Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κλάμα 😂 Από Δευτέρα λέει όλοι στις θέσεις τους;

Εντάξει αυτό είναι θέμα Πανεπιστημίου. Εγώ ανέφερα το εν λόγω παράδειγμα, για τη γενική χρήση επί του ακαδημαικού μέλλοντος, και την αυτονομία που έχουν τα Πανεπιστήμια. Δηλ αν βρεθεί κρούσμα στη περίφημη αίθουσα των 50 ατόμων, πχ στο ΠΑΜΑΚ εκεί τι θα γίνει? Θα το κλείσουν μόνο για 3 ημέρες?
 

victor 21

Νεοφερμένος

Ο victor 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

Τι έγινε παιδιά όλα καλά? Μάλλον κάποιοι που εδώ μέσα έλεγαν την άποψη των συμφερόντων τους , βυθίστηκαν σαν βάρκα στον ωκεανό. Ότι και να ανοίξει θα κλείσει, ΣΥΝΤΟΜΑ. Θυμηθείτε το
Μα το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων το λέει εδώ και 2 μήνες " σε περίπτωση που θα εντοπιστεί ύποπτο κρούσμα θετικό στον κορωναϊό, επιβάλλεται άμεσα η μετάβαση στην εξ αποστάσεως διαδικασία εξετάσεων και διδασκαλίας στο Τμήμα και η απομόνωση σε υποχρεωτική καραντίνα 2 εβδομάδων για όλους τους εμπλεκόμενους στο συγκεκριμένο μάθημα, εργαστήριο ή κλινική."
Είπαμε, οι τοπικές κοινωνίες πιέζουν.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εντάξει αυτό είναι θέμα Πανεπιστημίου. Εγώ ανέφερα το εν λόγω παράδειγμα, για τη γενική χρήση επί του ακαδημαικού μέλλοντος, και την αυτονομία που έχουν τα Πανεπιστήμια. Δηλ αν βρεθεί κρούσμα στη περίφημη αίθουσα των 50 ατόμων, πχ στο ΠΑΜΑΚ εκεί τι θα γίνει? Θα το κλείσουν μόνο για 3 ημέρες?
Μάλλον, γιατί να κάνουν κάτι διαφορετικό;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Δεν νομίζω. Άλλωστε έμμεσα το είπε και η Υπουργός. Αν γίνει κάτι θα πάνε εξ αποστάσεως. Όπως και στα σχολεία
Τλπ, πέρα από τις αντιδικίες μας, όλα υποθέσεις είναι. Εγώ τελικά πιστεύω ότι θα γίνει μια καθολική προσπάθεια σε όλες τις σχολές να γίνουν έστω κάποια από κοντά, ειδικά για τους πρωτοετείς και τα υπόλοιπα από απόσταση. Από εκεί και πέρα καθένας θα αξιολογήσει αν γι’ αυτόν αξίζει να μεταβεί ή όχι στην σχολή του...
 

tkasos2002

Νεοφερμένος

Ο tkasos2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Τα τμημάτων ΗΜΜΥ ή ΗΜΤΥ με τα εργαστήρια τι θα γίνει; Πραγματοποιούνται με λιγότερα από 30 άτομα ; Είμαι πρωτοετής και δεν έχω εικόνα ας απαντήσουν οι παλιοί 😂
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Τλπ, πέρα από τις αντιδικίες μας, όλα υποθέσεις είναι. Εγώ τελικά πιστεύω ότι θα γίνει μια καθολική προσπάθεια σε όλες τις σχολές να γίνουν έστω κάποια από κοντά, ειδικά για τους πρωτοετείς και τα υπόλοιπα από απόσταση. Από εκεί και πέρα καθένας θα αξιολογήσει αν γι’ αυτόν αξίζει να μεταβεί ή όχι στην σχολή του...
το να κανεις 1 εργαστήριο 2 φορες το μηνα απο κοντα ενω μπορεί να γίνει μια χαρα ηλεκτρόνικα.. ε να παν να ...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.
Αν ανοίξουν σίγουρα θα πρέπει να υπάρξει κάποια πρόνοια για τους φοιτητές που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες. Σίγουρα ΔΕΝ πρέπει να βάζουν σε κίνδυνο την ζωή τους. Κάτι σε δια ζώσης με κάμερα για παράλληλο live stream θα ήταν το ιδανικό. Βέβαια, πως θα εξέφραζαν απορίες θα ήταν ένα θέμα αλλά θα λύνονταν ίσως με το chat.

Πάντως, όλοι οι καθηγητές μας, κατέκριναν την εξ αποστάσεως διδασκαλία. Λένε ότι δεν θα μπορούσε ποτέ να αντικαταστήσει την δια ζώσης διάλεξη.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Τα τμημάτων ΗΜΜΥ ή ΗΜΤΥ με τα εργαστήρια τι θα γίνει; Πραγματοποιούνται με λιγότερα από 30 άτομα ; Είμαι πρωτοετής και δεν έχω εικόνα ας απαντήσουν οι παλιοί 😂
Εγώ απαντήσει στο θρεντ για ημμυ απθ τι παίζει περίπου
 

tkasos2002

Νεοφερμένος

Ο tkasos2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ντάξει, ακόμα δεν ξεκίνησε η εξεταστική και αρχίσαμε να βρίσκουμε κρούσματα.
Και κάποιοι χαίρονται που κλείνει το πανεπιστήμιο μόνο 1 μέρα, λες και δεν συμβαίνει τίποτα.
Παιδιά, είναι αρχή της εξεταστικής και αρχίσανε ήδη να κλείνουν τμήματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Η πιθανότητα να μη βρεθούν κρούσματα σε σχολές μετα το άνοιγμα είναι πολύ μικρή. Οποτε λογικό είναι μετα απο κάποιο εύλογο χρονικό διαστημα να ξανακλεισουν...
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Μα που τα βρίσκετε και τα λέτε καθένας τα δικά του, ήδη Δ.Π.Θ. και Ιωαννίνων ανακοινώνουν πρόθεση για όλα από κοντά... Α.Π.Θ. και ΠΑ.ΜΑΚ. είπαν για περισσότερα, όχι για όλα, χωρίς όμως να έχουν κάνει κάποια εξαγγελία επίσημη, περιμένουν λέει να δουν και πόρους, άσε που όταν αρχίσουν να ανοίγουν άλλοι θα δεχτούν και αυτοί πιέσεις... κάντε λίγη υπομονή ...

Σ’ εμάς χθες και προχθές άλλαξαν αρκετά μαθήματα που ήταν να δοθούν δια ζώσης σε εξ αποστάσεως τελευταία στιγμή :P
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.
Μέχρι 50 άτομα επιτρέπονται στα αμφιθέατρα αλλιώς εξ αποστάσεως.
Και ερωτώ, οι φοιτητές που έχουν νοικιάσει σπίτια και δεν μπορούν να σπάσουν το συμβόλαιο, θα πληρώνουν φέσι για να μην είναι στην φοιτητική τους στέγη ;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.
Μέχρι 50 άτομα επιτρέπονται στα αμφιθέατρα αλλιώς εξ αποστάσεως.
Και ερωτώ, οι φοιτητές που έχουν νοικιάσει σπίτια και δεν μπορούν να σπάσουν το συμβόλαιο, θα πληρώνουν φέσι για να μην είναι στην φοιτητική τους στέγη ;

Δεν την νοιάζει την κυβέρνηση, αυτά είναι λεπτομέρειες για αυτούς.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ελεος, δεν εχω καταλαβει..
Δεν πρεπει να ξέρουμε ποσα άτομα θα είμαστε στα αμφιθέατρα; Για να γνωριζουμε κιολας, θα νοικιάσουμε σπιτι ή οχι...
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.
Ελεος, δεν εχω καταλαβει..
Δεν πρεπει να ξέρουμε ποσα άτομα θα είμαστε στα αμφιθέατρα; Για να γνωριζουμε κιολας, θα νοικιάσουμε σπιτι ή οχι...
Λογικά θα είναι με βάσει τις εγγραφές στα μαθήματα. Αλλά είναι αδύνατον να προσδιοριστεί ποιοι θα συμμετέχουν.
Και εάν δηλώσουν 100 και παρακολουθούν οι 49 ; Και εάν ξαφνικά εμφανιστούν 2 άτομα επιπλέον τι θα κάνει ο καθηγητής, θα τους διώξει ; Οι δηλώσεις μαθημάτων είναι πλασματικές
Ένα χάος επικρατεί με ευθύνη υπουργείου.

Η λογική λέει ότι κάποτε θα ανοίξουν τα πανεπιστήμια. Το πότε είναι το ερώτημα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
Λογικά θα είναι με βάσει τις εγγραφές στα μαθήματα. Αλλά είναι αδύνατον να προσδιοριστεί ποιοι θα συμμετέχουν.
Και εάν δηλώσουν 100 και παρακολουθούν οι 49 ; Και εάν ξαφνικά εμφανιστούν 2 άτομα επιπλέον τι θα κάνει ο καθηγητής, θα τους διώξει ; Οι δηλώσεις μαθημάτων είναι πλασματικές
Ένα χάος επικρατεί με ευθύνη υπουργείου.

Η λογική λέει ότι κάποτε θα ανοίξουν τα πανεπιστήμια. Το πότε είναι το ερώτημα.
Εύχομαι σύντομα 😥😥
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Λογικά θα είναι με βάσει τις εγγραφές στα μαθήματα. Αλλά είναι αδύνατον να προσδιοριστεί ποιοι θα συμμετέχουν.
Και εάν δηλώσουν 100 και παρακολουθούν οι 49 ; Και εάν ξαφνικά εμφανιστούν 2 άτομα επιπλέον τι θα κάνει ο καθηγητής, θα τους διώξει ; Οι δηλώσεις μαθημάτων είναι πλασματικές
Ένα χάος επικρατεί με ευθύνη υπουργείου.

Η λογική λέει ότι κάποτε θα ανοίξουν τα πανεπιστήμια. Το πότε είναι το ερώτημα.
Και οι εγγραφές περιπου ποτε γινονται;
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Λογικά θα είναι με βάσει τις εγγραφές στα μαθήματα. Αλλά είναι αδύνατον να προσδιοριστεί ποιοι θα συμμετέχουν.
Και εάν δηλώσουν 100 και παρακολουθούν οι 49 ; Και εάν ξαφνικά εμφανιστούν 2 άτομα επιπλέον τι θα κάνει ο καθηγητής, θα τους διώξει ; Οι δηλώσεις μαθημάτων είναι πλασματικές
Ένα χάος επικρατεί με ευθύνη υπουργείου.

Η λογική λέει ότι κάποτε θα ανοίξουν τα πανεπιστήμια. Το πότε είναι το ερώτημα.
Για τα μαθήματα που δεν έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση ποτέ δεν μπορούν να είναι σίγουροι. Δηλαδή δηλώνεις το μάθημα για το εξάμηνο αλλά πως θα πας δεν είναι σίγουρο. Εκτός αν ξαναβάλουν κόσμο να κάνει χώρια δήλωση πως θα πηγαίνει για παρακολούθηση και να βασιστούν ότι θα είναι υπεύθυνο το κάθε άτομο. Που πάλι χλωμό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top