Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καποιος που περασε σε μεγαλουπόλεις και δεν ήταν σε τμηματα ιατρικης και παραΐατρικα θα επρεπε να κάνει υπομονή και να μην βιαστεί..

Στην Αθήνα λογικό. Στη Θεσσαλονίκη δεν έχουν πει ακόμα ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΙΣΗΜΟ. Εγώ διαβάζοντας τη Σύγκλητο είπαν ότι σκέφτονται συνδυασμό εξ αποστάσεως και φυσικης παρουσιας για επιστροφή στη κανονικότητα. Βέβαια έλεγα μέσα το άρθρο ότι αν ένα μάθημα είναι άνω των 50 θα πάνε εξ αποστάσεως. Ε και ποιο δεν είναι... Εκτός από τα μάστερ που εκεί είναι κορώνα γράμματα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,590 μηνύματα.
Εντάξει και αυτό μέσα στο "μπουφέ" του θέματος είναι κατά κάποιο τρόπο, οπότε όλα καλά.
Όπως και να το κάνεις είναι αρνητικό που οι συμφοιτητές δεν θα γνωρίζονται μεταξύ τους. Και ενώ για το χειμερινό σίγουρα δεν παίζει να γίνει κάτι, φοβάμαι μήπως πάρει η μπάλα όλο το έτος, κάτι που θα ήταν worst case scenario,αλλά με τα όσα έχουν γίνει, δεν φαντάζει και αδύνατο.

Εγώ για σίγουρο το έχω. Το μόνο που εύχομαι είναι τώρα που οι αίθουσες είναι κενές να γίνει κάνα σεμινάριο να παρακολουθήσουμε τίποτα ενδιαφέρον στο spare time μας.

Εννοείται και είναι αρνητικό. Πανεπιστήμιο χωρίς σχέσεις φοιτητών μεταξύ τους αλλά και αλληλεπίδραση φοιτητών με καθηγητές δεν γίνεται. Αλλά ειλικρινά δεν θα επιδίωκα σχέσεις σε τέτοιους καιρούς. Όλες οι εξωτερικές επαφές μου γίνονται με την τήρηση υγειονομικών μέτρων ( χρήση μάσκας, φυσικές αποστάσεις, αποφυγή χειραψίας και τα λοιπά ). Οπότε σίγουρα δεν θα με βόλευε το σύστημα γνωριμιών και πάλι.
 

Prak

Νεοφερμένος

Ο Prak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Νοσηλευτικής στο Εκπα για τους πρωτοετείς αν και δεν υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση, σε ένα μάθημα ο καθηγητής ξεκαθάρισε ότι το σύνολο των μαθημάτων (13 θεωρίες και 3 εργαστήρια) θα γίνουν διαδικτυακά. Έχει όμως βλέψεις ώστε η εξεταστική να γίνει δια ζώσης :laugh:.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

"Το διδακτικό έργο που αφορά σε εργαστηριακές και κλινικές ασκήσεις των προγραμμάτων σπουδών α ́ και β ́ κύκλου των Α.Ε.Ι. διεξάγεται αποκλειστικά δια ζώσης με τη συμμετοχή κατ’ ανώτατο όριο έως τριάντα (30) εγγεγραμμένων φοιτητών".
 

geoavl

Νεοφερμένος

Ο geoavl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όμως δεν αναφέρεται τίποτα για εξ’αποστάσεως στα εργαστήρια, παρά μόνο στις διαλέξεις άνω των 50 ατόμων.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
"Το διδακτικό έργο που αφορά σε εργαστηριακές και κλινικές ασκήσεις των προγραμμάτων σπουδών α ́ και β ́ κύκλου των Α.Ε.Ι. διεξάγεται αποκλειστικά δια ζώσης με τη συμμετοχή κατ’ ανώτατο όριο έως τριάντα (30) εγγεγραμμένων φοιτητών".
ειπε κατι διαφορετικο αυτο το αρθρο απ΄οτι ξερουμε ηδη :confused:
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι ρίχνουν το μπαλάκι στα πανεπιστήμια και συγκεκριμένα στο καθηγητή. Σου λέει πάρε την ευθύνη μόνος σου και εμένα δεν με νοιάζει ως κράτος, ως Υπουργείο. Και επίσης αυτό που κατάβαλα είναι ότι και οι ιδιοι στο Υπουργείο δεν ξέρουν τι θέλουν, δεν ξέρουν τι να κάνουν.
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Περιμένω κ εγώ, όπως κ άλλοι από όσο φαντάζομαι, ανακοίνωση από την ιατρικη του δπθ, αλλά δεν είδα κάτι στην ιστοσελίδα της σχολής.
Μήπως θα ενημερωθούμε με email και απλά δεν έχω λάβει κάποιο;;
Με έχει πιάσει ένα άγχος... 😩
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περιμένω κ εγώ, όπως κ άλλοι από όσο φαντάζομαι, ανακοίνωση από την ιατρικη του δπθ, αλλά δεν είδα κάτι στην ιστοσελίδα της σχολής.
Μήπως θα ενημερωθούμε με email και απλά δεν έχω λάβει κάποιο;;
Με έχει πιάσει ένα άγχος... 😩

Απορώ γιατί περιμένεις. Η ιατρική θα κάνετε κανονικότατα. Εργαστήρια έχετε, κλινικές έχετε
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Όχι πολλές. Δυστυχώς μέχρι να βγει εμβόλιο η κατάσταση θα είναι άσχημη.
Η Αττική είναι ήδη στα πρόθυρα του λοκνταουν οπότε δεν νομίζω να ανοίξουν τα πανεπιστήμια εδώ για κανένα λόγο, πλην ίσως εργαστηρίων.

Τώρα όσον αφορά στο διάβασμα, εξαρτάται σε τι σχολή είσαι.
Ο γενικός κανόνας είναι οτι παρακολουθείς όλες τις διαλέξεις, ασχολείσαι με τις εργασίες και μελετάς τις σημειώσεις μετά την διάλεξη και ξανά πριν την επόμενη. Το διάβασμα λίγες εβδομάδες πριν την εξεταστική συνήθως έχει ως αποτέλεσμα πολύ χαμηλούς βαθμούς(5-6). Αντίθετα με λίγη συνέπεια ένα 8 δεν είναι πολύ δύσκολο να πιαστεί. Για 9 και 10 θα πρέπει να κάνεις πάρα πολύ καλό διάβασμα, με ιδιαίτερη προσοχή στην λεπτομέρεια και ίσως λίγο έξτρα διάβασμα πέρα απο το υλικό που δίνεται. Όταν ο καθηγητής παραλείπει κάτι,ή δεν το εξηγεί επαρκώς ή λέει να το ελέγξουν οι φοιτητές μόνοι τους αργότερα, πρέπει να το κάνεις, ειδάλλως δημιουργούνται κενά και η ψευδαίσθηση οτι έχεις κατανόηση, χωρίς να έχεις στην ουσία(και στην εξεταστική φαίνεται) .

Για τους πρωτοετείς συγκεκριμένα, έμφαση πρέπει να δοθεί στο :

1) Το πανεπιστήμιο δεν νοιάζεται εαν κουράστηκες απο τις πανελλήνιες ούτε θα σε περιμένει 1 χρόνο να ηρεμήσεις. Ξεκινάει κατευθείαν, και οι μέρες θα περνάνε. Εάν δεν συμβαδίζεις μαζί του θα μείνεις πίσω και μπορεί και να κοπείς.

2) Ο πρώτος χρόνος, είναι προσαρμογή. Εαν κάποιος δεν μπει στο κλίμα απο την αρχή γιατί δεν θέλει να ασχοληθεί... και να θέλει μετά, θα του είναι αδύνατο ,γιατί οι καθηγητές περιμένουν οτι γνωρίζεις πως λειτουργούν τα πράγματα πλέον, και δεν πρόκειται να ασχοληθούν με το να σε βοηθήσουν.

3) Καλύτερα να σκιστείς στο διάβασμα στο 1ο έτος παρά να τα φορτώσεις στον κόκκορα.
Στα επόμενα μπορείς να είσαι πιο χαλαρός αλλά όπως είπα και στο 2) , πρέπει οπωσδήποτε να ασχοληθείς στο 1ο έτος για να προσαρμοστείς. Εκτός αυτού τα μαθήματα των πρώτων εξαμήνων είναι απολύτως βασικά συνήθως σε όλα τα μετέπειτα μαθήματα. Κακή απόδοση σε αυτά μπορεί να προκαλέσει αλυσιδωτή αποτυχία και στα υπόλοιπα :P .
Μπορεις πανω κατω να μου πεις πως ειναι το πανεπιστημιο; Ειμαι πρωτοετης και δε ξερω που βαδιζω.
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Απορώ γιατί περιμένεις. Η ιατρική θα κάνετε κανονικότατα. Εργαστήρια έχετε, κλινικές έχετε
Το γνωρίζω αυτό... Ωστόσο, δεν υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση.
Και σπίτι έχω νοικιάσει κ όλα τα έχω έτοιμα.. Απλά περιμένω την ανακοίνωση κ αναρωτιέμαι αν έχει βγει κ απλά μου διέφυγε 😊
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εγώ χαίρομαι να βλέπω παιδιά για το Πανεπιστήμιο να ενδιαφέρονται πράγμα που είναι σπάνιο. Εμένα η γνώμη μου είναι να τελειώνουν όσο πιο γρήγορα μπορούν, γιατί η αγορά εργασίας όσο πάει γίνεται και πιο επικίνδυνη
Να σε ρωτησω τωρα στο α εξαμηνο τα αμθηαμτα θα γινουν εξ αποστασεως το β εξαμηνο προβλεις να ειναι εξ αποστασεως;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να σε ρωτησω τωρα στο α εξαμηνο τα αμθηαμτα θα γινουν εξ αποστασεως το β εξαμηνο προβλεις να ειναι εξ αποστασεως;
Προβλεπεις*
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σε ρωτησω τωρα στο α εξαμηνο τα αμθηαμτα θα γινουν εξ αποστασεως το β εξαμηνο προβλεις να ειναι εξ αποστασεως;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Προβλεπεις*

Δυστυχώς δεν είμαι μέντιουμ ούτε μαντείο. Ζεις στη πιο απρόβλεπτη χώρα του κόσμου, χωρίς πλάνο. Κοινώς στη Μπανανία. Θα μεγαλώσεις και θα μάθεις οτι ο ουρανός δεν έχει σύννεφα, οπότε και εδώ δεν έχουν εμπιστοσύνη αυτοι που θα στα πουν. Φαντάσου έφτασα στα 27 για να καταλάβω ότι έπρεπε να φύγω στο ΕΞωτερικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το γνωρίζω αυτό... Ωστόσο, δεν υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση.
Και σπίτι έχω νοικιάσει κ όλα τα έχω έτοιμα.. Απλά περιμένω την ανακοίνωση κ αναρωτιέμαι αν έχει βγει κ απλά μου διέφυγε 😊

Τί δίψα για μάθηση είναι αυτή. Άστα αυτά... Θες να βρεις κανα γιατρό, εκεί να κάνετε μαζί κλινικές εξετάσεις.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τα μεταπτυχιακά ξεκίνησαν σιγά-σιγά να ανακοινώνουν για εξ αποστάσεως διδασκαλία. Η οικονομική δυσπραγία φέτος προβλέπεται να είναι τεράστια.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα μεταπτυχιακά ξεκίνησαν σιγά-σιγά να ανακοινώνουν για εξ αποστάσεως διδασκαλία. Η οικονομική δυσπραγία φέτος προβλέπεται να είναι τεράστια.

Θα είναι δύσκολος χειμώνας αλλά μη παίρνεις και όρκο. Δεν το έχουν ανακοινώσει όλα τα μεταπτυχιακά. Στη Θεσσαλονικη παντως κανενα πανεπιστήμιο δεν έχει ξεκαθαρίσει τη θέση του
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Θα είναι δύσκολος χειμώνας αλλά μη παίρνεις και όρκο. Δεν το έχουν ανακοινώσει όλα τα μεταπτυχιακά. Στη Θεσσαλονικη παντως κανενα πανεπιστήμιο δεν έχει ξεκαθαρίσει τη θέση του
Καλά, και το καλοκαίρι λέγατε να περιμένουμε να βγάλει ανακοινώσεις του Υπουργείο, και τώρα όλα τα προπτυχιακά γίνονται εξ αποστάσεως. Η τάση που διαμορφώνεται είναι και τα μεταπτυχιακά να πάνε εξ αποστάσεως. Από τη στιγμή που:
α) Ο νόμος επιτρέπει 50άρια τμήματα δια ζώσης.
β) Τα περισσότερα μεταπτυχιακά παίρνουν πολύ λιγότερους από 50 φοιτητές.
γ) Τα περισσότερα, εάν όχι όλα, δεν έχουν ανακοινώσει επίσημα τι θα κάνουν.
δ) Από τα μεταπτυχιακά που έχω επαφές, φετινούς απόφοιτους ή υποψήφιους, η τάση είναι για εξ αποστάσεως.

Σου γράφω ότι και τα μεταπτυχιακά ξεκινάνε σιγά-σιγά να πηγαίνουν εξ αποστάσεως. Το σταθμίζεις με την όποια βαρύτητα θεωρείς ότι γράφω ό,τι γράφω και αναλόγως πράττεις. Δεν είπα ότι όλα τα μεταπτυχιακά θα γίνουν έτσι. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται για συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, ας απευθυνθεί στην οικεία γραμματεία. Το πιθανότερο είναι να γίνουν όλα εξ αποστάσεως, αλλά οι συγκεκριμένες αποφάσεις λαμβάνονται σε επίπεδο μεταπτυχιακού/τμήματος/σχολής.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά, και το καλοκαίρι λέγατε να περιμένουμε να βγάλει ανακοινώσεις του Υπουργείο, και τώρα όλα τα προπτυχιακά γίνονται εξ αποστάσεως. Η τάση που διαμορφώνεται είναι και τα μεταπτυχιακά να πάνε εξ αποστάσεως. Από τη στιγμή που:
α) Ο νόμος επιτρέπει 50άρια τμήματα δια ζώσης.
β) Τα περισσότερα μεταπτυχιακά παίρνουν πολύ λιγότερους από 50 φοιτητές.
γ) Τα περισσότερα, εάν όχι όλα, δεν έχουν ανακοινώσει επίσημα τι θα κάνουν.
δ) Από τα μεταπτυχιακά που έχω επαφές, φετινούς απόφοιτους ή υποψήφιους, η τάση είναι για εξ αποστάσεως.

Σου γράφω ότι και τα μεταπτυχιακά ξεκινάνε σιγά-σιγά να πηγαίνουν εξ αποστάσεως. Το σταθμίζεις με την όποια βαρύτητα θεωρείς ότι γράφω ό,τι γράφω και αναλόγως πράττεις. Δεν είπα ότι όλα τα μεταπτυχιακά θα γίνουν έτσι. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται για συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, ας απευθυνθεί στην οικεία γραμματεία. Το πιθανότερο είναι να γίνουν όλα εξ αποστάσεως, αλλά οι συγκεκριμένες αποφάσεις λαμβάνονται σε επίπεδο μεταπτυχιακού/τμήματος/σχολής.

Μα αυτό είναι και το άσχημο. Γιατί έρχεται το Υπουργείο και λέει στο καθηγητή, αν το μαστερ ή το εργαστήριο ειναι λιγοτερο απο 50 άτομα μπορεις να φέρεις τους φοιτητές δια ζώσης, αλλά είναι δική σου ευθύνη το τι θα συμβεί. Γιατί μετά ένας από τους 50 μπορεί εκεί έξω να μη προσέξει να φέρει το κορωναιό να κολλήσει τους άλλους και μετά εσύ σαν καθηγητής έχεις την ευθύνη. Οπότε ποιος θα παρει το ρίσκο να το ανοιξει. ΚΑΝΕΝΑΣ
 

Intruder1

Νεοφερμένος

Ο Intruder1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ΗΜΜΥ ΑΠΘ κάποια εργαστήρια θα γίνονται εξ' αποστάσεως και κάποια δια ζώσης.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Το βιολογικό εκπα μόλις ανακοίνωσε ότι όλες οι θεωρίες θα γίνουν εξ αποστάσεως (με εξαιρη μια με 2 επιλογής) και τα εργαστήρια σχεδόν όλα εξ αποστάσεως μόνο ελάχιστα του 1ου και του 4ου έτους θα γίνουν απο κοντά... Τώρα το πόσο επιστήμονες θα βγούμε από αυτή τη σχολή μαθαινοντας μοριακή βιολογία και γενετική μέσα από μια οθόνη δε ξέρω...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top