα αλλάξει τη νοοτροπία τους. Ανησυχώ και για όσα παιδιά θα δώσουν τώρα εξετάσεις, ειδικά πανελλαδικές, ενώ δεν έχουν περάσει άλλη τέτοια διαδικασία (πλην του γυμνασίου).
Όσο και να τα λέτε κανένας δεν πτοείται... Εγώ λυπάμαι τα παιδάκια της πρώτης και δευτέρας δημοτικού που δεν πρόλαβαν τίποτα! Φανταστείτε να τελειώσει όλο αυτό κάποτε (αν τελειώσει και ποτέ) τι παράξενο που θα φαίνεται το φυσιολογικό σε αυτά τα παιδάκια...
 

Billokos1

Νεοφερμένος

Ο Billokos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Με τέτοιο ίντερνετ που προσφέρει η ΚΟΣΜΟΤΕ μας, είναι να θες να κάνεις μόνο διαδικτυακά!!
Χαιρόμαστε διάπλατα για την κατάταξη που έχουμε λάβει στον ευρωπαϊκό χάρτη...
(Να είναι καλά τα χρυσά mb)
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.
πραγματικα απορω γτ θελετε να γινουν τα μαθηματα διαζωσης.στριμωξιδι στα λεωφορεια,πρωινο ξυπνημα και καθηγητες που δεν εχουν καμια υποχρεωση να ανεβασουν την οποιαδηποτε σημειωση.ενω μεσω κομπιουτερ λουφα και παραλλαγη και οι σημειωσεις ανεβασμενες σε eclass απο υποχρεωση.το μονο που πρεπει να επανελθει ειναι η εξεταση διαζωσης.
κάτσε 4-8 ώρες μπροστά σε μια οθόνη να βλέπεις μόνο τον καθηγητή και το δωμάτιο σου κάθε μέρα για 2 εξάμηνα και μετά πες μας τη γνώμη σου. Δεν ξανακάνω ποτέ τη συγκεκριμένη ρουτίνα
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
κάτσε 4-8 ώρες μπροστά σε μια οθόνη να βλέπεις μόνο τον καθηγητή και το δωμάτιο σου κάθε μέρα για 2 εξάμηνα και μετά πες μας τη γνώμη σου. Δεν ξανακάνω ποτέ τη συγκεκριμένη ρουτίνα
Αλλαγή χώρου μαθημάτων : μπαλκόνι/βεράντα με ηχητικα εφέ κοκόρια του γείτονα η ακόμα καλύτερα τον ίδιο τον γείτονα και τα μπινελικια του,κορναρισματα κλπ. Μια χαρά αίσθηση κοινωνικοποίησης είναι κ αυτή. Τι όχι;
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Εγώ πιο πολύ λυπάμαι αυτούς που φέτος είναι τρίτη λυκείου
Δύο χρόνια σχεδόν σχολείο δεν πήγαν και θα πρέπει να διαγωνιστούν με ένα σύστημα απίστευτα σκληρό και άδικο γι αυτούς
Είμαι πολύ περίεργη τι θα γράψουν αυτά τα παιδιά
Ειλικρινά τα συμπονω και δεν θα ήθελα να ήμουν στη θέση τους
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιο πολύ λυπάμαι αυτούς που φέτος είναι τρίτη λυκείου
Δύο χρόνια σχεδόν σχολείο δεν πήγαν και θα πρέπει να διαγωνιστούν με ένα σύστημα απίστευτα σκληρό και άδικο γι αυτούς
Είμαι πολύ περίεργη τι θα γράψουν αυτά τα παιδιά
Ειλικρινά τα συμπονω και δεν θα ήθελα να ήμουν στη θέση τους
Και θα γράψουν και λατινικά... Τι να πω πια...
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Έχουμε τίποτα νεοτερο για το πως θα παει το χειμερινο εξαμηνο ή καποια ανακοινωση απο τις σχολες σας;
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Η Σύγκλητος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στη συνεδρίαση της 26ης Αυγούστου 2021, σε συνέχεια προηγούμενων αποφάσεων, τονίζει ότι:

  1. Τα μαθήματα, τα εργαστήρια, οι κλινικές ασκήσεις, οι ανασκαφές και η πρακτική άσκηση των φοιτητών θα πραγματοποιηθούν δια ζώσης. Οι Σχολές και τα Τμήματα, εφόσον αυτό είναι εφικτό, δύνανται να δημιουργήσουν τμήματα με μικρότερο αριθμό συμμετεχόντων. Διαβασε καλα αυτο που εχω υπογραμμισει γτ με αυτο μπορει να κανουν κωλοτουμπα παλι μου φαινεται οπως περυση
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Η Σύγκλητος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στη συνεδρίαση της 26ης Αυγούστου 2021, σε συνέχεια προηγούμενων αποφάσεων, τονίζει ότι:

  1. Τα μαθήματα, τα εργαστήρια, οι κλινικές ασκήσεις, οι ανασκαφές και η πρακτική άσκηση των φοιτητών θα πραγματοποιηθούν δια ζώσης. Οι Σχολές και τα Τμήματα, εφόσον αυτό είναι εφικτό, δύνανται να δημιουργήσουν τμήματα με μικρότερο αριθμό συμμετεχόντων. Διαβασε καλα αυτο που εχω υπογραμμισει γτ με αυτο μπορει να κανουν κωλοτουμπα παλι μου φαινεται οπως περυση
αυτο σημαινει οτι οι σχολες μπορουν να φτιαξουν τμηματα με λιγοτερα ατομα ,αν ειναι αυτο εφικτο.. αλλιως οπως ειναι
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,589 μηνύματα.

PanMoonlight

Νεοφερμένος

Ο PanMoonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
μαρεσει που βλεπω καποιους να λενε γιατι να μην γινονται μαθηματα απο υπολογιστη μονο και μονο για να περασουν σε εμας που θελουμε να εχουμε σωστη επαφη τα ψυχολογικα τους
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Στη δική μου τη σχολή αν δεν βγάλουν πρόγραμμα τελευταίοι από όλους τους άλλους θα σκάσουν. Άιντε τελευταία στιγμή πάλι το τελευταίο δεκαπενθήμερο πριν την έναρξη των μαθημάτων. Και όχι εγώ που έχω περιέργεια απλά να δω τι θα γίνει και να κάνω το δικό μου πρόγραμμα αλλά και κάτι εκατοντάδες άτομα που ζουν εκτός της πόλης και περιμένουν να νοικιάσουν σπίτια και τέτοια. Όλα τη τελευταία στιγμή θα γίνουν. Κλασικά πράγματα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,589 μηνύματα.
Στη δική μου τη σχολή αν δεν βγάλουν πρόγραμμα τελευταίοι από όλους τους άλλους θα σκάσουν. Άιντε τελευταία στιγμή πάλι το τελευταίο δεκαπενθήμερο πριν την έναρξη των μαθημάτων. Και όχι εγώ που έχω περιέργεια απλά να δω τι θα γίνει και να κάνω το δικό μου πρόγραμμα αλλά και κάτι εκατοντάδες άτομα που ζουν εκτός της πόλης και περιμένουν να νοικιάσουν σπίτια και τέτοια. Όλα τη τελευταία στιγμή θα γίνουν. Κλασικά πράγματα.
Μα εχει ηδη ανακοινωθει δια ζωσης απο το υπουργειο
 

PanMoonlight

Νεοφερμένος

Ο PanMoonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
τελικά τι ακουγεται θεσσαλονικη θα ανοίξουν απθ/παμακ;
(Απόσπασμα άρθρου)

Πρύτανης ΑΠΘ: Η συνείδηση είναι πάνω από ΚΥΑ και νόμους

Στο ΑΠΘ έπεσε πρόταση στο τραπέζι για κινητό εμβολιαστικό κέντρο δεδομένου ότι το ακαδημαϊκό ίδρυμα γειτνιάζει με το εμβολιαστικό κέντρο της ΔΕΘ αλλά και αυτό του ΑΧΕΠΑ, από τα οποία θα μπορούσε να εξυπηρετηθεί η ακαδημαϊκή κοινότητα. Σύμφωνα με πληροφορίες του Εθνος σε περίπτωση που υπάρξει μεγάλο ενδιαφέρον ενδέχεται να δημιουργηθεί και νέο εμβολιαστικό κέντρο εντός του ΑΠΘ.

«Ορόσημο της πορεία από δω και πέρα είναι η επαναλειτουργία των πανεπιστημίων. Είναι η δια ζώσης εκπαίδευση. Θα πρέπει η ακαδημαϊκή κοινότητα να επανέλθει στην πλήρη κανονικότητα. Αυτό για να γίνει θα πρέπει να υπάρχει ο βαθμός προστασίας της υγείας όλων των μελών της ακαδημαϊκής οικογένειας» δήλωσε στο ΕΘΝΟΣ ο πρύτανης του ΑΠΘ Νίκος Παπαϊωάννου και πρόσθεσε: «Στις μέρες μας ένα είναι μόνο το όπλο, ο εμβολιασμός. Επομένως, στη λογική του ασφαλούς ανοίγματος εκείνο που πρέπει να καταλάβουμε όλοι πέρα από νόμους και πέρα από ΚΥΑ, είναι η ατομική συνείδηση και ατομική στάση του καθενός απέναντι στον συμφοιτητή και τον συνάδελφο μέσα στον ακαδημαϊκό χώρο.

Αν αυτό το αντιληφθούμε τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να συζητάμε ούτε για τρόπους, ούτε για ελέγχους. Και νομίζω ότι η ακαδημαϊκή κοινότητα θα επιδείξει την ωριμότητα που πρέπει έτσι ώστε να μιλάμε για την ουσία της παρουσίας και του ανοίγματος των πανεπιστημίων παρά για τετριμμένες διαδικασίες πως θα ελέγξω τον ένα ή τον άλλο. Ο μόνος τρόπος ελέγχου είναι η συνείδηση». Σε ότι αφορά τους εμβολιασμούς μελών ΔΕΠ και εργαζομένων στο ΑΠΘ ο κ. Παπαϊωάννου τόνισε ότι η εικόνα που έχει είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία είναι εμβολιασμένοι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top