Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Από ό,τι ακούω πάντως στα πηγαδάκια, πάμε σε συνδυασμό των δύο μεθόδων.

Το κύριο πρόβλημα είναι τα προπτυχιακά και τα μεγάλα ακροατήρια. Στα μεταπτυχιακά δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ πρόβλημα μέσα στην αίθουσα.

Όπως σε όλα τα μαθήματα, πολλά πράγματα είναι στο χέρι του διδάσκοντα. Αν δεν είναι ευέλικτος (που πολλοί, Έλληνες και ξένοι δεν είναι) δεν θα κάνει ποτέ καλό μάθημα.
Από την πλευρά σας ποια η άποψη σας για την εξεταστική; Εγώ πάντως πραγματικά αναρωτιέμαι ορισμένοι καθηγητές δεν προβληματίζονται; Είναι εντελώς ηλίθιοι ή δεν τους βολεύει να προβληματιστούν; Είχαμε τώρα μάθημα με μέσο όρο βαθμών 2.7 σε σχολή των 18000 μορίων. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι πήγαν όλοι τόσο αδιάβατοι. Ναι δύσκολο μάθημα δεν λέω αλλά όταν όλοι όσοι περάσαμε ήταν λόγω κανονικοποιησης με 5αρια ε τότε κάτι πάει λάθος. Το σίγουρο είναι πάντως πως αν οι καθηγητές δεν θεωρήσουν φιάσκο αυτή την εξεταστική δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε κάτι καλύτερο
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Από την πλευρά σας ποια η άποψη σας για την εξεταστική; Εγώ πάντως πραγματικά αναρωτιέμαι ορισμένοι καθηγητές δεν προβληματίζονται; Είναι εντελώς ηλίθιοι ή δεν τους βολεύει να προβληματιστούν; Είχαμε τώρα μάθημα με μέσο όρο βαθμών 2.7 σε σχολή των 18000 μορίων. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι πήγαν όλοι τόσο αδιάβατοι. Ναι δύσκολο μάθημα δεν λέω αλλά όταν όλοι όσοι περάσαμε ήταν λόγω κανονικοποιησης με 5αρια ε τότε κάτι πάει λάθος. Το σίγουρο είναι πάντως πως αν οι καθηγητές δεν θεωρήσουν φιάσκο αυτή την εξεταστική δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε κάτι καλύτερο
Με ρωτάς κάτι πολύ δύσκολο τώρα, γιατί υπάρχει μία βολική υπάρχει και μία πιο άβολη απάντηση.

Πριν τις δώσω αυτές τις απαντήσεις, να πω ότι εγώ γενικά δεν βάζω ποτέ εξεταστική, πάντα πάω με εργασίες, έχει πιο πολύ νόημα στο μυαλό μου. Όπως όμως είπα και πιο πάνω, υπάρχουν πολλά εργαλεία για online εξεταστικές, απλά δεν υπήρξε ο χρόνος να μελετηθούν και προσαρμοστούν. Μην ξεχνάτε άλλωστε ότι οι πιο δύσκολες εξεταστικές είναι αυτές με τα πολλαπλής επιλογής και τα ανοιχτά βιβλία. :)

Στην ερώτησή σου, η βολική απάντηση είναι ότι ναι, κάτι έγινε λάθος και πρέπει να αλλάξει. Η άβολη όμως απάντηση είναι ότι ναι, μπορεί να ήσασταν όλοι τόσο χάλια (καθόλου σικ! :D). Το βλέπω κι εγώ σε μένα ότι αν έβαζα τους βαθμούς που αντιστοιχούν κανονικά σε ό,τι πιάνει ο καθένας, η διαφορά είναι 1-2 βαθμοί.

Κάνοντας ένα βήμα πίσω, για να πάμε στο γιατί γράφετε όλοι τόσο χάλια, τότε εκεί είναι πιο βαθύ το θέμα και προφανώς μπορεί να φταίει η δομή του μαθήματος, το τρόπος διδασκαλίας, ο διδάσκων...πολλά που αλλάζουν δύσκολα...
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στην εξεταστική μας λέει οτι 46 μαθήματα θα πάνε απο κοντα 28 έξ αποστασεως
Προσωπικά το θεωρώ ανεύθυνο αλλά οκ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Όντως μεγάλη ανευθυνότητα 28 μαθήματα να γίνουν από απόσταση.Δειχνει ότι δεν έμαθαν από την καταστροφική εξεταστική του Ιουλίου.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Κάτι μου λέει ότι ετοιμάζονται να ανοίξουν ...

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Επιτέλους.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Με ρωτάς κάτι πολύ δύσκολο τώρα, γιατί υπάρχει μία βολική υπάρχει και μία πιο άβολη απάντηση.

Πριν τις δώσω αυτές τις απαντήσεις, να πω ότι εγώ γενικά δεν βάζω ποτέ εξεταστική, πάντα πάω με εργασίες, έχει πιο πολύ νόημα στο μυαλό μου. Όπως όμως είπα και πιο πάνω, υπάρχουν πολλά εργαλεία για online εξεταστικές, απλά δεν υπήρξε ο χρόνος να μελετηθούν και προσαρμοστούν. Μην ξεχνάτε άλλωστε ότι οι πιο δύσκολες εξεταστικές είναι αυτές με τα πολλαπλής επιλογής και τα ανοιχτά βιβλία. :)

Στην ερώτησή σου, η βολική απάντηση είναι ότι ναι, κάτι έγινε λάθος και πρέπει να αλλάξει. Η άβολη όμως απάντηση είναι ότι ναι, μπορεί να ήσασταν όλοι τόσο χάλια (καθόλου σικ! :D). Το βλέπω κι εγώ σε μένα ότι αν έβαζα τους βαθμούς που αντιστοιχούν κανονικά σε ό,τι πιάνει ο καθένας, η διαφορά είναι 1-2 βαθμοί.

Κάνοντας ένα βήμα πίσω, για να πάμε στο γιατί γράφετε όλοι τόσο χάλια, τότε εκεί είναι πιο βαθύ το θέμα και προφανώς μπορεί να φταίει η δομή του μαθήματος, το τρόπος διδασκαλίας, ο διδάσκων...πολλά που αλλάζουν δύσκολα...
Πολλαπλής δεν υπήρξαν στην σχολή μου για ευνόητους λόγους(ημμυ). Ωστόσο θεωρώ ότι όταν καταφέρνεις και ενα "διαβαστερο" ακροατήριο το φτάνεις σε σημείο να περνάει με το ζόρι λόγω κανονικοποιησης κάτι έχει γίνει πολύ λάθος. Για μένα και θέματα εξεταστικής που θυμίζουν διαγωνισμό είναι λάθος καθώς δεν είναι καποιος διεθνής διαγωνισμός η εξέταση ενός μαθήματος. Ούτε θεωρώ η εξέταση ενός μαθήματος έχει σκοπό να αναδείξει 1-2 άτομα που ασχολήθηκαν άπειρα από την αρχή του εξαμήνου με αυτό λες και κάνουν διδακτορικό σε αυτό. Σε αυτή την εξεταστική γνώμη μου βγήκαν πολλά κόμπλεξ από καθηγητές
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Αν και μιλάω από την απέναντι πλευρά, εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη από τα εξ'αποστάσεως. Ίσα ίσα, που σε πιο μικρά ακροατήρια (τύπου 20-30 άτομα) μίλησαν και παιδιά που στην τάξη δεν είχαν ποτέ το θάρρος να πουν την άποψή τους. Τα πιο μεγάλα ακροατήρια πρέπει να σπάσουν, ισχύει.

Για τις εξεταστικές, υπάρχουν πολλά εργαλεία να χρησιμοποιηθούν. Απλά κανείς δεν ήταν προετοιμασμένος.
Οντως τα μικρά ακροατήρια είναι πολύ πιο κοολ. Στα αμφιθέατρα δεν άκουγαν σχεδόν τίποτα αν δεν καθόμουν μπροστά. Είναι καλό να πάρει ανάσα και ο πλανήτης. Εγώ προσωπικά είχα πολύ περισσότερο χρονο για διάβασμα και για άθληση.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Όντως μεγάλη ανευθυνότητα 28 μαθήματα να γίνουν από απόσταση.Δειχνει ότι δεν έμαθαν από την καταστροφική εξεταστική του Ιουλίου.
Ε που να περιμένεις εσύ οτι σε μια εξεταστική περνάνε και αλλά και οχι μόνο εσύ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Ρε παιδιά, καλά όλα αυτά, αλλά δεν θα αναφερθεί κανένας σε εμάς που σπουδάζουμε σε πόλεις μακριά από το πατρικό μας;; Που θα πάνε τόσα ενοίκια χαμένα;; Που θα επιβαρύνω τους δικούς μου χωρίς λόγο;;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Ρε παιδιά, καλά όλα αυτά, αλλά δεν θα αναφερθεί κανένας σε εμάς που σπουδάζουμε σε πόλεις μακριά από το πατρικό μας;; Που θα πάνε τόσα ενοίκια χαμένα;; Που θα επιβαρύνω τους δικούς μου χωρίς λόγο;;

Δυστυχώς το κράτος δεν μπορεί να επιβαρυνθεί και ολα τα νοίκια των φοιτητών.

Πουθενά δεν συμβαίνει αυτό .

Καταλαβαίνω τη αγωνία σου γι αυτο και πιστεύω οτι πρέπει ανακοινώσουν κάτι σύντομα ώστε τουλάχιστον να μην νοικιάσουν οι καινούργιοι και να ξενοικιάσουν οι επι πτυχίω.

Έσεις στη μεση ειστε οι πιo άτυχοι :p

Σπουδάζεις κι σε ακριβό μερος κιόλας εσυ + δύσκολο να βρεις σπίτι .

πάντως τα Γιάννενα λενε θα ανοίξουν , ισως ανοίξετε και εσεις .
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Δυστυχώς το κράτος δεν μπορεί να επιβαρυνθεί και ολα τα νοίκια των φοιτητών.

Πουθενά δεν συμβαίνει αυτό .

Καταλαβαίνω τη αγωνία σου γι αυτο και πιστεύω οτι πρέπει ανακοινώσουν κάτι σύντομα ώστε τουλάχιστον να μην νοικιάσουν οι καινούργιοι και να ξενοικιάσουν οι επι πτυχίω.

Έσεις στη μεση ειστε οι πιo άτυχοι :p

Σπουδάζεις κι σε ακριβό μερος κιόλας εσυ + δύσκολο να βρεις σπίτι .

πάντως τα Γιάννενα λενε θα ανοίξουν , ισως ανοίξετε και εσεις .
Θα ανοίξουν σίγουρα! Αυτό θα γίνει διότι δεν αντέχουν οικονομικά να κρατήσουν κλειστά δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια, καθώς τα παιδιά αυτά, για να μείνουν σπίτι, θα πρέπει να είναι με τους γονείς τους, άρα αυτοί να μην εργάζονται, δλδ να κάθονται και να πληρώνονται... αυτό δεν το αντέχουν ούτε το κράτος, ούτε οι επιχειρήσεις... Συνεπώς δεν μπορούν να ανοίξουν πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια και να κρατήσουν κλειστά τα πανεπιστήμια... εξάλλου χθες βγήκε απόφαση 2,5 εκατομμυρίων για προμήθεια υλικών προστασίας κατά του ιού από τα ΑΕΙ, δεν το έκαναν τυχαία, εκτός μεγάλου απροόπτου θα ανοίξουν!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Θα ανοίξουν σίγουρα! Αυτό θα γίνει διότι δεν αντέχουν οικονομικά να κρατήσουν κλειστά δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια, καθώς τα παιδιά αυτά, για να μείνουν σπίτι, θα πρέπει να είναι με τους γονείς τους, άρα αυτοί να μην εργάζονται, δλδ να κάθονται και να πληρώνονται... αυτό δεν το αντέχουν ούτε το κράτος, ούτε οι επιχειρήσεις... Συνεπώς δεν μπορούν να ανοίξουν πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια και να κρατήσουν κλειστά τα πανεπιστήμια... εξάλλου χθες βγήκε απόφαση 2,5 εκατομμυρίων για προμήθεια υλικών προστασίας κατά του ιού από τα ΑΕΙ, δεν το έκαναν τυχαία, εκτός μεγάλου απροόπτου θα ανοίξουν!


να αρχίσω να ψάχνω σπιτι Αθήνα Δηλαδή; :p


Το ειδα κι εγω αυτό για το κονδύλιο αλλα δε ξερω.
Πχ το θεωρώ δεδομένο οτι μεγάλα αμφιθέατρα δε θα γίνουν αλλα υπάρχουν κι τα εργαστήρια , μαθήματα μεταπτυχιακών, μικρα μαθήματα κτλ.


Τι να πω , θα δουμεεε.

Τα σχολεία θα ανοίξουν κανονικά πάντως συμφωνώ εξάλλου το εχουν ηδη πει κι οι ίδιοι.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
να αρχίσω να ψάχνω σπιτι Αθήνα Δηλαδή; :p


Το ειδα κι εγω αυτό για το κονδύλιο αλλα δε ξερω.
Πχ το θεωρώ δεδομένο οτι μεγάλα αμφιθέατρα δε θα γίνουν αλλα υπάρχουν κι τα εργαστήρια , μαθήματα μεταπτυχιακών, μικρα μαθήματα κτλ.


Τι να πω , θα δουμεεε.

Τα σχολεία θα ανοίξουν κανονικά πάντως συμφωνώ εξάλλου το εχουν ηδη πει κι οι ίδιοι.
Και γιατί να ανοίξουν σχολεία και όχι πανεπιστήμια;
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Και γιατί να ανοίξουν σχολεία και όχι πανεπιστήμια;

Στα σχολεία είναι μεγαλύτερη η ανάγκη, ειδικά στα δημοτικά, γιατί δεσμεύονται οι γονείς των παιδιών με τη φύλαξή τους. Στα πανεπιστήμια όπως και στο μεγαλύτερο μέρος της δευτεροβάθμιας αυτό δεν είναι περιοριστικός παράγοντας συνήθως.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Στα σχολεία είναι μεγαλύτερη η ανάγκη, ειδικά στα δημοτικά, γιατί δεσμεύονται οι γονείς των παιδιών με τη φύλαξή τους. Στα πανεπιστήμια όπως και στο μεγαλύτερο μέρος της δευτεροβάθμιας αυτό δεν είναι περιοριστικός παράγοντας συνήθως.
Αυτό είπα και εγώ, δεν υπάρχει όμως δικαιολογητική βάση να ανοίξουν τα μεν και όχι τα δε, τι θα πουν δλδ ανοίγουμε τα μικρά γιατί δεν έχουμε χρήματα να πληρώνουμε τους γονείς για να κάθονται και ας αρρωστήσουν; Αν παρακολουθείς επικαιρότητα ήδη έχουν δηλώσει ότι γενικό κλείσιμο δεν πρόκειται να ξαναγίνει ο,τι και να συμβεί! Συνεπώς θα ανοίξουν και ίσως επιβάλλουν, κατά περίπτωση, τοπικά μέτρα αν χρειαστεί, γι΄ αυτό εξάλλου και η προμήθεια αυτών των τεράστιων ποσοτήτων υλικών προστασίας από τον ιό για τα πανεπιστήμια, δεν θα τα έπαιρναν αν είχαν διαφορετικές προθέσεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Ας τα ανοίξει να τελειώνουμε.Με την λογική αυτή κάθε χρόνο που έχουμε έξαρση της γρίπης ας μας κλείνει.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Όντως μεγάλη ανευθυνότητα 28 μαθήματα να γίνουν από απόσταση.Δειχνει ότι δεν έμαθαν από την καταστροφική εξεταστική του Ιουλίου.
Πάντως στην Ιατρική Ηρακλείου, όπου σπουδάζει άτομο από το οικογενειακό μου περιβάλλον, ΟΛΑ τα μαθήματα τα έδωσε δια ζώσης και το ίδιο προβλέπεται για τον Σεπτέμβριο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top