Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Mέχρι το 2017 η αμοιβή μεσίτη ήταν μισή-μισή. Μετά έγινε ολόκληρη για εκείνον που θα νοικιάσει το σπίτι. Στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη που γνωρίζω είναι έτσι. Εκμεταλλεύση φουλ αλλά τι να πεις. Σπίτι από ιδιώτη μπορείς να βρεις αλλα θελει ψαξιμο και συγκεκριμενα να μη πηγιανεις στα σαιτ των μεσιτων
ναι τώρα αρκετοί ιδιοκτήτες όταν ανεβάζουν αγγελία γράφει από κάτω ΟΧΙ ΜΕΣΙΤΕΣ, όποτε οι μεσίτες έχουν πονηρέψει αρκετά και κάνουν τους πελάτες και μετά ανεβάζουν τις φωτογραφίες του διαμερίσματος στο σαιτ τους ή στο σπιτογάτος. Για αυτό εν άγνοια ιδιοκτήτων ο μεσίτης αναλαμβάνει να νοικιάσει το σπίτι και να παίρνει τη προμήθεια του ο μεσίτης
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Παιδιά εγώ νιώθω ότι τουλάχιστον το 1ο εξάμηνο πάλι δεν θα ανοίξουν…
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
σας αρεσει το bmv x1???(ασχετο)αναμεσα σε αυτο και στο πεζο 2008 πιο προτεινετε????
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Χεστ@@@ε ο μεσιτης απο που θα τα παρει.το μονο που τον νοιαζει ειναι να τα παρει.Ειτε να δωσει ο ενας ειτε ο αλλος,ειτε μισα μισα λες να τον νοιαζει?
Οχι δεν ειναι ετσι χεζονται και αυτοι. Δεν ξερεις τι πονο ακουνε απο την μανα που ερχεται απο το νησι με το κοριτσι να βρει σπιτι και εκθετει τα οικονομικα και τον πονο της οικογενειας. Η φιλη μου η μαρια στον πειραια που φροντιζει ΠΑΠΕΙ, ΠΑΔΑ, Παντειο, τον νοεμβριο παει για ψυχολογικη αποτοξινωση και ανόρθωση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά εγώ νιώθω ότι τουλάχιστον το 1ο εξάμηνο πάλι δεν θα ανοίξουν…
Μαρακι κατσε να βαλουμε τωρα τα παιδια εκει που θελουν και τον οκτωβριο βλεπουμε , μπορει να τα ανοιξουμε με λοστο.
 

kostas1233

Νεοφερμένος

Ο kostas1233 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγω νιώθω ότι θα ανοιξουν:lol:. Πέρα απο την πλάκα το τι νιώθει ο καθένας καμία σημασία δεν έχει η τάση λεεί ότι θα πάμε προς άνοιγμα τον Οκτωβριο είτε με το συστημα της κύπρου που θα μπαινουν εμβολιασμένοι (όλες οι σχολές λένε εμβολιαστείτε για να μπείτε πανεπιστήμιο) και με τέστ στις αίθουσες ή με το μεικτό. Τωρα το μονο μου μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε τις επίσημες ανακοινώσεις που δυστυχώς αργούν λιγό..
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι ετσι χεζονται και αυτοι. Δεν ξερεις τι πονο ακουνε απο την μανα που ερχεται απο το νησι με το κοριτσι να βρει σπιτι και εκθετει τα οικονομικα και τον πονο της οικογενειας. Η φιλη μου η μαρια στον πειραια που φροντιζει ΠΑΠΕΙ, ΠΑΔΑ, Παντειο, τον νοεμβριο παει για ψυχολογικη αποτοξινωση και ανόρθωση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μαρακι κατσε να βαλουμε τωρα τα παιδια εκει που θελουν και τον οκτωβριο βλεπουμε , μπορει να τα ανοιξουμε με λοστο.
οι ιδιοκτητες το βαζουν πλεον ορο να δινει την μεσιτικη αμοιβη ο ενοικιαστης.Δεν ειπαμε οι μεσιτες τρωνε με χρυσα κουταλια,οκ μπορει να διξουν ενασπιτι 20 φορες μεχρινα το νοικιασουν.Ο μεσιτης την ιδια δουλεια κανει που εκανε παντακαι τα ιδια περνει που επερνε παντααααα αλλα πλεον τα δινει ο ενοικιαστης.τωρα αν ακουει λιγο γκρινια παραπανω να του βαλουμε εχτρα μεσιτεια.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Παιδια μην περιμενετε αλματα μοριων προς τα πανω

Μια πρωτη ματια απο ειδικους

Μαθηματικά και Ιστορία, ήταν τα δύο μαθήματα που οδήγησαν και εφέτος τους περισσότερους από τους μισούς υποψήφιους σε βαθμολογίες κάτω από τη βάση στις πανελλήνιες του 2021.
Συγκεκριμένα, στα Μαθηματικά εφέτος κάτω από τη βάση έγραψε ποσοστό 57,31% των υποψηφίων (και συνολικά 22.266 υποψήφιοι), ενώ πέρυσι το ποσοστό ήταν 58,84% (22.617 υποψήφιοι) δηλαδή οι εφετινοί υποψήφιοι πήγαν ελάχιστα καλύτερα από τους περυσινούς
Αντίστοιχα στην Ιστορία, εφέτος κάτω από τη βάση έγραψε το 51,18% (11.407 υποψήφιοι) ενώ πέρυσι το 50,81% (10.898 υποψήφιοι) συνεπώς εφέτος η εικόνα στο μάθημα αυτό είναι ελάχιστα χειρότερη από πέρυσι.

Από τα υπόλοιπα μαθήματα, η Φυσική (45,59% κάτω από τη βάση) και τα Αρχαία Ελληνικά (45,26% κάτω από τη βάση) αποδείχθηκαν δυσκολότερα. Πέρυσι στη Φυσική κάτω από τη βάση είχε πάρει ποσοστό 42,95% και στα Αρχαία ποσοστό 47,18%, που πρακτικά σημαίνει ότι οι επιδόσεις των υποψηφίων ήταν εφέτος λίγο χειρότερες στη Φυσική αλλά και λίγο καλύτερες στα Αρχαία.
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Εγω νιώθω ότι θα ανοιξουν:lol:. Πέρα απο την πλάκα το τι νιώθει ο καθένας καμία σημασία δεν έχει η τάση λεεί ότι θα πάμε προς άνοιγμα τον Οκτωβριο είτε με το συστημα της κύπρου που θα μπαινουν εμβολιασμένοι (όλες οι σχολές λένε εμβολιαστείτε για να μπείτε πανεπιστήμιο) και με τέστ στις αίθουσες ή με το μεικτό. Τωρα το μονο μου μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε τις επίσημες ανακοινώσεις που δυστυχώς αργούν λιγό..
Μαλλον ζεις σε άλλη Ελλάδα…Να σου θυμίσω ότι περσυ βγήκε η κεραμεως και λέει οι φοιτητές επιστρέφουν στο φυσικο τους περιβάλλον στα πανεπιστήμια και ουδέποτε άνοιξαν!Δεν μπορούν οι καθηγητές να συνδυάζουν και διάσωσης και εξ αποστάσεως εκπαίδευση!Συγγνωμη που στο χαλάω!
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.

kostas1233

Νεοφερμένος

Ο kostas1233 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μαλλον ζεις σε άλλη Ελλάδα…Να σου θυμίσω ότι περσυ βγήκε η κεραμεως και λέει οι φοιτητές επιστρέφουν στο φυσικο τους περιβάλλον στα πανεπιστήμια και ουδέποτε άνοιξαν!Δεν μπορούν οι καθηγητές να συνδυάζουν και διάσωσης και εξ αποστάσεως εκπαίδευση!Συγγνωμη που στο χαλάω!
και εγω να σου θυμίσω ότι πέρυσι δεν είχαμε καν εμβόλιο και κανείς καθηγητής δεν ήθελε να πάρει την ευθύνη να φέρει φοιτητές μπουλούκι στο πανεπιστήμιο οποτε μην συγκρίνεις το πέρυσι με το φέτος καμία σχέση...
 

tsaxomar23

Νεοφερμένος

Η tsaxomar23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
και γω παιδια εχω βρει κατι στο ηρακλειο απο γνωστο και δε ξερω τι να κανω.. μου λενε ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι εκει εχω γνωστο που περασε προπερσι και με το ζορι βρηκε. δε ξερω να το νοικιασω η να το ρισκαρω και να το αφησω για τελευταια στιγμη; μακαρι να εβγαζαν μια ανακοινωση να ξεραμε τι να κανουμε
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μαλλον ζεις σε άλλη Ελλάδα…Να σου θυμίσω ότι περσυ βγήκε η κεραμεως και λέει οι φοιτητές επιστρέφουν στο φυσικο τους περιβάλλον στα πανεπιστήμια και ουδέποτε άνοιξαν!Δεν μπορούν οι καθηγητές να συνδυάζουν και διάσωσης και εξ αποστάσεως εκπαίδευση!Συγγνωμη που στο χαλάω!
Μη ξεχνας και την πανεπιστημιακη αστυνομια που θα μπει απο τον σεπτεμβρη.Ολα τα πανεπιστημια εχουν ηδη ανακοινωσει μεικτο συστημα.Η ελλαδα δεν γινεται να γινει η μονη χωρα που θα μεινει στην απεξω.Βαλτε λιγο τη λογικη να δουλεψει.Ασε που φετος απετυχε το πειραμα της τηλεκπαιδευσης.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
και γω παιδια εχω βρει κατι στο ηρακλειο απο γνωστο και δε ξερω τι να κανω.. μου λενε ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι εκει εχω γνωστο που περασε προπερσι και με το ζορι βρηκε. δε ξερω να το νοικιασω η να το ρισκαρω και να το αφησω για τελευταια στιγμη; μακαρι να εβγαζαν μια ανακοινωση να ξεραμε τι να κανουμε
να το νοικιασεις.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Εγω νιώθω ότι θα ανοιξουν:lol:. Πέρα απο την πλάκα το τι νιώθει ο καθένας καμία σημασία δεν έχει η τάση λεεί ότι θα πάμε προς άνοιγμα τον Οκτωβριο είτε με το συστημα της κύπρου που θα μπαινουν εμβολιασμένοι (όλες οι σχολές λένε εμβολιαστείτε για να μπείτε πανεπιστήμιο) και με τέστ στις αίθουσες ή με το μεικτό. Τωρα το μονο μου μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε τις επίσημες ανακοινώσεις που δυστυχώς αργούν λιγό..
δεν εχουν κανενα δικαιωμα τοσο να εμβολιασουν καποιον με το ζορι και ουτε να του στερησεις το δικαιωμα στην μορφωση γι αυτο τον λογο.. (ειμαι υπερ του εμβολιασμου και εγω ο ιδιος ειμαι πληρως εμβολιασμενος) στην κυπρο αν δεν κανω λαθος η πλειοψηφια των πανεπιστημιων ειναι ιδιωτικα εδω δεν νομιζω να εφαρμοστει κατι τετοιο
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Aυτο ειναι απαιτηση του ιδιοκτητη , βεβαια θα μπορουσε να πει και ο μεσιτης ή μισα μισα ή δεν σε αναλαμβανω.
Μπορει να το πει τωρα που ψαχνουν τα μικρα σπιτια με το φαναρι λογω Air BnB ( σωστα το εγραψα?)
Αν πει κάτι τέτοιο ο μεσίτης, θα χάσει τον ιδιοκτήτη. Ο δεύτερος θα πάει σε άλλον που δέχεται τους όρους.

Είναι δεδομένο ότι οι μεσίτες θα δείξουν στους φοιτητές "κακά" διαμερίσματα που δεν ενοικιάζονται εύκολα. Οι ιδιοκτήτες είχαν μια χρονιά με μείωση ενοικίου και το πρώτο που θέλουν να αποφύγουν είναι οι φοιτητές.

Έπρεπε το κράτος να έχει επί πληρωμή εστίες για όλους τους φοιτητές... όπως κάνουν πανεπιστήμια του εξωτερικού.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
δεν εχουν κανενα δικαιωμα τοσο να εμβολιασουν καποιον με το ζορι και ουτε να του στερησεις το δικαιωμα στην μορφωση γι αυτο τον λογο.. (ειμαι υπερ του εμβολιασμου και εγω ο ιδιος ειμαι πληρως εμβολιασμενος) στην κυπρο αν δεν κανω λαθος η πλειοψηφια των πανεπιστημιων ειναι ιδιωτικα εδω δεν νομιζω να εφαρμοστει κατι τετοιο
Μια χαρα στερησαν το δικαιωμα στην εκπαιδευση εδω και εναμιση χρονο παντως χωρις να ανοιξει μυτη.
 

kostas1233

Νεοφερμένος

Ο kostas1233 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
δεν εχουν κανενα δικαιωμα τοσο να εμβολιασουν καποιον με το ζορι και ουτε να του στερησεις το δικαιωμα στην μορφωση γι αυτο τον λογο.. (ειμαι υπερ του εμβολιασμου και εγω ο ιδιος ειμαι πληρως εμβολιασμενος) στην κυπρο αν δεν κανω λαθος η πλειοψηφια των πανεπιστημιων ειναι ιδιωτικα εδω δεν νομιζω να εφαρμοστει κατι τετοιο
Δεν στερεί κανένα δικαίωμα αν δεν κάνει εμβόλιο υπάρχει και το τέστ αλλιώς θα παρακολουθεί από το zoom. Επίσης απο αυτόν που έχει κάνει το εμβόλιο δεν του στερείς το δικαίωμα να πάει στην σχολή? Αυτός δεν έχει δικαιώματα?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΞΑΝΑΛΕΩ οτι εβγαλε προκηρυξη η ΑΣΠΑΙΤΕ για ενα προγραμμα της και ειπε οτι ΟΛΟ ΤΟ ΕΤΟΣ θα λειτουργησει ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ. Και σκεφτειτε παιρνει το καθε παραρτημα της 140 υποψηφιους. Δεν θα ανοιξουν φετος τα πανεπιστημια. Σεπτεμβριου του 2022, γεροί να ειμαστε
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Αν πει κάτι τέτοιο ο μεσίτης, θα χάσει τον ιδιοκτήτη. Ο δεύτερος θα πάει σε άλλον που δέχεται τους όρους.

Είναι δεδομένο ότι οι μεσίτες θα δείξουν στους φοιτητές "κακά" διαμερίσματα που δεν ενοικιάζονται εύκολα. Οι ιδιοκτήτες είχαν μια χρονιά με μείωση ενοικίου και το πρώτο που θέλουν να αποφύγουν είναι οι φοιτητές.

Έπρεπε το κράτος να έχει επί πληρωμή εστίες για όλους τους φοιτητές... όπως κάνουν πανεπιστήμια του εξωτερικού.
στο Ελλαδισταν αυτο ειναι δυσκολο
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
ΞΑΝΑΛΕΩ οτι εβγαλε προκηρυξη η ΑΣΠΑΙΤΕ για ενα προγραμμα της και ειπε οτι ΟΛΟ ΤΟ ΕΤΟΣ θα λειτουργησει ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ. Και σκεφτειτε παιρνει το καθε παραρτημα της 140 υποψηφιους. Δεν θα ανοιξουν φετος τα πανεπιστημια. Σεπτεμβριου του 2022, γεροί να ειμαστε
Κουρασες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top