Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Οι πρωτοετείς φοιτητές πως θα ξέρουν αν θα λειτουργήσουν τα τμήματα τους Με 50 άτομα ; Τα περισσότερα τμήματα Εξάλλου δέχονται ετήσιος 100-120 πρωτοετής φοιτητές , σε 4 μερες βγαίνουν τα αποτελέσματα Τι θα γίνει μετά ; Αξίζει το να πας σε μια άλλη πόλη μακριά από το σπίτι σου και να αρχίσεις να ψάχνεις διαμέρισμα Χωρίς να ξέρεις καν αν θα γίνουν διάσωσης τα Μαθήματα;
Πρόσεχε. Όταν έχει μια σχολή 100-120 πρωτοετείς μόνο από πανελλήνιες, πρέπει να υπολογίσεις ΚΑΙ τον αριθμό ομογενών, Ελλήνων εξωτερικού, παιδιά με παθήσεις, αθλητές κτλ. Ανάλογα με τη σχολή βάλε +50 ατομα
 

Agapaki

Νεοφερμένος

Η Agapaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
@Μακενζι η φιλολογία ειναι στη φιλοσοφική σχολή .
Το τμημα φιλοσοφίας που θα φοιτήσεις ειναι κι αυτό στη φιλοσοφική , οπως κι η ψυχολογία και το ιστορικό .

Φιλοσοφία Ιωαννίνων να λες γιατι η φιλοσοφική περιλαμβάνει ολες τις σχολές.

Μικρη λεπτομερεία αλλα το βλέπω καθε φορά κι ήθελα να το γράψω😅


Τώρα εσυ θα εισαι στα Ιωάννινα που έχουν δείξει την πρόθεση τους να ανοίξουν.
Προσωπικά πιστεύω οτι για το τμήμα σου κι για πρώτο ετος αυτο δεν ειναι πολυ πιθανόν αλλα κρατά μια πισινή .

Περίμενε τις ανακοινώσεις του τμήματος σου.
Γενικά πάντως μη σκας και πολυ, αντε πες οτι εχεις ενα μάθημα τη βδομαδα δια ζώσης.Ας το πάρεις κι το αλλο εξάμηνο , τι έγινε;
Η φιλοσοφικη έχει τμήμα φιλοσοφίας,ιστορίας και αρχαιολογίας και φιλολογίας.Εγω θα επιλέξω το τμήμα φιλολογίας για αυτό και το λέω.Κανω κάποιο λάθος;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Παιδιά, τα πράγματα είναι απλά:
Μαθήματα με εγγεγραμμένα μέχρι 50 άτομα κάνουν δια ζώσης. Τα εγγεγραμμένα προκύπτουν από τις δηλώσεις μαθημάτων. Ευτυχώς, δηλαδή, που τρέχουμε ηλεκτρονικές δηλώσεις μαθημάτων, γιατί άμα μας είχε χτυπήσει πριν 5 χρόνια ο ιός την είχαμε κάτσει. Σιγά μην αράζει το πρωί ο καθηγητής στην τάξη να δει εάν έρθουν 49 άτομα για να κάνει δια ζώσης. Αλλιώς τι; Τους διώχνει και κάνει εξ αποστάσεως;

Εδώ ήμασταν όταν δόθηκε το κονδύλι των 2.5 εκατομμυρίων και μαζί βγάλαμε ότι οριακά φτάνει για την εξεταστική. Είπε η Κεραμέως θα δοθούν 5 εκατ. ευρώ και ξαφνικά τα λύσαμε όλα; Θα προσλάβουν, νομίζετε, εποχιακό προσωπικό για να κάνει διαλέξεις; Εγώ θέλω να πάω στη διάλεξη του καθηγητή που είναι υπεύθυνος για το μάθημα και όχι του μεταδιδακτορικού που προσλάβανε τώρα και δεν ξέρει τι λέει. Τι θα κάνουμε, θα τραβάμε κλήρο ποιος θα πάει πού; Άσε που, αυτοί που θα μπουν με εποχιακή σύμβαση, μετά θα θέλουν μονιμοποίηση. Άλλη ελληνική πατέντα.

Το είπα και το ξαναλέω: Το ΑΠΘ έστειλε όλη την εξεταστική εξ αποστάσεως, ενώ ο ΕΟΔΥ, με τα κατάλληλα μέτρα, επιτρέπει να γίνει και δια ζώσης. Το ΠΔΜ αποφάσισε, την περασμένη εβδομάδα, το ίδιο. Αυτά που το καλοκαίρι τα κάναμε 50-50, αρχίσαμε τώρα να τα στέλνουμε διαδικτυακά και κάποιοι φαντάζονται φυσική παρουσία. Ζητάτε να γίνουν δια ζώσης τα μαθήματα, γιατί κανένας σας δεν ασχολείτε με το τι θα γίνει, εάν εμφανιστεί κρούσμα κορονοϊού.

Δηλαδή: Ανοίγουμε το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ. Εγώ που θα πάω Θεσσαλονίκη και θα είμαι το πρωί σχολή, τι θα κάνω το απόγευμα; Θα μπαστακωθώ σπίτι ή θα πάω για καφέ Αγγελάκη; Και το βράδυ θα κοιμηθώ στις 9.00 ή θα μπάω Μπιτ Μπαζάρ; Σε μία εβδομάδα θα σκάσει κρούσμα στο τμήμα. Θα κλείσουμε μόνο τους Πολιτικούς ή όλη την Πολυτεχνική;
Και εγώ, αφού μου έκλεισαν τη σχολή, θα κάτσω να αράζω Θεσσαλονίκη μόνος ή θα γυρίσω στο πατρικό; Να πώς μεταδόθηκε ο ιός και εμφανίζονται κρούσματα μετά, αριστερά και δεξιά.
 

Agapaki

Νεοφερμένος

Η Agapaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ή σε κάποιο τμήμα αρχιτεκτονικης Ή εσωτερική αρχιτεκτονική στο ΠΑΔΑ
Συγκεκριμένα τα τμήμα αρχιτεκτονικής δέχονται περίπου κάθε χρόνο 100-120 Άτομα , ενώ πέρυσι στο ΠΑΔΑ το τμημα εσωτερική αρχιτεκτονικής δέχτηκε 95. Σε μια τέτοια περίπτωση ας πούμε ένα Πρωτοετής φοιτητής τι κάνει; Αυτό εννοώ.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Παιδιά, τα πράγματα είναι απλά:
Μαθήματα με εγγεγραμμένα μέχρι 50 άτομα κάνουν δια ζώσης. Τα εγγεγραμμένα προκύπτουν από τις δηλώσεις μαθημάτων. Ευτυχώς, δηλαδή, που τρέχουμε ηλεκτρονικές δηλώσεις μαθημάτων, γιατί άμα μας είχε χτυπήσει πριν 5 χρόνια ο ιός την είχαμε κάτσει. Σιγά μην αράζει το πρωί ο καθηγητής στην τάξη να δει εάν έρθουν 49 άτομα για να κάνει δια ζώσης. Αλλιώς τι; Τους διώχνει και κάνει εξ αποστάσεως;

Εδώ ήμασταν όταν δόθηκε το κονδύλι των 2.5 εκατομμυρίων και μαζί βγάλαμε ότι οριακά φτάνει για την εξεταστική. Είπε η Κεραμέως θα δοθούν 5 εκατ. ευρώ και ξαφνικά τα λύσαμε όλα; Θα προσλάβουν, νομίζετε, εποχιακό προσωπικό για να κάνει διαλέξεις; Εγώ θέλω να πάω στη διάλεξη του καθηγητή που είναι υπεύθυνος για το μάθημα και όχι του μεταδιδακτορικού που προσλάβανε τώρα και δεν ξέρει τι λέει. Τι θα κάνουμε, θα τραβάμε κλήρο ποιος θα πάει πού; Άσε που, αυτοί που θα μπουν με εποχιακή σύμβαση, μετά θα θέλουν μονιμοποίηση. Άλλη ελληνική πατέντα.

Το είπα και το ξαναλέω: Το ΑΠΘ έστειλε όλη την εξεταστική εξ αποστάσεως, ενώ ο ΕΟΔΥ, με τα κατάλληλα μέτρα, επιτρέπει να γίνει και δια ζώσης. Το ΠΔΜ αποφάσισε, την περασμένη εβδομάδα, το ίδιο. Αυτά που το καλοκαίρι τα κάναμε 50-50, αρχίσαμε τώρα να τα στέλνουμε διαδικτυακά και κάποιοι φαντάζονται φυσική παρουσία. Ζητάτε να γίνουν δια ζώσης τα μαθήματα, γιατί κανένας σας δεν ασχολείτε με το τι θα γίνει, εάν εμφανιστεί κρούσμα κορονοϊού.

Δηλαδή: Ανοίγουμε το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ. Εγώ που θα πάω Θεσσαλονίκη και θα είμαι το πρωί σχολή, τι θα κάνω το απόγευμα; Θα μπαστακωθώ σπίτι ή θα πάω για καφέ Αγγελάκη; Και το βράδυ θα κοιμηθώ στις 9.00 ή θα μπάω Μπιτ Μπαζάρ; Σε μία εβδομάδα θα σκάσει κρούσμα στο τμήμα. Θα κλείσουμε μόνο τους Πολιτικούς ή όλη την Πολυτεχνική;
Και εγώ, αφού μου έκλεισαν τη σχολή, θα κάτσω να αράζω Θεσσαλονίκη μόνος ή θα γυρίσω στο πατρικό; Να πώς μεταδόθηκε ο ιός και εμφανίζονται κρούσματα μετά, αριστερά και δεξιά.


Μάλλον σου ξέφυγε ότι είπε θα δώσει κονδύλια για απασχόληση προσωπικού, προκειμένου να σπάσουν τα τμήματα και να γίνουν όσα γίνεται από κοντά, λες να αφήσουν τα κονδύλια να πάνε χαμένα;
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Παιδιά, τα πράγματα είναι απλά:
Μαθήματα με εγγεγραμμένα μέχρι 50 άτομα κάνουν δια ζώσης. Τα εγγεγραμμένα προκύπτουν από τις δηλώσεις μαθημάτων. Ευτυχώς, δηλαδή, που τρέχουμε ηλεκτρονικές δηλώσεις μαθημάτων, γιατί άμα μας είχε χτυπήσει πριν 5 χρόνια ο ιός την είχαμε κάτσει. Σιγά μην αράζει το πρωί ο καθηγητής στην τάξη να δει εάν έρθουν 49 άτομα για να κάνει δια ζώσης. Αλλιώς τι; Τους διώχνει και κάνει εξ αποστάσεως;

Εδώ ήμασταν όταν δόθηκε το κονδύλι των 2.5 εκατομμυρίων και μαζί βγάλαμε ότι οριακά φτάνει για την εξεταστική. Είπε η Κεραμέως θα δοθούν 5 εκατ. ευρώ και ξαφνικά τα λύσαμε όλα; Θα προσλάβουν, νομίζετε, εποχιακό προσωπικό για να κάνει διαλέξεις; Εγώ θέλω να πάω στη διάλεξη του καθηγητή που είναι υπεύθυνος για το μάθημα και όχι του μεταδιδακτορικού που προσλάβανε τώρα και δεν ξέρει τι λέει. Τι θα κάνουμε, θα τραβάμε κλήρο ποιος θα πάει πού; Άσε που, αυτοί που θα μπουν με εποχιακή σύμβαση, μετά θα θέλουν μονιμοποίηση. Άλλη ελληνική πατέντα.

Το είπα και το ξαναλέω: Το ΑΠΘ έστειλε όλη την εξεταστική εξ αποστάσεως, ενώ ο ΕΟΔΥ, με τα κατάλληλα μέτρα, επιτρέπει να γίνει και δια ζώσης. Το ΠΔΜ αποφάσισε, την περασμένη εβδομάδα, το ίδιο. Αυτά που το καλοκαίρι τα κάναμε 50-50, αρχίσαμε τώρα να τα στέλνουμε διαδικτυακά και κάποιοι φαντάζονται φυσική παρουσία. Ζητάτε να γίνουν δια ζώσης τα μαθήματα, γιατί κανένας σας δεν ασχολείτε με το τι θα γίνει, εάν εμφανιστεί κρούσμα κορονοϊού.

Δηλαδή: Ανοίγουμε το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ. Εγώ που θα πάω Θεσσαλονίκη και θα είμαι το πρωί σχολή, τι θα κάνω το απόγευμα; Θα μπαστακωθώ σπίτι ή θα πάω για καφέ Αγγελάκη; Και το βράδυ θα κοιμηθώ στις 9.00 ή θα μπάω Μπιτ Μπαζάρ; Σε μία εβδομάδα θα σκάσει κρούσμα στο τμήμα. Θα κλείσουμε μόνο τους Πολιτικούς ή όλη την Πολυτεχνική;
Και εγώ, αφού μου έκλεισαν τη σχολή, θα κάτσω να αράζω Θεσσαλονίκη μόνος ή θα γυρίσω στο πατρικό; Να πώς μεταδόθηκε ο ιός και εμφανίζονται κρούσματα μετά, αριστερά και δεξιά.
Ωραίο το μπιτ μπαζάρ
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Η φιλοσοφικη έχει τμήμα φιλοσοφίας,ιστορίας και αρχαιολογίας και φιλολογίας.Εγω θα επιλέξω το τμήμα φιλολογίας για αυτό και το λέω.Κανω κάποιο λάθος;

Και η ψυχολογία στη φιλοσοφική ειναι 😊

Απλα το τμήμα που ρωτας τοσο καιρό για τη βάση ειναι το τμήμα φιλοσοφίας ( που είχε βαση περσυ 9.798) κι αν θυμάμαι έχεις αγωνια αν θα πεσει γυρω στα 300 μόρια.

Η φιλολογια Ιωαννίνων περσυ είχε 11.817.

Η φιλοσοφική δεν εχει βαση .
Περιλαμβάνει ολα αυτα τα τμήματα.
Δεν εισάγεσαι στη φιλοσοφική κι επιλέγεις εσυ τμήμα.
Εισάγεσαι σε ενα απο τα τμήματα που προσέφερει η φιλοσοφική σχολη στις διάφορες πολεις :)



* Κι απο το τμημα φιλοσοφίας πε2 (δικαιώματα φιλόλογου ) θα έχεις.
Μη αγχώνεσαι.
Απλα αμα σε ρωτανε έξω τι σπουδάζεις αμα λες στη φιλοσοφική γενικά ,θα σε ρωτανε αμέσως σε ποιο τμημα γι αυτο το ξεκαθάρισα.
Συνήθως ολοι λεμε απλα το τμήμα που σπουδάζουμε κι δεν αναφέρουμε οτι ανήκει στη φιλοσοφική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

victor 21

Νεοφερμένος

Ο victor 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Και η ψυχολογία στη φιλοσοφική ειναι 😊

Απλα το τμήμα που ρωτας τοσο καιρό για τη βάση ειναι το τμήμα φιλοσοφίας ( που είχε βαση περσυ 9.798) κι αν θυμάμαι έχεις αγωνια αν θα πεσει γυρω στα 300 μόρια.

Η φιλολογια Ιωαννίνων περσυ είχε 11.817.

Η φιλοσοφική δεν εχει βαση .
Περιλαμβάνει ολα αυτα τα τμήματα.
Δεν εισάγεσαι στη φιλοσοφική κι επιλέγεις εσυ τμήμα.
Εισάγεσαι σε ενα απο τα τμήματα που προσέφερει η φιλοσοφική σχολη στις διάφορες πολεις :)



* Κι απο το τμημα φιλοσοφίας πε2 (δικαιώματα φιλόλογου ) θα έχεις.
Μη αγχώνεσαι.
Απλα αμα σε ρωτανε γενικά έξω τι σπουδάζεις αμα λες στη φιλοσοφική γενικά θα σε ρωτανε σε ποιο τμημα γι αυτο το ξεκαθάρισα.
Συνήθως ολοι λεμε απλα το τμήμα που σπουδάζουμε κι δεν αναφέρουμε οτι ανήκει στη φιλοσοφική.
9.475 για την ακρίβεια! :)
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μάλλον σου ξέφυγε ότι είπε θα δώσει κονδύλια για απασχόληση προσωπικού, προκειμένου να σπάσουν τα τμήματα και να γίνουν όσα γίνεται από κοντά, λες να αφήσουν τα κονδύλια να πάνε χαμένα;
Πολιτικοί Μηχανικοί στο ΑΠΘ μπαίνουν 150 άτομα. Ηλεκτρολόγοι 300. Οικονομικό 400. Τα 2000 άτομα προσωπικό πού θα πρωτοπάνε; Πολιτικοί ΑΠΘ αριθμούν 60 μέλη ΔΕΠ, το οποίο σημαίνει ότι θέλουμε 120 άτομα έκτακτο προσωπικό. Οι ηλεκτρολόγοι θέλουν 150, το οικονομικό 400. Τρία τμήματα του ΑΠΘ και χρειάζεται το 30% του προσωπικού.
Εγώ, με τα μαθηματικά που ξέρω, δεν βγάζω τρόπο να γίνουν τα μαθήματα δια ζώσης. Εάν εσύ ξέρεις άλλα μαθηματικά, εδώ είμαστε να μας τα δείξεις.

Και, εάν ήταν να γίνουν τα μαθήματα δια ζώσης, το κομμάτι:
Για μεγάλες διαλέξεις άνω των 50 ατόμων, προβλέπεται εξ αποστάσεως διδασκαλία με δωρεάν παροχή ηλεκτρονικών πλατφορμών από τις εταιρείες Microsoft και Google, τις οποίες ευχαριστούμε θερμά.
γιατί το βάλανε; Για χαβαλέ; Το υπουργείο ανακοίνωσε ότι τα πανεπιστήμια μπορούν να τρέξουν διαδικτυακές και δια ζώσης εξετάσεις και τα πανεπιστήμια επέλεξαν διαδικτυακές. Δεν έκαναν τις εξετάσεις από κοντά, θα κάνουν τα μαθήματα;
 

victor 21

Νεοφερμένος

Ο victor 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Όλη η δουλειά γίνεται για να κινηθεί η οικονομία. Κάποιος πολύ σωστά έγραψε ότι αφού αγοράσουν τα πιτσιρίκια τα σχολικά και αφού οι φοιτητές νοικιάσουν και επιπλώσουν τα σπίτια σε 2 βδομάδες θα πάμε σε εξ αποστάσεως.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Το υπουργείο απλώς έθεσε ένα ανώτατο όριο στη διακριτική ευχέρεια των πανεπιστημίων. Δηλαδή, επιτρέπει, δεν επιβάλλει, να γίνονται τα μαθήματα μέχρι 50 εγγεγραμμένων δια ζώσης. Το καθένα, στο πλαίσιο του αυτοδιοίκητου, θα αποφασίσει διαφορετικά και πολλά πιστεύω θα πάνε εξ αποστάσεως ακόμα και τα επιλογής με μικρά ακροατήρια.

Αυτό που είπαν μερικοί ότι θα σπάσουν τα μεγάλα ακροατήρια και θα γίνουν δια ζώσης, είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που είπε η Κεραμέως :P Εξάλλου μίλησε για 50 εγγεγραμμένους, το οποίο θα προκύπτει είτε ήδη από τους εισακτέους κάθε σχολής(ναι υπάρχουν σχολές με κάτω από 50 άτομα, μη λέμε εκατό φορές τα ίδια) είτε, σε μεγάλες σχολές, από δηλώσεις μαθημάτων, όπως αυτές που κάνουμε πριν κάθε εξεταστική, μόνο που αυτές θα αφορούν την παρακολούθηση. Να σπάσουν τα τμήματα είναι αδύνατον, γιατί θα πρέπει ξαφνικά να βρεθεί τουλάχιστον τριπλάσιος αριθμός αιθουσών όπως και τριπλάσιος αριθμός καθηγητών. Δεν πρόκειται.

Το πρόβλημα επίσης είναι το εξής: τα επιλογής συνήθως, αν όχι πάντα, τα επιλέγεις αφού πρώτα δεις μερικές διαλέξεις και κατασταλάξεις αν σε ενδιαφέρει, δεν το γνωρίζεις εκ των προτέρων. Έπειτα, φανταστείτε να έχεις μάθημα 9-10 εξ αποστάσεως και 10-11 δια ζώσης. Θα παρακολουθείς το εξ αποστάσεως από το κινητό στο μετρό πηγαίνοντας για σχολή;

Με λίγα λόγια αυτό το δυαδικό σύστημα θα έχει διάφορα προβλήματα, γι’ αυτό πιστεύω πως πολλά πανεπιστήμια απλά θα αποφασίσουν να τα κάνουν εξ αποστάσεως. Άμα η συντριπτική πλειοψηφία των μαθημάτων γίνεται από την οθόνη, ποιος ο λόγος να κάνουν τα ασήμαντα επιλογής από κοντά, με τόσα προβλήματα;

Πρακτικά, η μόνη ουσιώδης αλλαγή από το προηγούμενο εξάμηνο είναι ότι θα έχουμε τα βιβλία στην ώρα τους.
Και δεδομένου ότι στο αισιόδοξο σενάριο που θα έχουμε διάφορα εμβόλια, θα επιτευχθεί τέτοια ανοσία που να σταματά την εκθετική αύξηση των κρουσμάτων τέλη Άνοιξης με αρχές Καλοκαιριού. Οπότε η κατάσταση στα ΑΕΙ θα είναι μάλλον ίδια και στο επόμενο εξάμηνο.
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Σε κάποια τμήματα, που δεν παίρνουν πολύ κόσμο, θεωρώ ότι μια χαρά μπορεί να γίνει το μάθημα δια ζώσης πχ με χωρισμό σε κλιμάκια.
Ειδικά και σε πολλά τμήματα της επαρχίας αυτό θα ήταν αρκετά "εύκολο".

Ο αριθμός αυτών που δηλώνουν το μάθημα με τον αριθμό αυτών που τελικά το παρακολουθούν απέχει τρομερά. Είμαι σε σχολή που έχει πάνω από 300 άτομα το έτος και μαζευόμασταν για παρακολουθήσεις σε κάποια 20-50.

Σαφώς τα δια ζωής μαθήματα θέλουν περισσότερη προετοιμασία και περισσότερο κόπο για να διενεργηθούν, αλλά για μένα αξίζουν πολύ περισσότερο.
Ο καθένας όπως το βλέπει.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Το υπουργείο απλώς έθεσε ένα ανώτατο όριο στη διακριτική ευχέρεια των πανεπιστημίων. Δηλαδή, επιτρέπει, δεν επιβάλλει, να γίνονται τα μαθήματα μέχρι 50 εγγεγραμμένων δια ζώσης. Το καθένα, στο πλαίσιο του αυτοδιοίκητου, θα αποφασίσει διαφορετικά και πολλά πιστεύω θα πάνε εξ αποστάσεως ακόμα και τα επιλογής με μικρά ακροατήρια.

Αυτό που είπαν μερικοί ότι θα σπάσουν τα μεγάλα ακροατήρια και θα γίνουν δια ζώσης, είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που είπε η Κεραμέως :P Εξάλλου μίλησε για 50 εγγεγραμμένους, το οποίο θα προκύπτει είτε ήδη από τους εισακτέους κάθε σχολής(ναι υπάρχουν σχολές με κάτω από 50 άτομα, μη λέμε εκατό φορές τα ίδια) είτε, σε μεγάλες σχολές, από δηλώσεις μαθημάτων, όπως αυτές που κάνουμε πριν κάθε εξεταστική, μόνο που αυτές θα αφορούν την παρακολούθηση. Να σπάσουν τα τμήματα είναι αδύνατον, γιατί θα πρέπει ξαφνικά να βρεθεί τουλάχιστον τριπλάσιος αριθμός αιθουσών όπως και τριπλάσιος αριθμός καθηγητών. Δεν πρόκειται.

Το πρόβλημα επίσης είναι το εξής: τα επιλογής συνήθως, αν όχι πάντα, τα επιλέγεις αφού πρώτα δεις μερικές διαλέξεις και κατασταλάξεις αν σε ενδιαφέρει, δεν το γνωρίζεις εκ των προτέρων. Έπειτα, φανταστείτε να έχεις μάθημα 9-10 εξ αποστάσεως και 10-11 δια ζώσης. Θα παρακολουθείς το εξ αποστάσεως από το κινητό στο μετρό πηγαίνοντας για σχολή;

Με λίγα λόγια αυτό το δυαδικό σύστημα θα έχει διάφορα προβλήματα, γι’ αυτό πιστεύω πως πολλά πανεπιστήμια απλά θα αποφασίσουν να τα κάνουν εξ αποστάσεως. Άμα η συντριπτική πλειοψηφία των μαθημάτων γίνεται από την οθόνη, ποιος ο λόγος να κάνουν τα ασήμαντα επιλογής από κοντά, με τόσα προβλήματα;

Πρακτικά, η μόνη ουσιώδης αλλαγή από το προηγούμενο εξάμηνο είναι ότι θα έχουμε τα βιβλία στην ώρα τους.
Και δεδομένου ότι στο αισιόδοξο σενάριο που θα έχουμε διάφορα εμβόλια, θα επιτευχθεί τέτοια ανοσία που να σταματά την εκθετική αύξηση των κρουσμάτων τέλη Άνοιξης με αρχές Καλοκαιριού. Οπότε η κατάσταση στα ΑΕΙ θα είναι μάλλον ίδια και στο επόμενο εξάμηνο.
Καλά τα λες, ωστόσο το Υπουργείο ενθαρρύνει την δια ζώσης και τα πανεπιστήμια θα θέλουν τα χρήματα ...
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω το εξής,ωστόσο δε μπορώ να είμαι σίγουρη μιας και δεν είμαι στο μυαλό του κάθε πρύτανη και της κάθε σχολής.Σε κάποια τμήματα-και δε επαρχιακά-μπορεί να πραγματοποιηθεί κατακερματισμός τμημάτων.Στο δικό μου τμήμα το δεύτερο έτος ζήτημα να παρακολουθούσαν τα θεωρητικά προ κορωνοϊου 40 άτομα.Γιατί να μη γίνουν δια ζώσης λοιπόν;Μην ξεχνάμε και τις τοπικές οικονομίες οι οποίες μεταξύ μας πάνε κατά διαόλου.Και για να λέμε και την αλήθεια,δε νομίζω οτι πολύ νοιάζεται και η κυβέρνηση για την υγεία μας,απλά την νοιάζει να μην καταρρεύσει το σύστημα υγείας και πώς θα ορθοποδήσουμε οικονομικά.ΩΣΤΟΣΟ είναι πάρα μα πάρα πολύ νωρίς να προτρέχουμε.Σε ένα μήνα από τώρα μπορεί τα κρούσματα να εκτοξευθούν σε τεράστιο ποσοστό και να μην ανοίξουν ούτε σχολεία,ούτε πανεπιστήμια ούτε τίποτα.Οπότε....αναμένουμε....
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Σχολες με κατω απο 150 φοιτητες ειναι πιθανο να εχουν δια ζωσης μαθηματα. Οχι ολα αλλα καποια.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Για να ευθυμήσουμε λίγο, δεν έμαθε κανείς τίποτα παραπάνω από πριν και ούτε πρόκειται άμεσα και οι πρωτοετείς θα πάνε κανονικότατα να ψάχνουν σπίτια κλπ κλπ καθώς οποιαδήποτε ασφαλής πληροφορία για κάθε σχολή, κάθε τμήμα και κυρίως κάθε μάθημα θα αργήσει αρκετά, σε κάθε περίπτωση πάνω από ένα μήνα ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top